Zašto čitate SF?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Zašto čitate SF?

Unread post by galaxie500 »

Evo teškog pitanja.
Čini mi se da sam nekoć puno ozbiljnije doživljavao omiljeni žanr (žanrove ako ubrojimo tu fantasy, horror i ostalu spekulativnu fikciju). Pa su mi smetali oni koji su SF doživljavali kao nešto manje vrijedno i pokušavao dokazivati kako je i SF vrijedna literatura.
No, s vremenom sam se pomirio da će SF uvijek biti doživljavan od strane mainstreama kao zabavna literatura, jer u krajnjem slučaju tako i jest. SF su, a i danas je takva većina, uglavnom pisali pisci bez većih literarnih pretenzija. Naravno da ima i dosta izuzetaka (takav SF mi je uvijek bio i najdraži), no ni Wolfe, ni Zelazny, pa ni ostali vrsni stilisti nikad neće biti prihvaćeni od mainstream kritike kao nešto nezaobilazno.
Čak i kad se hvale pisci poput Dicka, Le Guinove, Lethema, Ballarda ili Vonegutta, naglašava se kako njihova djela nisu tipična za SF, da u osnovi to i nisu i tako dalje...
A onda se vraćam na pitanje iz naslova.
Pa SF čitam zbog sense of wonder, a ako je još uz to i dobro napisan tim bolje. Izbjegavam serijale koliko to mogu (a na žalost sve ih je više), pa zato fantasy skoro i ne čitam (osim starih klasika).
Više volim kratke priče (duljina novele po američkim standardima je upravo idealna za SF) zbog izbjegavanja razočaranja romanima.
A da je SF u osnovi zabavna literatura pokazatelj je i to da je dosta pisaca SFa pisalo i druge žanrove, poput krimića, vesterna, pa i ljubića.
A moram priznati da mi je u zadnje vrijeme gušt čitati i stare pulp priče iz tridesetih (izvrsna antologija Damona Knighta Scinece Fiction of the Thirties), kao i SF iz zlatnog doba (Russell, Clement, Brackett, Williamson...)
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by Dagi »

Dodje mi parafrazirati Sachma...
Louis Armstrong o jazzu wrote:Man, if you have to ask what it is, you’ll never know.
Man, if you have to ask why SF, you'll never know. :)
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by mica milovanovic »

Sinocni razgovor sa Macanom na poslednjem sastanku SFere u starim prostorijama ponukao me je da definisem Prvi Micin zakon citanja proze:

Debljina prozne knjige koju covek ima uzitak da cita obrnuto je proporcionalna sa godinama koje ce jos provesti na majcici Zemlji.

I zabrinut sam zbog toga sto mi kratke price danas najvise prijaju... :scratch:
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by galaxie500 »

Onda sam bio predoređen da kratko živim, jer sam oduvijek više volio kratke priče.
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by Zeljko »

čitam zbog priča koje pričaju

a volim futurologiju :lol: :D
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by poison »

mica milovanovic wrote:Sinocni razgovor sa Macanom na poslednjem sastanku SFere u starim prostorijama ponukao me je da definisem Prvi Micin zakon citanja proze:

Debljina prozne knjige koju covek ima uzitak da cita obrnuto je proporcionalna sa godinama koje ce jos provesti na majcici Zemlji.

I zabrinut sam zbog toga sto mi kratke price danas najvise prijaju... :scratch:
a što te to brine? ne bi htio dugo živjeti? :D više bih se trebala zabrinuti ja koja čitam tetralogije i heksalogije od tisućaka stranica svaki dio. :D
druga stvar ako je upravo proporcionalna. :zbunj:
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by Izitpajn »

mica milovanovic wrote:Debljina prozne knjige koju covek ima uzitak da cita obrnuto je proporcionalna sa godinama koje ce jos provesti na majcici Zemlji.
Mićo, ti si ono neki inženjer? :lol:

Ono što me brine je da ni ja - fizičar, ono, matematika u malom prstu, ma u noktu malog prsta - nisam skontao grešku dok na nju nije ukazala stanovita profesorica engleskog i njemačkog :x

A što se tiče sadržaja posta, vi u, khm, najboljim godinama uvijek se možete prikloniti praksi onog tipa iz zaboraviosamkojeg filma koji, kad uzme novu knjigu, uvijek najprije pročita kraj, za slučaj da skikne prije nego što je cijelu pročita :lol:

A zašto ja čitam SF? Nemam pojma, nikad se to nisam zapitao, valjda je jedini pravi odgovor: zato jer mi se čita ;)
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by mica milovanovic »

:x :x :x

Dobro, modifikovacu Zakon...
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by niniane »

Zato jer mi je spekulativna fikcija daleko više zanimljiva od književnosti koja je "čvrsto nogama na zemlji".
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by Xaotix »

Volim priče sa zaista "začudnim" zapletima (možda najbolji termin koji mi sad pada napamet) . A kako se taj "sense of wonder" bolje sljubljuje sa SFom negoli sa, recimo, westernom, radije čitam SF.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by Sandman »

Mislim da se najviše mogu složit s ovim:
Izitpajn wrote:A zašto ja čitam SF? Nemam pojma, nikad se to nisam zapitao, valjda je jedini pravi odgovor: zato jer mi se čita ;)
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by poison »

"zašto čitate SF?"
mislim, pitanje zašto netko čita bilo što je općenito teško.
prvo i prvo, volim djela u kojima se kontemplira trenutna stvarnost i aktualna moralno-sociološka pitanja kroz izmještanje u neki drugi prostorno-vremenski kontekst, jer tako puno bolje dolaze do izražaja - a najbolje izmještanje se postiže ako se izmješta u budućnost ili zamišljeno okruženje. općenito volim knjige koje me tjeraju na razmišljanje o pročitanom, a igrom slučaja, najviše takvih našla sam u žanru sf-a.
nadalje, slaba sam na arhetipske elemente - njih se, doduše, može pronaći u svakom žanru jer su po svojoj definiciji sveprisutni, ali sf nudi nevjerojatnu mogućnost za njihovu rekombinaciju i slaganje novih uzoraka.
netko je već spomenuo element začudnosti, koji najbolje dolazi do izražaja u sf-u.

(ovo je bilo "službeno" objašnjenje, sada ide osobni dodatak)
ja sam jedno veliko dijete koje ima hiperaktivnu žlijezdu za maštanje, i nema mi dražega nego posjetiti neki zamišljeni svijet. nazovite to eskapizmom.
volim to što jedan potpuno novi svijet nudi potpuno nova pravila i daje piscu više prostora da me iznenadi (što je zadnjih godina vrlo teško jer sam postala jako blazirana - cijelo vrijeme, i kada čitam, i kada gledam filmove/serije sam korak ispred pisca/scenarista, i uvijek sam ta koja će twistove i klimakse pogoditi nekoliko minuta/stranica prije nego što autor odluči "iznenaditi" publiku - no ovo bi bio prije odgovor na pitanje "zašto volim g. r. r. martina" ;) ).
volim vile, zmajeve, čarolije, čuda tehnologije, svemir... - ali još više od toga volim dobru i dinamičnu radnju, atmosferu i napetost kojima kvalitetna sf literatura obiluje.
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by Izitpajn »

poison wrote:prvo i prvo, volim djela u kojima se kontemplira trenutna stvarnost i aktualna moralno-sociološka pitanja kroz izmještanje u neki drugi prostorno-vremenski kontekst, jer tako puno bolje dolaze do izražaja - a najbolje izmještanje se postiže ako se izmješta u budućnost ili zamišljeno okruženje. općenito volim knjige koje me tjeraju na razmišljanje o pročitanom, a igrom slučaja, najviše takvih našla sam u žanru sf-a.
:notworthy:
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Zašto čitate SF?

Unread post by TB »

Zamislite neki roman, urbana moderna proza, radnja se dešava sada i ovdje, glavni junaci su mali ljudi kakve svakodnevno susrećemo u birtiji u svom kvartu. Roman je teška drametina, samo nekakva preispitivanja, narkomanija, razvodi braka, krediti, životni porazi i dileme...
I sad, zamislite isti takav roman, samo da ima vanzemaljaca i robota.
Post Reply