JEB'O STEAMPUNK!

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by Tomislav Sakic »

Mislim, ako je steampunk svojevrsni paralelni svijet ili alternativna historija, ne vidim zasto ne bi bilo zabavno napisati roman u kojemu se govori npr. krležijanskim stilom (pogledati: Vrdoljakove Glembajeve) (pretpostavka: nije bilo nasilnog spajanja hrv. i srp. jezika nakon II. svj. rata i svi bi govorili kao u Krležinim tekstovima). Ili da ishodišne pretpostavke budu švarcoplan, Ruđer Bošković, leteća ladja Bernarda Zamanje, Teslini izumi, onaj tip koji je konstruirao prva torpeda u Rijeci za austro-ugarsku mornaricu, ili Faust Vrančić (prvi padobran!) ili drugačiji tijek industrijske revolucije (tipa: barut došao ranije iz Kine preko Turaka i Hrvatske - predziđa kršćanstva :P - u Evropu, i sl.)

Kako je prema svemu sudeći i gore navedenom steampunk podvrsta alternativne povijesti, ili njegova pretpostavka počiva na alternaciji povijesti smještenoj u prošlo vrijeme, na što se nakalemljuje (parna) tehnologija, mogućnosti su velike, ali i kontroverzne... Hmm, koliku bi buru digao roman koji bi (što se ratnih ishoda tiče) bio na tragu romana Čovjek u visokom dvorcu ili filma Fatherland? :vrag: Ili socijalistički SF u svemiru, temeljen na sovjetskoj svemirskoj tehnologiji 50-ih i 60-ih...?

Originalni steampunk je, vjerujem, bio igra s viktorijanskom literaturom, koja je imala jaku tradiciju u engleskoj književnosti... Nisam siguran da se tu moze uklopiti neka hrvatska varijanta steampunka (osim, zamisliti Zagreb kao viktorijanski steampunk London u nekoj paralelnoj stvarnosti? Ili pak kao neki Novi Krobuzon?), ali možda je moguća neka domaća varijanta poigravanja krležijanskim stilom, alternativnom poviješću i tome slično?

Osim toga, mislim da bi se trebalo literarno poigrati nekim dobrim idejama (slabe literarne izvedbe) Milana Šufflaya, svojevrsnog hrvatskog Olafa Stapledona (ni Stapledon nije bas znao pisati, vise je esejizirao, po Arthuru Clarkeu, koji je rekao da je Stapledon zato bio vatromet ideja i izvorište mnogih dobrih ideja za buduće generacije pisaca). Mozda natjecaj za priče koje koriste ideje iz Šuflajeva Pacifika? :occasion9:
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by Milena »

Uglavnom, čini mi se da ima dosta prostora za igranje... dakle, nije u pitanju samo opsesivna ljubav jedne ili dvije članice SFere... :D :cheers:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by Porto »

Ih, ih, pošto je Macan naložio kotlove... možemo mirne duše zapjevati: hej, mašino, pusti paru jačeeee, da vidimo za Sferakon kako Transfuzija 03 izać ćeeeee :D
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by ratchet »

Bilo bi to lijepo. Da bude zbirka sa Space operama i Transfuzija sa Steampunkom. Ali mislim da za dvije nema para.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by Porto »

ratchet wrote:Bilo bi to lijepo. Da bude zbirka sa Space operama i Transfuzija sa Steampunkom. Ali mislim da za dvije nema para.
Ratchet, kaj Izlazi zbirka sa spejs operama????
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by ratchet »

Bilo je rečeno da je tema iduće Sferine zbirke Space opera. Evo Zoran mi je svjedok. Već sam bio i počeo raditi na jednoj i smislio drugu. Po svemu sudeći sad se gura steampunk. Meni osobno se i nije nešto pa teško da ću ga i pisati. Space opere mi više leže.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by Porto »

ratchet wrote:Bilo je rečeno da je tema iduće Sferine zbirke Space opera.
Ah, dobro :zubo: No ja sam mislio na to da se Cyberpunk Transfuzija 03 isfura do ovogodišnjeg Sferakona. Ako Macan danas raspiše natječaj, ako za dva tjedna napišemo priče, ako... :dum:
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Nastranu općenita diskusija o tome kuda steampunk ide i ima li ta ulica uopće nekog izlaza ili lupimo nosom u zid. Međutim... Kod nas se dugo razvijala teza kako je K-u-K bila retrogradna i nazadna i reakcionarna itd, pa se ni ne znaju mnogi detalji o tehnologiji i posebno tehnološkim pokusima koji su se unutar te i takve K-u-K provodili. Raspitajte se, da vam ne nudim ideje na pladnju. Schwartz je samo jedan primjer, Penkala drugi, oni dečki što su radili lebdjelicu u Puli treći, torpedo četvrti, etc. U krajnjoj liniji Tesla.

Dalje, uvijek se može pretpostaviti veći upliv tehnologija iz ostatka svijeta na ovaj prostor. Dakle, ekstrapolacija tadašnjih tehnologija na K-u-K. Babbageovi strojevi. Parni pogon u svemu i svačemu. Telegraf, željeznica, pomorstvo, etc.

Ima se o čemu pisati, druga je stvar koliko je steampunk ustvari tehnološki fantasy.
A. Ziljak
Guillermo
Ewok
Posts: 5
Joined: 10 Nov 2008, 10:37

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by Guillermo »

Aleksandar Ziljak wrote:Nastranu općenita diskusija o tome kuda steampunk ide i ima li ta ulica uopće nekog izlaza ili lupimo nosom u zid. Međutim... Kod nas se dugo razvijala teza kako je K-u-K bila retrogradna i nazadna i reakcionarna itd, pa se ni ne znaju mnogi detalji o tehnologiji i posebno tehnološkim pokusima koji su se unutar te i takve K-u-K provodili. Raspitajte se, da vam ne nudim ideje na pladnju. Schwartz je samo jedan primjer, Penkala drugi, oni dečki što su radili lebdjelicu u Puli treći, torpedo četvrti, etc. U krajnjoj liniji Tesla.
VWow... ja sam malo kopao po Wikipediji, o Schwartzu... imas ti kakvih materijala?
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Guillermo wrote:
Aleksandar Ziljak wrote:Nastranu općenita diskusija o tome kuda steampunk ide i ima li ta ulica uopće nekog izlaza ili lupimo nosom u zid. Međutim... Kod nas se dugo razvijala teza kako je K-u-K bila retrogradna i nazadna i reakcionarna itd, pa se ni ne znaju mnogi detalji o tehnologiji i posebno tehnološkim pokusima koji su se unutar te i takve K-u-K provodili. Raspitajte se, da vam ne nudim ideje na pladnju. Schwartz je samo jedan primjer, Penkala drugi, oni dečki što su radili lebdjelicu u Puli treći, torpedo četvrti, etc. U krajnjoj liniji Tesla.
VWow... ja sam malo kopao po Wikipediji, o Schwartzu... imas ti kakvih materijala?
Nešto imam, spominju ga okolo, ali za detalje potraži knjige naših autora, ima okolo po antikvarijatima nešto o zračnim brodovima u Hrvatskoj, ne znam točno autora. Mislim, čovjek je radio zračni brod od aluminija (što je bilo prilično napredno i radilo se još jednom ili dva puta - da se razumijemo, mislim na oplatu, ne samo konstrukciju), umro, njegova žena je to onda dovršila, dala njemačkoj vojsci na ispitivanje. Oni su slupali prototip na prvom letu, vojnik koga su posjeli u to uopće nije imao iskustva u baratanju dirižablima, zapuhao je malo jači vjetar i eto. Istovremeno je Zeppelin otkupio ili već nekako dobio od udovice patent i ostatak je povijest ... zapravo, jedne slijepe ulice u razvoju zrakoplovstva.
A. Ziljak
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by Nimrod »

ratchet wrote:Bilo je rečeno da je tema iduće Sferine zbirke Space opera. Evo Zoran mi je svjedok. Već sam bio i počeo raditi na jednoj i smislio drugu. Po svemu sudeći sad se gura steampunk. Meni osobno se i nije nešto pa teško da ću ga i pisati. Space opere mi više leže.
Kad? tko? gdje? ja nemam pojma! odnosno nisam imala do neki dan...
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by Tomislav Sakic »

Misliti je...

Natjecaj nije objavljen ni za jedno ni za drugo, pa, tko im je kriv ;)
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by Dagi »

Mišljenja sam da je osnovni problem sa steampunkom u tome što si je postavio dosta čvrste granice, da ne kažem limite. U pravilu se radi o ekstrapolaciji tehnologija postojećih cca. polovinom 19. stoljeća, a radnja je fizički smještena - u pravilu - u viktorijansku Englesku. Jasno, barem glede geografskog smještaja, ova se teza daje pobijati, ali mislim da su kanoni podžanra tu negdje.

Naime, malu revoluciju su napravili Sterling i Gibson romanom Differernce Engine ('bo roman koji ti mora objašnjavati magistar računarstva!), pa se od tada linearno može pratiti uzlet stempunka.
Bruce Sterling u 'Parseku' br. 102 wrote:Znate, to je čudno: steampunk je star šesnaest ili sedamnaest godina, ali sad je baš krasno u modi. Iz nekog razloga začudnosti, ljudi se vole odijevati u povijesne kostime i zaljubljivati u steampunk. Steampunk je bezvremenski, na način kako to cyberpunk nije. Cyberpunk je jako suvremenički, on gleda u neposrednu budućnost, za razliku od steampunka. Danas je Jules Verne cool, a Jules Verne je bio cool prije pedeset godina i bio je cool prije sto godina, ali je cool u drukčijem kulturalnom kontekstu.

Danas živimo u povijesno doba koje je jako naklonjeno pastišu, a steampunk je pastiški žanr. On je poput kolaža, režete i lijepite prošlost, mijenjate je da biste dobili estetski učinak, a za razliku od cyberpunka u kojem uzimate stvari za koje znate da se događaju i dalje ih predviđate, činite ih da budu očitima. Da, Gibson i ja smo stvorili steampunk. Bili smo ponosni na to, radi se zapravo o eseju o povijesti tehnologije. Rekao bih da je Difference Engine predmet studija više nego druge naše knjige. Čini se da se jako sviđa akademskoj zajednici.
Eh sad, ako se (pod)žanr nastavlja na jedan jedini roman, a što se može argumentirati i pro, i contra, onda je steampunk limitiran koliko i western. Uopće, moglo bi se reći da nakon Difference Enginea nije ni trebalo dalje pisati steampunk. Štoviše, sad bismo mogli reducirati do absurda i tvrditi da je bilo dostatno napisati taj jedan roman, a da ni westerna nije trebalo snimiti više no jednog.

Digresija @Milena: usporedba steampunka i westerna kao tema za UBIQ? Siguran sam da bi Fančo bio presretan!

No, kako se western periodički revitalizira (špageti, antiwestern, suvremeni western), ispada da se ipak ima svaki put kazati štogod novo. S druge strane, ako probijemo uobičajene prostorno-vremenske granice steampunka, možemo doći do zanimljivih rezultata: sandalpunk, stonepunk, varijante retro-futurizma, štogod...

Ja glasujem za dolazak Hrvata u madmaxovskoj motomehaniziranoj koloni koju vode Čeh, Leh i Meh, svaki u svojem tenku, dok su Tuga i Buga u izvidnici. Tuga i Buga su, naravno, na motociklima, i, naravno, utegnute u crnu kožu (ili još bolje: jedna u crnu, druga u bijelu). Onda se popnu na vrh Velebita, pukne im pogled na Jadran, i, naravno, padnu jedna drugoj u strastveni zagrljaj s puno ljubljenja po vratu, grudima te... No, sad sam otišao u off-topic, i to jako.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: JEB'O STEAMPUNK!

Unread post by Zoran »

Dagi wrote: Onda se popnu na vrh Velebita, pukne im pogled na Jadran, i, naravno, padnu jedna drugoj u strastveni zagrljaj s puno ljubljenja po vratu, grudima te...
"Drkao sam jako" :kava:





:P
Post Reply