Kada i koliko čitate???

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Vivi
Ewok
Posts: 27
Joined: 20 Jun 2008, 15:08

Kada i koliko čitate???

Unread post by Vivi »

Danas se susrećemo s nemogućim životnim tempom. Faks, posao, djeca, muž, žena, i svi ostali "troše naše dragocjeno vrijeme" pa moje jednostavno pitanje glasi kada i koliko čitate? Ja na prvoj godini faksa malo sam čitao, puno manje nego u srednjoj školi, sada na drugoj sam odlučio puno više čitati, tako da barem prije spavanja pročitam nešto, pa bilo to 5 ili 50 stranica.


P.S. Oprostite ako postoji ovakav topic ili sličan :D
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Kada i koliko čitate???

Unread post by Ire »

moj je odgovor kad stignem i dok ne zaspem :zubo:
nažalost, i kod mene se čitanje svelo na "kad stignem", a najviše volim čitati prije spavanja ...
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Kada i koliko čitate???

Unread post by poison »

ovisi o prilikama. sad si me bacio u nostalgična sjećama - ljeto nakon trećeg srednje, proždirala sam po knjigu dnevno, a moj najdraži knjižničar je komentirao da samo čitam, jer toliko više nikada neću moći kao sada. a ja se slatko nasmijala. pa krenulo: maturalni rad, prijemni, lektire na faksu (to ne brojim pod čitanje, nije fora kad te netko tjera), kolokviji, ispiti... pa diplomirala, i odmah se zaposlila - opet strka, trči vamo, trči tamo...
ali uhvatila sam ritam: čitam ujutro uz kavu pola sata-sat, a knjige na mobu su super stvar dok čekaš - kod doktora, u redu u banci, zapu, kada imam prazan sat - uvijek su pri ruci, i otkako čitam s moba čitam puno više.
količina varira ovisno o tome koliko je "nabrijan" trenutni tempo, pa bude par knjiga u tjedan dana, pa po tri tjedna gnjavim jednu... ali uzmimo prosjek - knjigu tjedno.
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Kada i koliko čitate???

Unread post by Nazir »

Kako ide, citam jedino u tramvajima i na dosadnim predavanjima. Ostalo je bozic ako se uspijem prihvatit knjige. Zato i tolko kasnim s nekim stvarima :x
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Kada i koliko čitate???

Unread post by uglib »

Mogu čitati bilo kad i bilo gdje, samo si otvorim knjigu i iskopčam seod ostatka svijeta. Zato uvijek u torbi nosim neku knjigu pa mi ne pada preteško ako nedje moram stajati i čekati. Koji put čitam i na tramvajskoj stanici. Bilo je situacija da odem koju stanicu predaleko jer sam se začitala u tramvaju, a prošli tjedan sam se zblamirala u vlaku na graničnom prijelazu kad nisam skužila da me policajac traži putne isprave, mislila sam da je kondukter koji se stalno prešetavao i tutnula mu voznu kartu ni ne odvrativši pogled s knjige. Dalje je bilo svašta, mislio čovjek da se namjerno sprdavam s njim, a ja ozbiljna žena.

Najviše čitam na poslu. :lol: Ne baš uvijek, ako ima previše posla, onda i ne, ali uvijek ima barem neki mali prazni hod, neko čekanje kad se može zabiti nos u knjigu.
Kako sam poprilično komotna, a i da ne moram stalno tražiti gdje mi je knjiga, čitam ih više paralelno. Jedna mi uvijek u torbi, jedna u dnevnom boravku, jedna kraj kreveta i jedna u ladici na poslu. :D

Čini mi se da čitam dosta više od ljudi koji me okružuju, većina ih ne čita ništa i to mi je teško shvatiti. Možda ni oni mene ne mogu shvatiti.
Ne vodim statistiku koliko pročitam u koliko vremena. Nije uvijek isto, ovisi čime se bavim i koliko vremena imam. Prošli cijeli tjedan sam bila na službenom putu i dosta vremena provela u busu i vlaku, usput sam prožvakala tri knjige.

Uz papirnatu literaturu, redovito čitam nešto s Interneta, ima priča na sve strane, pa blogovi i svašta. S čitanjem opsežnijih djela s ekrana imam malo problem, poskidala sam hrpu toga, ali čim je predugo, popusti mi koncetracija i teško mi je vratiti se opet na to.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
Vivi
Ewok
Posts: 27
Joined: 20 Jun 2008, 15:08

Re: Kada i koliko čitate???

Unread post by Vivi »

Ja sam isto prije čitao kad god sam stigao, dan, noć, jutro, zora, večer predvečer, sred bijela dana, ali danas to radim na praznicima nažalost :(
trooli
Hani
Posts: 59
Joined: 07 Nov 2008, 14:59

Re: Kada i koliko čitate???

Unread post by trooli »

...u pravilu kada idem spavati ali u zadnje vrijeme uredno zaspim poslije par strana pa onda me knjiga zvizne u glavu te se razbudim pa ponovo počnem čitati - poslije par takvih iskustava odustanem...
I da nezaobilazni rekvizit mi je postala lampica za čitanje koju sam kupio u Algoritmu (ah reklame, reklame :D )...
Ponekad u tramvaju uhvatim malo vremena dok me silne bakice ne pokušavaju guranjem izbaciti kroz prozor pa luknem nešto na mobitelu...
na kraju se sve svodi na to da nisam zadovoljan količinom vremena koji provedem uz knjigu ali se radujem "starim" danima kada ću patiti od nesanice pa možda tada ponovo počnem čitati redovitije...
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Kada i koliko čitate???

Unread post by uglib »

trooli wrote:I da nezaobilazni rekvizit mi je postala lampica za čitanje koju sam kupio u Algoritmu (ah reklame, reklame :D )...
Moram si nabaviti tu lampicu.
trooli wrote:ali se radujem "starim" danima kada ću patiti od nesanice pa možda tada ponovo počnem čitati redovitije...
Najviše me strah da će mi u starim danima vid skroz otići u kikiriki.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Kada i koliko čitate???

Unread post by Sandman »

Moje čitanje se preselilo s papirnatog uzdanja na elektronska izdanja. Previše je toga za pročitat a premalo novaca. Zato se svelo na čitanje poslije posla i ponekad na poslu, ovisno o slobodnom vremenu. U prosjeku jednu knjigu tjedno.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Kada i koliko čitate???

Unread post by uglib »

Sandman wrote:Moje čitanje se preselilo s papirnatog uzdanja na elektronska izdanja. Previše je toga za pročitat a premalo novaca. Zato se svelo na čitanje poslije posla i ponekad na poslu, ovisno o slobodnom vremenu. U prosjeku jednu knjigu tjedno.
A što je s knjižnicama?
Ja bih bankrotirala da kupujem sve što pročitam.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Kada i koliko čitate???

Unread post by niniane »

Heh... Ja bih tako jako voljela da dan ima 48 sati pa da se stignem i naspavati, i odraditi svojih 8 (9... 10... 11...) sati na poslu, i pisati, i popiti koju kavu s dragim mi ljudima, i provesti neku zadovoljavajuću količinu vremena s mužem, i surfati netom, i gledati serije i filmove - i ofkors, čitati :D *sigh*

S obzirom na to da s ljudima najviše komuniciram preko neta pa se tog ne mogu odreći, da nakon posla obično budem previše umorna da bih išta radila i da žrtvujem kućanske poslove u korist kvalitetnog vremena porvedenog s mužem - često pati upravo čitanje. Gotovo da sam uživala kad sam nedavno bila bolesna - na stranu bol i temperatura, ali sam satima ležala i čitala jer za ništa drugo nije bilo energije.

Inače najčešće čitam u tramvaju (i na tramvajskim stanicama) ili vlaku/busu (ovisno kamo putujem), te prije spavanja. Ali sve je to jad i bijeda s obzirom na količinu čitanja koju sam imala za vrijeme srednje... Na faksu sam uglavnom čitala noću i na dosadnim predavanjima. Uzela bih knjigu u knjižnici i ako bi bila dobra, čitala bih je dok je ne bih pročitala (u komadu, često do jutra) i onda spavala na predavanju. Ah, ta divna vremena... *sigh*

A danas sam od knjižnica jedino u SFerinoj iz koje povremeno nešto uzmem.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Kada i koliko čitate???

Unread post by Sandman »

uglib wrote:A što je s knjižnicama?
Ja bih bankrotirala da kupujem sve što pročitam.
Prije otprilike dvije godine sam uspio pohvatati veliku većinu knjiga s kojima sam bio u zaostatku, pa sad tamanim stvari koje su izašle u zadnje dvije do tri godine. Na moju veliku žalost, šanse da se nove (pretežno SF) knjige nalaze u knjižnici su ravne nuli.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
MrSini
Jedi Master
Posts: 238
Joined: 04 Apr 2005, 21:59

Re: Kada i koliko čitate???

Unread post by MrSini »

2006 godine preko 100 knjiga, 2007 oko 12, a ove 20-ak
Dobio jednu zlatnu djevojčicu i ona mi je važnija od knjiga pa se čitanje svelo na bus i WC. :D
User avatar
Vivi
Ewok
Posts: 27
Joined: 20 Jun 2008, 15:08

Re: Kada i koliko čitate???

Unread post by Vivi »

Slažem se s Niniane da bi dan terbao trajati 48 sati, tako da čovjek sve popuni, ovako žrtvujem spavnje za nešto drugo, strašno... :(
Post Reply