Zasto se ne citaju domaci autori?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply

DomaÌe autore ne èitam, jer:

nemam pojma da postoje
4
9%
pi[?]u smeĂŚe
4
9%
èitao bih, ali nemam gdje
2
5%
èitam ako mi doðu pod ruku
30
68%
grabim sve [?]to napi[?]u
4
9%
 
Total votes: 44

Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

MrSini wrote:Pojma nemam sta sam gor kliknuo ali ne citam zbog dva razloga, a prvi je sto domaci autori vecinom pisu price, a ja price ne volim. Drugi i vazniji je da ne mogu dosi ni do stranih (osim preko irc.a),a kamo li domacih.
Okej, 'ajmo redom.

Godine 2002. ima[?] Ja i Kalisto od Dejana Ĺ oraka. To je crni alanfordovski humor od po?etka do kraja... Mali spoiler: po?ne tako [?]to se poljoprivredna zadruga negdje u Istri gre[?]kom dokopala ruskog teleskopa - prije rata su htjeli vino zamijeniti za ruske motokultivatore, ali su Rusi zamijenili teret, pa su im poslali teleskop. Deset-petnaest godina kasnije (vrijeme sada[?]nje), lokalna vlast ho?e iskoristiti teleskop tako [?]to ?e stari, nikad kori[?]teni silos pretvoriti u opservatorij. Naravno, vlastima nije do zvjezdarnice, nego to ?ine za inat vojski koja na silos ho?e postaviti radar. Problemi po?inju kad baba, na ?ijoj je zemlji silos (nitko se nije sjetio upisati silos u zemlji[?]ne knjige), ne pristaje na teleskop, nego jedino na radar, jer ona voli vojsku. Naime, u II. svjetskom ratu imala je ljubavnika - talijanskog poru?nika...

Idu?e 2003. godine pojavljuje se iz vedra neba Sablja Ivana Gavrana koja je polu?ila pravu senzaciju. Recenzija je u "Parseku", pa malo klikaj po linkovima odavde.

Nadalje, godine 2004. ima[?] pak Araton autora Olivera Frani?a. Nisam ?itao, a ni recenzija mi nije pri ruci...

Ove godine Izitpajn je objavio Svu krv ?ovje?anstva. To je jako dobar roman, preporu?ujem ga!

Hrvatski SF - u koji ura?unavam i Sablju jer je objavljena u Hrvatskoj, iako bi ona mogla komotno biti i Be-Ha roman - dogurao je do cca. jednog suvislog Ĺžanrovskog romana godi[?]nje. Nije puno, no u europskim mjerilima je dosta. Te[?]ko je o?ekivati da ?e se u dogledno doba produkcija bitno pove?ati, barem u absolutnim razmjerama. No, doguramo li do dva-tri djela godi[?]nej, ve? ?e i to biti enormno pove?anje.
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Teško je oèekivati da æe se u dogledno doba produkcija bitno poveæati, barem u absolutnim razmjerama. No, doguramo li do dva-tri djela godišnej, veæ æe i to biti enormno poveæanje.
Treba slijediti Izitpajnov primjer. Tu pogotovo mislim na iskusnije pisce koji iza sebe ve? imaju nekoliko pri?a pa bi pisanje romana pretsavljao sljede?i logi?an korak.
Jest da nije isto napisati roman i pri?u i ne znam koliko se to uop?e isplati napraviti (financijski mislim) ali to bi bio logi?an korak.
Ina?e, kad smo kod doma?ih autora. Nedavno sam bio u knjižari i pitao za Svu krv ?ovje?anstva i Sablju i prodava?ica me samo blijedo pogledala.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

MrSini wrote:Pojma nemam sta sam gor kliknuo ali ne citam zbog dva razloga, a prvi je sto domaci autori vecinom pisu price, a ja price ne volim. Drugi i vazniji je da ne mogu dosi ni do stranih (osim preko irc.a),a kamo li domacih.
Ja vi[?]e uĹživam u pri?e (bilo koje) Zorana Kru[?]vara nego u romanu Predraga Raosa. Ĺ to ne zna?i da ne smatram Raosa dobrim piscem.
At last, the stars are finally right...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Miles wrote: Treba slijediti Izitpajnov primjer. Tu pogotovo mislim na iskusnije pisce koji iza sebe ve? imaju nekoliko pri?a pa bi pisanje romana pretsavljao sljede?i logi?an korak.
Jest da nije isto napisati roman i pri?u i ne znam koliko se to uop?e isplati napraviti (financijski mislim) ali to bi bio logi?an korak.
Mmmda... To i jest bio osnovni problem doma?eg SF-a. Malo tko je napravio taj, uistinu logi?an korak.
Miles wrote: Ina?e, kad smo kod doma?ih autora. Nedavno sam bio u knjiĹžari i pitao za Svu krv ?ovje?anstva i Sablju i prodava?ica me samo blijedo pogledala.
Ako je ikakva utjeha (a bojim se da nije), Mileni?evu antologiju nikako nabaviti, i to usred Zagreba!
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

Ja više uživam u pri?e (bilo koje) Zorana Krušvara nego u romanu Predraga Raosa. Što ne zna?i da ne smatram Raosa dobrim piscem.
Meni Raos ne leži. Po?eo sam ?itati neke njegove romane, ali nijednog nisam dovršio.
Nedavno sam bio u knjižari i pitao za Svu krv ?ovje?anstva i Sablju i prodava?ica me samo blijedo pogledala.
?isto informativno, Sva krv se može nabaviti u ve?ini splitskih knjižara, jednako kao i Blackout od Pasinija. Za ovu potonju sam ?uo kako se odli?no prodaje.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Dagi wrote: Nadalje, godine 2004. imaš pak Araton autora Olivera Frani?a. Nisam ?itao, a ni recenzija mi nije pri ruci...
može li ovo poslužiti?
http://www.game-master.org/phpBB2/viewtopic.php?t=226
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Hvala.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Za[?]to mi prije nitko nije rekao da je Žiljak napisao pri?u o krakenu? Da nisam dobila kao nezasluŞenu nagradu za recenziju zbirku Alternauti, jo[?] uvjek ne bi to znala. Imat ?emo hrvatski Mythos circle! :uzdravlje:
At last, the stars are finally right...
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

G. Macan, hvala!
At last, the stars are finally right...
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Meni je Raos zakon, a Nul effort je jedfan od najboljih SF romana ikad. ?ujem da najavljuje novi roman krajem godine... iako, osobno, ako bar malo zakasni, onda Izitpajn moĹže lako dobiti SFeru za 2005, a Raos 2006 :ocasion:
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

Tomislav Šaki? wrote:Meni je Raos zakon, a Nul effort je jedfan od najboljih SF romana ikad. ?ujem da najavljuje novi roman krajem godine... iako, osobno, ako bar malo zakasni, onda Izitpajn može lako dobiti SFeru za 2005, a Raos 2006
Bit ?e, akobogda, još nekoliko romana do kraja godine. Nije li poštena konkurencija dobrodošla?

Davor
*Istria is a state of mind*
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

S obzirom da topic ima 21 stranicu i neda mi ih sve citati, samo cu napisati svoje misljenje o hrvatskim autorima i zasto ih se ne cita, koje ce vjerojatno biti preslika nekih drugih misljenja.

Prvo, vecina hrv. autora su ipak crap. Drugi veliki problem je hrvati nemaju naviku citanja, a pogotovo ne SF&F, osim fanova tih zanrova. Tako da tesko da ce se neki hrvatski autor probiti medju ne-fantasy publiku. Naravno zbog toga niti propaganda nije isplativa, pa ljudi i koji vole fantasy ne saznaju za roman. Takodjer, sumnjam da ce se ikoji hrv. sf ili f roman ikada uspjeti prodati vani u vise od 2 primjerka. Sto opet na kraju dolazi do neisplativosti uopce objavljivanja sf&f romana itd itd.

Uostalom pogledajte danas cak i poznati hrv. pisci cija se djela prodaju u nekoliko desetaka tisuca primjeraka ne zaradjuju puno. Jednostavno previse je trulih jabuka na jabukovom stablu.
nema me.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

vecina hrv. autora su ipak crap
ve?ina hrv. autora koje sam ?itala, nisu. dapa?e
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

vecina rvata su crap? :alien:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Post Reply