Kiklop

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Kiklop

Unread post by Zoran »

Milena wrote:lupanje se odnosilo na moje pokušaje shvaćanja mentaliteta koji a) kupuje knjige za policu i b) u tu svrhu kupuje jeftine knjige na kiosku.
Pa neću valjda za policu kupovat skupe knjige, nisam blesav :P
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Kiklop

Unread post by niniane »

... characters, personalities, stories and larps...
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Kiklop

Unread post by Zoran »

Nja.

Ma svaka čast na komentaru... al nakon svega toga skupa, malo mi se ogadi i to pisanje i sve.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Kiklop

Unread post by Milena »

Sori, ali tip i opet zamjenjuje teze. Niti je Nivec Celzijus bila nominirana za Kiklopa za najbolju knjigu, niti ga je dobila. Bila je nominirana za najprodavaniju knjigu, i po svemu sudeći, zaslužila ga je. Ne kužim kako ljudi mogu to ne vidjeti.

Argh. Dosta. Dosta...
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Kiklop

Unread post by Zoran »

Milena wrote:Sori, ali tip i opet zamjenjuje teze. Niti je Nivec Celzijus bila nominirana za Kiklopa za najbolju knjigu, niti ga je dobila. Bila je nominirana za najprodavaniju knjigu, i po svemu sudeći, zaslužila ga je. Ne kužim kako ljudi mogu to ne vidjeti.

Argh. Dosta. Dosta...
Ma u pravu si. Bila je nominirana za najprodavaniju knjigu (tj. hit godine, koji je operacionaliziran uglavnom kroz prodaju) i onda su iz Kiklopa prekasno skužili da će se dogodit sranje i onda su ga pokušali izbjeć tako što su napravili još veće sranje.

Ajmo da ne tupimo više isto (prema postavljenim propozicijama, Nives je trebala dobit nagradu i gotovo) idemo probat ovako:

je li moguće da se IKAKAV POZITIVAN EFEKT izrodi iz toga što nagrada nije dodijeljena?
Mali_Mate
Ewok
Posts: 8
Joined: 08 Dec 2008, 12:29

Re: Kiklop

Unread post by Mali_Mate »

Zoran wrote:
je li moguće da se IKAKAV POZITIVAN EFEKT izrodi iz toga što nagrada nije dodijeljena?
Je, NC nece moc mahat Kiklopom drugima pred nosom...premda sumnjam da bi taj komad granita uopce mogla podic :)....

osim toga, ni jedna pozitivna stvar ne moze iza iz toga...

...najgore je od svega sto ce se od sad u svim EPH-ovim novinama istoj pripisivat oznake glazbenica, manekenka i knjizevnica (!sic)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Kiklop

Unread post by Zoran »

kao jednu potencijalno dobru stvar, vidim moguću promjenu kriterija za dodjelu nagrade.

kao drugu potencijalno dobru stvar, vidim da (barem za sada) Nives još uvijek nije dobila književnu nagradu. Jest nepravedno, to smo već rekli, ali je u svemu tome pozitivno što je struka na neki način zauzela stav i ogradila se... hm... evo sad više i nisam siguran je li taj stav nešto pozitivno... :scratch: npr. je li pozitivno to što, iako Hoyka još nije objavio svoj SF roman (a možda nikad ni neće), već ovdje na nosf-u postoji stav kako će taj roman kad se pojavi biti opravdano ispljuvan, a nikom nije valjda ni pala na pamet bogohulna ideja da bi mogao konkurirati za Sferu?
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Kiklop

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Ire wrote:... a na sramotu je svih nas što je ta knjiga najprodavanija
Oprosti, ali zašto bi meni bilo na sramotu? Ja je nisam ni kupio, ni pročitao. :vrag:
A. Ziljak
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Kiklop

Unread post by Zoran »

Aleksandar Ziljak wrote:
Ire wrote:... a na sramotu je svih nas što je ta knjiga najprodavanija
Oprosti, ali zašto bi meni bilo na sramotu? Ja je nisam ni kupio, ni pročitao. :vrag:
Tebi na sramotu što nisi kupio 50 000 primjeraka moje knjige, tako da ja budem najčitaniji, a ne Nives :vrag:
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Kiklop

Unread post by Milena »

Zoran wrote:kao drugu potencijalno dobru stvar, vidim da (barem za sada) Nives još uvijek nije dobila književnu nagradu. Jest nepravedno, to smo već rekli, ali je u svemu tome pozitivno što je struka na neki način zauzela stav i ogradila se... hm... evo sad više i nisam siguran je li taj stav nešto pozitivno...
Ne, ja mislim da je to baš negativno. Pitam se, naime, jesu li Visković ili Daša Drndić (samo prva dva imena koja su mi pala na pamet a znam da su se bunili protiv NC) makar i prolistali, nekmoli pročitali tu knjigu? Ako jesu, i smatraju da je takvo smeće da se ne bi smjela naći zajedno s njima ni u istoj rečenici, kapa dolje. Ali ako -- što je, slutim, bliže istini, kako goloj tako i odjevenoj -- a priori , bez pravog uvida, odbijaju Nives Celzijus zato što je ona Nives Celzijus, onda je to valcerski treći korak, onaj unatrag i udesno.

Što se Hoyke tiče, meni je smiješno to što on već tako dugo promovira knjigu koja, po svemu sudeći, nije još ni napisana. Ali tek kad jednom izađe mogu dati bilo kakvo mišljenje o njoj. Ono što je ispričao o sadržaju ne zvuči obećavajuće, ali hej, dovraga, ni priča o tipu kojem ujak kokne tatu pa on dugo grinta što bi oko toga poduzeo ne zvuči baš bogzna kako zanimljivo sama po sebi.

A ako ćemo u potragu za pozitivnim efektima: povećanje transparentnosti kriterija i/ili transparentnosti prave prodavanosti knjiga u Hrv. bi svakako bilo dobra stvar.
Javna rasprava u snobizmu u kulturi isto nije sama po sebi loša, čini mi se. Iako ne vjerujem da će itko od onih kojima bi to trebalo izvući ikakvu pouku... :kava:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Kiklop

Unread post by Aleksandar Ziljak »

uglib wrote: Tko je kupovao knjigu?

Prije svih ekipa koja je imala opravdanih razloga strahovati ili se nadati da će se naći u knjizi i prepoznati. Oni su prvi pohrlili kupiti knjigu.
Gle, 40 000 ih nije mogla "obraditi" da je ne znam što... :D
A. Ziljak
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Kiklop

Unread post by Zoran »

Milena wrote:
Zoran wrote:kao drugu potencijalno dobru stvar, vidim da (barem za sada) Nives još uvijek nije dobila književnu nagradu. Jest nepravedno, to smo već rekli, ali je u svemu tome pozitivno što je struka na neki način zauzela stav i ogradila se... hm... evo sad više i nisam siguran je li taj stav nešto pozitivno...
Ne, ja mislim da je to baš negativno. Pitam se, naime, jesu li Visković ili Daša Drndić (samo prva dva imena koja su mi pala na pamet a znam da su se bunili protiv NC) makar i prolistali, nekmoli pročitali tu knjigu? Ako jesu, i smatraju da je takvo smeće da se ne bi smjela naći zajedno s njima ni u istoj rečenici, kapa dolje. Ali ako -- što je, slutim, bliže istini, kako goloj tako i odjevenoj -- a priori , bez pravog uvida, odbijaju Nives Celzijus zato što je ona Nives Celzijus, onda je to valcerski treći korak, onaj unatrag i udesno.
Okej, ajmo sad - čisto diskusije radi - zamislit da su ti naši književnici pročitali Nives i da je knjiga fakat ono šrot šrotova. Bi li u tom slučaju bilo opravdano na ovaj način štititi struku?

Jer evo, ja osobno smatram da su knjige tipa "Vanian" i "Prodor" napravile veliku štetu hrvatskoj žanrovskoj književnosti, zbog toga što su imale dobar medijski plasman a lošu kvalitetu. Posljedica toga su hrpe klinaca koje tvrde da hrvatski pisci ne mogu napisat ništa dobro. Mogu li onda visokotiražni i medijski eksponirani šrotovi u mainstreamu (a diskusije radi, ajmo pretpostavit da je to knjiga Nives Celzijus) imati sličan efekt na šire čitateljstvo?
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Kiklop

Unread post by Zoran »

Aleksandar Ziljak wrote:
uglib wrote: Tko je kupovao knjigu?

Prije svih ekipa koja je imala opravdanih razloga strahovati ili se nadati da će se naći u knjizi i prepoznati. Oni su prvi pohrlili kupiti knjigu.
Gle, 40 000 ih nije mogla "obraditi" da je ne znam što... :D

Eeee... ali su možda muškarci kupovali knjigu jer su mislili: "ako me vide da kupujem knjigu, mislit će da se pitam hoću li se u njoj prepoznati, dakle, mislit će da sam ševio Nives".
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Kiklop

Unread post by Aleksandar Ziljak »

A sad ozbiljno: Ako je kriterij za tu nesretnu 13. nagradu bio jedino i isključivo broj prodanih primjeraka, dakle, unese se sve u Excel i zbroji po stupcima i retcima, onda tu nema nikakvog žirija :kava: : cura je prodala najviše i, molim, gospodo, Kiklopa na sunce! :zubo:

Ja se bojim nečeg drugog: da je ova zvizdarija zapravo odraz onog istog odnosa s kakvim se hrvatski SF zahebava već nekoliko desetljeća (upućujem na neke rasprave još iz SIRIUS-a). :x Cura nije mogla dobit Kiklopa jer nije književnost s velikim "K", kako su si to zamislili naši kulturnjaci. A ne bi me čudilo da je zapravo proradila i čista ljubomora.

Naravno, nisam čitao stvar i nemam namjeru, ali radi se o tome da se svjesno izigrao jedan pravilnik. Ako je taj pravilnik loš, OK, ali se, dok se ne donese novi, radi po postojećem. Mislim da bi i pravnici na ovom forumu imali o tome što reći. I stoga su se žiri i organizatori uvalili u sranjce, koje bi moglo, ako se dosljedno tjera mak na konac, sasvim opravdano završiti i na Ustavnom sudu. A onda će "Gola istina" doći u isti rang kao i Zolin "Optužujem". Naravno, naši vrli književnici i kulturnjaci nemaju mozga da unaprijed analiziraju moguće posljedice svoje gluposti, pa od dva zla konzistentno biraju veće, što im, gledano na širem političkom planu, ne bi bilo prvi put.

Kako sve to skupa ima potencijala za pretvoriti se u izvor besplatne zabave za cjelokupnu "kulturnu :D " scenu u Hrvata, mogu samo reći:

:cheers: Go, Nives, go! :cheers:
A. Ziljak
Post Reply