Zasto se ne citaju domaci autori?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

DomaÌe autore ne èitam, jer:

nemam pojma da postoje
4
9%
pi[?]u smeĂŚe
4
9%
èitao bih, ali nemam gdje
2
5%
èitam ako mi doðu pod ruku
30
68%
grabim sve [?]to napi[?]u
4
9%
 
Total votes: 44

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Jos ako se antologija izda u to vrijeme...
kolko ja znam, to je za sigurno za sferakon :uzdravlje:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Zoran »

Ova rasprava na vječnu temu završila je 2006. Sad smo 2023. Bilo bi zanimljivo vidjeti jesmo li u međuvremenu dobili neke nove perspektive :-p
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Xaotix »

Jesmo!
Morina kutija je imala anketu o domaćem SFu i ima zanimljivih rezultata.
Objavljeni u petom broju, najnovijem:
https://morinakutija.com/mag/

Čitam za vikend pa ću doći s komentarima :)
Randomness is strong with this one!
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Zoran »

Ajd dođi s komentarima pa da vidimo ima li novih izgovora za nečitanje :-)))
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re:

Unread post by Zoran »

Tomislav Sakic wrote: 09 Feb 2006, 14:45S druge strane, mnogi mi hvale Kru[?]vara, a meni je to nepodno[?]ljivo lo[?]e [?]tivo
Iju, što je ovaj Tomislav Šakić bio bezobrazan 2006. :D :D :D :D Danas takve stvari ne smiješ govorit mladim piscima :D :D :D :D

Ah, dobra stara vremena.
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Re:

Unread post by uglib »

Zoran wrote: 26 Aug 2023, 14:27
Tomislav Sakic wrote: 09 Feb 2006, 14:45S druge strane, mnogi mi hvale Kru[?]vara, a meni je to nepodno[?]ljivo lo[?]e [?]tivo
Iju, što je ovaj Tomislav Šakić bio bezobrazan 2006. :D :D :D :D Danas takve stvari ne smiješ govorit mladim piscima :D :D :D :D

Ah, dobra stara vremena.
Što smo sve trpjeli 2006., ali možda još nije kasno da ga tužiš za duševne boli i obeshrabrivanje mladog pisca.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Re:

Unread post by Zoran »

uglib wrote: 26 Aug 2023, 15:44
Zoran wrote: 26 Aug 2023, 14:27
Tomislav Sakic wrote: 09 Feb 2006, 14:45S druge strane, mnogi mi hvale Kru[?]vara, a meni je to nepodno[?]ljivo lo[?]e [?]tivo
Iju, što je ovaj Tomislav Šakić bio bezobrazan 2006. :D :D :D :D Danas takve stvari ne smiješ govorit mladim piscima :D :D :D :D

Ah, dobra stara vremena.
Što smo sve trpjeli 2006., ali možda još nije kasno da ga tužiš za duševne boli i obeshrabrivanje mladog pisca.
Da me bar obeshrabrio pa da sam se ostavio književnosti i uhvatio nečeg što donosi pare :rolleyes:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Izitpajn »

Mislim da smo pretresli razloge već odavno i da tu više nema nekih iznenađenja. Sljedeće je pitanje: što ćemo s tim.
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Re:

Unread post by uglib »

Zoran wrote: 26 Aug 2023, 15:50

Da me bar obeshrabrio pa da sam se ostavio književnosti i uhvatio nečeg što donosi pare :rolleyes:
Mislim da se ti jako dobro zabavljaš dok pišeš, a to puno vrijedi. Sjediš za tipkovnicom, ne ideš okolo i ne trošiš pare. Dakle, pare ti ne trebaju. :razz:
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Izitpajn »

E pa to! Držimo Zorana dalje od droge i birtija! A i sve koji pišu!

Zapravo, to je dobar program za mladež. Ne moraju svi igrati nogomet i košarku. Downside je što će onda u nekom trenutku netko to morati i pročitati, ali jebiga, nema savršenog sustava.
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by uglib »

Izitpajn wrote: 26 Aug 2023, 21:03 Mislim da smo pretresli razloge već odavno i da tu više nema nekih iznenađenja. Sljedeće je pitanje: što ćemo s tim.
S vremena na vrijeme treba utvrditi gradivo; za slučaj da se nešto zaboravilo. :rolleyes:

A što ćemo s tim? Zbilja ne znam.

Dosta čitam domaće autore, ne ograničavam se na određeni žanr pa mi tako u ruke dođe svega i svačega.

Ono što mene kao domoljubnog čitatelja boli i o čemu sam već cvilila i ovdje, i gdje god sam ostavljala pisani trag, da često imam dojam da knjiga uopće nije imala urednika iako je ta mistična figura hrvatskog izdavaštva uredno navedena kao postojeća. To je česta boljka kod malih izdavača, ali zalomi se i kod velikih, čak i kad su u pitanju renomirani autori, ali ti valjda imaju nabildani ego, pa kad je još urednik frend da ne bi bilo zamjeranja.

Nedostatak uredničkog angažmana nije ono najgore, već što ponekad imam dojam da ni sam autor nije pročitao ono što je napisao, niti je to prije objavljivanja pročitao netko osim njegovih prijatelja i obitelji koji su svi redom ushićeni činjenicom da im je netko blizak natipkao 250 stranica nečega pa to automatski mora biti odlično. Najviše mi je žao kad se radim o nečem što je moglo biti dobar roman da se je samo malo više na njemu radilo, da se uz pisca našao netko kompetentan da ga upozori na neke stvari; ponekad se radi o sitnicama, ali i sitnice mogu itekako zeznuti čitavu stvar. I tako imamo tržište preplavljeno neuređenim spisateljskim amaterskim uradcima, često u kombinaciji s lošom lekturom, bez redakture i korekture, te s katastrofalnom grafičkom i tehničkom izvedbom. Nađe se u tom moru svega i svačega i dobrih stvari, pa i školjki s biserima, ali zbilja moraš imati sreće ili biti jako uporan. U protivnom je čitatelju jako lako odustati od domaćih autora.

I tad je badave veća vidljivost u knjižnicama i knjižarama, badave promocije i reklame.

Usput, imam problem s Hangarovim izdanjima. Slova su tako sitna da mi treba povećalo, a čitanje bi trebalo biti užitak.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by uglib »

Izitpajn wrote: 26 Aug 2023, 21:13 E pa to! Držimo Zorana dalje od droge i birtija! A i sve koji pišu!

Zapravo, to je dobar program za mladež. Ne moraju svi igrati nogomet i košarku. Downside je što će onda u nekom trenutku netko to morati i pročitati, ali jebiga, nema savršenog sustava.
Bez čitanja nema pisanja. Pisci za pisce. Ionako u anketi stoji da domaće autore najviše čitaju oni koji pišu.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Re:

Unread post by Zoran »

uglib wrote: 26 Aug 2023, 21:11
Zoran wrote: 26 Aug 2023, 15:50

Da me bar obeshrabrio pa da sam se ostavio književnosti i uhvatio nečeg što donosi pare :rolleyes:
Mislim da se ti jako dobro zabavljaš dok pišeš, a to puno vrijedi. Sjediš za tipkovnicom, ne ideš okolo i ne trošiš pare. Dakle, pare ti ne trebaju. :razz:
Ne mogu ja tolko malo potrošit, kolko malo mogu zaradit :-p
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Zoran »

Izitpajn wrote: 26 Aug 2023, 21:13 E pa to! Držimo Zorana dalje od droge i birtija! A i sve koji pišu!
Od droge konzumiram samo čaj i čokoladu, a od alkohola one likere iz čokolatina s alkoholom.
Post Reply