FUTURA - obavjesti o izlasku novog broja, komentari prica

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Nadalje, u "Siriusu" su isto?njaci dobivali prostor koji ih (prema mojem mišljenju) ide, pa mi je malo žao što "Futura" baš ne trza na njih, jer mi se ?ini da je scena ondje živahna.
Kad nema tko prevodit. Svi znaju engleski, poneko francuski, njema?ki, španjolski, talijanski. Tko zna poljski, ?eški, ruski, ukrajinski, ma?arski?
He, he, priupitaj Izitpajna o tome. Šteta što je obrisana diskusija na "Futurinom" forumu.
Obrisana? A-ha, cenzura! :)
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Lara

Unread post by Klara »

Ne[?]to se promijenilo od doba Siriusa: trĹži[?]te je sada puno bogatije i izbor u koscima je puno ve?i. Mislim da bi Futuri trebalo malo reklame. Kad bolje razmislim, osim vas na Nosfu i mog muĹža ne poznajem nikoga tko zna [?]to je to Futura.
User avatar
Den
Pa'u 10. razine
Posts: 457
Joined: 04 Aug 2003, 22:19
Location: Osijek

Re: Lara

Unread post by Den »

Klara wrote:Ne[?]to se promijenilo od doba Siriusa: trĹži[?]te je sada puno bogatije i izbor u koscima je puno ve?i. Mislim da bi Futuri trebalo malo reklame. Kad bolje razmislim, osim vas na Nosfu i mog muĹža ne poznajem nikoga tko zna [?]to je to Futura.
vjerojatnije je stvar navika, dana[?]nja mladeĹž nije ba[?] ?itala?ki raspoloĹžena, a ni navika kupovanja (knjiga i sl.) im nije izraĹžena
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Dren wrote: Vidi[?] ja za futuru ne bih dao vi[?]e od 15kn. (...) Nekvaliteta.
Ne smatram da je FUTURA osobito preskupa. Druga stvar je Bernardova politika plasiranja remitende u roku par mjeseci. Ĺ to se ti?e cijene knjiga Jutarnjeg, treba da bude jasno svakome:

a) Da se knjige [?]tampaju u velikoj tiraĹži, ?ime se tzv. fiksni tro[?]kovi (pravo, prijevod, prijelom) dijele na ve?i broj primjeraka, a dade se dobiti i popust na koli?inu za tzv. varijabilne tro[?]kove (papir, tisak, uvez).

b) Da se knjige [?]tampaju, ?ini mi se, u Ĺ panjolskoj.

c) Da je to projekt koji podrĹžava WAZ (suvlasnik EPH, dakle i Jutarnjeg), i da isti projekt ide i u drugim evropskim drĹžavama.

d) Da je EPH ipak malo ja?a firma, koja je onda reklamno stala iza tog projekta. Mogu?e je da stoji primjedba da se to prodaje i ?ita kao i Mein Kampf. Svaki ?lan partije mora imati, ali ih je pro?italo moĹžda pet. Ĺ to je [?]teta. Da su vidjeli koja je to izdrkotina, moĹžda bi odjebali Hi?u u startu, pa Njema?ka onda ne bi bila jedno veliko gra?evinsko zemlji[?]te.

e) Ne znam kako su rije[?]ena prava, vjerojatno je ne[?]to pla?eno autorima ili njihovim nasljednicima/zakladama, a to se opet moĹžda razmazalo po velikoj tiraĹži. Prijevodi su, me?utim, postojali i samo ih je trebalo lekturirati. Situacija za njihovu biblioteku lektire je jo[?] povoljnija. Mislim, kako ?e[?] platiti prava Cervantesu?

Da zaklju?imo, drugarice i drugovi! FUTURA (A ni SIRIUS!) se ne mogu uspore?ivati s bibliotekom Jutarnjeg!

Dagi wrote: Premda se ?ovjek ?itanjem "Siriusa" mogao zbilja uputiti u klasike Ĺžanra - primjerice, Heinlein je bio plus-minus na indeksu, ali mu je "Sirius" tiskao pri?e - mogao se ste?i dojam kako je kontinentalna Europa autorski vrlo Ĺživa... Ovo potonje je jo[?] uvijek stvar kontroverze, jerbo je Hrvatima europska produkcija i dan-danas nepoznata. Michael Iwoleit sa svojim projektima tu radi dobru stvar, a Hrvatska mu je ispala bogatim nalazi[?]tem.
Mislim da kontinentalna Evropa ni nije ba[?] mrtva, ni tada, a ni danas. Druga je stvar kvalitete.

Dagi wrote: Na posljetku, moŞda najdalekoseŞnija "medvje?a usluga" bila je forsiranje doma?ih autora (uklju?uju?i slovenske u prijevodu, kao i srpske u izvorniku), bez obzira na kakvo?u. Tu su Slovenci bili u prednosti, jer su mali broj autora i pri?a nakna?ivali paŞljivom selekcijom, prema rije?ima onodobnog recenzenta za Sloveniju, Žige Leskov[?]eka. K tome, i[?]le su im i stare pri?e, pisane tko-zna-kada, koje je Leskov[?]ek izvukao od onda[?]njih autora. Srbi startaju ne[?]to kasnije, ali s pri?ama koje su zanatski daleko dora?enije. A o kvaliteti pri?a hrvatskih autora, mi[?]ljenje je u jednoj drugoj dretvi izrekao Žiljak.
Ne slaĹžem se s "medvje?om uslugom"! Ba[?] nasuprot!
.
Mislim, da stavimo stvari u neke okvire. Doma?i autori nisu bili ni izdaleka tako lo[?]i, kako se pri?a. Slovence je selekcionirao Leskov[?]ek. Srbi (SneĹžana Buli?-Atanaskovi?, Boban KneĹževi?, Slobodan ?ur?i?, Vlada Lazovi? i neki drugi) su, istina, relativno brzo u SIRIUSU pokazali [?]to je pri?a.

Hrvatski autori su ?esto imali jednu nezgodnu tendenciju, a to je, da pojednostavim, silno popovanje i prepri?avanje, a ne pripovijedanje. Tu bih apostrofirao Piha?a, koji je bio jako forsiran, a upravo se ova moja primjedba odnosi na njega.

Posebno su znali biti daveĹž tzv. mini-YU SIRIUSI, tj. desetak minijatura do dve-tri stranice strpanih u dĹžuture. Ne zna?i da nije bilo i dobrih, ali neke su davile, ?ak i onako kratke.

Svejedno, bilo je i dobrih autora, u duhu tada[?]njeg stanja, npr. Belan, Raos, Biljana Mateljan, poneki Prodanovi?, ne mogu se sad svega sjetiti.
Nadalje, stje?e se dojam da je hrvatska pri?a negdje od sredine osamdesetih po?ela biti sve bolja i bolja, a ima autora koji su sasvim u trendu onoga [?]to se u na[?]em SF-u radi danas (Vera Ivosi?-Santo). ?udno, a to je ba[?] period kad je stvar otklizala u krizu, moĹžda i zbog ?estih inflatornih poskupljenja.

S druge strane, selekcija je bila vrlo, vrlo gadna: U obzir za objavljivanje (a to nije nuĹžno zna?ilo objavljivanje, ve? ?esto ili vra?anje na prerade ili stavljanje na listu ?ekanja, ?esto i po koju godinu) je dolazilo manje od 10% poslanog materijala.

Kona?no, ?ini mi se iz reakcija ?italaca, koje su moĹžda bile i selekcionirane, da se tada na doma?e autore i nije ba[?] bacalo takvo drvlje i kamenje.

Najzad, moram skrenuti paĹžnju na jednu stvar: U principu se ne moĹže o?ekivati vrhunsku produkciju odjednom i od prve. Ako se ne?e imati strpljenja, onda ne?e biti ni?ega. Mislim da sam to ve? negdje primijetio u nekom svom ?lanku, a povodom slavne izjave Vlatka Juri?a-Koki?a u prvom broju FUTURE.
A. Ziljak
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Izitpajn wrote: Kad nema tko prevodit. Svi znaju engleski, poneko francuski, njema?ki, [?]panjolski, talijanski. Tko zna poljski, ?e[?]ki, ruski, ukrajinski, ma?arski?
Ja!

Nat
At last, the stars are finally right...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Aleksandar Žiljak wrote: Ne smatram da je FUTURA osobito preskupa. Druga stvar je Bernardova politika plasiranja remitende u roku par mjeseci.
Mmmda... Tu bih prepustio rije? Izitpajnu, ako on jo[?] ima volje...
Aleksandar Žiljak wrote: Da zaklju?imo, drugarice i drugovi! FUTURA (A ni SIRIUS!) se ne mogu uspore?ivati s bibliotekom Jutarnjeg!
Pravilno, druŞe Žiljak!
Aleksandar Žiljak wrote: Mislim da kontinentalna Evropa ni nije ba[?] mrtva, ni tada, a ni danas. Druga je stvar kvalitete.
Kvalitete? MoĹžda ponajprije kvantitete! Kao [?]to rekoh, nemamo potpunu snimku stanja.
Aleksandar Žiljak wrote: Ne slaŞem se s "medvje?om uslugom"! Ba[?] nasuprot!

Mislim, da stavimo stvari u neke okvire. Doma?i autori nisu bili ni izdaleka tako lo[?]i, kako se pri?a. Slovence je selekcionirao Leskov[?]ek. Srbi (SneĹžana Buli?-Atanaskovi?, Boban KneĹževi?, Slobodan ?ur?i?, Vlada Lazovi? i neki drugi) su, istina, relativno brzo u SIRIUSU pokazali [?]to je pri?a.

Hrvatski autori su ?esto imali jednu nezgodnu tendenciju (...) popovanje i prepri?avanje, a ne pripovijedanje. Tu bih apostrofirao Piha?a (...).
No, dobro. "Medvje?a usluga" odnosi se na generalni stav: ako je doma?e, ne treba zadovoljavati iste standarde kao strano - osobito anglosasko! Osobno sam nekako sklon pripisati to upravo naslje?u "Siriusa". No priznajem, moĹže biti da sam u krivu. Uostalom, generacija devedesetih se digla u levelu.
Aleksandar Žiljak wrote: Posebno su znali biti daveŞ tzv. mini-YU SIRIUSI (...).
Misli[?]? A ja se ba[?] bavim idejom predloĹžiti Mileni mini-HR FUTURU. Dodu[?]e, namjeravao sam to u?initi privatnim kanalima, no sad si me podbo! Uostalom, minijatura je najplodnija forma, pa za[?]to ne imati - povrh "Jutarnjeg" te istrakonske zbirke - jo[?] jedan stoĹžer oko kojega bi se gomilale minijature?!
Aleksandar Žiljak wrote: S druge strane, selekcija je bila vrlo, vrlo gadna: U obzir za objavljivanje (...) je dolazilo manje od 10% poslanog materijala.

Kona?no, ?ini mi se iz reakcija ?italaca, koje su moĹžda bile i selekcionirane, da se tada na doma?e autore i nije ba[?] bacalo takvo drvlje i kamenje.
Hm, bilo je i onda povike u stilu ne ?u doma?e pri?e, to su amateri! Sve ovo [?]to navodi[?] je, vjerujem, procjena do koje si do[?]ao pregledom "Siriusa" u svrhu antologije? Pitam se: postoji li Ĺživu?a arhiva "Siriusa"? Ona bi morala biti bogato nalazi[?]te za prou?avanje!
Aleksandar Žiljak wrote: (...) U principu se ne moŞe o?ekivati vrhunsku produkciju odjednom i od prve. Ako se ne?e imati strpljenja, onda ne?e biti ni?ega. Mislim da sam to ve? negdje primijetio u nekom svom ?lanku, a povodom slavne izjave Vlatka Juri?a-Koki?a u prvom broju FUTURE.
Istina. Amen.[/i]
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Dren wrote:hmm znam da nije ista stvar, ali ako jutarnji može tvrdoukori?enu knjigu od 250str prodavat po 29 kuna zašto duplo manju futuru nebi mogli na?i za 15kn?
Ja ne mogu vjerovati da si to pitao. :dontknow:
Ako nekom slučajno nije jasno: ako tiskanje 500 primjeraka nečega dođe 5000 kuna, tiskanje 1000 primjeraka toga istoga neće biti 10000 kuna nego cirka 6000 (vidi: bilo koji udžbenik iz ekonomije; fiksni i varijabilni troškovi). Kad bi se Futura prodavala u 30000 primjeraka bila bi vrlo jeftina.
A kad bih ja bio bogat čovjek sad bih putovao po nekim egzotičnim otocima a ne visio na forumu.
User avatar
Dren
Jedi Master
Posts: 247
Joined: 16 Jun 2004, 09:18
Location: Place shifting atm

Unread post by Dren »

Pitao sam jer neznam. Ti si mi ljepo objasnio i sad znam :iconbiggrin:
Nemam pojma o ekonomiji :? ( o BoĹže kako sam po?eo ispast ?u totalna neznalica :iconbiggrin: )
Ali svejedno mislim da je futura preskupa. Iz jednostavnog razloga jer ljudi nemaju para.
if we learn from our mistakes then I'm getting a fantastic education
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Dagi wrote: No, dobro. "Medvje?a usluga" odnosi se na generalni stav: ako je doma?e, ne treba zadovoljavati iste standarde kao strano - osobito anglosasko! Osobno sam nekako sklon pripisati to upravo naslje?u "Siriusa". No priznajem, moĹže biti da sam u krivu. Uostalom, generacija devedesetih se digla u levelu.
Malo upozorenje: Po tome da se prema doma?im autorima treba (u svrhu poticanja) imati niĹže kriterije su drvili neki od ?italaca, mogu?e i pogo?eni autori. Recenzenti i urednici su stalno inzistirali da su im kriteriji isti, ako ne i stroĹži prema doma?im stvarima!
Dagi wrote: Misli[?]? A ja se ba[?] bavim idejom predloĹžiti Mileni mini-HR FUTURU. Dodu[?]e, namjeravao sam to u?initi privatnim kanalima, no sad si me podbo! Uostalom, minijatura je najplodnija forma, pa za[?]to ne imati - povrh "Jutarnjeg" te istrakonske zbirke - jo[?] jedan stoĹžer oko kojega bi se gomilale minijature?!
Nisam 100% siguran da je to najbolja ideja. Mediji su razli?iti, ?asopis i par kartica u novinskom omladinskom prilogu. Znam da je generalno kvaliteta mini-YU SIRIUSA bila prili?no osrednja, tek tu i tamo pone[?]to dobro. Ostalo je tako-tako, na nivou dosjetki i viceva. Ono [?]to se ?italo u Jutarnjem je daleko bolje, jer su se neki ljudi trudili pisati pri?e, koje su ina?e komotno mogle izdrĹžati i recimo desetak kartica.
Dagi wrote: Hm, bilo je i onda povike u stilu ne ?u doma?e pri?e, to su amateri! Sve ovo [?]to navodi[?] je, vjerujem, procjena do koje si do[?]ao pregledom "Siriusa" u svrhu antologije? Pitam se: postoji li Ĺživu?a arhiva "Siriusa"? Ona bi morala biti bogato nalazi[?]te za prou?avanje!
Da, ovo su procjene iz ?itanja pisama ?italaca i uvodnika, a sad koliko je tu bilo filtriranja, to ne znam...

Ĺ to se ti?e arhive...

Za druga Pol Pota ste ?uli, nadam se? Ono, godina nulta, povijest po?inje od nas i tako to? E, pa takav je stav duha vladao kad su hadezenjare do[?]le na vlast. Pa se ?ini da je s razvaljivanjem Vjesnika 1991/2, cijela SIRIUSova arhiva ba?ena, nadajmo se barem u stari papir. Ovo je u prolje?e 1992. izjavio Pr?i?, pa ga (slobodno) citiram. Mislim da ?e negdje to biti spomenuto u nekom mom budu?em projektu...
A. Ziljak
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Dren wrote: Ali svejedno mislim da je futura preskupa. Iz jednostavnog razloga jer ljudi nemaju para.
To je kao u Kninu. Nitko ne radi i nitko nema para, ali su koke ure?ene i birtije pune...

Radi se tu o ne?em drugom, ozbiljnijem po budu?nost nacije. Po Pr?i?evoj izjavi u jednom od zadnjih dvobroja SIRIUSA, prosjek Zagreba je bilo oko 1.5 pro?itanih knjiga per capita godi[?]nje! Makni se 20 kilometara u bilo kom smjeru i stanje je vjerojatno bilo i gore. Danas je vjerojatno isto tako lo[?]e, ako ne i gore. Stoka jednostavno i ne ?ita, zato i jeste stoka.

Ĺ to ne bi bilo tako tragi?no da nemaju pravo glasa.

Dodu[?]e, kakvi su nam akademici...
A. Ziljak
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Aleksandar Žiljak wrote:Stoka jednostavno i ne ?ita, zato i jeste stoka.
Što ne bi bilo tako tragi?no da nemaju pravo glasa.
Doduše, kakvi su nam akademici...
Ljudi su stoka kad su na hrpi... :iconbiggrin:
Ako je suditi po evidenciji u našoj lokalnoj "narodnoj knjižnici" u mojem se selu "per capita" ?ita više nego u metropoli (zaludu im NSB), stoga nema generaliziranja prije nego što se valjano odradi statistika... :)

Glede akademika: "Kakvi su nam akademici...takva nam i stoka, puno ždere a mlijeka ni da bi u kavenu žli?icu stalo!"
:blob:
Image
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ne?u sudit koliko se knjiga ?ita u 'metropoli' jer o tim podacima nemam pojma, al u obranu nsb-a, tam ti jako malo knjige ide van, ono kaj se ?ita, ?ita se unutra, a knjižnica je uglavnom dupkom puna. dobro, ve?inom su to studoši koji krate vrijeme da bi mirne savjesti mogli re?i da su 'cijeli dan u?ili', ali ima i radišnih..

uglavnom, htjedoh re? da nsb nije obi?na knjižnica u koju zalaze obi?ni ljudi (ho?em re?, dakle, da nisu studoši, profesori, docenti, apsolventi, asistenti i ini polu-ljudi (:iconbiggrin: interna šala)) i sigurno nije mjerilo na?itanosti svekolikog puka što živi u 'metropoli' (stavljam u navodnike jer mi ide na jetra taj naziv)
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Ma dobro NSB se tu našla više kao nes(p)retna metafora... htjedoh re?i kako je statistika (na koju se AŽ poziva) kurva što liježe u krevet sa svakim tko se imalo kuži u matematiku i kojoj nebi vjerov'o ni da nosi majicu na kojoj piše "Belive U me" (Vjeruj ti meni)...
:blob:
Image
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

:iconbiggrin:
Image
Post Reply