Zasto se ne citaju domaci autori?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply

DomaÌe autore ne èitam, jer:

nemam pojma da postoje
4
9%
pi[?]u smeĂŚe
4
9%
èitao bih, ali nemam gdje
2
5%
èitam ako mi doðu pod ruku
30
68%
grabim sve [?]to napi[?]u
4
9%
 
Total votes: 44

the_ghost
Ewok
Posts: 36
Joined: 08 Feb 2006, 14:01
Location: Zagreb

Unread post by the_ghost »

nema opcije, ne zelim ih citati :)

Opekao sam se na par prije x godina pa sam odustao...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

the_ghost wrote:Opekao sam se na par prije x godina pa sam odustao...
X = ?
Instant Geek. Just Add Coffee.
the_ghost
Ewok
Posts: 36
Joined: 08 Feb 2006, 14:01
Location: Zagreb

Unread post by the_ghost »

5,6, 7, 8? ne znam tocno :)
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

pa ne možeš suditi o današnjem doma?em sf-u (ni o cjelokupnom doma?em sf-u) na temelju ne?ega što si ?itao prije 5-8 godina :drunken:
Instant Geek. Just Add Coffee.
the_ghost
Ewok
Posts: 36
Joined: 08 Feb 2006, 14:01
Location: Zagreb

Unread post by the_ghost »

U biti se slazem ali kad ima toliko dobrih stranih stvari koje jedva stignem procitati, neda mi se ekperimentirati. Druga stvar je sto preferiram knjige koje su "epske" i imaju dovoljno nastavaka :) Ne znam da li postoji hrvatski SF koji bi udovoljavao ovim kriterijima...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

the_ghost wrote:U biti se slazem ali kad ima toliko dobrih stranih stvari koje jedva stignem procitati, neda mi se ekperimentirati. Druga stvar je sto preferiram knjige koje su "epske" i imaju dovoljno nastavaka :) Ne znam da li postoji hrvatski SF koji bi udovoljavao ovim kriterijima...
Brodolom kod Thule, recimo. Osim ako taj nije zasluĹžan za Tvoj odustanak od hrvatskog SF-a. Ili Araton, taj je svjeĹžiji...

I da, doma?i SF zbilja napreduje.
ban

Unread post by ban »

Citajte Slijepe ptice Aleksandra Ziljka. Prvorazredni sund kakvog se u Algoritmu mora traziti svijecom.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Dagi wrote:Ili Araton, taj je svježiji...
Kvragu, opet sam se izgubio! Na trenutak sam pomislio da treba ukazati na to kako nije SAV doma?i SF katastrofa loš, ali vidim da se spominje "Araton" pa ?e biti da sam nešto pobrkao....
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ban wrote:Citajte Slijepe ptice Aleksandra Ziljka. Prvorazredni sund kakvog se u Algoritmu mora traziti svijecom.
?uj, ?itala sam i gore :?
a "Slijepe ptice" je sasvim solidna (nemrem re? lijepa zbog tematike :D ) pri?a.
njegove su meni pri?e sasvim okej.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Ej, [?]to vi to raditi, antipropagandu za hrvatski SF? Za[?]to ne preporu?ite ?ivjeku ne[?]to [?]to valja (Kru[?]vara, naprimer, pa i dosta Žiljakovih stvari su dobre, ili Milenu Benini da ne ispadnem Şenomrzac)
At last, the stars are finally right...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Zoran wrote: Kvragu, opet sam se izgubio! Na trenutak sam pomislio da treba ukazati na to kako nije SAV doma?i SF katastrofa lo[?], ali vidim da se spominje "Araton" pa ?e biti da sam ne[?]to pobrkao....
Pa, ?ovjek je htio ne[?]to monumentalno, epskih proporcija...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Pa, za preporu?iti su svakako:
- svih dvanaest zbirki iz Biblioteke SFera. Tu je sad pitanje koji autor kome bolje leĹži, ali op?enito su sve na visini;
- od romana, kronolo[?]kim redom kako su objavljivani: Ja i Kalisto, Sablja, Sva krv ?ovje?anstva; Araton nisam ?itao, kao ni ovogodi[?]nju Vertikalu;
- prakti?ki sve sferakonske zbirke unatrag pet-[?]est godina. Jedino je Zagreb 2094. ispala pone[?]to anemi?na.

To je, onako, za prvu silu. Poslije se moĹže odvaĹžiti ?eprkati za blagom razbacanim po "Futuri", istrakonskim zbirkama i fanzinima. Za primijetiti je kako je sve to nastalo u zadnjih nekoliko godina, svakako u razdoblju nakon [?]to je foruma[?] the_ghost prestao ?itati hrvatski SF.

Situacija je tamo negdje oko 1998. i '99. bila zbilja sivlja. Dodu[?]e, "Futura" jest izlazila redovito, no s doma?im SF-om je ondje uvijek pomalo [?]tekalo. Sferakonske zbirke se jo[?] nisu bile stabilizirale kvalitetom - naime, bilo je nekih jako eksperimentalnih poku[?]aja. Na posljetku, nikako se nije moglo ra?unati na jedan vrhunski roman godi[?]nje.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Žiljak rules. Ako on sam kaŞe da pi[?]e [?]und (kaŞe li?), odakle ideja da on stvarno pi[?]e [?]und koji treba traŞiti svije?om? Meni je ba[?] kul, a najdraŞi mi je "Ultramarin".

Po?eo sam ?ituckati novog Raosa...

Od moji preporuka, ja ne mislim da je sve odreda dobro, dapa?e. Od svega, ja bih za daljnje ?itanje drugima proslijedio Sablju (Ivan Gavran), Preko rijeke (Dalibor Perkovi?), zbirke od Macana, Tanje Jambri[?]ak, svakako Dalibora Brozovi?a, Milenu Benini. Zbirka pri?a od Zorana Pongra[?]i?a mi je najzanimljivija jer volim Ursulu le Guin, a ovo je blisko, plus su pri?e povezane u koherentni svijet. No, u zbirkama je kako tko voli: meni je dobar Konvi?ni, kad je dobar (pola autora je natrpalo dosta osrednjih novela uz par vrhunskih), a mnogi ga ne mogu smisliti. S druge strane, mnogi mi hvale Kru[?]vara, a meni je to nepodno[?]ljivo lo[?]e [?]tivo (osim jako mi dobre i "Najbolji na svijetu").

U Futuri preporu?am roman u nastavcima Kaos Milene Benini, ako je nekom do fantasyja. Sje?am se da je bio OK; trebalo bi to uknjiĹžiti.

Sferakonske zbirke su na visini, ali ono najbolje je u autorskim zbirkama, pa se ne treba gnjaviti kroz kukolj da se stigne do izabranih zrna p[?]enice (jel ovo jedna biblijska?:-).
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Tomislav Šaki? wrote:Žiljak rules. Ako on sam kaŞe da pi[?]e [?]und (kaŞe li?), odakle ideja da on stvarno pi[?]e [?]und koji treba traŞiti svije?om? (...)
Valjda zato [?]to je te[?]ko na?i tako dobar "[?]und".
Tomislav Ĺ aki? wrote:Od moji preporuka, ja ne mislim da je sve odreda dobro, dapa?e. Od svega, ja bih za daljnje ?itanje drugima proslijedio Sablju (Ivan Gavran), Preko rijeke (Dalibor Perkovi?), zbirke od Macana, Tanje Jambri[?]ak, svakako Dalibora Brozovi?a, Milenu Benini. Zbirka pri?a od Zorana Pongra[?]i?a mi je najzanimljivija jer volim Ursulu le Guin, a ovo je blisko, plus su pri?e povezane u koherentni svijet. No, u zbirkama je kako tko voli: meni je dobar Konvi?ni, kad je dobar (pola autora je natrpalo dosta osrednjih novela uz par vrhunskih), a mnogi ga ne mogu smisliti. S druge strane, mnogi mi hvale Kru[?]vara, a meni je to nepodno[?]ljivo lo[?]e [?]tivo (osim jako mi dobre i "Najbolji na svijetu").
S autorskim zbirkama je problem [?]to neke od njih predstavljaju takore?i cjelokupni opus pojedinog autora. To je slu?aj s Tanjom Jambri[?]ak, Igorom Lep?inom, Goranom Konvin?nim, mislim i Zoranom Pongra[?]i?em, dok za Zorana Vlahovi?a nisam siguran.

Ĺ to se ti?e Kru[?]vara, i njegova zbirka je prakti?ki cijeli njegov dotada[?]nji opus. Nije da ga branim, ali on je u me?uvremenu pokazao itakakav potencijal za razvoj, primjerice pri?om Izvr[?]itelj. Zbilja izbalansiranu zbirku njegovih pri?a tek ?emo dobiti u budu?nosti. Na drugoj strani su Lep?in i Pongra[?]i? koji su najavili kako ih pisaje SF-a uglavnom vi[?]e ne zanima.

Uzgred, Najbolji na svijetu mi ide na Ĺživce: moĹže li kronomocijska pri?a pro?i bez Herr Schickelgrubera, molim lijepo?

Na posljetku, pojedini autori su bili "u igri" za autorske zbirke, no jednostavno nije bilo materijala: primjerice, Dejan Fabi?.
Tomislav Ĺ aki? wrote: U Futuri preporu?am roman u nastavcima Kaos Milene Benini, ako je nekom do fantasyja. Sje?am se da je bio OK; trebalo bi to uknjiĹžiti.
Nisam ?itao.
Tomislav Ĺ aki? wrote: Sferakonske zbirke su na visini, ali ono najbolje je u autorskim zbirkama, pa se ne treba gnjaviti kroz kukolj da se stigne do izabranih zrna p[?]enice (jel ovo jedna biblijska?:-).
U sferakonskim zbirkama ima dobrog materijala od ljudi koji nemaju (za sada) svojih autorskih zbirki. Stoga bih istaknuo zbirku Kap crne svjetlosti kao zbilja dobru, a popunjenu pri?ama uglavnom sasvim svjeĹžih autora.
Post Reply