(e)knjige

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

preferiraš li e-knjige ili obične knjige?

obične knjige
24
71%
e-knjige
5
15%
sve-jedno mi je
5
15%
 
Total votes: 34

User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by Milena »

Inače, vidjeh neki dan u Algoritmu da imaju bar dva modela čitača koji nije Kindle. Nisam se zagledala detaljno, moram priznati, ali eto, polako se pojavljuju i kod nas.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by poison »

Bahod wrote: kao prvo svaka čast na čitanju s mobitela ili imaš stvarno super mobitel ili sam ja na nekoj razini zakinut u mentalnome smislu - ja nisam sposoban čitati s mobitela ;)
ovo mi je skroz promaklo ;)

moj je sony ericssonov w910, u kombinaciji s mobipocket readerom. povećaš si slova i dobiješ neku prosječnu veličinu koju ima većina mekih uveza. uz to, ono što me u ovom trenutku još uvijek odbija od kupnje readera (osim cijene od 1600 kn za najjeftiniji cybook koji se kod nas može kupiti) je i pozadinsko osvjetljenje koje mi na mobitelu tako lijepo omogućava čitanje uvijek i svugdje.
inače, prvo sam čitala sa K700, pa k550 (dakle, puno manji zaslon) i readmaniacom (ali program je na svakom novom mobitelu sve više štekao jer par godina nije dorađivan, osim toga, mogao je konvertirati samo txt fajlove, pa je to bila dodatna gnjavaža).
Milena wrote:Za čitanje koristim tequilacat reader, koji je besplatan i radi na svakom mobu sa javom.
sjećam se da sam ga isprobala, ali da me ubiješ ne znam ti reći zašto mi nije odgovarao. doduše, bijaše to prije godinu i po, pa su ga možda doradili.
nego, kažeš da šljaka na LG mobitelima? e, to bi moglo zanimati moju sistericu (ima cookie, na kojem mobipocket ne radi)
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by Milena »

poison wrote:
Milena wrote:Za čitanje koristim tequilacat reader, koji je besplatan i radi na svakom mobu sa javom.
sjećam se da sam ga isprobala, ali da me ubiješ ne znam ti reći zašto mi nije odgovarao. doduše, bijaše to prije godinu i po, pa su ga možda doradili.
nego, kažeš da šljaka na LG mobitelima? e, to bi moglo zanimati moju sistericu (ima cookie, na kojem mobipocket ne radi)
Možda zato što neke stare verzije nisu radile nego s txt fajlama? U svakom slučaju, da, kao što rekoh, radi na svakom mobu koji ima javascript, pa tako i na LG-jevima.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by Bahod »

Milena wrote:Ne, ne govorim o problemu čitanja, već o problemu nabavke knjiga. Sony, Kindle i Apple su svi de facto zatvoreni formati. I da, istina je da se probleme formata može riješiti (calibre, koji je po mome must-have za svakog tko barata većim brojem e-knjiga), isto kao što se može riješiti i DRM ali ne vidim zašto bih podržavala nekoga tko mi zadaje dodatnoga posla...
to sam i mislio ali budimo realni knjige su dostupne i u drugim formatima :)
sada već imam kolekciju od skoro 40 tisuća naslova (ako ne brojimo znanstvena djela)
Unf. I kad buš to pročital? Mislim, svaka čast na kolekciji, smatraj me impresioniranom, ali -- ma da, pa kad buš to pročital?
ma nikad naravno :zubo:
ali sviđa mi se ideja da u svakome trenutku imam opciju čitati što mi padne na pamet
te knjige zauzimaju cca 10GB dakle sve ih mogu upucati na karticu i čitati baš ono što mi u određenom trenutku paše
ovako realno ne mogu imati više od 3-4 naslova kod sebe a i to mi je muka
Welcome to the dark side! :D I svakako javi kakvi su dojmovi o čitaču.
:zubo:
naravno javljam čim ga se dokopam
Milena wrote:Inače, vidjeh neki dan u Algoritmu da imaju bar dva modela čitača koji nije Kindle. Nisam se zagledala detaljno, moram priznati, ali eto, polako se pojavljuju i kod nas.
cijene okvirno?
poison wrote:ono što me u ovom trenutku još uvijek odbija od kupnje readera (osim cijene od 1600 kn za najjeftiniji cybook koji se kod nas može kupiti) je i pozadinsko osvjetljenje koje mi na mobitelu tako lijepo omogućava čitanje uvijek i svugdje.
hkm pa nije baš tako
na jakome suncu ćeš se s mobitelom mučiti barem isto koliko i ja u mraku s čitačem - ne?
druga je stvar trajanje baterije
čitač "drži" nekakvih 7000 stranica mislim da to rijetko koji mob može - dobro realno teško da će itko pročitati 7000 str u komadu
ali ja mogu čitati na pustome otoku ti ne :zubo:
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by poison »

Bahod wrote:[
Milena wrote:Inače, vidjeh neki dan u Algoritmu da imaju bar dva modela čitača koji nije Kindle. Nisam se zagledala detaljno, moram priznati, ali eto, polako se pojavljuju i kod nas.
cijene okvirno?
radi se o cybookovim čitačima. jedan košta 1600 kn, drugi 2000.
poison wrote:ono što me u ovom trenutku još uvijek odbija od kupnje readera (osim cijene od 1600 kn za najjeftiniji cybook koji se kod nas može kupiti) je i pozadinsko osvjetljenje koje mi na mobitelu tako lijepo omogućava čitanje uvijek i svugdje.
hkm pa nije baš tako
na jakome suncu ćeš se s mobitelom mučiti barem isto koliko i ja u mraku s čitačem - ne?
druga je stvar trajanje baterije
čitač "drži" nekakvih 7000 stranica mislim da to rijetko koji mob može - dobro realno teško da će itko pročitati 7000 str u komadu
ali ja mogu čitati na pustome otoku ti ne :zubo:
ustvari, ja jako rijetko čitam na jarkom suncu. više sam indoors-type. puno više vremena provodim na tamnim i mračnim mjestima (gdje mi je mrsko lupiti prekidač pa upaliti svjetlo). a najdraži sport mi je čitanje u krevetu, pred spavanje. što, naravno, znači da zakoniti već hrče, ili pokušava hrkati, pa mi je stvarno puno zgodnije imati svoje pozadinsko osvjetljenje da mu ne smetam.
ona fama o tome da čitanje s moba umara oči mi nikada nije bila jasna - od previše monitora mi se zna dogoditi da me oči peku, ili glava zaboli. od previše buljenja u zaslon mobitela - nikada.

ali ovo za bateriju skrušeno priznajem. kada puno čitam s moba (baš zbog pozadinskog osvjetljenja koje crpi ba(k)teriju) - čitaj: non-stop - moram ga puniti svaki drugi dan. a ima ba(k)teriju koja bez čitanja inače izdrži urednih 5 dana normalne upotrebe (telefoniranje, sms, mp3). to je jedan od razloga zašto razmišljam o nabavci readera.
no, minus je, s druge strane, to što mobitel stvarno uvijek imam sa sobom (u zadnjih 10 godina - milamajkozartolikodugo?! - mi se dogodilo možda 20-tak puta da sam otišla od kuće bez njega, i to uvijek jer je bila neka navratnanos žurba), u torbi ili džepu. mislim, mogu vući i reader tako, ali nekako mi se ne čini kao naprava koja je rađena za mirni suživot s mojom pernicom, ključevima, upaljačem i ostalim stvarima s kojima će obitavati u istom prostoru...
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by Milena »

Bahod wrote:hkm pa nije baš tako
na jakome suncu ćeš se s mobitelom mučiti barem isto koliko i ja u mraku s čitačem - ne?
Ne. Recimo, po ful sunčanim danima, čitanje na tramvajskoj stanici nije nikakav problem, isprobano, kao ni čitanje u parku na suncu, isto isprobano. Možda to ovisi od moba do moba, no moja igračkica tu zbilja nema problema. Ako baš ne uhvatiš zraku za špigliranje, što je rijetkost, sve se vidi.
druga je stvar trajanje baterije
čitač "drži" nekakvih 7000 stranica mislim da to rijetko koji mob može - dobro realno teško da će itko pročitati 7000 str u komadu
ali ja mogu čitati na pustome otoku ti ne :zubo:
Istina, moj isto krepa u jedan pun dan čitanja. No, s druge strane, napuni se od nula do 100% za sat vremena, što mu je i inače fenomenalna prednost, a s treće, ja ga uštekam u struju kad čitam u krevetu, i onda kad sam gotova samo ga odložim, a on ujutro pun. Dakle, uz iznimku pustog otoka, i nije neki bed. :kava:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by Bahod »

as promested
nakon tri dana korištenja javljam se s prvim dojmovima
za one kojima se neda čitati ostatak dretve radi se o Astakovom EZReaderu (Pocket Pro)

dakle čitač dolazi s kožnim omotom (koricama) koje su nekakve kaki boje (sad se ne sjećam jesam li to ja tako naručio ili su oni samovoljno odlučili o boji) korice su podtumplane iznutra s poprilično čvrstim limom
Image
sam čitač je pričvršćen na korice s tri plastične kopče koje sjedaju u za to predviđene utore
Image

Ono čega sam se najviše bojao je oštrina - jest da sam u recenzijama pročitao da je odlična ali nekako nisam baš bio siguran - valjda pod utjecajem buljenja u ekrane
a kad tamo ne da je oštrina odlična nego je fenomenalna
bez ikakvog pretjerivanja mogu ustvrditi da je bolja od većine štampanih knjiga na recikliranom papiru

stvarno očaravajuće

druga stvar zbog koje sam se nekada nećkao je osjećaj držanja komada plastike naspram stare dobre knjige
a kad tamo doslovno nakon 4-5 stranica (pardon klikova ;) )čovjek se stvarno navikne
em što je sam čitač osjetno lakši od prosječne SF knjige em što brže lista :zubo:

od formata koje prihvaća mislim da bi se čovjek stvarno morao dati truda da pronađe nešto što nije u stanju otvoriti
recimo da od ovih čita sve zapravo sve koje sam isprobao a isprobao sam veliku većinu

zgodna stvar nisam je još isprobao je text to speech iz pdf-a
naravno samo za engleski

od ostalih stvari koje su zanimljive su redom
funkcionira kao mp3 - nisam provjerio koliko onda traje baterija
raspored tipaka za listanje je stvarno odličan postoji 3 kombinacije: lijevo, desno i dolje tako da je iz svakog položaja i iz obje ruke listanje dostupno
može okrenuti sliku u pejzažnu - na žalost ne automatski
guta SD kartice - bez primjetne razlike u brzini između njegove memorije i kartice

eto za sada toliko - sve u svemu ja sam oduševljen
:notworthy:
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by Bahod »

mali update
evo nakon gotovo mjesec dana čitanja - cca 2500 stanica knjiga
baterija je na pola :zubo:
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: (e)knjige

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Mogle bi nam knjižnice uskoro postati prazne.

http://www.tportal.hr/tehno/audio_i_vid ... njiga.html

PS: već sam jednom pitao kako se to radi i opet sam zaboravio! :x Kako se umjesto linka piše tekst, a da te on odevede na stranicu linka?
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Don't Panic
Ewok
Posts: 42
Joined: 10 Dec 2009, 13:12
Location: ZG

Re: (e)knjige

Unread post by Don't Panic »

SAMSUILUNOV OTAC wrote: PS: već sam jednom pitao kako se to radi i opet sam zaboravio! :x Kako se umjesto linka piše tekst, a da te on odevede na stranicu linka?
odgovor na PS:

ovako staviš Blablbabla

npr : Mogle bi nam knjižnice uskoro postati prazne.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: (e)knjige

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Tako jednostavno? Stvarno me treba :bootyshake: :whip: :x

Tnx :wave:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Don't Panic
Ewok
Posts: 42
Joined: 10 Dec 2009, 13:12
Location: ZG

Re: (e)knjige

Unread post by Don't Panic »

Može jedno pitanjce? :scratch:

Kako skinuti neku e-knjigu i onda je prebaciti na mobitel? Molim od samog početka, jel treba neke programe skinuti ili što? Znam, totalno sam bedak po tom pitanju :dum:


I ako može, neka stranica gdje bi se skinule besplatne i legalne e-knjige na hrvatskom jeziku.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by Milena »

Don't Panic wrote:Kako skinuti neku e-knjigu i onda je prebaciti na mobitel? Molim od samog početka, jel treba neke programe skinuti ili što? Znam, totalno sam bedak po tom pitanju :dum:
To ti ovisi od formata knjige, i od mobitela. E-knjige imaju zilijardu formata, od kojih su ti, uz klasične formate (pdf, txt, html) najčešći epub i lit. Sad, da se ne zafrkavaš s tim kaj kak kome zašto, najjednostavnije ti je skinuti besplatni programček koji se zove calibre i koji će ti sve e-knjige držati u redu, plus što može prebacivati iz formata u format ne trepnuvši, tako da si se time riješio brige.

Drugi korak je da si nabaviš čitač za telefon. Njih isto ima puno, a ovise od toga koji model telefona imaš, ako je u pitanju pametni telefon i od OS-a, itd. Najuniverzalnije varijante, koje će ti raditi na svakom telefonu koji može vrtiti javu, su tequilacat reader i read maniac. Kod oba programa sistem je sličan -- otvoriš ih na svom kompu, odabereš knjige koje hoćeš pripremiti za telefon, i oni ti naprave sve što treba, tako da na kraju dobiješ fajlice koje prebaciš na telefon (onako kako i inače prebacuješ stvari na telefon -- što također ovisi od modela telefona) i to je to.

Napominjem da pametni telefoni često imaju i vlastiti softver, ali ova rješenja koja sam ti ponudila a) rade na svakom telefonu koji ima javu, i b) besplatna su.

Kaj se tiče e-knjiga na hrvatskom, znam da ih (legalnih) ima ovdje, plus što si još uvijek možeš skinuti Svećenicu (ako još nisi... :P ). Bilo je nešto i na Wattpadu, koji nudi i vlastitu verziju za telefone (klikneš na mobile kad skidaš knjigu, pa odmah dobiješ gotovu telefonsku verziju, koju samo prebaciš na telefon) a ima ih nešto i na scribdu, no moram te upozoriti da na oba ta mjesta zna biti dvojbeno legalnih stvari...
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Don't Panic
Ewok
Posts: 42
Joined: 10 Dec 2009, 13:12
Location: ZG

Re: (e)knjige

Unread post by Don't Panic »

Hvala. Proučit ću to malo poslije, nemam sad baš vremena.
Post Reply