FUTURA - obavjesti o izlasku novog broja, komentari prica

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
Den
Pa'u 10. razine
Posts: 457
Joined: 04 Aug 2003, 22:19
Location: Osijek

Unread post by Den »

Indigo Montoya wrote: Ako je suditi po evidenciji u na[?]oj lokalnoj "narodnoj knjiĹžnici" u mojem se selu "per capita" ?ita vi[?]e nego u metropoli (zaludu im NSB), stoga nema generaliziranja prije nego [?]to se valjano odradi statistika... :)
e ovo [?]to navodi[?] je upravo primjer lo[?]e interpretacije statisti?kog podatka


iz navedenog se moĹže zaklju?iti samo koliko se kjniga posu?uje, a ne koliko se pro?ita. tko zna koliko knjiga odleĹži na polici neotvorene a posu?ene su i kasnije vra?ene kao toboĹže pro?itane
User avatar
Petra
Puppeteer
Posts: 109
Joined: 08 Sep 2003, 17:44

Unread post by Petra »

Aleksandar Žiljak wrote:Što se ti?e cijene knjiga Jutarnjeg, treba da bude jasno svakome:

a) Da se knjige štampaju u velikoj tiraži, ?ime se tzv. fiksni troškovi (pravo, prijevod, prijelom) dijele na ve?i broj primjeraka, a dade se dobiti i popust na koli?inu za tzv. varijabilne troškove (papir, tisak, uvez).
i
...kako su riješena prava, vjerojatno je nešto pla?eno autorima ili njihovim nasljednicima/zakladama, a to se opet možda razmazalo po velikoj tiraži.

Zapravo, stvar je u tome da su autorska prava za knjige koje se prodaju s novinama puno jeftinija nego za "obicna" izdanja koja se prodaju u knjižarama.
b) Da se knjige štampaju, ?ini mi se, u Španjolskoj.

Da, prva serija je tiskana u Španjolskoj, ali lektira im je tiskana tu, i to za manje para uz nesto losiju kvalitetu. Isto i s bibliotekom Vecernjaka i najnovijim projektom Slobodne u suradnji s Marjan tiskom. Doduse, Marjan tisak

c) Da je to projekt koji podržava WAZ (suvlasnik EPH, dakle i Jutarnjeg), i da isti projekt ide i u drugim evropskim državama.
To bas i nema neke prevelike veze; u onih 29 kuna su im sadrzani svi troskovi, ukljucujucu i prijevoz iz spanjolske, pa cak i koja kuna zarade.
d) Da je EPH ipak malo ja?a firma, koja je onda reklamno stala iza tog projekta.

da, ali jagma za knjigama u modi je trajala samo prvih par tjedana. Sada im ni reklama ne moze pomoci da se rijese citavog izdanja, bez obzira na smijesne cijene. Ocito je da samo oko jedan posto Hrvata smatra da je 29 kuna povoljna cijena za, stojaznam, "Pokojni Mattia PAscal" Luigija Pirandella. :iconbiggrin:
ban

Unread post by ban »

Petra wrote: Sada im ni reklama ne moze pomoci da se rijese citavog izdanja, bez obzira na smijesne cijene. Ocito je da samo oko jedan posto Hrvata smatra da je 29 kuna povoljna cijena za, stojaznam, "Pokojni Mattia PAscal" Luigija Pirandella. :iconbiggrin:
Ma, cijena jest povoljna, ali ljudi su vec nakupovali po jedan metar za vitrine pa im ne treba vise.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

:iconbiggrin: pravi ljubitelj knjige taloži na podu, jel tako bane?
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Den wrote:
Indigo Montoya wrote: Ako je suditi po evidenciji u našoj lokalnoj "narodnoj knjižnici" u mojem se selu "per capita" ?ita više nego u metropoli (zaludu im NSB), stoga nema generaliziranja prije nego što se valjano odradi statistika... :)
e ovo što navodiš je upravo primjer loše interpretacije statisti?kog podatka


iz navedenog se može zaklju?iti samo koliko se kjniga posu?uje, a ne koliko se pro?ita. tko zna koliko knjiga odleži na polici neotvorene a posu?ene su i kasnije vra?ene kao tobože pro?itane
Pa i nije baš, budu?i je selo malo "with not so much to do", gotovo bi se usudio re?i da u glavu znam 90% stalnih posjetitelja knjižnice i ne bi mi vjerov'o svi odreda imaju nezgodnu naviku pro?itati knjige koje posude...
:iconbiggrin:
Image
ban

Unread post by ban »

ire wrote::iconbiggrin: pravi ljubitelj knjige taloĹži na podu, jel tako bane?
Tako je.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Ja nemam nikakvih statisti?kih podataka, ali pretpostavljam da u mojem gradu se ?ita naveliko, pogotovo SF i fantasy, jer na svaku novu knjigu moram ?ekati red m,jesecima, ?ak i kad rezerviram unaprijed. Pogotovo sada, ali to su vjerojatno do[?]ljaci koji su na odmoru, pa moraju ne[?]to ?itati na plaĹže. :iconbiggrin:

Nat
At last, the stars are finally right...
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Indigo Montoya wrote:Ma dobro NSB se tu na[?]la vi[?]e kao nes(p)retna metafora... htjedoh re?i kako je statistika (na koju se AĹ˝ poziva) kurva [?]to lijeĹže u krevet sa svakim tko se imalo kuĹži u matematiku i kojoj nebi vjerov'o ni da nosi majicu na kojoj pi[?]e "Belive U me" (Vjeruj ti meni)...
:blob:
SlaĹžem se da za statistiku vrijedi ona Twainova o laĹži, prokletoj laĹži i statistici. Me?utim, ako se sje?am [?]okiranosti povodom rezultata na[?]eg posljednjeg popisa stanovni[?]tva i katastrofalne ocjene obrazovnog nivoa cjelokupnog hrvatskog stanovni[?]tva, onda ima u onome [?]to sam rekao neke istine.

Jasno, istina je da ovdje baratam s pau[?]alnim podacima i toga sam svjestan.
Ĺ to se ti?e posudbi: Nije bitno koliko se knjiga posu?uje, nego koliko ih ljudi posu?uje.

Za jednostavni primjer: Ako u selu od 1000 du[?]a 10 pro?ita godi[?]nje po 100 knjiga, to je 1000 pro?itanih knjiga. Podijeljeno s 1000 ljudi jednako 1 knjiga po glavi godi[?]nje. Pri tome, 990 ljudi nije pro?italo ni jednu knjigu. OK?
A. Ziljak
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Aleksandar Žiljak wrote: Za jednostavni primjer: Ako u selu od 1000 duša 10 pro?ita godišnje po 100 knjiga, to je 1000 pro?itanih knjiga. Podijeljeno s 1000 ljudi jednako 1 knjiga po glavi godišnje. Pri tome, 990 ljudi nije pro?italo ni jednu knjigu. OK?
Ergo, ako u selu od 1000 duša 100 pro?ita godišnje po 10 knjiga, to je 1000 pro?itanih knjiga. Podijeljeno s 1000 ljudi jednako 1 knjiga po glavi godišnje. A pri tome je knjige ?italo 90 ljudi više. Definitivno not OK! :iconbiggrin:

Kurva je statistika velim vam ja...
:blob:
Image
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

He, ba[?] sam na moru investirao u dva broja "Future" iz 2002., po cijeni 14,90 HRK po primjerku. Naime, prodava?ica mi je - na upit ima li "Futuru"? - ponosno izvukla iz prili?no opskurnog kutka jedne od polica omanji naramak te me uvjeravala kako je ljudi uistinu kupuju, osobito primjerke koji im nedostaju. Tako sam popunio bibilioteku te se izvrsno zabavio!

A [?]to se ?itanosti ti?e: Krsto je svojedobno tvrdio kako svaki broj "Future" pro?ita brat-bratu ?etiri i pol tisu?e ljudi ili vi[?]e, logikom da primjerak pro?e kroz ruke dva do tri ?itatelja. Istom logikom, za svoj vode?i SF ?asopis Kinezi tvrde kako ga pro?ita preko milijun ljudi, budu?i je naklada 400.000.

Uzgred, cijela diskusija se zamu?uje kad popis pu?anstva otkrije kako preko tre?ina Ĺživlja nema potpunu srednjo[?]kolsku naobrazbu (DrĹžavni zavod za statistiku: http://www.dzs.hr/Hrv/Popis%202001/Popi ... .html#IDX1), dok se HT hvalio prije cca. godinu dana s preko milijun internetskih priklju?aka.

Nadalje, Ĺželio bih po n-ti put istaknuti par notornih ?injenica. "Sirius " je bio jedan od niza ?asopisa [?]to ih je izdavala onomadne najja?a novinska ku?a u Republici. Bilo je to doba samoupravnog socijalizma, dru[?]tvenog vlasni[?]tva, inflacije - ubrzo i hiperinflacije - a i periodi?nih, pomalo bizarnih, nesta[?]ica! Ure?iva?ki odbor se pobrinuo "pokriti" s par zvu?nih imena, uklju?uju?i i prof. Adolfa Dragi?evi?a, a dio posla "prema dolje" preba?en je vanjskim suradnicima-recenzentima. U potonjem slu?aju, udruga SFera bila je unekoliko kolektivnim neformalnim recenzentskim tijelom. Pri svemu tome, "Sirius" je bez problema zadovoljavao sve kriterije za profesionalni ?asopis. Eh, a za[?]to je uga[?]en u ?asu kad je imao nakladu koju "Futura" nije ni poku[?]ala dose?i.

Nasuprot tome, "Futura" je privatni poslovni pothvat s prepoznatljivim nositeljem i vlasnikom koji sa svojim vlasni[?]tvom moĹže raditi [?]to god ho?e. Kome to nije jasno, nek' si negdje na?e dokumetarne snimke ru[?]enja Berlinskog zida.

Da zaklju?im: poslovna politika "Futurinog" nakladnika jest kontroverznom, trgovina remitendom jest pone[?]to upitna, no to je nakladnikova volja. Tko misli da moĹže bolje, neka pokrene vlastiti ?asopis!
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Dagi wrote: A [?]to se ?itanosti ti?e: Krsto je svojedobno tvrdio kako svaki broj "Future" pro?ita brat-bratu ?etiri i pol tisu?e ljudi ili vi[?]e, logikom da primjerak pro?e kroz ruke dva do tri ?itatelja. Istom logikom, za svoj vode?i SF ?asopis Kinezi tvrde kako ga pro?ita preko milijun ljudi, budu?i je naklada 400.000.
da zna[?], to je valjda to?no. Pola mojih "Futura" mota se po rukama mojih znanaca, koji bi ?itali, ali ne bi kupovali, a u knjiĹžnice Futuru ne drĹže.

Nat
At last, the stars are finally right...
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Dagi wrote: Nasuprot tome, "Futura" je privatni poslovni pothvat s prepoznatljivim nositeljem i vlasnikom koji sa svojim vlasni[?]tvom moĹže raditi [?]to god ho?e. Kome to nije jasno, nek' si negdje na?e dokumetarne snimke ru[?]enja Berlinskog zida.

Da zaklju?im: poslovna politika "Futurinog" nakladnika jest kontroverznom, trgovina remitendom jest pone[?]to upitna, no to je nakladnikova volja. Tko misli da moĹže bolje, neka pokrene vlastiti ?asopis!
To stoji, ali ?itaoci imaju i te kako pravo kritizirati ne?iju poslovnu politiku, ako smatraju da se time ugroĹžava njihov omiljeni ?asopis! A pametan bi izdava? iz toga onda izvukao i neke pouke...

Ĺ to se ti?e vlastitog ?asopisa: MoĹže li trĹži[?]te izdrĹžati jo[?] jedan SF ?asopis?

BTW: Je li netko vidio novi broj NEXUSA (SF, ne magazin za alternativu) na kioscima? Ne? Nisam ni ja.
A. Ziljak
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Dagi wrote: Nasuprot tome, "Futura" je privatni poslovni pothvat s prepoznatljivim nositeljem i vlasnikom koji sa svojim vlasni[?]tvom moĹže raditi [?]to god ho?e. Kome to nije jasno, nek' si negdje na?e dokumetarne snimke ru[?]enja Berlinskog zida.

Da zaklju?im: poslovna politika "Futurinog" nakladnika jest kontroverznom, trgovina remitendom jest pone[?]to upitna, no to je nakladnikova volja. Tko misli da moĹže bolje, neka pokrene vlastiti ?asopis!
To stoji, ali ?itaoci imaju i te kako pravo kritizirati ne?iju poslovnu politiku, ako smatraju da se time ugroĹžava njihov omiljeni ?asopis! A pametan bi izdava? iz toga onda izvukao i neke pouke...

Ĺ to se ti?e vlastitog ?asopisa: MoĹže li trĹži[?]te izdrĹžati jo[?] jedan SF ?asopis?

BTW: Je li netko vidio novi broj NEXUSA (SF, ne magazin za alternativu) na kioscima? Ne? Nisam ni ja.
A. Ziljak
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Aleksandar Žiljak wrote:BTW: Je li netko vidio novi broj NEXUSA (SF, ne magazin za alternativu) na kioscima? Ne? Nisam ni ja.
Ja nikad nisam vidjela nijedan broj NEXUSA na kioscima, niti sam ga uop?e ikad vidjela. Po?injem se sumnjati u njegovo postojanje, da nije sve to ne?ja interna [?]ala?

Nat
At last, the stars are finally right...
Post Reply