Futura 130

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Futura 130

Unread post by Ire »

tenks :)
Instant Geek. Just Add Coffee.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Futura 130

Unread post by Tomislav Sakic »

Milena wrote: Nancy Kress: Izvor starosti
Phyllis Gotlieb (nedavno preminula baka kanadskog SF-a): Među vama
Elizabeth Bear: Granica plime
Ahmed A. Kahn: Presonični čovjek

Kupio u Šibeniku na kiosku na Poljani. Pročitao na plaži prikladnog naziva Solaris.


Kress: dobro počne, zatim se pogubi u logici (ja mislio da on ide na orbital da se pomladi jer će tako SPOILER!!! dobiti dio nje, ali on je ide vidjeti (?!!) pa se na kraju sjeti da se pomladi i tako dobije dio nje. Ukratko, pripovijetka postaje potpuni krš u trećoj trećini, a i nije neki SF nego izgovor za romansu (što je često u američkoj popularnoj književnosti). Plus romantizacija Cigana, loša poenta (sa sinom) i opći dojam da je priča o "kriminalcu u svemiru" ili "hakeru-kriminalcu" već odavna preižvakana.

Gotlieb: znao sam je dosad preko poezije (nešto se bavih kanadskom poezijom) i čuo sam da je pisala SF. Ovo je vrhunski napisano, premda predvidljiv svršetak i logički i fabularno; ogromna propuštena prilika za nešto puno bolje. Nije ni imalo kamo voditi nego u tematizaciju Drugosti. Što je opet klasična tema kanadskog romana, ali i poezije ("dvije samoće", romani Atwood, Cohena, Ondaatjea itd. itd.). Ali već po prvim stranicama vidi se što je vrhunski pisac. U svako slučaju, pobudilo je apetit za neki njezin roman.

Bear: bezveze napisana i predvidljiva militaristička pohvala militarnog (i militantnog) etosa i kolektivizma i politike "leave no man behind". Nije SF, kao takav, suštinski, osim što je SPOILER! riječ o megarobotu na plaži nakon ratnog holokausta.

Kahn: bezvezarija koja ne zaslužuje komentar. Površnim nabrzaka-napisano stilom ništa više od minijature za Parsek (koji je imao i boljih).

Macan čita: jedan od najboljih Macanovih osvrta! Nije egzaltiran, kao neke najranije instalacije serijala "Macan čita" (takvo je bilo vrijeme u našoj SF prozi tada...), ali jest da secira i da je hladno objektivan (ali nije Perićeva Vampira *skroz* pregazio:).

Ostalo: još jedna bezlična naslovnica Slave Fedorova (?). *Veliki* font. Nešto više tipfelera; prijevodi tečni.
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: Futura 130

Unread post by suaco »

pfff, blago vama koji ste je nasli na kioscima. ja sam pitala na sest razlicitih kioska u uzem centru Rijeke, na samo dva su tete prodavacice znale o cemu pricam i od njih sam dobila komentar da to "godinama vec ne izlazi". ostale su me onako blijedo gledale... :(
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Futura 130

Unread post by Ire »

kao što sam napisala ovdje
http://nosf.net/2009/futura-130-na-kioscima/

može se i naručiti i dostaviti na obližnji kiosk
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Futura 130

Unread post by Zeljko »

Ja sam mislio da imam cijeli komplet 131 cinimi se

Kako sam poceo kronoloaki citati skonto sam da mi fali famozni broj 42 (znak sagite futura za nju sam mislio da je broj 42) 82 i 130
Sva sreca relativno brzo i jeftino sam nabavio
A broj 130 bio nedavno na kiosku....pravo malo cudo ja mislio nesto novo...kad ono bas na kiosku broj koji mi fali
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
Post Reply