Kiklop

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Kiklop

Unread post by ratchet »

Evo danas sam u svim novinama vidio da Nives ipak neće dobiti nagradu Kiklop u katergoriji hit godine. I iskreno mogu vam reći da me je to ozlovoljilo. Čemu to preseravanje. U toj kategoriji se nagrada dodjeljuje za najčitaniju knjigu te godine. A ako je prodala 45 000 primjeraka mislim da se može smatrati da njena knjiga to i jest. Nisu je valjda svi ti ljudi kupili da bi podkajlali ormare i stolove s njom.
Samo zato što nije po ukusu nekih članova žirija i nekih dosadašnjih dobitnika te iste nagrade, koji su prijetili da će je vratiti, nagrada joj je uskraćena. Jer se tobože nije uzelo u obzir iznajmljivanje po knjižnicama. Moš mislit.
Dajte ljudi priznajte joj to. Koliko god mi je strana ta vrst literature i iako to nikad neću pročitati, Hrvati to čitaju. Molim ljepo. Takvi su kakvi su i ukusi su nam takvi kakvi jesu. Vidi se i po najgledanijim tv emisijama.
Eto zato protestiram protiv toga, prvenstveno u svoje ime, a bilo bi mi drago da to naprave i hrvatski SF pisci organizirano. Jer i mi smo podcijenjivani žanr, i nas ti ljudi koji se sad izmotavaju na sve moguće načine, cijene jednako koliko i nju.
Ako se treba slikati s Nivesicom tu sam. A siguran sam da će se Samsung, ako treba, javiti i da glumi u njenom sljedećem spotu.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Kiklop

Unread post by niniane »

Heh, oprosti, ali da su joj dali nagradu, izgubili bi na kredibilitetu totalno... I ovako mi je to totalno glupa nagrada, konceptualno gledano, po broju prodanih primjeraka - jer na broj prodanih primjeraka fakat svašta utječe.

Meni je drago da joj nisu dali nagradu jer mi pada mrak na oči kad negdje pored njene slike/snimke vidim "Spisateljica" ili "Književnica".

Not to mention kako me razbjesni svaki put kad nekome tako razvikanom tko je odjednom odlučio napisati knjigu izdavači padaju pod noge - ispada da je stvarno nevjerojatno lako objaviti knjigu - a znam sasvim dovoljno jako kvalitetnih autora koji svoju knjigu ne mogu objaviti jer nemaju para, a fali im i zvučno ime.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Kiklop

Unread post by Ire »

ja se slažem s ratchetom. ne dodjeljivanjem nagrade čije su propozicije sami slagali, kredibilitet im je više narušen nego dodjeljivanjem. a na sramotu je svih nas što je ta knjiga najprodavanija
Instant Geek. Just Add Coffee.
Mali_Mate
Ewok
Posts: 8
Joined: 08 Dec 2008, 12:29

Re: Kiklop

Unread post by Mali_Mate »

takodjer sa slazem s time da im je kredibilitet narusen ukidanjem te nagrade. S jedne strane razumijem paniku organizatora da nagradom ovjekovjece nekoga poput Nives Celzijus (koja bi samim time zasluzila mjesto u buducim povjestima knjizevnosti, sto povlaci za sobom niz interesantnih posljedica), ali s druge strane, ta trinaesta nagrada ionako nije bila nagrada struke, niti i u kom pogledu knjizevno relevantna. Bila je samo pokazatelj prodavanosti nekog naslova.

S druge strane, premda to sad sve zvuci kao jeftina izlika, vjerujem da je istrazivanje agencije Puls sve samo ne nepristrano ili korektno provedeno, al to je sto b' se reklo, drugi par postola...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Kiklop

Unread post by Ire »

a ionako jebeš nagradu za koju izdavači plaćaju nominiranje svojih naslova.
i potom urednici istih nakladničkih kuća glasaju za nagrade.
a i nominacije se objave mjesec dana prije dodjele nagrada, znači da čak i ako netko želi biti pošten, ne stigne.
prestižna nagrada, moš mislit. nives je samo točka na i.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Kiklop

Unread post by ratchet »

Mene zapravo ljuti što će ona ne dobivanjem nagrade dobiti još veći publicitet. A isključivanje te kategorije ove godine, samo zato što ona nije žiriju po ukusu, nije u redu. Trebala je dobiti nagradu, nek se zna što Hrvati najviše čitaju. Dan prije dodijele nešto sad gunđati zbog načina na koji Puls provodi istraživanje, a nije im smetalo prošlih godina kad su im autori bili po guštu, je licemjerje.
Tako će oni i Hoyki odbiti dati nagradu nakon što njegov roman sve rasturi. :lol:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Kiklop

Unread post by Ire »

Tako će oni i Hoyki odbiti dati nagradu nakon što njegov roman sve rasturi.
:lol2:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Kiklop

Unread post by buco »

Jučer kad sam to čuo na HTV nisam mogao vjerovat, to da su se tako jadno ponijeli. Sami su pisali pravila i molim... Nives je po tim pravilima bila naj, hmmm... šteta šta nisan u žiriju. :x

Kao što ste govorili, u svakom slučaju jadno. Slijedećeg bi dobitnika tako sak moga optužit da je po babi dobija ili što već.

To me podsjeća na onu anketu o najšoj super pismenosti pa kad su rezultai došli na vidjelo , bija je dan žalosti umalo, proglašen :vrag:

Jadna Nives, baš nije fer.....tribala ga je doibit , mislin tog Kiklopa. : :occasion9:

Što je onda s ovin malin x-konskim natječajima , kako se tamo biraju tek naj što već? :scratch: :vrag:

Pozdrav
Kultirne revolucije K/N
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Kiklop

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Vidim da me se ovdje proziva, pa moram reagirati. :kava: :D

Ovo je moje mišljenje, molim vas, nemojte ga čitati. Pretpostavljam da nitko ovdje nije pročitao dotičnu knjigu (uključujući i sebe), pa se ovdašnje mišljenje o njoj zasniva isključivo na mišljenju o njenoj autorici. Nagrada Kiklop se u toj kategoriji dodjeljuje za najprodavaniju knjigu u protekloj godini. Ako je Nivesina knjiga najprodavanija, ne vidim razloga zašto joj se ne bi dodijelila ta nagrada. To je nagrada za prodavanost, a ne literarnost. S druge strane, kako nisam pročitao njenu knjigu, ne mogu reći je li u pitanju Tolstoj ili recept za švarcvald tortu babe Reze iz Konjarevaca Sivih. Srce, a djelomično i razum me vuče na ovu drugu stranu, ali, tko zna, možda cura zna pisati. Kad pročitam knjigu, moći ću o tome reći više.

Druga stvar. To je najprodavanija knjiga u Hrvatskoj. Ako se radi o smeću, onda to samo govori o ljudima koji su tu knjigu kupili (ali, tu je opet ono staro pitanje ukusa - nekome je i R.L.Stine vrhunska literatura; da nije, ne bi se prodavao toliko). Ali, koliko god govno bilo izreklamirano, ono i dalje ostaje govno i kad ga proba prvih nekoliko ljudi, proširit će glas da unatoč tome što miriši na jagode, ima okus po govnu. I onda drugi ljudi neće kupovati govno.

Treće. Knjiga je prodavana na kioscima, po niskoj cijeni, što automatski povećava njenu prodaju. A to, opet, govori nešto o mišljenju izdavača o toj knjizi. Brozovićev roman je također prodavan na kioscima, ali ne iz istog razloga kao i Nivesin, već zato što za Brozovića mainstream književnost ne zna, pa su hjteli vidjeti kako bi to izgledalo. I ispalo je dobro, jer je na taj način vjerojatno prodao više knjiga nego što bi ih prodao bez kioska. Da je Nivesina knjiga prodavana samo u knjižarama, vjerojatno bi idalje bila najprodavanija knjiga, ali ne toliko najprodavanija.

Četvrto. Nives je javna ličnost, a knjige javnih ličnosti se po defaultu prodaju bolje od knjiga nejavnih ličnosti. Plus, ta knjiga je neka vrsta njene autobiografije (ako se ne varam), a autobiografije poznatih ličnosti se također po defaultu prodaju bolje (npr. trenutno je u Njemačkoj na prvom mjestu najprodavanijih knjiga dnevnik jednog njihovog repera koji se zove Bushido i iz kojega je jednom prilikom čitao izvatke - po kojima ja ne bih rekao da se radi o teškoj literaturi, ali, eto, on je poznati reper i usto još i kontroverzan: gdje ćeš boljeg recepta za prodaju?). A ono što je najbitnije, Nivesina "karijera" je usko vezana uz sex. Zašto npr. autobiografija Danijele Trbović neće biti toliko prodavana kao Nivesina? Jer se uz Danijelu ne povezuje sex. Dakle, javna ličnost + autobiografija + sex = najprodavanija knjiga u državi. Sve jasno.

Peto i najbitnije od svega. Ljudi su po prirodi voajeri i ako smo u prilici gledati susjeda kako iza stoga sijena nabija kokoš, učinit ćemo sve što je u našoj moći da to i vidimo.
(Sve ovo što je napisano, ne odnosi se na cjelokupnu populaciju, nego na dobar dio nje. Kako se lijepo kaže, u svakom žitu ima nečega čije ime nikako ne mogu zapamtiti. :zubo: )

Dakle, kad sve zbrojim i oduzmem, ako pravila nalažu da se nagradi autor najprodavanije knjige, onda se treba nagraditi. A to, što to izaziva ogorčenje među akademskim krugovima i piscima, o tome su osobe koje dodjeljuju tu nagradu trebale razmišljati kad su pisale pravilnik. Trebali su staviti stavku - "Zabranjeno je davati nagradu Kiklop autorima za koje se smatra da su netalentirani i čija je prodaja knjiga rezultat isključivo morbidne ljudske potrebe za slinjenjem nad tuđim životima".

I, naravno da ću glumiti u njenom novom spotu! I zbog nekog razloga, imam velikih problema naučiti scenarij. Bojim se da ćemo morati ponavljati scene po nekoliko desetaka puta. :zubo:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Kiklop

Unread post by Xaotix »

Svi se prave da ne kuže da je hit godine u stvari nagrada za najbolju tiražu. Ista stvar ko sa pločama, CDima, komadima kruha, ili automobilim a.. Nema veze sa žirijima, kritikom i umjetničkom vrijednošću. Umjesto da se žale i prijete vraćanjem nagrade, bolje bi bilo da iskoriste priliku i na temelju cijelog slučaja napadnu sustav vrijednosti.
Nek se malo kupci srame, pa počnu kupovati Jergovića da ispadnu pametniji.

Da sažmem Samsugova razmišljanjau drevnu poslovicu:
Boobs make the world go around :lol:
Randomness is strong with this one!
User avatar
nelchee
Pa'u 10. razine
Posts: 375
Joined: 06 Apr 2007, 09:46
Location: Avalon
Contact:

Re: Kiklop

Unread post by nelchee »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Kako se lijepo kaže, u svakom žitu ima nečega čije ime nikako ne mogu zapamtiti. :zubo:
kukolja ;)
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Kiklop

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

E da, toga! Meni stalno na pamet pada riječ trnje, zbog nekog razloga. :x
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Mali_Mate
Ewok
Posts: 8
Joined: 08 Dec 2008, 12:29

Re: Kiklop

Unread post by Mali_Mate »

Xaotix wrote:Svi se prave da ne kuže da je hit godine u stvari nagrada za najbolju tiražu. Ista stvar ko sa pločama, CDima, komadima kruha, ili automobilim a.. Nema veze sa žirijima, kritikom i umjetničkom vrijednošću. Umjesto da se žale i prijete vraćanjem nagrade, bolje bi bilo da iskoriste priliku i na temelju cijelog slučaja napadnu sustav vrijednosti.

Ma svima je vise-manje jasno da je to nagrada za tirazu, al problem je sta tek tad to postaje iznimno glupa nagrada...Ko se tu nagrađuje? Meni bi vise smisla imalo da je tu trinaestu nagradu dobila Niveskina PR agencija ili njen muz, nego ona...Mislim, nekako mi je nelogicno nagraditi autora knjige (nastranu to sto autor knjige nije Nives nego Vedran Strukar, al to je behind the scene) osim ako nagrada autoru nije implicitno priznanje njegove kvalitete pa ispada kao - "Ti si dobar i puno prodajes, pa evo tebi nagrada". E, ako je tako onda je jasno, ili bi barem trebalo biti, zasto nitko ne daje Nives nagradu. To sto je sajam debilan i sam je sebi skocio u usta sa tako idiotskim prepozicijama, svjedoci samo o tome da im ovakva mogucnost nije pala na pamet :)
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Kiklop

Unread post by Ire »

licemjerje na n-tu potenciju
http://www.net.hr/kultura/page/2008/12/09/0436006.html

nikad nisam mislila da ću biti na strani gđe nives, ali ovo je zbilja farsa. i to farsa s kojom su joj više pomogli nego joj naštetili, što ih čini još većim idiotima, ako to ne kuže ... da su joj dali nagradu, vijest bi odjeknula i ubrzo bila zaboravljena. ovako će njena knjiga zauvijek biti "kontroverzna u književnim krugovima", dušu dalo za reklamu, još ako ih tuži, pa će se o tome pisati još mjesecima ... brijem da nivesini pr-ovci imaju orgazme jedan za drugim već par dana ...

metodologija istraživanja agencije puls nije im sve ove godine smetala, pa su nagradu mirne duše dodijelili i Coelhu i Da Vincijevom kodu, koji su po meni, što se književne vrijednosti tiče, ista kategorija s Golom istinom. odjednom je nastao problem. bolje da su rekli ne želimo njoj dati nagradu zbog toga toga i toga i točka, nego da su se upleli u vlastitu mrežu i podavili. i dalje bi bili licemjerni, ali barem iskreni.
Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply