Viktoria Faust

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Vermilion
Ewok
Posts: 37
Joined: 28 Jul 2007, 23:13
Location: Osijek/Budapest
Contact:

Unread post by Vermilion »

@Dagi - pa kao sto i sam kazes, glavni problem je u tome sto se ne radi kak bog zapovjeda. mislim, gdje je onda smisao cijele price, kada ja za svoje novce dobivam "nepotpun proizvod"? zar svima njima ne bi bilo u interesu da naprave sto bolji posao? pa da s time nekako doprinose popularnosti odredenog pisca/urednika/cega vec.... mislim, ne moze se nista postici "fus" poslovima, to samo dovodi do toga da nikoga nije briga ni za sto, a ja mogu ispravljati tipfelere u nekoj knjizi koju platim i po 200kn (sto je inace preskupo, ako mene pitate - u madarskoj su knjige u pola cijene, i vjerujete, nema toliko gresaka kao u hrvatskim knjigama)

@Bubba Zanetti - pa ako autor ne zna sastavit neku normalnu recenicu, za kojeg vraga onda izdaje knjigu? mislim, citala sam vec stvari koje izgledaju kao da ih je napisao klinac iz osnovne skole, a objavljene su sa svom pompom... dok ima odlicnih rukopisa i ideja i pisaca koji trunu jer jednostavno nemaju sredstva/veze kako da objave svoje stvari....
Stvarnost ne postoji - samo nas vlastiti red koji svemu namecemo
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Vermilion wrote:@Dagi - pa kao sto i sam kazes, glavni problem je u tome sto se ne radi kak bog zapovjeda. mislim, gdje je onda smisao cijele price, kada ja za svoje novce dobivam "nepotpun proizvod"? zar svima njima ne bi bilo u interesu da naprave sto bolji posao? pa da s time nekako doprinose popularnosti odredenog pisca/urednika/cega vec.... mislim, ne moze se nista postici "fus" poslovima, to samo dovodi do toga da nikoga nije briga ni za sto, a ja mogu ispravljati tipfelere u nekoj knjizi koju platim i po 200kn (...)
Pa, odgovorila si sama sebi. Pitanje pristupa: hoću li barem nastojati posao raditi na profesionalan način, ili ću ga odraditi kako bilo? Vodi računa da većinu ljudi u životu uopće ne zanima posao koji rade, odnosno da su slučajno dolutali u svoja zanimanja. Em su kvote na fakultetima bile prepunjene, pa si umjesto svahilija i teozofije upisao urdu i maloljetničku delikvenciju. Em je tržište rada bilo zasićeno strukom A (recimo, pletačima kapa s rukavima), ali su se silno tražili ljudi u struci B (švelje čipkastih dokoljenica bez prstiju). Em se na jednom radnom mjestu nije dalo raditi (tvornica otvorenih konzervi otišla u stečaj), a na drugom se tražilo ljude (za uzgoj kišnih glista)... I tako to ide.

I još: sjajna je stvar služiti se stranim jezicima, ako ni zbog čega, a onda radi dostupnosti literature!
Last edited by Dagi on 30 Jul 2007, 12:50, edited 1 time in total.
Vermilion
Ewok
Posts: 37
Joined: 28 Jul 2007, 23:13
Location: Osijek/Budapest
Contact:

Unread post by Vermilion »

Dagi wrote: Pa, odgovorila si sama sebi. Pitanje pristupa: hoću li barem nastojati posao raditi na profesionalan način, ili ću ga odraditi kako bilo? Vodi računa da većinu ljudi u životu uopće ne zanima posao koji rade, odnosno da su slučajno dolutali u svoja zanimanja. Em su kvote na fakultetima bile prepunjene, pa si umjesto svahilija i teozofije upisao urdu i malolljetničku delikvenciju. Em je tržište rada bilo zasićeno strukom A (recimo, pletačima kapa s rukavima), ali su se silno tražili ljudi u struci B (švelje čipkastih dokoljenica bez prstiju). Em se na jednom radnom mjestu nije dalo raditi (tvornica otvorenih konzervi otišla u stečaj), a na drugom se tražilo ljude (za uzgoj kišnih glista)... I tako to ide.

I još: sjajna je stvar služiti se stranim jezicima, ako ni zbog čega, a onda radi dostupnosti literature!
hm, pa mislim da je to s jedne strane zalosno... ljudi rade na pogresnim radnim mjestima, samo zbog para, a time opet ne postizu nista. to je totalno neambiciozno! i tako ispada da kamiondije postaju direktori tvrtki, a ljudi sa zavrsenim fakultetom nemaju posao, a ako ga i imaju, onda u nekoj desetoj struci za neke maltene minimalne pare. a ni ostatak nije bolji, sa srednjom strucnom. i tako se dobivaju ti "fus" rezultati, jer recimo sto geodet radi u banci, a ekonomist na pravljenju planova za gradnju kuca. jednostavno nema smisla.

sto se pak "stranih jezika" tice, madarski mi je materinji jezik XD
Stvarnost ne postoji - samo nas vlastiti red koji svemu namecemo
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Pa, ponavljam, odgovorila si sama sebi. Trik je u tome da, ako već završiš u struci, odnosno zanimanju koje Ti je bilo nezamislivim, radiš taj posao kao da o njemu ovisi opstanak svijeta. Jasno, uvijek znaš da si tu gdje jesi jer elektra ne pita od kuda su novci za struju, a ni tete u marketu ne zanima čime ćeš platiti kiselo mlijeko i čips.

Nisu stvari tako crne. Robert Anson Heinlein je uvijek rado isticao da se pisanja znanstvene fantastike primio radi novaca. Možemo samo konstatirati da mu je dobro išlo.
Vermilion
Ewok
Posts: 37
Joined: 28 Jul 2007, 23:13
Location: Osijek/Budapest
Contact:

Unread post by Vermilion »

hm, ali kako god bilo, ni izglei nisu bas tako bajni....
kako god bilo, mislim da na koncu svi radimo za novce i zacakle nam se okice cim vidimo koju stotku ili neku povecu sumu.... ali ne kontam da li bi to stvarno trebalo biti TO...

btw, cini mi se da smo "malo" skrenuli s teme :P
Stvarnost ne postoji - samo nas vlastiti red koji svemu namecemo
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Ma, rekoh, nije baš tako crno.

I da, jesmo, skrenuli smo. Događa se i to. :drunken:
Vermilion
Ewok
Posts: 37
Joined: 28 Jul 2007, 23:13
Location: Osijek/Budapest
Contact:

Unread post by Vermilion »

hihi, skrenusmo s pravog puta i sad nas ceka crna suma puna vampira odjevenih u kostime djeda bozicnjaka koji nas napadaju racunima za struju :santa:
Stvarnost ne postoji - samo nas vlastiti red koji svemu namecemo
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Unread post by Milena »

Dagi wrote:Robert Anson Heinlein je uvijek rado isticao da se pisanja znanstvene fantastike primio radi novaca. Možemo samo konstatirati da mu je dobro išlo.
činjenica. Ali je isto tako i činjenica da je Heinlein to radio u neko drugo doba. Kad se priče bitno bolje plaćalo, između ostaloga, a bilo je i puno više časopisa. I Vonnegut je dugo vremena živio od pisanja priča. Ali ni on do kraja života to više nije mogao...
Tempora mutantur... a moramo se et nos mutamur in illis. :D
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

[quote="Michael Swanwick u razgovoru za "Parsek""]Romani su najvažniji, zato što pišući romane možete zaraditi za život. Jako mi je važno zarađivati za život pišući, jer mi to ostavlja više vremena za pisanje. Moram reći kako osobito volim kratke priče. One su pećnica u kojemu se stvara sve novo u znanstvenoj fantastici. Stoga sam nastavio pisati priče, iako to zbilja nije profitabilno raditi. Jedne godine sam upriličio orgiju pisanja kratkih priča, i dovršavao sam priču svaka tri tjedna, kao urica, cijele godine. I sve su se prodale, naravno. Kada radite takvo što, to znači da svakih par dana dovršavate priču i šaljete je. Ili dobivate ugovor za časopis. Ili dobivate ček za priču. Ili dobivate špalte za priču, korigirate ih i šaljete natrag. Ili dobivate sam časopis. Svakih par dana nešto je u poštanskom sandučiću, govoreći da ste pisac - uspješan pisac! - i stvari idu dobro. Mislio sam kako je to sjajno. A onda sam prijavio porez i shvatio kako sam te godine izgubio tri tisuće dolara. Tada sam rekao sebi: "Vrijeme je napisati novi roman..."[/quote]

Eto, tako to nekako stoji vani...
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Unread post by Bubba Zanetti »

Dagi wrote: Pročitati što se napisalo je ipak conditio sine qua non, i o tome se ne raspravlja, no profesionalnost u uvjetima pisanja iz entuzijazma se svodi na ono zadnje - pristojnost.

:uzdravlje:
We are vain and we are blind
I hate people when they're not polite.

Sajkokila, keskese.

:vrag: :vrag:
:D

:uzdravlje:
Perhaps it's the result of an anxiety.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Vermilion wrote:hihi, skrenusmo s pravog puta i sad nas ceka crna suma puna vampira odjevenih u kostime djeda bozicnjaka koji nas napadaju racunima za struju :santa:
ne, nego Ire the Moderator :ocasion:


osim ak nije na godisnjem pa ste sigurni :headbang:
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

He, he. Ire jest na godišnjem. A kad mačke nema... (ubaci smajliće kako plešu kolo)
Vermilion
Ewok
Posts: 37
Joined: 28 Jul 2007, 23:13
Location: Osijek/Budapest
Contact:

Unread post by Vermilion »

hihi *evil smile*
Stvarnost ne postoji - samo nas vlastiti red koji svemu namecemo
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Hm, ajmo brzo izmijenjat divikse ili što već tko ima... :drunken:
Post Reply