Strune nemira - sferakonska zbirka

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Zoran »

Vidim da su ljudi počeli čitat pa reko, trebalo bi imat i poseban TOPIC za to.

Eve ga.

Ja još nisam čitao, čekam da vidim koga ćete najviše ishvalit pa da tim redom idem. :P
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by davors »

Kako je lijepo kad netko brine :-)
Pročitao prve tri; prve dvije su mrak, prilično dobre, samo osjećam da im fali kraj. Treća mi je bez veze, te izokrenutosti su puno bolje funkcionirale u onom romanu Berislava Majhuta...
*Istria is a state of mind*
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Zoran »

Pročitao sam cca 2/3 zbirke.
Mislim da će se po prvi put dogoditi da mi je Istrakonska zbirka bolja od Sferakonske, ali polako, da pročitam do kraja.
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by uglib »

Je li netko dogurao dalje od treće priče?
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Zoran »

jesam, ja. Čitam redom i sad sam na Šakić-Ristić koja mi djeluje Fahrenheitovski, al tek sam na početku te priče.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by ratchet »

Zanimljivo. I ja sam večeras stao na istoj priči.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Zoran »

Pročitao sam je.

Sve što sad napišem, moje je osobno mišljenje i nemam pretenzija da ga prikazujem objektivnim, niti očekujem da se drugi s njim slože.

Kao jedan kuriozitet istaknuo bih da mi se po prvi puta dogodilo da mi se godišnja Istrakonska zbirka sviđa više od godišnje Sferakonske. Nije da smatram kako je Sferakonska posebno loša ili Istrakonska posebno dobra - i jedna i druga su, onako, ok za pročitati - ali sam u Istrakonskoj ove godine više uživao, što se ranije nije događalo.

Pa ajmo redom...
1) Transfer - Štimec
je, lijepo on to piše i lako se to čita, al onda dođe kraj i osjećaj kako pisac nije znao što bi pa nije napravio ništa. To je valjda in ove sezone - idemo ne otkriti čitatelju odgovore na njegova pitanja tko, kako, zašto... budimo mistični i zagonetni! Jedino je problem kad čitatelja i nije previše briga.

2) Mreža - Bogutovac
Ovo je stilski fora, pisano dosta osvježavajuće i lijepo ju je čitati... iako je osnovni zaplet bezveze. Al opet nekako simpa priča.

3) La Vieille Fille - Despot
Eksperiment. Od toga bi se super dao napraviti jedan nadrealistični crtić, djeluje vrlo vizualno. Velika količina apstrakcije otežava emocionalnu uključenost čitatelja pa ostajemo hladni čak i na deku/jedro od dječjih crijeva. Podsjeća me na onog Boba Sapa, koji je svojedobno dobio batina od Mirka Filipovića - nije bio dobar borac, ali ljudi su ga rado gledali jer je bio velik pa je bio frik. Takva mi je i ova priča, nije mi nešto posebno dobra, ali je ideja vrlo čudna (dva plusa za originalnost) pa time i zanimljiva za pogledati. I ja ovo brojim u fantasy, budući da nikakvu znanost nisam vidio.

4) Lice ljubavi - Kokanović-Krušelj
Drugi fantasy u zbirci. A ono... pričica. Prosjek.

5) pjesnički blok #1 - Drino
Njegova poezija mi je krajnje bezveze, ali pošteno treba naglasiti kako je meni većina poezije krajne bezveze i da samo na rijetke pjesnike reagiram.

6) Mama, ja sam vampir - to je moje pa neću komentirati. Tek bih naglasio da, budući da očito nema nikakve namjere da se pričom izazove strah kod čitatelja, nikako ne bih ovo brojao u horror. Nema ni znanosti pa brojim treći fantasy u zbirci.

7) Tko je ubio medu - Selan
Za klasu bolje od ostatka zbirke. Svaka čast Robi. Lijep stil, dobra premisa, vrlo čitko i - što je (čisto zakonom ponude i potražnje) najvrijednije - vrlo jasno i zaokruženo.

8)Dečko iz susjedstva - Ivanko
Tja, ja bih i ovo brojao u fantasy (dark fantasy, doduše) budući da mi ne djeluje ni približno dovoljno zastrašujuće da bih je klasificirao kao horror. Evo dakle četvrti fantasy u zbirci.
Nije ovo loše za čitati. Ali mi sve skupa djeluje kao intro u nešto, a ne kao gotova priča. Npr. kao da umjesto Spidermana imamo samo epizodu kad je Parkera ugrizao pauk pa je dobio moći.

9) pjesnički blok #2 - Jambrišak
Osim nekih starih majstora koje smo u školi čitali za lektiru i nekih tekstopisaca koji pišu pjesme za uglazbljivanje, jedini pjesnik čije su me pjesme dirnule je Ivica Prtenjača. Tako da sam i ove Tatjanine samo pročitao, bez efekta na mene.

10) Lijegati kasno - Šakić-Ristić
Aha, to je ona Fahrenheitovska priča :-)) Osim što apsolutno nisam skužio kakav je ono, pobogu, zatvor(?), ova priča potaknula me na razmišljanje. Doduše, ne na razmišljanje o ovoj priči, nego o Fahrenheitu 451. Jer u ovoj mi je priči bilo sasvim neuvjerljivo ono zabranjivanje knjiga pa sam razmišljao je li u Fahrenheitu i kako je u Fahrenheitu autor uvjerio čitatelje da zabranjivanje knjiga ima smisla?
Zaključio sam da je i tamo ta ideja neuvjerljiva, ali Bradbury piše toliko dobro da nam to ne padne na pamet. Šakić-Ristić ipak ne piše toliko dobro, iako piše dobro.

11) Tamno - Čudina & Rukavina
Priča je daleko bolja od ičeg Rukavininog što sam imao priliku čitati pa zaključujem da je Čudina taj čimbenik na koji treba obratiti pažnju. Iako, na nekoliko se mjesta ipak probije taj dojam da su autori pošto-poto htjeli impresionirati čitatelje kvazipjesničkim ispadima pa naprosto očekujem da se pojavi neki "ah" ili "avaj". Ili ničim izazvani aorist. Ali Čudina to ipak drži nekako pod kontrolom pa je u cjelini priča dobra.

12) Čeng - Macan
Ili sam ja seksualno ugrožen pa vidim aluzije tamo gdje ih nema, ili je ovo priča za "Bludućnost" :P
Macan na svojoj standardno visokoj razini, iako na kraju opet ne možemo znati tko tu koga o čijem trošku i za koje pare.

13) Dar - Tenjer
Sanja, na tebe sam ljut, sunce li ti poljubim!
Priča počne na 192. stranici zbirke. Do 199. stranice, ovo je uvjerljivo, ali baš uvjerljivo, najbolja priča u zbirci. Onda na 200. i 201. malo padne, odeš malo u prepričavanja, onda se malo s 201. na 202. javlja taj novi, bračni, moment koji sam po sebi nije dovoljno razrađen u cijelom tekstu. Onda do 208. opet bude dosta dobro, iako ne toliko napeto kao na početku... i onda od 209. ode uqurac, sa svim onim silnim prepričavanjem, misaonom komunikacijom, digresijom u prošlost - što je sasvim druga priča, ne ona s kojom smo počeli, zatim odeš u romansu - koja je opet treća priča. Da je ovo roman pa da to furaš kao zasebne radnje, dobro. Da je barem neka duža novela (bar duplo od ove sad) - opet dobro. Al ovako, upropastila si izvrstan početak, tim naknadno uvedenim radnjama nisi dala dovoljno prostora... i sve skupa je ispala čitljiva priča na razini prosjeka, a mogao je biti favorit za "Sferu".


Moj ukupni dojam o ovoj zbirci jest da su autori većinom lijepo pisali, ali većinom nisu imali ništa za reći.
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by uglib »

Uf, šmrc :scratch: , žao mi je što sam razočarala.

Ipak sam samo jedan samouki polupisac. :(
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Porto »

:love:

Rijetko tko na ovom forumu ima privilegiju da bubne i ostane živ ko ovaj naš pisac vampirskih priča, fentezija ter gej romana za djecu.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by niniane »

Meni je Sanjima priča daleko najbolja u zbirci. I jedina mi je izazvala snažne emocije za vrijeme čitanja, plus je k tome najbolje što je Sanja dosad napisala :cheers: :cheers: :cheers:
... characters, personalities, stories and larps...
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Zoran »

uglib wrote:Uf, šmrc :scratch: , žao mi je što sam razočarala.

Ipak sam samo jedan samouki polupisac. :(
Ma nisi razočarala, osim u odnosu na početak vlastite priče.
Da je početak kao kraj, ne bih bio razočaran... al početak je super i onda kraj padne. I s tim je bolja od nekih drugih, al onako bi bila UBER.
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by uglib »

Morat ću kod tebe u školu.
Najbolje da organiziraš nekakav brzinski tečaj za vrijeme FFK.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Zoran »

niniane wrote: I jedina mi je izazvala snažne emocije za vrijeme čitanja,
Da, to je malo problem s pričama u ovoj zbirci... ostavljaju čitatelja dosta hladnim.
Sve što si o priči rekla, meni stoji... al do 209. strane.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Zoran »

uglib wrote:Morat ću kod tebe u školu.
Najbolje da organiziraš nekakav brzinski tečaj za vrijeme FFK.
Tečaj brzinskog opijanja, može! :P
Post Reply