SF ili fantasy?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

The Gnome wrote: Imam jako malo iskustva u forumima pa me zanima dolazili li katkad do kakvog zaklju?ka ili koncenzusa(predpostavljam da ne)
O, iznenadio bi se!
The Gnome wrote: Razlike svakako postoje jer se kre?e od potpuno razli?itih po?etnih aksioma, no sve je to da bi u na[?]oj ma[?]ti istraĹžili pona[?]anje, odnose, razmi[?]ljanja i emocije likova koji su bili oni planetarni entiteti, vanzemaljci, zmajevi ili vilenjaci ljudske naravi u srĹži
Molim, pojasni. Misli[?] da su likovi nuĹžno uvijek antropomorfni (sve to pi[?]u, u krajnjoj liniji, ipak ljudi) ili se "ljudska narav u srĹži" odnosi samo na vilenjake?
User avatar
The Gnome
Ewok
Posts: 23
Joined: 24 Mar 2005, 11:01
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by The Gnome »

Da... nisam se ba[?] najbolje izrazio.
ono "ljudski u srĹži" se odnosilo na sve, ali nisam mislio da su sami likovi nuĹžno antropomorfni, ve? da ?ime god se bavila jedna SF ili F pri?a ona se u stvari bavi ljudima ili ljudsko[?]?u
O, iznenadio bi se!
Da? Jedva cekam da to vidim :blob:
"Without sorrow for breaking, there's no joy of remaking"
-Gervasious Bartholomeous Maximilian Ullysses Alexander "Eban"."The Gnome" Mutzchenzchazchazhechenhaggen
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

The Gnome wrote: Da... nisam se ba[?] najbolje izrazio.
ono "ljudski u srĹži" se odnosilo na sve, ali nisam mislio da su sami likovi nuĹžno antropomorfni, ve? da ?ime god se bavila jedna SF ili F pri?a ona se u stvari bavi ljudima ili ljudsko[?]?u
Da. U kona?nici ipak da. Iako se SF rado ponosi time da ide i [?]irje od ?ovje?anstva - pitanja koje se tangiraju cijelog svemira itd. Kao primjer mi pada na pamet Lep?inova Blijedonaran?asta Tineluss.
The Gnome wrote:
O, iznenadio bi se!
Da? Jedva cekam da to vidim :blob:
Ha, [?]tos je u tome [?]to se dosta ljudi s ovog foruma me?usobno zna, bilo osobno, bilo prepiskom (e-mailovima), pa dijelovi ho?e biti okon?ani uĹživo ili izravnim dopisivanjem.

U ostalom, mora li se zaklju?ak ili konsenzus ba[?] izrijekom obznaniti.

A dogodi se i da se do zaklju?aka ne do?e, a nekamoli konsenzusa...
Last edited by Dagi on 30 Mar 2005, 16:30, edited 1 time in total.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Malleus Malleficarum wrote:Vratimo se na dvadeseto stoljece. Naravno da je bilo kvalitetnog fantasy-a i prije JRRT-a. Fletrcher Pratt, inace americki diplomat, stvarao je kvalitetan politicki fantasy tridesetih godina proslog stoljeca. Fritz Leiber (jednako znacajan kao autor SF-a i fantasy-a) je prve price vezanu uz Lankhmar objavio 40-tih godina proslog stoljeca u Unknown Magazine. A sto reci o cijelog grupi pisaca koji su bili inspirirani Lovecraftom i koji su mijesali horror i fantasy (August Dereleth, Clark Ashton Smith). Svi su stvarali prije Tolkiena.
Samo mala faktografska klarifikacija.

Tolkien je prve zabiljeske iz kojih izrastao Middle-earth zapisao jos negdje u prvom desetljecu 20. stoljeca, dok je sam Hobbit objavljen 1937.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Dagi wrote: Ha, [?]tos je u tome [?]to se dosta ljudi s ovog foruma me?usobno zna, bilo osobno, bilo prepiskom (e-mailovima), pa dijelovi ho?e biti okon?ani uĹživo ili izravnim dopisivanjem.
Zna?i, samo ja nikog ne poznajem? :(

Nat
At last, the stars are finally right...
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Razlika izmedju fantasya i sf i zasto se oni guraju pod isti zanr. Manje vise svi su vec spomenuli razlike, a zasto se guraju u isti zanr, vjerojatno jer oni koji citaju fantasy citaju i SF i obrnuto. Ja sam poceo kao cistokrvni Fantasyievac, a u zadnje vrijeme sam presao i na SF.
nema me.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Pham Nuwen wrote:Razlika izmedju fantasya i sf i zasto se oni guraju pod isti zanr. Manje vise svi su vec spomenuli razlike, a zasto se guraju u isti zanr, vjerojatno jer oni koji citaju fantasy citaju i SF i obrnuto. Ja sam poceo kao cistokrvni Fantasyievac, a u zadnje vrijeme sam presao i na SF.
Citiram Izitpaina iz topika o maturalnoj radnji jer je ?ovjek stvarno sve rekao:
VaĹže?a definicija kratice SF je "spekulativna fikcija", [?]to obuhva?a ZF (NF), fantasy ("epska fantastika", recimo) i horror (khm... "tjeskobna fantastika"
Nat
At last, the stars are finally right...
Post Reply