Zašto čitate SF?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by Xaotix »

Da prekinemo ovo privatno ... hmmmm...
poison wrote:prvo i prvo, volim djela u kojima se kontemplira trenutna stvarnost i aktualna moralno-sociološka pitanja kroz izmještanje u neki drugi prostorno-vremenski kontekst, jer tako puno bolje dolaze do izražaja - a najbolje izmještanje se postiže ako se izmješta u budućnost ili zamišljeno okruženje. općenito volim knjige koje me tjeraju na razmišljanje o pročitanom, a igrom slučaja, najviše takvih našla sam u žanru sf-a.
Izvrsno primjećeno!
No, veliki broj takvih "socioloških" djela nije SF, ili se samo događa u bližoj budućnosti, bez pravih SF elemenata. Svejedno, dosta ljudi ih iz nekog razoga trpa u SF ("Pa događa se u budućnosti, ne???"), recimo 1984...
Randomness is strong with this one!
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by poison »

hm... meni je 1984 jasan sf - pogotovo za vrijeme u kojem je nastao. (ako pobijaš sf-ičnost '84., onda ti jules verne tek nije sf... ili?)
djelo koje mi pada na pamet kao školski primjer ovoga što sam spomenula je roman "xenocide" o. s. carda - događa se u daaaaaalekoj budućnosti, na daaaaaaalekom planetu - a pitanja o opravdanosti ksenocida koja postavlja i opravdanja koja za njega daje djeluju savršeno jasno, dok god ti ne padne na pamet zamijeniti riječ "vanzemaljci" s "židovi", "kinezi" ili "hrvati"... onda odjednom postane prestrašno. ;)
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by Milena »

Xaotix wrote:No, veliki broj takvih "socioloških" djela nije SF, ili se samo događa u bližoj budućnosti, bez pravih SF elemenata. Svejedno, dosta ljudi ih iz nekog razoga trpa u SF ("Pa događa se u budućnosti, ne???"), recimo 1984...
1984 nedvojbeno jest SF, jer bez esefičnog elementa ne bi bilo ni priče. Čak i ako misliš da se ono što Orwell opisuje već događa, samo manje otvoreno, ostaje SF baš zato što njegove velike sile to rade otvoreno. A jedini razlog što se za '48. govori da nije SF jest taj što ima jako puno srednjostrujaša koji još uvijek slijede logiku "ako je dobro, ne može biti SF".

A ja čitam ZF zbog sensawunda. Zato tako volim ljude koji me zatrpaju novim konceptima, tipa Strossa, MacLeoda itd. Sve ostalo -- karakterizacija, sociopolitička ili filozofska poruka etc. -- su samo bonusi. Koje jako cijenim, ali su i dalje bonusi. So shoot me.

Steven Brust i njegova cool stuff teorija književnosti su ipak nezamjenjivi. :D
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by Xaotix »

Recimo da mi je 1984 u puno manjem postotku znanstvena fantastika od Verneovih romana.
Oba obrađuju viziju budućnosti, ali što se znanstvene strane tiče, Orwelov svijet se tehnološki ne razlikuje bitno od svijeta 1948. kad je roman pisan (osim teleekrana, koji ima bitnu ulogu, ali je bio dosta realan u Orwellovo doba.).
Što se kontrole masa tiče to je Orwell dobro pogodio, iako nisma uzeo u obzi taj element. SSSR je u svoje najbolje dane jednako otvoreno kontrolirao svoje građane, a ni ameri nisu bili daleko u doba McCarthya.

Izbodite me sad teorijom Spekulativne Fikcije, :lol:

PS.
Sa Cool Stuff teorijom se u potpunosti slažem!
Randomness is strong with this one!
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by poison »

Milena wrote:
A ja čitam ZF zbog sensawunda. Zato tako volim ljude koji me zatrpaju novim konceptima, tipa Strossa, MacLeoda itd. Sve ostalo -- karakterizacija, sociopolitička ili filozofska poruka etc. -- su samo bonusi. Koje jako cijenim, ali su i dalje bonusi. So shoot me.
e, to mi je falilo! točno taj izraz!
da malo bolje pratim teoriju i terminologiju, mogla sam napisati sensawunda, a ne tipkati cijeli pasus da objasnim taj cool osjećaj kada me jednostavno iznenade nečim totalno neočekivanim. ;)

iako, mislim da bi netko mogao imati naj-sensawunda-stičniji roman ili priču na svijetu, ako su mu likovi trodimenzionalni kao "obuci cicu" u politikinom zabavniku (starija generacija me kuži, mlađi neka guglaju ;) ), ne bi me vidio dalje od desete stranice - dakle, karakterizacija ipak nije bonus, ona je dio osnovne opreme, bez kojeg nema ni probne vožnje. :D
da, sociopolitička i filozofska poruka jesu bonus, zato sam i napisala da je to za javnost - ono, studirala sam književnost x 2, i mislite da u jednom trenutku nisam na skoro svakom od 12-tak kolegija iz književnosti (ne računajući izborne) morala objašnjavati zašto ja, koja, kao, volim književnost i kužim književnost, i blablabla... čitam "takav šund"- i svaki puta pred profesorima iz književnosti kojima sf=star wars branit žanr.
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by Milena »

Xaotix wrote:Recimo da mi je 1984 u puno manjem postotku znanstvena fantastika od Verneovih romana.
Znanosti nisu samo fizika i biologija. Društvene znanosti su, ono, isto znanosti, jel'da? :zubo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by Milena »

poison wrote:da, sociopolitička i filozofska poruka jesu bonus, zato sam i napisala da je to za javnost - ono, studirala sam književnost x 2, i mislite da u jednom trenutku nisam na skoro svakom od 12-tak kolegija iz književnosti (ne računajući izborne) morala objašnjavati zašto ja, koja, kao, volim književnost i kužim književnost, i blablabla... čitam "takav šund"- i svaki puta pred profesorima iz književnosti kojima sf=star wars branit žanr.
Ja sam imala nešto više sreće, čak i u Zagrebu -- predavali su mi i Kravar i Pavličić, i ni jedan od njih nije me pitao zašto čitam SF -- ali sam to svejedno susrela puno puta. I, moram priznati, vrlo brzo odustala od objašnjavanja. Jer ne vjerujem da se s nekim tko bilo koji žanr paušalno ocjenjuje lošim ima pretjeranog smisla raspravljati... :kava:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by poison »

vjerovala ili ne, ovo objašnjenje s vremensko-prostornim izmještanjem je kod većine čak i izazvalo aha-efekt. ;)
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by Dagi »

Milena wrote:(...) A ja čitam ZF zbog sensawunda. (...)
Jel' to ono što b'se 'rvacki reklo "začudnost"?
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by Milena »

Dagi wrote:
Milena wrote:(...) A ja čitam ZF zbog sensawunda. (...)
Jel' to ono što b'se 'rvacki reklo "začudnost"?
I da i ne... Nisam slučajno sklonija pisati ovako (tj. sensawunda) umjesto ispravno (sense of wonder). Osjećaj začudnosti, prije nego začudnost sama. Osjećaj užitka u začudnosti, dapače! :cheers:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by Dagi »

@Milena: Okej, shvatio sam. A kako nam stoji odnos začudnosti/osjećaja začudnosti prema spoznajnom očuđenju? Ne šalim se s ovim pitanjem, već me neko vrijeme kopka? :scratch:

Ili je to bolje izravno pitati Suvina, bude li prigode?
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by Milena »

U Suvinovo ime ne mogu govoriti, no, onako odokativno, subjektivno i neargumentirano (kud me uhvatiš s takvim pitanjima baš kad nemam vremena!), rekla bih da se radi o dvije posve različite stvari. Naime, poanta sa sensawunda jest u tome što je ona individualna, i ovisi o puno faktora. Pada mi na pamet, recimo, moje vlastito iskustvo s Moorcockom, kad sam kao prvu njegovu priču u životu pročitala -- pa'i sad -- "Elric at the End of Time". Sensawunda rampant, na kvadrat! (Jest da tu ima i očuđenja, no u znatno manjoj mjeri.)

Nije slučajno što je začudnost još ruskim formalistima služila kao oznaka onoga što djelo izdvaja iz postojećeg... tj., začudnost može postojati i posve bez očuđenja, bez novuma, bez SF-a...

Spoznajno očuđenje, pak, odredila bih kao znatno mjerljivije odnosno objektivnije (u odnosu na trenutak nastanka djela, jel'da). A sad zbilja moram natrag na posao... ali pitanje ti je izvrsno, fakat. Moramo se tome jedamput vratiti podrobnije.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by mica milovanovic »

Dagi, i ja mislim da to, u suštini, nije isto, mada slično zvuči.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by Dagi »

Milena wrote:Nije slučajno što je začudnost još ruskim formalistima služila kao oznaka onoga što djelo izdvaja iz postojećeg... tj., začudnost može postojati i posve bez očuđenja, bez novuma, bez SF-a...

Spoznajno očuđenje, pak, odredila bih kao znatno mjerljivije odnosno objektivnije (u odnosu na trenutak nastanka djela, jel'da). (...) ali pitanje ti je izvrsno, fakat. Moramo se tome jedamput vratiti podrobnije.
Hvala, hvala. No, ova dretva je dobra kao i svaka druga. Ili otvaramo posebnu?
mica milovanovic wrote:Dagi, i ja mislim da to, u suštini, nije isto, mada slično zvuči.
Slažem se da nije isto. I zato baš postavljam pitanje: u kojem su odnosu?
Post Reply