Jaroslav Hašek

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Bahod wrote:Jaroslav Hašek: Doživljaji dobrog vojaka Å vejka

Nakon valjda 15 g. ponovo uzeo u ruke. S pročitanih cca. 100 str. trbuh me boli a oči su mi krvave. Sad sam maloprije čitao jeno sat vremena u birtiji i ne da sam se smijao nego sam doslovno padao sa stolca. Naravno ljudi su me gledali k'o da sam ridikul.
Toplo preporučam. :headbang:
Baš interesantno, i ja sam ga ponovo pročitao prije negdje pola godine.
Ja to čitam kao filozofsku knjigu zato jer propagira cijeli jedan način pogleda na svijet. Još kad vidiš da je i sam pisac radio slične stvari kao glavni lik sve ti dolazi na svoje mjesto.

Baš razmišljam koji mi je najjači dio knjige ali dolazim do zaključka da je cijela knjiga predobra da bi izolirao neke dijelove.

Također toplo preporučam!
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Belzebubbles wrote: Ja to čitam kao filozofsku knjigu zato jer propagira cijeli jedan način pogleda na svijet.
Sad kad si to spomenuo meni je to kod, onda profesora a sada akademika Rudana bilo na popisu literature za ispit.
Gdje je knjigu uvrstio nakon što je sav začuđen saznao da sam samo ja od cijelog auditorija istu pročitao.
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Unread post by poison »

"Å vejk" je definitivno jedna od najboljih knjiga koje sam ikad čitala, a vjerojatno bi mi bila još bolja da ju pročitam danas, kad bih ju mogla shvatiti malo kompletnije (čitala sam ju prije 10+ godina, pa si sve mislim da mi je vjerojatno nešto promaklo).
jel tko čitao nastavak od Brechta, da mi kaže isplati li se uzimati ga (kad već čitam 7 drugih Brechtovih stvari za ispit, još jedna ni više ni manje. :D )
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Unread post by writer16 »

Bahod wrote:Jaroslav Hašek: Doživljaji dobrog vojaka Å vejka

Nakon valjda 15 g. ponovo uzeo u ruke. S pročitanih cca. 100 str. trbuh me boli a oči su mi krvave. Sad sam maloprije čitao jeno sat vremena u birtiji i ne da sam se smijao nego sam doslovno padao sa stolca. Naravno ljudi su me gledali k'o da sam ridikul.
Toplo preporučam. :headbang:
je li to hrvatski ili srpski autor?ili slovenski??? (glup sam)
o čemu se radi u knjizi i gdje je mogu nabaviti?
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Autor je Ȓeh info
Radi se o dobrom vojaku Å vejku :zubo:
Mentalno je Å vejk poput Pratchettovog Rincewinda - niškoristi koji ne prestaje pričati, isključivo nesuvislice naravno.
Knjigu možeš naći pretpostavljam u svakoj knjižnici. Ako možeš potrudi se naći Jonkeov prevod (Ljudevit Jonke)
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Dobro me podsjetiste... mogo bi i ja opet... Zadnje citanje prije ... 15 godina, ako ne i vise, tada sam bio mali i smijao se na glas. Jedna od rijetkih knjiga gdje se doslovno valjas od smjeha. Prekrasan roman, svima koji nisu procitali- trk u knjiznicu...


Zanimljivost- zadnjih nekoliko desetaka strana je zavrsio drugi pisac, imitirajuci stil autora, jer je ovaj umro prije nego je zavrsio roman. To ne bi ni primijetio da nije pisalo u dnu strane- "od ovog mjesta, pricu nastavlja taj-i- taj". Radi te obavijesti, tih zadnjih nekoliko strana je bilo nekako tuzno, a kraj gorak, unatoc vjestom imitiranju stila i humora.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

He, Å vejk zapravo nije dovršen.

Ali, pritisnimo brzo premotavanje prema naprijed, recimo do kasnih četrdesetih: Josef Å kvorecky, Oklopni bataljon. Ukratko, čehoslovačka vojska u doba Staljina. Preporučam obvezno pročitati!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Bahod wrote:Autor je Ȓeh
Mentalno je Å vejk poput Pratchettovog Rincewinda - niškoristi koji ne prestaje pričati, isključivo nesuvislice naravno.
No u svim tim nebulozama i pričama su se skrivale poruke.
Najbolji način za kritiku tadašnjeg društva :lol:

I mislim da je Å vejk još uvijek živ negdje u zapovjednom lancu američke vojske.
:scratch:
Randomness is strong with this one!
Post Reply