JEB'O STEAMPUNK!

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by mcn »

Elem ...

Kao nešto smo lani razgovarali da bi nakon ovogodišnje netematske SFerine zbirke za 2010. raspisali tematski natječaj o steampunku. Dogodilo se to uglavnom na valu entuzijazma za podžanrom jedne ili dviju članica SFere, a posljedica je da mene sve više muči logično pitanje da KOJI BI TO KURAC BIO STEAMPUNK U HRVATA?

Pročitajmo prije dalje rasprave članak Milene Benini o tome što steampunk uopće jest - http://ubiq.nosf.net/milena-benini-stea ... ike-price/ - te se onda vratimo ovamo ga raspraviti.

Konkretno me u cijeloj priči muče literarnoaluzijski i tehnološki dio (to kad odbacim koliko apriori mrzim paralelne povijesti) ... Jer, u doba kad zapadno građansko društvo piše što piše i brine se čime se već brine, kod nas se događa što? Ukidanje feudalizma? Zadnje borbe s Turcima? Ne pišu se gotički romani iz kojih bismo posuđivali likove već budnice i davorije. O kakvom onda steampunku govorimo (osim o onom lijenom, kozmetičkom, gdje suvremenu tehnologiju samo šupimo u prošlost bez puno razmišljanja)? Kakav bi to bio domaći steampunk?

(Gubec u tenku?, pita Tanja.)

Hajde, diskusija. Jer ako se ne počne razmišljati ni pisati, mogao bi to biti veliki neodazvani natječaj. Steampunk - da, ne, zašto i kako dublje od vizualnog?

mcn
Last edited by mcn on 19 Feb 2009, 17:37, edited 2 times in total.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by Milena »

Budući da ja već neko vrijeme grintam o tome, da nabacim par stvari...

Zagorka. Šenoa. Tesla.

A ima i prostora za neke sasvim nove -punkove: sociopunk, samoupravni punk. Ako može dizel i clockwork, zašto ne bi i to? Stvar je u tretmanu.

Super, sad sam sama sebi dala misliti. :scratch: :x
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by Izitpajn »

Milena wrote:Zagorka. Šenoa.
Krleža, "Balade Petrice Kerempuha"... :shock: E, pa to je horror...
Tesla.
Bojim se da je Tesla totalno nekarakterističan za naš kulturni prostor. Ali ovo:
A ima i prostora za neke sasvim nove -punkove: sociopunk, samoupravni punk.
bi moglo imati jako dobre rezultate :lol:

Mislim, već sam imao ja razne ideje, ali od ideja do realizacije...
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by Zoran »

zar nije 2010 trebala bit space opera? :scratch:

Ja NOB punk već pišem, eno ga u nekoj istrakonskoj zbirci :P
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by ratchet »

Stvarno, bilo je rečeno da je 2010 Space oprea. Već sam počeo pisati dvije, da mi ne bude kao ove godine kad sam priču, za koju mislim da bi imala priliku upasti, napisao mjesec dana prekasno. A sad ovo sa tim parnim pankom. Macan ima pravo, mi smo na ovim prostorima razvoj, iz kojeg je trebala doći ta alternativna povijest, jednostavno preskočili. Meni osobno je to ionako bez veze. Većinom poznate teme samo sa alternativnim strojevima u pozadini koji opravdavaju pripadnost.
A iritantno mi je i premještanje njihovih važnih osoba u neku alternativnu povijest u kojima su te njihove važne osobe opet važne, samo na drukčiji način.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Šta sad? Space opera ili steampunnk? Napisat ću ja space steampunk operu, pa sam miran. :D
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by uglib »

mcn wrote:Gubec u tenku?
Gubec u šatlu. :lol:
Sviđa mi se to.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by ratchet »

Jok. Gubec u šatlu na parni pogon. S crncima ložačima. To sa osobama iz prošlosti mi nikad nije bilo jasno. Ako se tehnologija i razvila u drugom smjeru opet bi tu trebale biti osobe današnjice. I zašto to gnjavljenje sa već poznatim imenima? Zar taj sp ne šljaka bez toga? :zbunj:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by davors »

Hm, nije da nema motiva, samo nismo navikli "tako" razmišljati...

Sjeća li se netko one crno ukoričene antologije američkih priča otprije petnaestak godina? U njoj me se najviše dvojmila priča u kojoj Custer i njegovu ratuju protiv Ludog konj i njegovih u avionima dvokrilcima. S obzirom da su Turci baštinili dosta od sebe starije filozofije, može im se dati i malo grčke znanosti o aero i hidro dinamici, možda su oteli i Da Vincija pa ga natjerali da radi za njih, možda je neki od ovih naših iz bliže ili dalje prošlosti ostao doma (ili se nakon karijere vani vratio doma) pa napravio nešto što mu nije u službenom životopisu, Ruđer Bošković ili nešto takvo... Tu je i Ressel koji je za službe u Motovunu smislio brodski vijak i masu drugih stvari, pa bitka kod Visa, nevjerojatan događaj za vrijeme kad se zbio (1866.), mislim da stvarno motiva ne fali, ali naravno, preslikavanje nije dovoljno... Austrougarska birokracija je nešto čime angloameričanski steampunkeri sigurno ne raspolažu kao resursom... Ilirski preporod s parnim strojevima - uopće nije loša kombinacija... Tolko su nas tupili u školi s izoliranim temama nacionalne povijesti da nije baš u svakom trenutku stvar opće kulture razumjeti što se istovremeno događalo drugdje u svijetu, a vidi - Viški boj se događa nakon američkog građanskog rata, ilirski preporod koincidira s razvojem željeznice, parobroda, kolonijalnih ratova i konačnog ukroćivanja balona na topli zrak, dio zagrebačkog Donjeg grada građen je prema tada idealiziranim šemama "sretnih gradova"; na našem tlu događaju se i doprinosi osvajanju mora, kopna, zraka pa i svemira (Noordung Pogačnik)... Ma samo vi pišite :-)

Ona Portova priča o "teslokraciji" iz istrakonske zbirke mi je baš bila na tragu zamišljanja domaćeg steampunka...
*Istria is a state of mind*
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by davors »

uglib wrote:
mcn wrote:Gubec u tenku?
Gubec u šatlu.
Jok, Đuro Mogaić s dvije ručne bombe :zubo:
*Istria is a state of mind*
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by Izitpajn »

Jel se meni to samo čini ili smo napokon pronašli temu za zajednički svemir koju tražimo već više od deset godina? :D :cheers:
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by uglib »

ratchet wrote:I zašto to gnjavljenje sa već poznatim imenima? Zar taj sp ne šljaka bez toga? :zbunj:
Ne moraš izmišljati imena.
Ja bih se odmah zakačila za Fausta Vrančića. Sviđa mi se to ime - Faust.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by Porto »

Kada pomislim na Steampunk, prvo mi doplutaju cepelini. No malo ljudi zna da je izumitelj prvog zračnog broda bio dečko sa Zrinjevca, naš sugrađanin David Schwarz, koji je umro pod sumnjivim okolnostima i od čije je udovice grof Ferdinand von Zeppelin jamio patent. Njegovu uzbudljivu životnu priču pročitajte na:

http://hr.wikipedia.org/wiki/David_Schwarz
http://en.wikipedia.org/wiki/David_Schw ... _inventor)
Last edited by Porto on 20 Feb 2009, 15:19, edited 2 times in total.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by Milena »

ratchet wrote:Jok. Gubec u šatlu na parni pogon. S crncima ložačima. To sa osobama iz prošlosti mi nikad nije bilo jasno. Ako se tehnologija i razvila u drugom smjeru opet bi tu trebale biti osobe današnjice. I zašto to gnjavljenje sa već poznatim imenima? Zar taj sp ne šljaka bez toga? :zbunj:
"Pravi" steampunk se događa u prošlosti, samo u prošlosti u kojoj se tehnologija razvila drukčije i/ili brže nego u onoj našoj.

A poznata imena ne moraju biti samo povijesne osobe, nego i likovi iz književnosti, jer je to način za izmještanje. Sve ti piše u članku. :P
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Post Reply