Zasto se ne citaju domaci autori?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply

DomaÌe autore ne èitam, jer:

nemam pojma da postoje
4
9%
pi[?]u smeĂŚe
4
9%
èitao bih, ali nemam gdje
2
5%
èitam ako mi doðu pod ruku
30
68%
grabim sve [?]to napi[?]u
4
9%
 
Total votes: 44

Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Nedavno dovr[?]io Raosov roman?i? Mnogo vike niza[?]to, u izdanju beogradskog Kentaura.

Roman je zabavan, na momente iznimno duhovit. Eh sad, moram priznati dvije stvari. Prvo, Raos mi nikada ba[?] nije "leĹžao" kao pisac, dok ga kao prevoditelja drĹžim na rubu briljantnosti - v. primjerice prijevod Wellsovog Rata svjetova u izdanju ZN-a. Drugo, osobne preference na stranu, zbilja mi je dugo trebalo odlu?iti se na ?itanje njegovog romana. Naime, ipak je on jedan od rijetkih autora jo[?] iz doba "Siriusa" koji su zadrĹžali kontinuitet u radu (preostaju Benini i Prodanovi?); stoga je Raos neke vrsti obveznom lektirom hrvatskog SF-a. Stoga i nije ba[?] za hvaliti se kako sam uzeo njegov roman u ruke tek sada - i pro?itao ga za dva-tri dana.

Pu[?]tam neka mi se Mnogo vike slegne, pa idem na sljede?eg Raosa: Nul effort!
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Umjesto Raosa, primio sam se Na Pacifiku god. 2255 Milana pl. Ĺ ufflaya. ?itanje ve? sada djeluje kao pothvat...

No, dragi suforuma[?]i - ?ita li tkogod ovih dana kakvu doma?icu?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Puštam neka mi se Mnogo vike slegne, pa idem na sljede?eg Raosa: Nul effort!
Nemoj se iznenadit, stvar je totalno razli?ita od MVN. A meni jedan od najboljih romana uop?e. Doduše, pro?itao sam ga u srednjoj školi i ne znam kako bi danas djelovao na mene, ali onda mi je bio fantasti?an.
ban

Unread post by ban »

Izitpajn wrote:Dodu[?]e, pro?itao sam ga u srednjoj [?]koli i ne znam kako bi danas djelovao na mene, ali onda mi je bio fantasti?an.
Hehe, ja se sjecam da su mi davnih dana nesto prodikovali kako samo citam neke bezvezne sf romane, kao nist koristi, pa sam ja izvadio Null Effort i izbacio par citata pa su usutili :)
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Pa, Nul Effort je za sada ipak na ?ekanju. No, hvala na preporuci!
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Evo, da se pohvalim, ja u zadnje vrijeme ?itam vi[?]e doma?ih autora nego stranih. Trenutno ?itam Mi[?]akovi Zvijezdani riffovi - dobro je!. :headbang:
At last, the stars are finally right...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Pa, u zadnje vrijeme dosta ?itam doma?e autore po sluĹžbenoj duĹžnosti.
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

Dagi wrote:Umjesto Raosa, primio sam se Na Pacifiku god. 2255 Milana pl. Šufflaya. ?itanje ve? sada djeluje kao pothvat...
E da. Bit ?e to dugotrajan pothvat., bar je meni bio :-)

Davor
*Istria is a state of mind*
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

Dagi wrote:No, dragi suforumaši - ?ita li tkogod ovih dana kakvu doma?icu?
Ja sam uzeo u ruke Raosov "Brodolom kod Thule" ("Mnogo vike nizašto" je pro?itano pred cca dvije godine, ocjena prosje?na). Roman je monumentalan, i kvantitetom i širinom sadržaja, na trenutke je izvrstan, ali onda nalete ?itava poglavlja nepotrebnog balasta... još nisam došao do kraja.

Od ostalog:

Mišak - Zvjezdani riffovi - odli?no
Konvi?ni - Jeftine rije?i - dosta zbrkano, nekoliko odli?nih pri?a, ali ve?ina tekstova zapravo nisu pri?e
Benini - Jednorog i djevica - došao do polovice, romanti?no i dosta dobro
Mileni?eva antologija - polovica pri?a ne izdržava test vremena. Od onih nepoznatrih nam odranije, ima i nekoliko jako dobrih.

Naravno, na mom stolu ima i dosta doma?eg materijala koji ?e tek biti objavljen, ali o tome kad do?e vrijeme. Bit ?e finih iznena?enja...

Davor
*Istria is a state of mind*
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Nisam ?itao "Mnogo vike nizašto" ali jel to ono kad se pojave vanzemaljci a glavnu ulogu ima neko iz Donjeg Vakufa?
Znam da sam pukao od smijeha kad sam na zadnjoj stranici knjige ?itao sadržaj
User avatar
BlockflĂśte
Hani
Posts: 96
Joined: 05 May 2004, 02:34

Unread post by BlockflĂśte »

To ima vic :D.

?itao sam Raosov "Brodolom kod Thule" i bio mi je odli?an, na mahove mal?ice naporan zbog op[?]irnosti, ali ne nesadrĹžajan...
User avatar
MrSini
Jedi Master
Posts: 238
Joined: 04 Apr 2005, 21:59

Unread post by MrSini »

Pojma nemam sta sam gor kliknuo ali ne citam zbog dva razloga, a prvi je sto domaci autori vecinom pisu price, a ja price ne volim. Drugi i vazniji je da ne mogu dosi ni do stranih (osim preko irc.a),a kamo li domacih.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

MrSini wrote:Pojma nemam sta sam gor kliknuo ali ne citam zbog dva razloga, a prvi je sto domaci autori vecinom pisu price, a ja price ne volim. Drugi i vazniji je da ne mogu dosi ni do stranih (osim preko irc.a),a kamo li domacih.
http://www.ice.hr/davors/KZP_Gavran_Sablja.htm
http://www.hena-com.hr/beletristika/sablja.htm
:wave:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

davors wrote:
Dagi wrote:Umjesto Raosa, primio sam se Na Pacifiku god. 2255 Milana pl. Ĺ ufflaya. ?itanje ve? sada djeluje kao pothvat...
E da. Bit ?e to dugotrajan pothvat., bar je meni bio

U me?uvremenu (ova dretva je dugo mirovala) je Ĺ ufflay odgo?en za neka bolja vremena. Naime, razgovarao sam s Tomislavom Ĺ aki?em na tu temu - on je pro?itao puno ve?i dio tog romana nego ja - pa je ispalo da bi se za razumijevanje Na pacifiku god. 2255 trebalo prvo upustiti u "antimodernisti?ku desni?arsku filozofiju" '20.-ih godina pro[?]log stolje?a. Ĺ aki? mi je ?ak istresao cca. pet djela koja Ĺ ufflayev roman stavljaju u kontekst! Eh, budu?i nisam komparatist, nemam se namjeru do daljnjega upu[?]tati u takvo prou?avanje...
Post Reply