Harry Potter - serijal

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Harry Potter - serijal

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Evo, u zadnjih mjesec dana sam iščitao kompletnog Harry Pottera, pa da čujem komentare onih koji su pročitali. Moje je osobno mišljenje da su romani vrlo pitko pisani, brzo se čitaju, ali ima problema na početku i na kraju.
A. Ziljak
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: Harry Potter - serijal

Unread post by suaco »

ja sam ih citala zadnji puta kada je sedmi dio izasao, tako da je ovo vise-manje po sjecanju. mislim da imaju istu neodredjenost po pitanju dobi citatelja/gledatelja kao i filmovi - recimo prva dva su bas djecja, a svaki slijedeci je sve ozbiljniji. ali mislim da ni ona sama nije znala sto pise (cak ni zanr. ne znam koliko je ovo istina ali je zanimljiv detalj :P
J.K. Rowling is infamous for saying that she didn't realize that she was writing a fantasy story until she finished the first Harry Potter book, or something like that. Her fellow British fantasy author Terry Pratchett's response was something like "I would have thought that the wizards, unicorns, and magic might have given you a clue."
:D)
sad, je li ta dobna neodredjenost nesto dobro ili lose - u to ne bih ulazila. to bi trebalo oznacavati dobru karakterizaciju likova koji se razvijaju kroz knjige, ali mislim da je to ostalo izrazenije u samoj radnji nego u likovima.
doduse, meni to uozbiljavanje odgovara jer sam skoro pa odrastala s tim likovima :D ali kada ih danas citam, prvi dio uredno preskacem. jednostavno mi ne lezi vise, previse mi je jednodimenzionalno sve.
najdrazi su mi nekako ostali treci i peti...
zadnji dio, koliko god ga kao i svi iscekivala, razocarao me. ne toliko sam tipicni hepi end serije, nego samo lutanje autorice i likova u potrazi za inspiracijom. then again, mozda sam jednostavno nepravedno ocekivala brda i doline od te knjige. stil? da, lako se cita, vuce dalje, to je veliki plus, i guess
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Harry Potter - serijal

Unread post by jbt »

Moje je osobno mišljenje da su romani vrlo pitko pisani, brzo se čitaju, ali ima problema na početku i na kraju.
Moje je osobno mišljenje da su romani vrlo plitko pisani, brzo se čitaju, ali ima problema.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Harry Potter - serijal

Unread post by Ire »

jbt wrote:
Moje je osobno mišljenje da su romani vrlo pitko pisani, brzo se čitaju, ali ima problema na početku i na kraju.
Moje je osobno mišljenje da su romani vrlo plitko pisani, brzo se čitaju, ali ima problema.
:lol: you rock, jbt :happy1:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Harry Potter - serijal

Unread post by Aleksandar Ziljak »

suaco wrote:
ja sam ih citala zadnji puta kada je sedmi dio izasao, tako da je ovo vise-manje po sjecanju. mislim da imaju istu neodredjenost po pitanju dobi citatelja/gledatelja kao i filmovi - recimo prva dva su bas djecja, a svaki slijedeci je sve ozbiljniji. ali mislim da ni ona sama nije znala sto pise ...

... sad, je li ta dobna neodredjenost nesto dobro ili lose - u to ne bih ulazila. to bi trebalo oznacavati dobru karakterizaciju likova koji se razvijaju kroz knjige, ali mislim da je to ostalo izrazenije u samoj radnji nego u likovima.

... zadnji dio, koliko god ga kao i svi iscekivala, razocarao me. ne toliko sam tipicni hepi end serije, nego samo lutanje autorice i likova u potrazi za inspiracijom. then again, mozda sam jednostavno nepravedno ocekivala brda i doline od te knjige. stil? da, lako se cita, vuce dalje, to je veliki plus, i guess
Moj problem s prvom i drugom knjigom je skoro potpuni izostanak bilo karakterizacije likova bilo opisa svega u tom svijetu, mislim malo podrobnijih, literarno jačih opisa. Imam dojam da je to kasnije išlo znatno bolje. E sad, ne znam je li to zato što se žena učila pisati u hodu, ili je smišljeno računala da su prve dvije knjige za najmlađu publiku, pa ih je radila da budu jednostavnije.

Zadnja knjiga malo previše uvodi stvari koje do tada nismo znali/očekivali/površno smo čitali prethodne nestavke. U suštini, odabrana trojka luta krajinom bez nekog jasnog cilja i plana, a onda dođe prilično antiklimaktična bitka za Hogwarts i obračun sa Silama zla. (OK, barem nije ispalo ništa u stilu "Harry, I'm your father!" :D , ali nije baš ni tako daleko.) Dumbledore ispada daleko mračniji lik, a Snape biva poprilično rehabilitiran.

Ono što me, međutim, zanima su doživljaji čitavog niza političkih asocijacija i aluzija koje se, posebno od treće knjige, provlače serijalom. Komentari?
A. Ziljak
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Harry Potter - serijal

Unread post by Xaotix »

Pročitao sam tokom godina sve osim "Deathly Hallowsa".
Čini mi se da je Rowling učila pisati kroz seriju. Također je popravljala stvari zbog kojih su je kritizirali (npr. naglo uvođenje ženskih likova oko polovice serijala). Čini mi se da je treća knjiga neka granica kod koje je Rowling ispekla zanat. Također, tu negdje likovi više nisu crno-bijeli nego počinju porimati široki spektar nijansi sive.

Ali da, pitko i plitko, iako sa zanimljivim world buildingom.

Aluzije i asocijacije?
Pa osim rasizma (muggles/magic users) i žestoke političke hijerarhije u kojoj se svi trgaju ostati na vlasti pošto poto, meni je upao u oči Azkaban.
Zatvor u kojem čuvari upijaju emocije zatvorenika, obilježavajući ih za cijeli život. Kritika zatvorskog sustava koji se na bazira na rehabilitaciji nego na skladištenju zatvorenika?
Randomness is strong with this one!
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Harry Potter - serijal

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Rasizam definitivno. Čini mi se i da se osvrće na prepotenciju britanskih viših slojeva, da ne kažemo plemstva. Azkaban je definitivno zatvor tipa "zaključaj i baci ključ", iako bi bilo interesantno da mu se malo više posvetila.
A. Ziljak
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Harry Potter - serijal

Unread post by Zoran »

Aleksandar Ziljak wrote:Evo, u zadnjih mjesec dana sam iščitao kompletnog Harry Pottera, pa da čujem komentare onih koji su pročitali. Moje je osobno mišljenje da su romani vrlo pitko pisani, brzo se čitaju, ali ima problema na početku i na kraju.

Mislim da se radi o odlično pisanim knjigama za djecu, a da čitatelji koji ih procjenjuju kao knjige za odrasle imaju problema.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Harry Potter - serijal

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Zoran wrote:Mislim da se radi o odlično pisanim knjigama za djecu, a da čitatelji koji ih procjenjuju kao knjige za odrasle imaju problema.
U tome i jeste stvar, mislim da negdje od 3. to prestaju biti samo knjige za djecu. Prvo, publika stari i knjige se tome prilagođavaju, tako da ono što počne kao knjiga za desetogodišnjaka završi kao knjiga za 18-godišnjaka. Drugo, teme koje dotiče se u dječjoj prozi (barem onakvoj kakva se kod nas do nedavno pisala) rijetko nalaze: rasizam, fašizam, korumpiranost državnog aparata, grijesi elitne klase (uključivo refleksije na odnos britanskog plemstva prema nacizmu i fašizmu prije WW2) ...
A. Ziljak
Vermilion
Ewok
Posts: 37
Joined: 28 Jul 2007, 23:13
Location: Osijek/Budapest
Contact:

Re: Harry Potter - serijal

Unread post by Vermilion »

Posljednje knjige je dosadno čitati i kad čovjek ima 18 godina.
Što se samog serijala tiče, smatram da je dobar uvod za čitanje općenito. Moja generacija (uključujući i mene) rijetko kad bi uzimala knjigu u ruke, no baš je HP promijenio tu cijelu priču s čitanjem, jer kad se počne s nečim, onda se čita i sve ostalo (ono što se već čita u osnovnoj: Gospodar Prstenova, Adrian Mole, itd...).
I nekoliko godina nakon zaluđenosti, reda radi nabavih šesti dio, koji sam pročitala nevjerojatno brzo...i sad se čak ni ne sjećam, o čemu se radi :zubo:
Stvarnost ne postoji - samo nas vlastiti red koji svemu namecemo
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Harry Potter - serijal

Unread post by niniane »

Meni su, što su knjige dalje išle, bile sve zanimljivije i zgodnije za pročitati... a da se brzo i lako čita, činjenica je.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: Harry Potter - serijal

Unread post by writer16 »

jeste znali da je dumbledore homić? ja to tek nedavno skužio :lol:
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Harry Potter - serijal

Unread post by Dagi »

writer16 wrote:jeste znali da je dumbledore homić? ja to tek nedavno skužio :lol:
MIsliš na glumca Michaela Gambona koji glumi Dumbledorea?
IMDB o glumcu Michaelu Gambonu wrote:He doesn't like being interviewed and he once said he lies during interviews to make them more interesting. When someone asked Gambon if he had problems with playing a gay man he replied by saying it was easy because he used to be a homosexual but was forced to quit because it made his eyes water.
A spominje se nešto i da je nedavno napravio (još) dvoje djece:
http://www.imdb.com/name/nm0002091/bio
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Harry Potter - serijal

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Očito postaje trend biti čarobnjak i gej. Dumbledore je gej, Gandalfa glumi gej...

PS: kad već spominjemo čarobnjake. Načuo sam da bi se uskoro trebala snimati još jedna ekranizacija priče o kralju Arthuru. Šuška se da će Merlina glumiti Marko Grubnić.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Post Reply