Priče o dinosaurima

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Priče o dinosaurima

Unread post by davors »

Pisali ste, knjiga je nekima u rukama, nadam se da ste barem počeli čitati, i...?
*Istria is a state of mind*
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Priče o dinosaurima

Unread post by niniane »

Ja pročitala, ali ne stignem staviti odmah dojmove, nije me bilo na netu danima i milijun je zaostataka posvuda ;)

Will do it, I promise :angel:
... characters, personalities, stories and larps...
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Priče o dinosaurima

Unread post by Zoran »

Ja sam pročitao samo neke, al sam lijen pisat komentare :-p
Quicksilver
Jedi Master
Posts: 208
Joined: 25 Aug 2006, 14:57

Re: Priče o dinosaurima

Unread post by Quicksilver »

...a da netko od organizatora natječaja za zbirku ponudi knjigu domacem "Jurassic Parku" u Funtani?
http://www.parentium.com/prva.asp?clanak=23853

Možda bi voditeljima tog parka bilo zanimljivo ponuditi posjetiteljima tematsku i k tome jos domacu zbirku prica?
Mislim da bi to bas bila efektna stvar.
A bila bi i dobra reklama za Fandom i SF + srodnu književnost općenito.
User avatar
stara vještica
Hani
Posts: 91
Joined: 15 May 2009, 20:38
Location: iron maiden

Re: Priče o dinosaurima

Unread post by stara vještica »

ah, fulala sam lokaciju
ali moja lokacija je bolja, čekam da konkurencija iz Bala prione na posao
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Priče o dinosaurima

Unread post by uglib »

Nikako da dođem do kraja, stalno mi netko otima knjigu. Moram smisliti taktiku kako ljude ljubazno navesti da si kupe knjigu.

Inače, opći dojam je jako povoljan. :thumbup:
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Priče o dinosaurima

Unread post by Zoran »

uglib wrote: Inače, opći dojam je jako povoljan. :thumbup:

To znači da su priče uglavnom očajne pa tvoja u kontrastu izgleda bolje? :scratch: :D :P
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Priče o dinosaurima

Unread post by ratchet »

Zoran wrote: To znači da su priče uglavnom očajne pa tvoja u kontrastu izgleda bolje? :scratch: :D :P
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Priče o dinosaurima

Unread post by uglib »

Zoran wrote:
uglib wrote: Inače, opći dojam je jako povoljan. :thumbup:

To znači da su priče uglavnom očajne pa tvoja u kontrastu izgleda bolje? :scratch: :D :P
Moja priča je moja, meni uvijek najbolja kao i sve drugo moje. :P :angel:

Ostale ne zaostaju previše za njom. Ne znam još za zadnje tri u zbirci.

Sad zaozbač, bila sam malo skeptična jer je meni bilo jako teško smisliti priču na temu dinosaura, isprva mi se čak činilo nemoguća misija pa me malo bilo strah da će većina priča biti neka mini verzija Jurskog parka, no na kraju me ugodno iznenadila raznolikost ideja. :cheers:
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Priče o dinosaurima

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Evo, kako na forumu i dalje vlada ono neću-(javno)-kritizirat-tuđe-priče-da-se-ne-bih-nekome-zamjerio/la-ozračje, odlučih probiti led, jer baš se nekako ovih dana imam potrebu zamjerati ljudima, pa sam si rekao, ajmo to prvo riješit u virtualnom svijetu, pa kad vidim reakcije, možda krenem i u realnom to raditi.

Ne, zezam se. Donio sam odluku da ću odsad, kad pročitam nešto domaće, staviti i kritiku toga na forum, čisto neko svoje subjektivno mišljenje, što mislim da bi i ostali trebali raditi. Valjda smo svi toliko odrasli i ozbiljni da možemo podnijeti kad nam netko kaže - ne sviđa mi se ovo što si napisao/la. Sve dok ne bude vrijeđanja, trebalo bi poticati takvu komunikaciju. A svaka kritika, ako je konstruktivna, po mom mišljenju je dobrodošla.

Zato ću zamoliti autore da, ako im se ne svidi neko moje mišljenje o njihovoj priči, da progutaju ponos, spuste nos iz oblaka i ne ponašaju se kao uvrijeđena djeca (jer sam već vidio takvih stvari ovdje). Ničija priča ne može uvijek baš svima biti najbolja na svijetu, a osim toga, tematske zbirke su vrlo nezahvalne za autore, jer se unaprijed zna o čemu se mora pisati, pa se često gubi efekt iznenađenja koji bi se inače postigao da je priča objavljena na nekom drugom mjestu. To ne znači da je priča nužno loša, to samo znači da je vjerojatno trebala biti koncipirana na drugačiji način.

Ovo nisu objektivne kritike, nego subjektivne. I pokušao sam izbaciti iz glave činjenicu da dobar dio ljudi u zbirci poznajem. Pokušao, aj sed!

Među kritikama ima spojlera (ne da mi se sad nabrajati gdje sve točno), pa tko nije pročitao zbirku, a namjerava, neka preskoči ostatak posta. Pa krećemo:



Davor Šišović: "Oživljeni svijet davnina"
Nije priča, ali zašto se ne bi "kritiziralo" i uvodničara? Kao i uvijek, Šiško je informativan, lagan za čitanje (kad ćemo vidjeti neku tvoju priču?), koncizan i moram reći da rado čitam njegove uvodnike. I kao i uvijek, u posljednjem ili pretposljednjem pasusu, ukratko je nabrojena tematika s kojom ćemo se susresti u zbirci – neka vrsta teasera (to je već postao lajtmotiv njegovih uvodnika).Volim to pročitati i onda po zbirci tražiti na koje je priče mislio kad je nabrajao pojedine teme. Malo mi iz svega iskače onaj pasus s moraliziranjem o jednakosti i međusobnom poštivanju, ali sve u svemu, thumbs up!

Aleksandar Žiljak: "Tragovi na žalu"
Što bi se reklo: prvo, pa muško! Tj. prvo u smislu prva priča u zbirci, ne autorova prva. Da mi je netko rekao da pročitam priču o dinosaurima koji plešu valcer, vjerojatno bih se nasmijao. Ali, moram reći da je ovo izvrsno zamišljena priča, jako jako dobro napisana i barem meni, stilski najljepša priča u zbirci. Mislim da se priču takve teme ne može napisati bolje, s tolikom dozom sjete i melankolije, a da ne izgleda isforsirano. Ako se mene pita, jedna od najboljih priča u zbirci.

Jasmina Blažić: "Buđenje"
Ovdje sam imao malo problema, jer se nisam mogao odlučiti hoću li gledati na priču kao na "realnu" storiju ili kao na bajku. I tako sve do kraja, do (ako sam ga dobro shvatio) relativno trivijaliziranog objašnjenja. Ne mogu reći da me priča povukla – možda da je bila duža koju karticu, da je bilo prostora za malo bolju karakterizaciju i razvoj radnje, pogotovo u onom bajkovitom dijelu (djeca, zmajevi i kraljevstvo). Po strukturi, pa čak i mjestu radnje, ova priča je vrlo slična Žiljakovoj i možda mi je baš zato, u usporedbi s njegovom dosta slabija. Prebrzo se odvijaju stvari, a da bih stigao uživati u njima.

Tamara Lujak: "Divan pas"
Zašto je ova priča završila u zbirci, neće mi nikada biti jasno. Kvazihumoristična storija o liku koji pronađe novu vrstu dinosaura u Balama i njegovoj kćeri koja misli da su to zapravo kosti psa. I to je to. Nema ni "f" od fantastike. Kraj priče, koji pokušava zvučati fantastično je potpuno suvišan.

Sanja Tenjer: "Gosti iz mezozoika"
Ovu sam priču već čitao u prvoj verziji i kritike su išle u smjeru: ne mogu pohvatati konce, tko tu koga...? Može biti da je stvar u tome što sam već znao o čemu se u priči radi kad sam ju išao čitati drugi put, ali mislim da će prije biti da je Sanja zasukala rukave i doradila ju. Priča je vrlo zabavna (nadam se da je to bila i namjera?) i dok sam ju čitao, asocijacije su me vukle prema Alanu Fordu i njegovom trknutom svijetu. Ima tu svega: dinosaura koji putuju kroz vrijeme, duhova (kako je Barić umro? to mi je promaklo), ljudi koji su me na prvi pogled podsjetili na MiB-ovce, podivljalih igrački, malo pomaknutih likova... i mnogo mnogo govana!
Preporučam uz ovu priču jesti sladoled od čokolade.

Pavle Zelić: "Pas koji je voleo dinosauruse"
Sve priče do sada imaju jednu zajedničku crtu, a to je da se u njima s većim ili manjim značajem javlja motiv pronalaska i/ili iskopavanja ostataka dinosaura. Pa tako i u ovoj. Međutim, kao i u priči Tamare Lujak, niti ovdje nema fantastičnih elemenata (možda sam nešto propustio u propozicijama natječaja?). Ali je zato priča puno bolje napisana i zanimljiva za čitati. Priča prati intervju reportera s klincem koji je uz pomoć psa otkrio fosile dinosaura i postao zvijezda (selebriti, jel, ne ona na nebu). Međutim kraj priče baca potpuno drugo svjetlo na cijelu priču i, moram priznati, da me ostavio malo zbunjenoga. A to se nije trebalo dogoditi.

Milena Benini: "Plesati zajedno pod polariziranim nebom"
Ovo je teška priča, što bi Ameri rekli – It's a grower. Morao sam ju pročitati više od jednom da bih ju shvatio, iako u svojoj biti njena tematika nije komplicirana. Smatram da je to plus, u ovom slučaju. Jer da je priča napisana loše i nezanimljivo, ne bih imao potrebu čitati ju još jednom kako bih pohvatao sve konce. Ideja sa pčelama koje svojim plesom "razgovaraju" sa slijepom junakinjom mi je genijalna, a o gramatičkoj konstrukciji koja se koristi u pojedinim dijelovima priče, da ni ne govorim. Nije jedina priča u zbirci koja opisuje kako i zašto su dinosauri izumrli, ali je najbolja među njima. Uz Žiljakovu, ova priča mi spada u sam vrh zbirke.

Zoran Krušvar: "Dugi zubi, dugi vratovi"
Ako je ovo zaista napisano samo dan prije isteka roka za slanje priča, onda skidam kapu! Ako nije, kapa mi ostaje na glavi, ali ne zato što priča možda nije dobra, jer je. Odličan opis lova, vrlo filmičan, sve to štima, samo mi je kraj malo antiklimatičan, jer se već tijekom priče može skužiti da se radi o nekoj vrsti simulacije. Da nije bilo toga, ili da je to malo drukčije napravljeno, priča bi mi bila odlična.

Robi Selan: "Francuska kuhinja"
Robi me razočarao. Iz jednog razloga: što je nakon odlične početne premise, oko koje je trebao razvijati priču, prešao na Jurski park 2. Kad sam počeo čitati, pomislio sam – ovo će biti odlična priča. Onaj dio s tiranosaurovim prednjim nogama kao delikatesama je fantastičan, ali sve se to odvije na prvoj stranici i ostatak priče je samo naganjanje i lovljenje, sa početnom premisom više nema veze, a kod Zorana je taj lov bolje izveden. Šteta, mogla je biti jako dobra priča, ovako je osrednja.

Mirko Grdinić: "Preobrazba"
Kako ukomponirati dinosaure, vukodlake, Kafku i malo prenapadnog promoviranja zbirke i Bala u smislenu cjelinu? Pitajte Mirka. Priča je zabavna, teče (malo prebrzo za moj ukus), ali baš zato što je zabavna i što su likovi neozbiljni, niti ja ju ne mogu shvatiti ozbiljno, odnosno kao nešto što se stvarno dogodilo u "njihovom" svijetu. Sve mi to izgleda kao neka zezancija (možda i zato što je glavni lik Gregor u mojoj glavi imao Mirkovo lice – previše je u svom načinu izražavanja bio Mirko, da bih ga mogao zamisliti kao nekog drugog). Opet, to je možda bila i namjera, čim se glavni lik priče zove Gregor, a sama priča "Preobrazba". Zabavna štorija, u svakom slučaju.

Damir Janković: "Kratka priča o baburi, zefirosauru, GMO-puranu i malim zečićima"
Ova priča me iznenadila, ali u pozitivnom smislu. Sjećam se Damirove priče iz prošlogodišnje FFK zbirke i to isključivo zbog naslova, jer je i prošla bila "kratka priča" o hrpi stvari (valjda mu je to znak prepoznatljivosti), s tim da me se ta prošla priča nije dojmila, jer mi je djelovala zbrkano. Očekivao sam to i od ove, a kad ono, ovo je sasvim dobra priča, vrlo dobra, čak! Zabavna, stilski odlično pristaje neozbiljnoj temi o kojoj govori, ima glavu i rep. Nemam nikakvih prigovora, baš mi je sjela.

Ed Barol: "Slike prošlosti"
Ovo je dobra priča i tu se nema što puno dodati. Odličan stil, vrlo tečan, filmičan. Priča drži vodu. U biti je detektivski krimić, a fantastike ima sasvim dovoljno da ne izgleda prezasićeno. Jedina primjedba je ovo: ako su dinosauri evoluirali i sad se osvećuju ljudima (koji su ih stvorili i držali kao kućne ljubimce), a koji su im sada neka vrsta deevoluiranih robova koji im se gade i koje preziru, zašto je civilizacija dinosaura identična ljudskoj civilizaciji prije te kataklizme? Da nekoga ne volim, ne bih se onda ponašao kao on. Ali, ako se izuzme taj detalj – dobra priča!

Dragana Stojiljković: "Slučaj Carnivorous"
Ovo je isto krimi priča, po strukturi slična priči "Pas koji je voleo dinosauruse". Ideja dinosaura koji izgledaju kao dinosauri, ali se ponašaju kao ljudi, čitaju, piju čaj i zovu se Nicolas Rex (zašto uvijek mora biti tiranosaur u igri?) je zanimljiva, pogotovo kad se uzme da i rješavaju zločine zajedno sa Scotland Yardom. Nisam baš dobro shvatio da li je i taj tiranosaur jedan od hibrida koje lovi ili nešto drugo, ali, iskreno, nije mi toliko ni stalo to saznati. Ok priča - ni vrit, ni mimo, što bi se reklo (ali, ne u mom kraju).

Zoran Vlahović: "Jőrmungandr"
I ova, kao i još neke priče u zbirci se bavi prepričavanjem alternativne povijesti u vezi izumiranja dinosaura. Zoran dobro piše, samo mi je ova priča previše infodumpasta, da bih mogao uživati u njoj. Da, sve tu vrvi dobrim idejama i da, znam da je morao skratiti priču za nekoliko kartica (to se može dobro vidjeti na posljednjoj stranici, gdje je napravio rez i nastavio s rečenicom "i tako dalje, i tako dalje"), ali to nikako ne može biti olakšavajuća okolnost. Zoran je preiskusan pisac za tako nešto. Zato – mala packa.

Anto Zirdum: "Homosaur"
Zabavna priča iako dinosauri u njoj ne igraju važnu ulogu. Zapravo, ne igraju nikakvu, samo su usput spomenuti. Glavni lik je bog Zeus koji voli doći na Zemlju svakih nekoliko milja godina i istrijebiti život. Pa je tako istrijebio dinosaure i ljude, a sada to isto pokušava učiniti s nekim blobovima koje zove homosauri. I kako to pokušava učiniti? Tako što ih nagovara da motaju travu. Maštoviti su ti bogovi, nema šta. Može proći.

Ivica Mlinarić: "Orbitalna dilema"
Još jedna zabavna pričica koja govori o izumiranju dinosaura. Kratka je, brza, više bi pristajala u neku Istrakonsku zbirku, jer mislim da nije duža od 5 kartica, ali i ovdje se lijepo uklopila. Nemam zamjerki.

Adnadin jašarević: "Povratak kući"
Adnandin ima osebujan stil pisanja. Rečenice su mu kratke, brze, oštre i zbog toga njegove priče imaju poseban ugođaj. Ako sam dobro shvatio ovu priču, onda mi se čini da su osnovna okvirna ideja njegove priče i priče Eda Barola slične, ali su razrađene na sasvim različite načine. Dobra priča, bez happy enda. Iako je ozbiljna, na samom kraju dolazi do malog (namjerno ili nenamjerno postignutog) komičnjikavog dijela gdje se pojavljuju dvije osobe koje nije teško povezati s pojedincima iz ove zbirke, a bez kojeg bi dijela po mome mišljenju priča bila zaokruženija. Ovako se na samom kraju malo razbija inače odlična tjeskobna atmosfera priče.

Mario Rosanda – Ros: "Fatalni jo-jo"
Moram priznati da nisam znao što je "pegula" dok nisam, nakon pročitane priče, proguglao tu riječ. Ali i bez znanja toga, kad priča koja se radi o dinosaurima ima naslov "Fatalni jo-jo", nije teško već na početku shvatiti da će taj jo-jo vjerojatno na neki način imati veze s izumiranjem istih. Ja sam naslov-fetišist i picajzla oko toga, pa mi smeta kad već u naslovu vidim o čemu će se raditi u priči, osim ako to ima neku posebnu funkciju u priči. Ovdje to, na žalost, nema. Isto tako, možda je to prokletstvo priča koje se nalaze pri kraju zbirki, ali tema govorećih dinosaura je već korištena u zbirci, pa mi ovdje to više ne daje onaj wow!-efekt Žao mi je, da sam pročitao tu priču objavljenu negdje samostalno, vjerojatno bih ju drukčije doživio. Ovako u meni nije izazvala neke pretjerane emocije.

Ana Domini: "Dino"
Ova me priča malo podsjetila na Žiljakovu i to isključivo radi slične melankolične atmosfere, ali tu sličnosti i prestaju. Piše u blurbu da je autoricu za ovu priču inspirirao sin. Nadam se, ne i obiteljska situacija. Ima tu bulinga, ima tu roditeljskog zapostavljanja, prava socijala, kao da čitam neki mainstream (čini se da su autorici problematična djeca lajtmotiv, jer se sjećam priče iz Bludućnosti o nekoj klinki-piromanki). I kroz sve to provlače se dinosauri. Zanimljiv koncept priče, malo prepatetična za moj ukus, ali progledat ću joj kroz prste. I da, odsad ću na Dinu Dvornika gledati drukčijim očima. R.I.P.

Boris Švel: "Prinosi izučavanju korespondencije Julesa Vernea i Pierrea-Julesa Hetzela (neuređeni)"
Švel malo objavljuje, ali su mu priče zato dobre, o čemu svjedoče i nagrade, a pogotovo usmena predaja (everybodyyyy: hello Bludućnost! :P ). Na žalost, nisam pročitao roman na kojega se priča referira, pa ne znam koliko je iz romana u priči i obrnuto, ali svejedno mi se sviđa pomalo neozbiljan način na koji je pisana. Gotovo mogu vidjeti Verneovu frustriranu facu dok glumi staloženost odgovarajući na Hetzelova pisma. Zapravo volim ovakav epistolarni način pripovijedanja. Priča Jasmine Blažić iz prvog (ako se ne varam) Ubiqami je bila fenomenalna. Ova nije toliko jaka, ali mi je baš sjela. Naslov čista petica!

Zbirka u globalu: po mom mišljenju, vrlo uspjela. To valjda nije samo zato što su mi dinosauri ljubav iz djetinjstva. S nestrpljenjem očekujem sljedeću. Zbirku, ne ljubav iz djetinjstva.



I to bi bilo to. Ajmo sada, pljuvačina po meni što sam se drznuo ne obožavati priču baš svakoga od vas. :whip:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Priče o dinosaurima

Unread post by Zoran »

ja bih samo najavio kako će u broju Eridana koji bi trebao izaći za Rikon, biti objavljene recenzije istrakonske zbirke, zbirke ffk i sferakonske zbirke (iako ova za sferakonsku još nije napisana pa nisam 100% siguran dok je ne vidim).

Recenzija dinosaurske zbirke je izuzetno oštra i negativna. Detaljnije za nešto manje od mjesec dana, kad će (nadajmo se) izaći Eridan.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Priče o dinosaurima

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

To se traži! :D
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Priče o dinosaurima

Unread post by Zoran »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:To se traži! :D

je, ovo tvoje je doslovce besramni hvalospjev u odnosu na tu recenziju.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Priče o dinosaurima

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Aj da i to vidim. Tko je recenzirao?
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Post Reply