SF ili fantasy?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Khm... Ovo [?]tima ako uspore?uje[?] Tolkiena (i njegove klonove) s jedne strane, odnosno ne osobito inventivnu space-operu s druge strane...
User avatar
dmi
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Nov 2003, 12:33
Contact:

Unread post by dmi »

...ovdje (u mom postu) je riječ o tvrdokornim predstavnicima... ;)
Po meni granice ne postoje - sve je hvalevrijedno čitanja osim ako ne vrijeđa inteligenciju čitatelja ili je nekakav opaki lektor protrčao tekstom pa se pola ne kuĹži...
Na par site-ova sam pratio rasprave na ovu temu i na kraju se svede u prepričavanju knjiga te usporedbi istih (na jednom je skrenulo ka teoriji evoluije :roll: )...
Najbolje mi e kad se poku[?]ava tematski razdvojiti pojedini forumi o SF-u ili Fantasy-u po[?]to ima djela koja nisu ni u jednom djelu pa...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

?uj, Campbell bi rekao da u SF-u stvari trebaju biti znanstveno utemeljene, dok u fantasyju moĹže[?] izmisliti [?]to god ho?e[?]. Isto tako, u "Siriusu" je bilo prili?no nezamislivo objaviti [?]togod iz "ma?a i magije" (fantasy se jo[?] osamdesetih malo spominjao). Eh, kod Amera su se granice zamutile jo[?] po?etkom [?]ezdesetih, a Hrvatima po obi?aju treba 25 do 40 godina da uhvate korak s knjiĹževnim smjerovima... Pa je danas i kod nas normalno prihva?eno da sve ide u isti ko[?].
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Dagi wrote:Ne slažem se s rije?ju "eskapisti?ka".
Errr? Doslovce gledano zar nije sva literatura u neku ruku eskapisti?ka? Zar svi mi ?itaju?i kvalitetnu knjigu bez obzira na žanr na trenutak ne odlutamo iz našeg u njen svijet?
A ako je tome ve? tako zar, gledaju?i na taj na?in, najve?i izlet/bijeg (whatever) iz te naše svakodnevne realnosti ne nude upravo SF i F knjige?

Što se same žanrovske podjele ti?e i SF i F i Horor su djelovi šireg pojma kojeg ozna?avamo fantasti?nom književnoš?u, are they not?

Mene osobno najviše impresioniraju djela koja se ne ustru?avaju šarati izme?u tih granica, fasciniraju me crossoveri upravo zbog ?injenice da ih je tako teško kvalitetno osmisliti a da za ?itatelja besprijerkorno funkcioniraju u sivim zonama opisanog me?užanrovskog prostora...

8)
Image
ban

Unread post by ban »

Dagi wrote: BTW, kad su Heinleina pitali [?]to je potonjom knjigom htio re?i, odvratio je: "Jednostavno, pisao sam roman."
Haha, stari Heinlein, ovo je dobro rekao.
Dagi wrote:Eskapizam i SF su mije[?]anje pojmova, daju?i upravo kriti?arima - koji SF trpaju u [?]und - najja?i argument!
Citao sam, ko sto spomenuh vec davnih dana kad je poceta ova dretva, davno neki clanak Bena Bove u kojem je covjek dosta dobro argumentirao kako SF zapravo nije eskapizam. Slazem se i ja s Montoyom da ljudi malo zele odmoriti od problema uz knjigu, ali onda se eskapizam moze vezati malne uz svaku literaturu koju covjek cita za tzv. razbibrigu sto u mom slucaju podjednako ukljucuje i Gibsona i stanovitog npr. Zizeka, da ne kazem Houllebecqa. Mozda se izraz eksapizam treba prije reci za citatelja nego za literaturu jer se on , ja bih rekao, ponajprije vidi u nakani citatelja.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Za ocjenu "eskapizma" trebalo bi procjenjivati namjeru pisca: je li pisao s intencijom neka ?itateljev mozak par sati pase so?nu travicu, ili je i[?]ao s izri?itom intencijom biti angaĹžiranim.

Jasno, ako se radi o ljudima koji se me?usobno znaju, recimo s konvencija, odvu?e[?] ga na pivo, pa ga izrijekom pita[?]... Problem je [?]to sami pisci ?esto zamute svoje motive, pa mi i opet pada Heinlein na pamet. On je rado isticao kako pi[?]e da bi pokrio reĹžije i [?]peceraj, a propvijedao je [?]to izrijekom, [?]to izme?u redaka... Nije slu?ajno [?]to je naj?e[?]?a neformalna titula [?]to su mu je pri[?]ivali bila The Dean of Science Ficition (rje?nike u ruke!).

Nema problema s autorima koji konzistentno tjeraju isto i u knigama, i izvan njih. Pada mi na pamet Ken McLeod, ina?e Ĺ kot. Nisam ga ?itao, no iz ulomaka romana, sinopsisa, recenzija, kako i njegovih intervjua te blogova ispadne da je ?ovjek ljevi?ar, pa mu nije problem napu?iti svemir trockistima i tsl.

Anyway, bilo koja literatura nudi eskapizam, i da - Indigo Montoya je tu u pravu - SF nudi moĹžda najbolje mogu?nosti za to. No, samo prividno. Jer SF je, ponavljam, najbolji kad tjera ljude na razmi[?]ljanje.
User avatar
Wasabi
Ewok
Posts: 40
Joined: 31 May 2004, 15:09
Location: Carstvo sunca

Unread post by Wasabi »

Avanture Rocket Mana i divljih brineta iz X galaksije su eskapizam, ve?ina ostalog je daj me pogle.
TisuĂŚe cvjetova nije ni[?]ta u usporedbi s jednim stablom

http://wasabi.blog.hr
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Uvijek sam se ?udila otkud tolika potreba strpati ne[?]to u kutije i naljepiti etikete. Meni je posve svejedno u koji Ĺžanr neko strpa neku knjigu, meni bitno samo da je meni dobra. A kritiki su ionako paraziti po definiciji. :;

Nat

BTW, ljudi, nemojte se ljutiti zbog mog hrvatskog, ja sam stranac u tu?ej zemlji. :wave:

Nat
At last, the stars are finally right...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

A kritiki su ionako paraziti po definiciji.
eh ovo bi moglo izazvat zgodnu oftopi?nu diskusiju :laughing1:
BTW, ljudi, nemojte se ljutiti zbog mog hrvatskog, ja sam stranac u tu?ej zemlji.
nema ljutnje :) sasvim se dobro snalaziš s hrvatskim.. a odaklen si?
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Rodila sam se u Rostovu-na -Donu, a onda sam se potucala svugdje po belom svijetu.

Nat
At last, the stars are finally right...
Gwin
Ewok
Posts: 1
Joined: 14 Aug 2004, 12:07
Location: deepinaharta nowhere

Unread post by Gwin »

Dagi wrote:Tolkiena (i njegove klonove) s jedne strane, odnosno ne osobito inventivnu space-operu s druge strane...
[?]ta je ovo trebalo zna?it ?? da je samo tolkien fantasy pisac, a da svi ostali samo kopiraju njega ?
ako je tako onda moram samo re?i da je tolkien prvorazredni profesor i znalac povijesti, ali kao pisac je tek tre?erazredni amater.. sre?a njegova [?]to se pojavio u pravo vrijeme..
a bogme nije niti bio prvi, jer fantasy djela imamo jo[?] u davna vremena.. ep o Beowulfu je klasi?ni good knight vs. evil monster fantasy..
hobit i LOTR su ve?i ripoff od svega dosad, s obzirom da je pokrao elemente iz svih staroevropskih mitova i legendi..

ne osobito inventivna space opera ?? jel netko ?itao Predator ili Alien novele ? a moĹžda svih 70-ak knjiga koje su iza[?]le u Star Wars serijalu (sa autorima tipa Stackpole,Anderson, Zahn ?) neinventivno.. ?? da .. ba[?]
Don't hit a man when he's down. Kick him. It's easier.
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Oh my god! Evega Gwina! Run 4 U're lives... :iconbiggrin:

Dobrodoš'o Gwinchester!
:blob:
Image
LadyFel
Ewok
Posts: 8
Joined: 14 Aug 2004, 11:57

Unread post by LadyFel »

Af kors, Monty, nisi valjda mislio da ?emo odbit poziv na normalnu raspravu :iconbiggrin: , gdje ljudi koliko-toliko znaju i umiju argumentirati svoje stavove za razliku od uobi?ajenog 'vi ste svi debili, jedino JRRT valja, svi ostali kopiraju, ja sam u pravu, vi niste...' :x :x :x
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

hobit i LOTR su ve?i ripoff od svega dosad, s obzirom da je pokrao elemente iz svih staroevropskih mitova i legendi..
:iconbiggrin: nemreš krivit ?ovjeka kaj se prvi sjetio

btw, dobrodošli :wave: malo prolunjajte forumom, na?i ?ete topik gdje se možete predstaviti.. ako želite..
Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply