sf-ično obrazovanje mladeži

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

sf-ično obrazovanje mladeži

Unread post by poison »

imam rođaku u nježnim teenagerskim godinama (14), koja se, nakon što je izguštala r.l. stineove "hororce", zakačila za stephenie meyer i njen twilight. ne budi luda, umjesto da pljuckam po tome, čak sam joj ja nafilovala mobitel nastavcima (i to u originalu, hihi, kvarim mladež, em dijete čita, em čita s mobitela, em čita na engleskom :D), s preporukom da, kada pročita, navrati na kavicu, čašicu razgovora i novo filovanje mobitela - pa me zanima što biste preporučili. gospodar prstenova je flopnuo prije samo godinu dana, posudila ga je od mene (prijevod) i vratila nakon dvadesetak stranica.
od male bi se dao napraviti punokrvni pravovjerni fan, samo ako budem pažljiva mentorica. na žalost, ja se ne mogu sjetiti kojim redom sam gutala književne preporuke svoga mentora - a redosljed je strašno bitan, jer ako joj grunem nešto previše hard-core, ili preteško za čitati, odustat će u potpunosti (to sam zeznula sa sestrom, taj projekt je bio totalni flop, još i danas mi je krivo zbog toga...).
dakle, što vama pada na pamet da bi bilo prikladno za nju, a da nije šrot (treba klasiku rano uvesti), a da ju ne odbije totalka...?

mislila sam nastaviti s malo zelaznyja, pa joj onda baciti neki sf (razmišljala sam čak o enderu, nije težak jezično, radnja se da pratiti) - nisam sigurna trebam li prerano forsati simmonsa, leguinicu i asimova... (prvo dvoje sam progutala u jako ranoj fazi svog sf-ičnog obrazovanja, ali ja stvarno nisam mjerilo stvari)
primam sve preporuke za vođenje projekta.
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: sf-ično obrazovanje mladeži

Unread post by Zoran »

Mislim da ti poslije Meyerice logikom ide Anne Rice i Viktoria Faust, a ne LeGuin i Simmons. Na žalost.

Ali možda bi mogla probati Rice pa onda King & Lovecraft? Ili Simmons, ali ne Hiperion nego ove njegove horrorce. "Ljeto noći" i slično. Jer, mislim da je kod curica od 14 god. važna furka. Ako se fura na Meyericu, onda će MORATI čitati Rice, a onda će već zaključiti kako ima sklonost ka mračnom i gotskom, te joj možeš nabaciti ove.
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: sf-ično obrazovanje mladeži

Unread post by poison »

bravo! znala sam da ću dobiti dobar savjet ovdje. zna se tko kuži dječju psihologiju. :D
(iako, ne radi se toliko o furki - čak mislim da sam odgovorna za smrt njenog društvenog života, jer su prijateljice otkrile da čita - i to knjige!!! bljak! :x sad je do 9. mjeseca društveni izopćenik. :( )
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
zakk
Ewok
Posts: 19
Joined: 02 Jun 2009, 18:25

Re: sf-ično obrazovanje mladeži

Unread post by zakk »

Mogla bi LeGuinova, ali Zemljomorje, nikako Hainski ciklus... mada... :scratch:

Probaj sa Neilom Gaimanom (Stardust, Coraline), Ann McAffrey... :zbunj:

Ali OBAVEZNO "His Dark Materials" Philipa Pullmana!
Why shouldn’t things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: sf-ično obrazovanje mladeži

Unread post by Milena »

Cory Doctorow, Little Brother. Nije horror, ali je baš YA, i mogao bi je zainteresirati. I Scalzijeva Zoe's Story. I opet, YA, glavna junakinja je baš tu negdje. :)
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: sf-ično obrazovanje mladeži

Unread post by Sandman »

Milena wrote:Cory Doctorow, Little Brother. Nije horror, ali je baš YA, i mogao bi je zainteresirati. I Scalzijeva Zoe's Story. I opet, YA, glavna junakinja je baš tu negdje. :)

Zoe's tale

ehm :kava:

A što se Gaimana tiče nek proba i The Graveyard Book.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: sf-ično obrazovanje mladeži

Unread post by Dagi »

Ken MacLeod, Cydonia. Ima na hrvatkom, i zgodni je cyberpunk juvenile.

@Milena: Pa to si Ti prevela! Zašto ne preporučiš? :scratch:

Heinleina ima dosta ciljanog za omladinu, ali nije puno prevođen. Have Spacesuit, Will Travel ono je što bih ja preporučio.
User avatar
Makovnjacha
Puppeteer
Posts: 122
Joined: 30 Dec 2008, 18:14
Location: oko Zagreba

Re: sf-ično obrazovanje mladeži

Unread post by Makovnjacha »

Ak' se zakačila za Meyer-icu onda će joj se definitivno sviđat' i Harris sa svojim vampirima :D
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: sf-ično obrazovanje mladeži

Unread post by Milena »

@Sandman: Šljus po čelu, naravno, moja greška.

@Dagi: iskreno, zaboravila sam da je to YA. U mojoj glavi ti je negdje MacLeod izjednačen s kompliciranim političkim pričama...
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: sf-ično obrazovanje mladeži

Unread post by poison »

zakk wrote:Mogla bi LeGuinova, ali Zemljomorje, nikako Hainski ciklus... mada... :scratch:

Probaj sa Neilom Gaimanom (Stardust, Coraline), Ann McAffrey... :zbunj:

Ali OBAVEZNO "His Dark Materials" Philipa Pullmana!
na zemljomorje sam i pucala, naravno. :D
pullman, ofkors! :lupa se šakom po glavi: koji sam ja retard! :D

hvala svima na pomoći, spisak radim, projekt se nastavlja, a vi slobodno nabacite još što ako vam padne na pamet. ;)
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: sf-ično obrazovanje mladeži

Unread post by niniane »

Good Omens by Gaiman&Pratchett
Donesite mi glavu Dražesnog princa i Frka s Faustom by Zelazny&Sheckley
Dlakovuk i Jadnorog by Macan :D
Da je godinu-dvije starija, vikala bih "Varley, Varley", ja sam ga počela čitati s 15 i oduševila se, ali zbog količine seksa u raznim kombinacijama u nejgovoj Geanskoj trilogiji, somehow I`m not sure about that... :zubo:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: sf-ično obrazovanje mladeži

Unread post by poison »

ehm, da - pokušavam izbjeći knjige s većom količinom seksa, ili eksplicitiziranim opisima istog, da me ne bi njena mama ganjala s vilama (alatkom za skupljanje sijena, ne mističnim bićima :D ) naokolo. :lol:
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: sf-ično obrazovanje mladeži

Unread post by Izitpajn »

zakk wrote:Mogla bi LeGuinova, ali Zemljomorje,
To je i meni palo na pamet.

Heinlein je možda više za dečkiće, a manje za curice. Možda "Hello summer goodbye" od zaboravio sam koga. I ne znam jel tko spomenuo "Koralinu".
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: sf-ično obrazovanje mladeži

Unread post by jbt »

Blood for the Blood God!!

engi
Post Reply