Zasto se ne citaju domaci autori?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply

DomaÌe autore ne èitam, jer:

nemam pojma da postoje
4
9%
pi[?]u smeĂŚe
4
9%
èitao bih, ali nemam gdje
2
5%
èitam ako mi doðu pod ruku
30
68%
grabim sve [?]to napi[?]u
4
9%
 
Total votes: 44

User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

a (gasp) upravo mi pade napamet, ne znam kako nije nikad prije...:

"rvatski sf je crap" u usporedbi s engleskim, ameri?kim itd?
well, rvatski mainstream kao nije? HA! even more so. Jergovi? prvi. Korekcija nisu bile tak super, ali njihov autor za razliku od Jergovi?a ne vrije?a svoje ?itatelje podvaljuju?i im stilisti?ki dirvljive re?enice na 800 strana bez IKAKVE povezanosti radnje. (I mean, that' what poetry does, right? da ti dirljivu sliku, ostalo ti gradiš sam. ROMAN je ipak malo druga?ija forma). A ?ulina je jebeno daleko od Helen Fielding. rvatski sf u ni?emu ne zaostaje za svjetskom scenom koliko rvaci mainstrem. Al nemojte nikom re?. Mainstreamaši ?e možda morat nau?it pisat.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Pham Nuwen wrote:Prvo, vecina hrv. autora su ipak crap.
S obzirom da u zadnje vrijeme ?itam isklju?ivo hrvatski autore koje su po mom mi[?]ljenju jako dobre a neke i vi[?]e od toga, voljela bi da nevede[?] primjer onoga [?]to ti smatra[?] "crap".
At last, the stars are finally right...
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Norma C. Rey koja je hrvatica i nije zena, vec musko. Jesi citala njegov (njezin) uradak Prodor (doduse nije SF nego F). Ali eto jedan primjer.
nema me.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

ljudi koji su ?itali Normu jer su samo i za nju ?uli ne zaslužuju da im se uop?e objašnjava što je hrvatski sf.

a ti si Pham upotrijebio množinu, pa sad isporu?i! Znaš kaj vele, jedan ko nijedan!
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

:iconbiggrin: zamislite situaciju da je netko ?itao dosta doma?eg sf-a i fantasya a od uvoznog samo Tomb Raider, Diablo i Forgotten Realms :iconbiggrin: Mogao bi pomisliti da je hrvatska sf i f produkcija pedeset puta bolja od angloameri?ke :iconbiggrin: Što jednom ne naleti neki takav ?itatelj, da mi uljepša deceniju?! :iconbiggrin:
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

Pa što nedostaje Forgotten Realmsima?
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Hrvoje wrote:Pa što nedostaje Forgotten Realmsima?
Dretvu na temu FR i DND derivata u literarnoj formi smo ve? imali negdje na forumu, ?ini mi se da je op?i zaklju?ak bio kako je u 90 i više posto slu?ajeva rije? o pisanju koje je više flavore literatura (A)DND igra?ima nego punokrvni dubljeg ?itala?kog doživljaja vrijedan fantasy...
:blob:
Image
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Hrvoje wrote:Pa što nedostaje Forgotten Realmsima?
Nedostaje im kvalitetnih pisaca. Ili bar pisaca koji ?e dobiti dovoljno slobodne ruke da napišu knjigu, a ne reklamni letak za D&D od 300 stranica.
Najbolje što sam ikad pro?itao a da na neki na?in ima veze s Forgotten Realmsima nalazi se tu:

http://www.game-master.org/phpBB2/viewtopic.php?t=390
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Zoran wrote::iconbiggrin: zamislite situaciju da je netko ?itao dosta doma?eg sf-a i fantasya a od uvoznog samo Tomb Raider, Diablo i Forgotten Realms :iconbiggrin: Mogao bi pomisliti da je hrvatska sf i f produkcija pedeset puta bolja od angloameri?ke :iconbiggrin: Ĺ to jednom ne naleti neki takav ?itatelj, da mi uljep[?]a deceniju?! :iconbiggrin:
Zar ti nije ljep[?]e ?uti da te ja smatram boljim piscem od Kinga? :?
Za[?]to se uspore?ivati s onim glupostima. Sad, nije da King nobelovac...
BTW, da li moĹže netko tko pi[?]e F/SF uop?e i nadati se Nobelovoj nagradi?
At last, the stars are finally right...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Pham Nuwen wrote:Norma C. Rey
mislim da ?e ti malo ljudi osporiti kako je ovo crap, ali to nisu "hrvatski autori", to je jedan autor, tko god bio, i ne predstavlja ni u kom slu?aju ve?inu, a bogami ni manjinu
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Nimrod wrote:rvatski sf u ni?emu ne zaostaje za svjetskom scenom koliko rvaci mainstrem. Al nemojte nikom re?. Mainstreamaši ?e možda morat nau?it pisat.
ovo sam morala kvotat jer mi je super :mrgreen: :headbang: :uzdravlje:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Dagon wrote: BTW, da li može netko tko piše F/SF uop?e i nadati se Nobelovoj nagradi?
Pa, Saramago je nobelovac. Sad, NAVODNO je imao neku SF fazu. Ono što sam ja ?itao bi eventualno spadalo u neku fantastiku, kako bi to rekli neki, odnosno fantasy kako bih to rekao ja kojemu je i Kafka fantasy.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

pa ako ?emo tako i G. G. Márquez je dobitnik Nobelove, a on je jel' ta famozna fantastika
Instant Geek. Just Add Coffee.
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

Nedostaje im kvalitetnih pisaca.
Znam da imaš negativan stav o FR, ali ja ih gutam kao vodu. Pitanje: kad bi Drizzt ? ili neki drugi popularni lik ? pokazivao homoseksualne sklonosti, odanost narkoticima ili seksualnu privrženost maloj djeci, bi li pomoglo da bar malo promjeniš mišljenje o FR?
BTW, da li može netko tko piše F/SF uop?e i nadati se Nobelovoj nagradi?
Mislim da ne može. Spekulativna fikcija se smatra trivijalnom književnoš?u i kao takva ne ulazi u izbor.
Post Reply