Zasto se ne citaju domaci autori?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply

DomaÌe autore ne èitam, jer:

nemam pojma da postoje
4
9%
pi[?]u smeĂŚe
4
9%
èitao bih, ali nemam gdje
2
5%
èitam ako mi doðu pod ruku
30
68%
grabim sve [?]to napi[?]u
4
9%
 
Total votes: 44

Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

ire wrote: pa dobro, moĹžemo ih natjerati da tr?karaju okolo, pa ?e ga?anje biti malo teĹže..
Neka tr?e goli oko ogromne svije?e, dok ih autori ga?aju tvrdo ukori?enom remitendom.

hm...


da...


Okej, vidim da mi je vrijeme za kavu, i to s puno kofeina.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Ovih dana ?itam Sablju Ivana Gavrana, a prije par tjedana sam dovr[?]io Ja i Kalisto Dejana Ĺ oraka. Pa si mislim: vidi vraga, suvisli doma?i SF romani! Ima i toga...

Dodu[?]e, Sablja je jo[?] u postupku - sram me bilo [?]to je do sada jo[?] nisam ?itao! - pa ?u finalni sud mo?i dati tek nakon [?]to je dovr[?]im.
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

E, bas me zanima vase misljenje o Sablji.

Ja sam bio odusljevljen :iconbiggrin: pa zbunjen :shock: pa razocaran :( . Vi?
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Mi, Dagi, smo do sada do[?]li do cca. pola Sablje. Knjiga uistinu "vu?e" na ?itanje, premda je autora za uhvatiti u nizu ?injeni?nih i logi?kih grije[?]aka. Primjerice, Sabrea nije ni u jednom trenutku proizvodio Northrop, broj pobjeda koje je u Ratu polu?io glavni junak je u proturje?nosti na par mjesta, itd.

Jedan ?ovjek (ne ?u ga imenovati jer me nije ovlastzio, no prepoznat ?e se) kaĹže da je romanu o?ito nedostajao urednik - [?]to nije ?udno jer je I. Gavran obio pragove navodno ?ak 25 nakladnika prije no [?]to mu je djelo tiskano. Nadalje, isti ?ovjek argumentira kako je vrlo vjerojatno da je Sablja nastajala kroz dulje vrijeme - moĹžda je ?ak zapo?eta prije Rata.

Ina?e je F-86 Sabre (u romanu ina?ica H) bio uistinu uspjeli avion. MoĹžda ne i najljep[?]i onog doba; osobno ipak preferiram Huntera koji je nadĹživio Sabrea.

Ovdje je stranica muzeja USAF-a o F-86H, a ovdje je lijepa slika Sabrea u letu.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Ma[?]ina je cool. Sabreovi su ina?e iz perioda kad su se piloti jo[?] usudili sjesti u avion s oznakama koje se vide ... pa, recimo, iz aviona. Ovo danas sve birokratski sivo.

Ĺ to se Gavrana ti?e, "Sablju" treba promatrati u kontekstu. Prvo, to jeste jedan od najsuvislijih SF romana u Hrvata u zadnjih 15 godina. Drugo, roman je prili?no dobro napisan, iako se stvarno vidi da nema urednika. Npr. neke re?enice zvu?e engleski. Po mom mi[?]ljenju, Gavran je olako spiskao neke likove, a i neke stvari na kraju su mu onako, bog u ma[?]ini i tako to.

Me?utim, to se dade ?itati, to je napeto, zra?ne borbe su vrlo dobro napisane, sve [?]to je stavio ima neko SF obrazloĹženje, i kao dobra space-opera pomije[?]ana s nekim razmi[?]ljanjima o periodu '91 - '95, roman je stvarno veliki korak naprijed.

Mislim da bi se "Sablja" dobro nosila s Baenovim [?]tancerajem (Drake, Caidin i ta druĹžina), i ne bi je bilo zgorega prevesti i nuditi vani, uz sre?ivanje o?itih gre[?]aka, kojih ima.
A. Ziljak
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

meni to da neke rečenice zvuče engleski ima super smisla, s obzirom na neke stvari :shock: almost had a spoiler there. o tome možemo kad Dagi završi svoje čitanje.
:uzdravlje:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Unread post by mcn »

Ono sto je najbolje u Sablji jest da nam je do lika stalo ... I da navijamo za njega i da nam ga bude zzao i ... To bi i ZZiljak i Dagi mogli naucciti ...>:)

mcn
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Zzzaeto ti stalno zzzui[?]? (Sorry, I just couldn't resist)


Nat
At last, the stars are finally right...
User avatar
Dren
Jedi Master
Posts: 247
Joined: 16 Jun 2004, 09:18
Location: Place shifting atm

Unread post by Dren »

Mislim da je to navika...koje se prili?no te[?]ko odviknuti. Moram priznati da me grozno Ĺživcira takvo pisanje. Bez uvrede mcn
if we learn from our mistakes then I'm getting a fantastic education
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Pro?itao Sablju. Uistinu kvalitetan SF roman. I da, dobar urednik bi vjerojatno "ispeglao" barem neke - u krajnjoj liniji za radnju minorne - ?injeni?ne i logi?ke gre[?]ke. No, sva je vjerojatnost, prema onome [?]to doznajem, kako se ni inozemni (prvenstveno ameri?ki) urednici ne bi davili s poliranjem, ve? bi pustili roman kakav jest. Pa ako pro?e - pro?e...
mcn wrote:Ono sto je najbolje u Sablji jest da nam je do lika stalo ... I da navijamo za njega i da nam ga bude zzao i ... To bi i ZZiljak i Dagi mogli naucciti ...
He, he... Kad se ve? [?]amaramo: mislim kako je te[?]ko navijati za protagonista KoĹže boje masline. Bez uvrede. He, he...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

zz za ž. cc za ?/? itd. :wave:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Unread post by mcn »

>He, he... Kad se ve? [?]amaramo: mislim kako je te[?]ko navijati za
>protagonista KoĹže boje masline. Bez uvrede. He, he...[/quote]

Je li ga barem lako mrziti?

mcn
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

mcn wrote:Je li ga barem lako mrziti?
Iskreno, ostavio me hladnim, uz osje?aj nelagode. Ne[?]to poput Alexa iz Burgessove Paklene naran?e.

No unato? tome, KoĹža boje masline se ?ita ba[?] kao i Paklena naran?a: "u cugu".
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Unread post by mcn »

>Iskreno, ostavio me hladnim, uz osje?aj nelagode.

Nelagoda je sasvim okej, hvala... :;

mcn
Post Reply