(e)knjige

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply

preferiraš li e-knjige ili obične knjige?

obične knjige
24
71%
e-knjige
5
15%
sve-jedno mi je
5
15%
 
Total votes: 34

Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: (e)knjige

Unread post by Zoran »

Nazir wrote:
Zoran wrote:Inače, kao kuriozitet a i jerbo je netko spomenuo glazbene CD-e, znate li da je glazbeni CD najprecijenjeniji masovni proizvod na svijetu? Ono, prosječno se prodaje po cijeni od oko 120 kn, a prosječno trošak izrade komada (skupa s omotom) bude ispod 5 kn.
Yeees, ali tu izgleda da govoris o troskovima ciste proizvodnje? Jerbo, sto je sa troskovima studija, citavog procesa stvaranja pjesme, autorskom trudu da od nicega dode do studijske snimke i sl...

Sve se to slicno moze prebaciti na knjigu pa da gledas da je trosak knjige samo njeno tiskanje...

Recimo, znam bend kojem je ponuđen ugovor prema kojem bi ikakve novce trebali početi primati nakon prodanih 1000 primjeraka cd-a. Dakle, uzmimo da bi cd koštao 100 kn, jerbo cdi koštaju toliko, a i lako se množi. 100 x 1000 = 100 000. Trošak čiste proizvodnje = 5 kn komad x 1000 = 5000. 100 000 - 5 000 = 95 000. Da ga jebeš, studio ne košta 95 000 kn, a umjetnike nisi ni počeo otplaćivati.

Općenito, cijene u glazbenoj industriji su apsurdne, što čini da se osjećam puno bolje kad piratiziram glazbu.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: (e)knjige

Unread post by ratchet »

¸Na kraju će se taj tvoj zadnji argument početi koristiti i za E-knjige. Opravdano ili ne. Sad očekujem nekog iz glazbene industrije da da svoje argumente zašto to toliko košta.
Moj osobni stav je: Ako ne možeš zaraditi na koncertima dovoljno za život, okani se glazbe. Nisu ti pirati krivi. Naprotiv, bez takvog oblika razmjene glazbe za neke se vjerojatno ne bi nikad niti čulo, a i zahvaljujući njima će ti, ako valjaš, ljudi i doći na koncert.
Opet off topic, ali što ćeš.
I da zaključim ovo od prije. Nije papir pobijedio bez razloga u anketi. Materijalno je ipak materijalno i ljudima, i meni starom materijalisti, draže. I na koncu treba frontu otvoriti već sada za budućnost. Jer ako ti jednog dana naplate isti iznos u virtualnoj javnoj kući kao i u pravoj, nemoj se meni jadati.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by Milena »

ratchet wrote: Jer ako ti jednog dana naplate isti iznos u virtualnoj javnoj kući kao i u pravoj, nemoj se meni jadati.
Virtualne bitrebale biti skuplje, jer ne moraju biti ograničene anatomijom, a mogu nuditi i modele po narudžbi. Plus što se izbjegava rizik od bolesti. Ergo, argument ti ne drži vodu. :zubo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by Milena »

Malo za orijentaciju, Charlie Stross govori o tome kako izgleda proces proizvodnje knjige. NB: ne odnosi se na Hrvatsku.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: (e)knjige

Unread post by ratchet »

Milena wrote:
ratchet wrote: Jer ako ti jednog dana naplate isti iznos u virtualnoj javnoj kući kao i u pravoj, nemoj se meni jadati.
Virtualne bitrebale biti skuplje, jer ne moraju biti ograničene anatomijom, a mogu nuditi i modele po narudžbi. Plus što se izbjegava rizik od bolesti. Ergo, argument ti ne drži vodu. :zubo:
Nije to uopće argument. Samo mislim da bi anketa na tu temu dala slične rezultate kao ona za knjige. Barem u sadašnjosti. Za budućnost već predviđam potpuno drukčija mišljenja. Kao što jedan moj prijatelj stalno uzdiše: Kad će više izumit te čvrste holograme. :love:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: (e)knjige

Unread post by Zoran »

ratchet wrote:¸Na kraju će se taj tvoj zadnji argument početi koristiti i za E-knjige. Opravdano ili ne. Sad očekujem nekog iz glazbene industrije da da svoje argumente zašto to toliko košta.
Moj osobni stav je: Ako ne možeš zaraditi na koncertima dovoljno za život, okani se glazbe. Nisu ti pirati krivi. Naprotiv, bez takvog oblika razmjene glazbe za neke se vjerojatno ne bi nikad niti čulo, a i zahvaljujući njima će ti, ako valjaš, ljudi i doći na koncert.
Opet off topic, ali što ćeš.
I da zaključim ovo od prije. Nije papir pobijedio bez razloga u anketi. Materijalno je ipak materijalno i ljudima, i meni starom materijalisti, draže. I na koncu treba frontu otvoriti već sada za budućnost. Jer ako ti jednog dana naplate isti iznos u virtualnoj javnoj kući kao i u pravoj, nemoj se meni jadati.
Zaključak: početi naplaćivati upad od po 300 kn na promocije knjiga.

Zaključak 2: zašto bih plaćao posjetu virtualnoj javnoj kući, kad mogu biti plaćen da radim u istoj? Tko na netu zna da ja nisam super-sexy-plavuša s lezbijskim porivima?
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: (e)knjige

Unread post by ratchet »

Na promocijama knjiga ne možeš plesati, pjevati niti drpati žensku do sebe. Mislim, možeš ali reakcije okoline i posljedice su sigurno različite od onih na koncertima. Zašto to onda plaćati?

Kome treba živi operater u virtualnoj javnoj kući? Program se ne umara, radi bez pauze, ne treba mu plaća i ne osniva sindikat.

Opet ti i lezbijke. :occasion9:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: (e)knjige

Unread post by Sandman »

Milena wrote:Malo za orijentaciju, Charlie Stross govori o tome kako izgleda proces proizvodnje knjige. NB: ne odnosi se na Hrvatsku.

A evo i Scalzievog mišljenja o tome.

http://whatever.scalzi.com/2010/02/25/t ... es-people/
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by Milena »

Zoran wrote: Zaključak: početi naplaćivati upad od po 300 kn na promocije knjiga.
Pa to ti je otprilike ono što (jednim dijelom) izvodi Doctorow. On doduše ne naplaćuje upade na promociju, ali naplaćuje kad dolazi negdje govoriti. Dok se pak Charlie Stross žali da on to ne može, jer je njemu to teško.

No nema ničeg lošeg u samoj ideji: pronaći način da promocije knjiga budu dovoljno atraktivne, pa da ljudi plaćaju upad na njih. Ti si nešto slično već i probao, jedino što mislim da javna žrtvovanja djevica nemaju jako veliki appeal za hrvatsku srednju struju. Ili možda imaju, samo što to nitko nije spreman priznati... :zubo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: (e)knjige

Unread post by ratchet »

Šteta djevice. Mogao ju je i bolje iskoristiti za privući publiku.
A potpuno je normalno da se predavanja, odnosno govori poznatih osoba plaćaju. Samo što to mora biti zbilja faca da bih mu platio. I mora i to znati raditi, biti zanimljiv govornik nije nešto što može svatko, bez obzira koliko dobar pisac bio.

Ono što Scalzi ne shvaća je da se ljudi uzbuđuju oko ideje da će oni direktno komunicirati s autorom ( bez obzira na to što će on plaćati sve te ljude koji i sad žive od njegove knjige ) i da donekle s pravom smatraju da će javno mišljenje umreženih čitatelja diktirati tržište. Da će njihovo mišljenje o tome što je dobro odlučivati o tome što će biti bestseler. Ne mišljenje urednika koji preferira nešto ili nekoga iz tko zna kojih razloga. Ili marketing koji ljudima govori što je dobro i oblikuje mišljenje bez obzira bilo ono utemeljeno ili ne.Bez obzira hoće li se sav onaj rad o kojem piše Stross uložiti prije u rukopis ili čak i poslije. Ne zavaravajmo se, gomila novca uložena u promociju, uz adekvatno odabrani marketing, i od govna napravi hit.
Primjer je ( doduše filmski i ne negativni) Paranormal activity. Tek nakon što je publika prepoznala jeftin film kao dobar, je u njega ulupano desetke milijuna dolara i od njega napravljen svjetski hit. Mislim da čitatelje više uzbuđuje mogućnost da će u samom procesu njihovo mišljenje značiti mnogo više nego do sada.
Osobno mislim da su male šanse da se tu nešto promjeni i da se takvo nešto dogodi. Možda sporadično. Trebala bi ipak razvijenija tehnologija komuniciranja i umreženosti da to bude moguće, a nekako mi se čini da bi knjiga kao oblik zabave tada mogla već biti neinteresantna. Tko god radi u školi vidi da čak i pametna djeca danas jedva da čitaju knjige, danas za razliku od našeg doba, ima mnogo klincima zabavnijh stvari.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by Milena »

ratchet wrote: Ono što Scalzi ne shvaća je da se ljudi uzbuđuju oko ideje da će oni direktno komunicirati s autorom ( bez obzira na to što će on plaćati sve te ljude koji i sad žive od njegove knjige ) i da donekle s pravom smatraju da će javno mišljenje umreženih čitatelja diktirati tržište. Da će njihovo mišljenje o tome što je dobro odlučivati o tome što će biti bestseler. Ne mišljenje urednika koji preferira nešto ili nekoga iz tko zna kojih razloga.
Mislim da si totalno fulao Scalzijevu -- pa i Strossovu -- poantu. Kao prvo, ljudi već mogu direktno komunicirati s autorima, ili bar većinom njih (konačno, ono je Scalzijev blog, na kojem svatko može komunicirati sa Scalzijem).

A kao drugo, da si ikad prosurfao po proizvodima kod kojih je korak s urednikom preskočen, znao bi da tu ima takvih katastrofa da će urednički posao još jako, jako dugo ostati bitan.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: (e)knjige

Unread post by Zoran »

ratchet wrote:
Opet ti i lezbijke. :occasion9:
Image
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: (e)knjige

Unread post by ratchet »

Milena wrote: A kao drugo, da si ikad prosurfao po proizvodima kod kojih je korak s urednikom preskočen, znao bi da tu ima takvih katastrofa da će urednički posao još jako, jako dugo ostati bitan.
Pa sad, mislim da je i to relativno. I nisam zagovarao izbacivanje urednika, samo možda smanjivanje utjecaja izdavačkih kuća.
Ali evo, ti si objavila roman na blogu. Po meni sasvim solidan. Koliko je urednika i lektora radilo na njemu?
I zar ne bi bilo bolje da su e-čitači rašireniji da sam tu tvoju knjigu mogao odmah skinuti i čitati kao i svaku drugu. A bio bih i spreman platiti za takav roman neku siću ( koja bi možda bila veća od postotka koji pisac dobije, ali znatno manja od cijene knjige ). Ili za neki Izitpajnov, za koje je on odlučio ako ih ne može objaviti, otisnuti u desetak primjeraka, podijeliti prijateljima i staviti sebi barem na policu ( ne znam koliko sam ga točno citirao iz jedne ranije rasprave). A u ovim našim zbirkama i časopisima se objavljuju naše priče na kojima često vidim da urednik nije napravio gotovo ništa. Odnosno šest mjeseci nakon što sam napisao priču i nakon što je objavljena nađem u njoj greške koje nisam tada primjetio i na koje mi je urednik zapravo trebao ukazati. Ti govoriš o dobrim, profesionalnim urednicima, dok je za većinu jeftinih izdanja, ili onih male naklade, to samo želja pusta. A znam neke koji su radili kao lektori iako su gotovo polupismeni.
Poanta svega jest zapravo da ne može svatko pisati. Takve katastofe o kojima ti govoriš ja ne želim čitati i ako se takvi na kraju probiju zbog rada mnoštva drugih na njihovom rukopisu, a ja ne mogu objaviti roman iako sam siguran da moj izvorni rad nije katastrofa, dapače, onda sistem ne valja. I Scalzi i Stross su dijelovi jedne uhodane industrije, kruga u koji nije lako upasti i koji štiti svoje interese, i nakladništvo kakvo danas poznajemo. Da su samo talent i kvaliteta presudni Macan bi bio pisac svjetske slave.
Ja govorim o nečemu drugome. Internet i jeftina tehnologija su pokazali da se i mimo uobičajenih kanala mogu pojaviti talenti za koje inače ne bismo čuli. Bilo u glazbenoj ili video industriji. I vidim e-knjigu kao šansu da se zaobiđe uhodana mašinerija, da se da prilika nekim ljudima koji u toj mašineriji nikad ne bi priliku dobili da isplivaju na površinu. Ta ista mašinerija će ih nakon toga sigurno usisati, uložiti u njih i na njima zaraditi, ali nema veze, računam da je u konačnici ipak čitatelj na dobitku.
Kod nas ja prvenstveno vidim priliku da čitam naše( s cijelog područja ) pisce, koji zbog raznih razloga knjigu ne mogu objaviti ( male naklade su skupe, cijene su visoke, ljudi nemaju para i svi ti slični razlozi ). Na kraju dobri pisci s ovih prostora niti ne pišu romane, jer to oduzima mnogo vremena, nisu sigurni mogu li to objaviti, i na kraju jedva da će išta i zaraditi kad to objave. Mislim da onih 30 000 čitatelja Siriusa nije nestalo, bar ne svi, samo ljudi nemaju para, kao što ih nemam niti ja. E-čitači i e-knjige tu mogu donijeti nešto novo, ali o tome sam već pisao i ne da mi se opet.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: (e)knjige

Unread post by ratchet »

Zoki, ja volim žene. Prema tome volim isto što i lezbijke. U čemu je onda problem? :love:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
Post Reply