Zasto se ne citaju domaci autori?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply

DomaÌe autore ne èitam, jer:

nemam pojma da postoje
4
9%
pi[?]u smeĂŚe
4
9%
èitao bih, ali nemam gdje
2
5%
èitam ako mi doðu pod ruku
30
68%
grabim sve [?]to napi[?]u
4
9%
 
Total votes: 44

Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Dagi »

Prastaro pitanje: za[?]to se ne ?itaju doma?i autori?

Pa, hajdemo malu anketu... Namjerno nisam dodao mogu?nost odgovora "ja sam hrvatski autor", budu?i ionako predmnijevam da dosta ljudi na ovom forumu povremeno [?]togod napi[?]e.

Sam ?u me?utim ponuditi neke sugestije za razmi[?]ljanje.

1. Doma?i autori nemaju gdje objavljivati. To?nije, moĹže se objaviti minijatura ("Jutarnji list", Istrakonska zbirka) ili roman (samizdat). Za ina?e naj?e[?]?u i potencijalno najkorisniju formu, a to je pri?a (cca. 5 do 50 kartica), ostaju "Futura" koja ih ne Ĺželi, odnosno Sferakonska zbirka koja namijenski postoji upravo radi doma?ih autora.

2. Doma?i autori zbilja ?esto kubure s temeljima zanata. To je posljedica situacije gdje se pri?u nema gdje tiskati. Naime, pri?a je najzahvalnija za nau?iti se - nije ograni?avaju?a kao minijatura, a ne predstavlja pothvat kao roman.

3. Koliko para, toliko muzike. Campbell je krajem tridesetih za jednu pri?u od cca. 15 kartica mogao isplatiti 70 dolara, odnosno nisku pla?u. S dvije-tri pri?e mjese?no (recimo, jedna u "Astoundingu" i jo[?] dvije ponegdje), dalo se ?isto pristojno prekuburiti od prvoga do prvoga. Neka autori to poku[?]aju u Hrvatskoj.

4. Urednici ne rade s autorima. Tu je "Futura" i[?]la cik-cak (najpametnije je ne primati doma?e pri?e, pa se rije[?]i[?] bijede), zbirke stoje bolje, ve?ina ostalih publikacija nikako.

5. Manjak promidĹžbe. To se jo[?] zove propaganda, PR, marketing, EPP. Nakladnik knjige odradi subvencionirani otkup, nakon toga malo si daje truda. Medijima se (opravdano) fu?ka. Preostaje autorska samoreklama, za koju ve?ina nema niti smisla niti Ĺželuca.
Last edited by Dagi on 16 Apr 2004, 16:45, edited 1 time in total.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Mislim da ?eš ovdje dobiti najviše odgovora pod d), kad ve? nis htio staviti "Ja sam hrvatski autor" :)
Last edited by Izitpajn on 16 Apr 2004, 16:47, edited 1 time in total.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Dodano.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Dagi wrote:Dodano.
:lol:
E ovo je...
Kad si prije uspio pro?itati post? :)

Za ostale koji ne kuže u ?emu je rije?: najprije sam napisao odgovor "Trebao si staviti i opciju '?itam doma?e autore'." Zatim sam poslao taj odgovor. Onda sam skužio da se to sasvim fino može utrpati pod "?itam kad mi do?u pod ruku", onda sam promijenio post u ono što se sad nalazi gore (htio sam ga obrisati, al sam skužio da za to ne postoji opcija). Ali u me?uvremenu je Dagi dodao opciju ?iji prijedlog sam obrisao u manje od dvije minute :)
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Pa, oma[?]kom sam ispustio petu opciju kod postanja ankete. Onda sam vidio Tvoju sugestiju, pa sam na brzinu ispravio.

Temporalna transmutacija?
User avatar
dmi
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Nov 2003, 12:33
Contact:

Unread post by dmi »

...ako ćemo iskreno dovoljno je da se odvučete do neke od gradskih knjiĹžnica (koje su hramovi za ono malo čitatelja koji ih posjećuju) pa upitajte gdje je SF (poslije samilosnog pogleda tete iza pulta u stilu: "jadničak pa trebao je već odavno odrasti!?!?") pa kad vam objasni da se nalazi na onoj maloj polici koja se smjestila između ulaza u WC i podruma te kad je napokon nađete vidjet' ćete na istoj ne[?]to jadno mahom strani pisci i obavezno će zabunom tamo biti zgurano i ne[?]to stručnog karaktera (čitaj - knjige u stilu kako naučiti Word 2000)...
Po[?]to za knjiĹžnice naručuju ravnatelji istih a oni su odreda propali pisci poezije svoje frustracije lijeće na kupovanju iste i naravno ne kupovanju domaćih autora (po[?]to su oni uspjeli a ja nisam)...
I na kraju se treba dodati da nema onih koji bi tiskali takva djela (moje mi[?]ljenje je da bi masa njih pristala da se tiska i u formi ljubića te western romana (ako isti jo[?] uvijek izlaze) samo da se čita...

Inaće ja većinom uzimam knjige po naslovu te ukoliko mi se svide pogledam tko je pisac za ubuduće... ;)
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Retrospektivno se osvr?u?i na vlastito ?itateljsko iskustvo (kojeg se ve? poprili?no nakupilo moram priznati) ne mogu re?i da mi je nebitno tko je autor SF knjige ili pri?e. Neka SF djela zasigurno biram za ?itanje iz jednostavnog razloga jer mi poznato ime njihova pisca unaprijed jam?i odre?eni (?itaj visoki) nivo ?itateljskog doživljaja.
No premda dakle u ve?ini slu?ajeva vrijedi ona latinska "nomen est omen" ime ipak nije presudni faktor pri odabiru štoviše naš pisac ?ije se ime ko?operi na koricama neke knjige ili pak u zaglavlju neke pri?e privla?i me istom snagom, mišljenja sam naime da kako je ve? sama ?injenica da je netko doma?i (pisac domesticus vulgaris 8)) usprkos svim opisanim neda?ama koje o?ekuju nekoga na spisateljskim putima kroz bespu?a stvarala?ke zbiljnosti u Hrvatskoj imao petlje/volje i snage sjesti/napisati i objaviti nešto u omiljenom mi žanru dovoljna preporuka za ?itanje.
ostaju "Futura" koja ih ne želi
Zar Futura ne objavljuje više pri?e doma?ih autora? Moja iskustva sa ovim mjese?nikom su bila pozitivna. To je doduše bilo u vrijeme Mihaele Veline, neznam možda su se stvari od tada promijenile na gore. Ako jesu moram priznati da me to jako žalosti...
:cry:
Image
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

i obavezno ?e zabunom tamo biti zgurano i ne[?]to stru?nog karaktera (?itaj - knjige u stilu kako nau?iti Word 2000)...
Pa, mozda je tetama iz knjiĹžnice rad u Wordu2000 ?isti SF?
User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

u labinu u knjižničarkama je sf kad nisu živčane, neki dan je jedna bila uljudna i mogu vam reć ... bilo me strah
Život je samo san na putu do smrti
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ne ?itam hrv. autore osim ako mi ne dopadnu pod ruke:
a/ slu?ajem
b/ prijevarom
c/ mitom
d/ _____________ (upiši sam/a)

e sad: zašto je tomu tako?
pa, naj?eš?i je razlog (ne)kvaliteta djela pisca domesticusa vulgarisa. ?esto je kriv i nedostatak promidžbe za djela koja ekšuli jesu dobra.

dobro, nije sve ni tak loše.. obi?no me veseli pro?itati nešto od nekoga koga poznajem. pro?itano tako ima jednu sasvim drugu dimenziju :)
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Dagi wrote: Temporalna transmutacija?
:lol: :lol: :lol:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Moja iskustva sa tetama iz knjižnica su vrlo pozitivna.
Bogdan Ogrizović (u Zagrebu) je super i ima popriličan izbor i na hrvatskom i na engleskom.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Nimrod wrote:Bogdan Ogrizovi? (u Zagrebu) je super
is, kad ih podmi?uješ.. mene su htjeli prevariti ?ak dva puta!
a onda sam ih uzela na tapetu i po?ela se derat nasred knjižnice kako su pokvareni i žele nasamariti jadan narod koji nema dovoljno novaca da kupuje knjige nego ih mora posu?ivat u njihovom establišmentu, e onda su se posramili (?it: uplašili jala hrvatskog ?itatelja) pa nisam morala 6 mjeseci pla?at zakasnine :D
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Slažem se s Dagijevom stavkom broj 1. Domaći autori što se objavljivanja tiče nemaju baš previše opcija. No, mislim da je to vezano uz točku broj 5. Da samo jedna knjiga domaćeg autora uspije postati malo veći hit, bilo bi više interesa, ljudi bi sami našli put do više autora i izdavači bi reagirali. Kad - tad. Također mislim da bi nekakav PR trebalo raditi indirektno, putem raznih projekata. Radionice come to mind - "knjige su ponovo u modi", a samim time i pisanje. Znam, znam, za sve to treba novaca, da se novac dobije treba puno truda i vremena. I naravno postoji uvijek rizik nekakve komercijalizacije, koju nitko ne želi riskirati, (in my opinion). Što je mislim šteta.

Također mi je žao što SFera na primjer nema svoje prostorije - in a perfect world, tu bi se moglo doći posuditi knjige domaćih autora, ili doći na predavanja nevezana uz konvencije, prezentacije autora, itd. I dok se predavanja ne bi mogla naplaćivati, članarina za knjižnicu bi ( :?: out of my depth here). Književne radionice od trajanju od 2/3/4 mjeseca mogu se i naplaćivati (Mochvara ima projekt književne radionice koja dođe 120 kn mjesečno, a održava se 3 puna sata svake nedjelje ima dovoljno interesa da su otvorili još jednu) i da se za njih mogu tražiti i sponzori, a bile bi korisne domaćim autorima.

Milena Benini je u Pazinu izjavila da Futura neće objavljivati domaće autore sve dok ih ne bude mogla plaćati. S jedna strane smatram da je to ok. Ja, recimo, nisam znala da ih ne plaća :shock: S druge strane, to je već rezultiralo činjenicom da u zadnja tri broja nema domaćih priča, što mi je žao, jer ih volim pročitati. Svojedobno sam se bila nemalo iznenadila otkrivši dobre domaće sf autore. (Da, ja mislim da ih ima.)

Kolko para, tolko muzike problem je naše književnosti uopće, samim time žanrovske još više. Again, sa jačim marketingom Futura bi se puno bolje prodavala, pa i zarađivala, pa i plaćala.

Urednički rad sa autorima definitivno fali, slažem se. Any ideas?
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Post Reply