Zasto se ne citaju domaci autori?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply

DomaÌe autore ne èitam, jer:

nemam pojma da postoje
4
9%
pi[?]u smeĂŚe
4
9%
èitao bih, ali nemam gdje
2
5%
èitam ako mi doðu pod ruku
30
68%
grabim sve [?]to napi[?]u
4
9%
 
Total votes: 44

Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Dren wrote:
ire wrote:.. i da mi kažu da se vidi da sam je ja pisala..
E vidiš, kako ja gledam na to...trebala bi napisati više stvari da bi se moglo re?i "da, ovo je njen tipi?ni izražaj" pa vjerojatno ovaj quotani komentar možeš zaraditi tek kad postaneš afirmiran pisac.
:joker: Hehe... meni je đir pisati tako da žiri na Istrakonu ne skuži da je moja priča. Hoću da mi svaka priča ima različiti stil! (to me trenutačno drži, ne od uvijek i tko zna do kad :headbang: )
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

ire wrote:ja moĹžda mogu pisati kao bujoldica ili heinlein, ali meni ne pa[?]e tako pisati.. imam i druge uzore, npr. marqueza ili borgesa, koji su mi bliskiji po na?inu izraĹžavanja..
Ovo je voda na mlin jednom mojem prijatelju koji tvrdi da si kao autor zapravo zalutala u Ĺžanr. Ne ?u ga imenovati, jer se radilo o privatnoj diskusiji, no nakon ovakve izjave moram se sloĹžiti s njim.
ire wrote:isto tako s pri?ama: Ĺželim da imaju te?nu (i po mogu?nosti razumljivu) radnju,
Žao mi je, nemaju.
ire wrote: lijepe re?enice
To da.
ire wrote: i da mi kaĹžu da se vidi da sam je ja pisala..
Na ovo su se ve? osvrnuli drugi, s kojima se posve slaĹžem i nemam [?]to dodati.

Pitanje da se ?ovjek odlu?i [?]to ho?e pisati: fantazmagorije, hrvatsku borhesov[?]tinu ([?]to god to bilo), politi?ke distopije iz sedamdesetih, hard SF... Ovdje se ne radi o trpanju u pretince, u krajnjoj liniji u hibridizaciju Ĺžanrova se krenulo dosta rano: recimo, Heinleinov Glory Road - no radi se o odluci [?]to i kako pisati?
Last edited by Dagi on 15 Jul 2004, 12:39, edited 1 time in total.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Eh da, zaboravio sam se osvrnuti na usporedbu s kuhanjem, i to kao mu[?]karac koji se silom prilika priu?io toj vje[?]tini. Tu ima raznih pristupa:
- uzmi gotovo jelo i podgrij: recimo fan fiction ili franchised universe;
- radi striktno po receptu, na vagu i [?]topericu: ho?e lijepo ispasti, no pomalo sterilno;
- radi od oka: bez dubokog iskustva i najjednostavnija jela postanu nejestivima;
- uzmi par osnovnih isku[?]anih recepata pa variraj: najpreporu?ljivije po?etniku.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

?uj, ovo mi postaje zamorno.. nitko ne može pisati pa da se svima svidi.. ima onih kojima se svi?a što sam napisala, ima, naravno, i onih kojima se ne svi?a.. da ?u pisati prema tu?im pravilima ili da bih zadovoljila ne?ije sku?eno poimanje bilo kakve književnosti - ne?u.. ako zbog tog, ajmo re?, bahatog stava nikad ništa ne objavim, neka.. fine by me.. bar ?u znati da se nikad nisam prostituirala kao pisac samo da bi me netko tapšao po glavi.. ja vjerujem da mogu pisati jako dobro (ve? sam navela što podrazumijevam pod time i priznala kako mi je teško odrediti pravu mjeru svih sastojaka) i to mi je cilj posti?i (zato i radim dugo na onome što pišem).. sve ostalo je gubljenje vremena. ja nikad ne?u pisati onako kako ti želiš. to mi je zamorno, dosadno i to može svatko.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Dren
Jedi Master
Posts: 247
Joined: 16 Jun 2004, 09:18
Location: Place shifting atm

Unread post by Dren »

Dagi wrote:
ire wrote:ja moĹžda mogu pisati kao bujoldica ili heinlein, ali meni ne pa[?]e tako pisati.. imam i druge uzore, npr. marqueza ili borgesa, koji su mi bliskiji po na?inu izraĹžavanja..
Ovo je voda na mlin jednom mojem prijatelju koji tvrdi da si kao autor zapravo zalutala u Ĺžanr. Ne ?u ga imenovati, jer se radilo o privatnoj diskusiji, no nakon ovakve izjave moram se sloĹžiti s njim.
Ne razumijem. Ako netko voli stil pisanja (de facto "na?in izraĹžavanja") i poku[?]ava ga usvojiti to nema apsolutno nikakve veze sa Ĺžanrom.
Žanr odre?uje tematika djela a ne na?in pisanja.
Evo na[?] zoki ba[?] je napisao da svaku pri?u pi[?]e druk?ijim stilom.
Jel to zna?i da je kao autor zalutao u Ĺžanr?
if we learn from our mistakes then I'm getting a fantastic education
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

ire wrote:?uj, ovo mi postaje zamorno..
Administratorica si, obri[?]i ono [?]to ti se ne svi?a.
ire wrote:nitko ne moĹže pisati pa da se svima svidi.. ima onih kojima se svi?a [?]to sam napisala, ima, naravno, i onih kojima se ne svi?a.. da ?u pisati prema tu?im pravilima ili da bih zadovoljila ne?ije sku?eno poimanje bilo kakve knjiĹževnosti - ne?u.. ako zbog tog, ajmo re?, bahatog stava nikad ni[?]ta ne objavim, neka.. fine by me.. bar ?u znati da se nikad nisam prostituirala kao pisac samo da bi me netko tap[?]ao po glavi..
Dakle, ovo zbilja JEST dretva o tome za[?]to se ne ?itaju doma?i autori. Q.E.D.

Uzet ?u primjer izvan Ĺžanra, eda se nitko ne bi uvrijedio. Naime, mi[?]ljenja sam kako je najve?u uslugu hrvatskoj knjiĹževnosti (uop?e!) napravila Marija Juri? Zagorka. Pisala je - blago re?eno - populisti?ki, pa se ljudi naviko[?]e ?itati. Hermeti?nu knjiĹževnost ne pu[?]i nitko.
ire wrote:ja nikad ne?u pisati onako kako ti Ĺželi[?].
Uzgred, od kuda si do[?]la na ideju da bih ja imao nekakvu Ĺželju da pi[?]e[?] na neki na?in? Kao [?]to bi rekao jedan moj prijatelj geometar: dragom Bogu svejedno je, a i meni!
ire wrote:to mi je zamorno, dosadno i to moĹže svatko.
Ah... A [?]to to?
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

Bas ovih dana citam jednu domacicu - Norma C. Rey, knjiga se zove Prodor.
Mogu samo reci da sam mnogo naklonjeniji ovoj knjizi nego uradcima slicne kvalitete stranih autora, bas iz tog razloga - domace je domace.
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Po[?]to sam ja
a) neupu?ena i ne znam ko od vas ljudi je ko (bez uvrijede, mojom krivnjom, ne va[?]em)
b) lijena i ne da mi se ?itati sve 10 stranica
molim vas da mi kaĹžete gdije mogu na?i va[?]i radovi.

O teme ?u diskutirati kad se malo bolje upoznam s materijalom. :;

Nat
At last, the stars are finally right...
ban

Unread post by ban »

Dagon wrote:Po[?]to sam ja
a) neupu?ena i ne znam ko od vas ljudi je ko
Pa to nitko ne zna ;)
Dagon wrote:b) lijena i ne da mi se ?itati sve 10 stranica
molim vas da mi kaĹžete gdije mogu na?i va[?]i radovi.
O teme ?u diskutirati kad se malo bolje upoznam s materijalom. :;
pa, dobar dio forumasa ovdje ti je objavio ponesto na istim ovim stranicama. Nesto u ezinu:
http://nosf.net/nosf1.phtml (s lijeve strane ti je meni,pa biraj)
a dosta toga i na forumima.
Ovom:
http://nosf.net/phpbb2/viewforum.php?f=19
I ovom:
http://nosf.net/phpbb2/viewforum.php?f=20
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Hvala, hvala...
A vidi vraga, pa ja ?ak i ?itam doma?e autore! Od Viktorije Faust ?ak imam jednu knjigu, dobra je.

Nat
At last, the stars are finally right...
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Dagon wrote:molim vas da mi kažete gdije mogu na?i vaši radovi.

O teme ?u diskutirati kad se malo bolje upoznam s materijalom. :;
Ovdje:

http://www.sfera.hr/zbirke.php

i ovdje:

http://www.sfera.hr/biblioteka.php

Uglavnom je EPP, ali pod "Biblioteka SFera" kod svake knjige ima i po jedna pri?a u .pdf i .rtf formatu.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Alien2dio wrote:Bas ovih dana citam jednu domacicu - Norma C. Rey, knjiga se zove Prodor.
Mogu samo reci da sam mnogo naklonjeniji ovoj knjizi nego uradcima slicne kvalitete stranih autora, bas iz tog razloga - domace je domace.
Ne bih htio kvariti uĹžitak ?itanja, a i o ukusima se ne raspravlja, ali generalni je konsenzus da je doti?ni roman ?isti [?]it. Osobno, nisam mog'o dalje nakon 350 stranica i bok! Ako se to dobro nosi sa stranim fantasy romanima, onda to vi[?]e govori o tome kud je skrenula fantasy op?enito, nego li o kvaliteti "Prodora"! :;

Smatram da je roman poput "Prodora" upravo razlog za[?]to je generalnu publiku problem natjerati da ?ita doma?i SF&F. Mislim, to je navodno pisao profesor s filozofskog faksa, a izgleda kao da je napisao netko tko u Ĺživotu nije ?itao ali pod milim bogom ni[?]ta do li priru?nika za ADD.

Pri?a bi se jo[?] i dala ?itati, da nije prerazvu?ena i dosadna, i da jezik nije optere?en upravo debilnim frazama i konstrukcijama tipa "konstrukt", "artefakt", "humanoid", etc. Mislim, fantasy je op?enito neki idealizirani srednji vijek, a tad mi se ?ini da tih i takovih rije?i nije bilo u [?]iroj (ako i ikakvoj) upotrebi. A i neka mi netko objasni kako se to "perpendikularno uzjahuje" i [?]to je to "piramidalni stoĹžac"? Pun sam se njeĹžnik matematika naslu[?]ao u svom [?]kolovanju, ali ovog se geometrijskog tijela nikako ne uspijevam prisjetiti!

Da, jedna rije? u korist "Prodora": bolji je od "Vanijana" B. ?akli?a! Ĺ to i nije neko postignu?e.
A. Ziljak
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

Ja nigdje nisam napisao da mi je ovo odlicna knjiga, pa cak ni dobra, samo sam
konstatirao da mi je draza od stranih slicne kvalitete npr. trilogije o tamnom vilenjaku (LOL zorane :; ).
inace slazem se sa svim argumentima koje si naveo.
Istina je da je knjiga prerazvucena, puna bijesnih izraza koji otezavaju citanje (trenutno sam nekih 200 str. procitao) i ima masu pravopisnih gresaka...
Ali usprkos svim tim manama lakse mi je spustiti kriterije i citati je s vise simpatija nego knjigu nekog stranog autora zato sto je domaca.
A koliko sam samo stranog [?]rota procitao... :pukeleft:
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
ban

Unread post by ban »

Aleksandar Žiljak wrote:da jezik nije optere?en upravo debilnim frazama i konstrukcijama tipa "konstrukt", "artefakt", "humanoid", etc. Mislim, fantasy je op?enito neki idealizirani srednji vijek, a tad mi se ?ini da tih i takovih rije?i nije bilo u [?]iroj (ako i ikakvoj) upotrebi.
Nemas pojma koliku ja muku mucim u prijevodu, evo vec trece Diabla, sa upravo takvim i slicnim rijecima. Mislim, knjige obiluju novotvorbama koje jednostavno ne odgovaraju fantasy okruzju. A s druge strane tko sam ja da to mijenjam. Jedino sto me tako sami autori dovode u opasnost da mi pljuju tu po prijevodu :shock:
Ma evo nisam mogao a da ne citiram nesto:
Thrust out of the very side of the mountain, the unassuming outline indicated only a two-story block design structure that could not have held more than two rooms to a level.
Aleksandar Žiljak wrote: A i neka mi netko objasni kako se to "perpendikularno uzjahuje"
LOL
Post Reply