BLOG.SF

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
4/\/I)`/
Puppeteer
Posts: 145
Joined: 16 Apr 2005, 01:39
Location: Astralna špilja.
Contact:

Unread post by 4/\/I)`/ »

Geto. Tako dobro zvu?i.
oduvijek sam htjela Ĺživjeti u getu.
Nije uspjelo, ali sada barem duhom Ĺživim tamo :headbang:

Ina?e, zbirka je ...ok... ?ak dvije dobre pri?e!
Nakon sto smo transhumirali Velebitom, susreli smo se oci u oci groznom transgresijskom diskrepancijom, kojeg li akcidenta! Zbog horibilnog gigantizma imisije nodalnih tiranopolisa , ekocid je bio negligentno neizbjezan...
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Ako je problem u novcima, znam ja svirati Bratec Martin na harmonici pa ?emo valjda ne[?]to uprosja?iti. A kad izdamo zbirku, onda ni osnivanje stranke nije daleko. A, ruku na srce, i nova ideologija ovoj drĹžavi nebi [?]kodila. Gdje ?e nam onda biti kraj?
:blob: :blob:
:mrgreen:
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Unread post by Porto »

uh oh... :drunken:

moram priznati da me iznenadila zoranova percepcija bloga kao geta. geto je, kao [?]to znamo, simbol za ome?en, sku?eni prostor Ĺžitelji kojeg maltene pa ne komuniciraju sa izvanjskim svijetom. no geto kao takav je prije svega ilu-zoran... :o i postoji prvenstveno u na[?]im glavama. :x

i upravo iz na[?]ih tintara proizlaze i sve na[?]e osobne barijere i ograni?enja, proizlazi i na[?]e neznanje, iz neznanja strahovi, iz straha ignorancija... nastavite sami ovaj niz, pa je tako ?itatelju bjelodano da zoran uop?e ne vlada materijom koju opservira u svojim postovima, i da upravo iz tog njegovog neznanja proizlaze i njegovi ignoranstki stavovi. pa da malo uputimo zorana: u samo dvije godine postojanja bloga u 'rvata, blogerska knjiĹževna zajednica polu?ila je rezultate o kojima se s respektom govori kako u doma?im medijima, tako i u mainstream knjiĹževnim krugovima. oko bloga se stvorila Ĺživa knjiĹževna scena na kojoj su ljudi okupljeni oko bloga, ne kao geta, nego kao MEDIJA, uspjeli posti?i svoju knjiĹževnu afirmaciju te poharati sve eminentne knjiĹževne natje?aje - od natje?aja za ekran pri?e, preko natje?aja karlova?kog knjiĹževnog kruga, kameleona, knjiĹževnih magazina i dnevnog tiska, da ne nabrajam dalje, ta podignite samo listu nekog natje?aja i nai?i ?ete na autore s bloga, e da bi... za banku [?]laga, ove godine dvojica u[?]li u konkurenciju za nagrade ranko marinkovi?, me?u finaliste natje?aja za kratku pri?u ve?ernjeg lista. treba li spomenuti, a izgleda da treba, jer iz priloĹženog se vidi da zoran nije dobronamjeran, a kamoli upu?en, da je jedna od pri?a te dvojce autora, pri?a s elementima horrora i fantastike. moĹžda podatak da je 80 % autora uvr[?]tenih u sferinu horror zbirku zagrob navelo da ima blog na kojem objavljuje, nekome poput zorana i ne govori mnogo, ali sigurno govori puno vi[?]e o zoranu kao neupu?enom ignorantu, nego o njima kao autorima iz 'blogerskog geta'. knjiĹževnost koja nastaje na blogu i oko njega i koju autori pi[?]u pod pseudonimima, afirmaciju je postigla i objavljivanjem tih istih autora u recentnoj knjiĹževnoj periodici. ve?eri blogerske knjiĹževnosti sa zanimanjem prati mno[?]tvo poklonika i to u broju na kojim bi im mogla pozavidjeti.i tzv. ?a? produkcija hrvatske knjiĹževnosti ?ija doga?anja uglavnom zjape- prazna. po[?]to sam i sam bloger, uz to i autor ?ija pri?a je objavljena u predmetnoj zbirci blog.sf, mogu samo re?i koju u prilog tome koliko su ti i takvi 'getoizirani' blogeri u protekle dvije godine svojim angaĹžmanom poradili na tome da se izbri[?]u fiktivne granice koje su povr[?]ni kritizeri poput zorana neprestance postavljali pred njih, i kako su se izborili za to da se blog ne percipira kao geto. jedna od takvih aktivnosti bila je ideja zbirke blog.sf s ciljem da se pomalo zapostavljeni Ĺžanr sf-a popularizira na jednom od medija koji doĹživljava svoj puni zamah- dakle na blogu.

a getoizaciji u ovom ili onom smjeru, Ĺžalosno, al istinito, jo[?] uvijek inzistiraju samo oni kojima sivilo njihove prosje?nosti moĹže izgledati [?]arenim grafitom jedino- u getu. jo[?] Ĺžalosnije je da takve ideje dolaze od ljudi koji se kunu u vizionarstvo znanstvene fantastike.

a sada dajte malo koju o pri?ama iz zbirke blog.sf.

:mrgreen:
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

:headbang:
Zakon post.

Uglavnom, dvije su mi stvari sad potpuno jasne:

1) CIJELA književnost koja NIJE bazirana na blogu je danas geto
2) SF je i dalje geto unutar geta, osim blog.sf-a koji je samo jednom geto

dakle, moja percepcija da pripadam razli?itom getu je sasvim opravdana :mrgreen:

Uostalom, ako sam u krivu i nema geta, zašto se onda pobogu objavljuje zbirka u koju pristup imaju samo pri?e objavljene na blogu?

A da sam neinformiran i zlonamjeran - stoji! :angel:
User avatar
rOs
Ewok
Posts: 25
Joined: 27 Mar 2006, 16:14
Location: vinkuran-histria terra magica

Unread post by rOs »

da a? hm... :drunken:
Walking upside-down in the sky
Between the satellites passing-by
I'm looking for my dreams
Smoking some golden beams
Gliding along a black rainbow
I fly away with my shadow while,
Scratching the moon like a DJ
The night follows its Odyssey...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

zašto se onda pobogu objavljuje zbirka u koju pristup imaju samo pri?e objavljene na blogu
kao što lijepo svuda piše, radi promocije sf-a me?u blogerima i bloga me?u esefi?arima.
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Ire wrote:
zašto se onda pobogu objavljuje zbirka u koju pristup imaju samo pri?e objavljene na blogu
kao što lijepo svuda piše, radi promocije sf-a me?u blogerima i bloga me?u esefi?arima.
Kakve promocije? Pa lijepo ti je Porto napisao: blog ti je jedino u hrvatskoj književnosti što vrijedi! Svi ostali, koji nisu blogeri, su pušiona! Prema tome, što ?e blogu promocija?
Blog ti je prakti?ki SUPERIORAN!
Ne treba izdavat knjige da bi se promovirao blog, nego hajde ti otvori blog na kojem ?eš objavljivat pri?e onih nesretnika koji su ih originalno objavili negdje na papiru!! Njih treba promovirat! Što ?eš promovirat blog, vidiš da je blog puno ja?i medij od svih ovih papirnatih!

Uop?e mi nije jasno što se blogeri idu tiskat na papir, kad je blog tolko dobar medij?

Zašto se žele miješati me?u nas neinformirane luzere, na našem neekološkom papiru, umjesto da se lijepo drže suvremenog, modernog i mo?nog bloga? :dontknow:
User avatar
4/\/I)`/
Puppeteer
Posts: 145
Joined: 16 Apr 2005, 01:39
Location: Astralna špilja.
Contact:

Unread post by 4/\/I)`/ »

Dajem lijevi nokat desne ruke u vatru da u nekom od paralelnih svjetova Zoran ima blog. I roman.
I nije tvrdoglav.



I NEMA SMISLA ZA HUMOR
:ocasion:
Nakon sto smo transhumirali Velebitom, susreli smo se oci u oci groznom transgresijskom diskrepancijom, kojeg li akcidenta! Zbog horibilnog gigantizma imisije nodalnih tiranopolisa , ekocid je bio negligentno neizbjezan...
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

4/\/I)`/ wrote:Dajem lijevi nokat desne ruke u vatru da u nekom od paralelnih svjetova Zoran ima blog.
?upaj taj nokat. Moš odma.
4/\/I)`/ wrote:I roman.
Ma bit ?e roman, samo da završim zbirku, magistarski, još jednu zbirku, i još tko zna što!
4/\/I)`/ wrote:I nije tvrdoglav.
Pa ja UOP?E nisam tvrdoglav :flower:

4/\/I)`/ wrote: I NEMA SMISLA ZA HUMOR
:ocasion:
Pa i nemam! To sam imao dok sam bio mlad i bezbrižan... sad kad me pritislo breme svijeta, sad sam osoran i depresivan! :dontknow:
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Unread post by Porto »

Zoran wrote:
Ire wrote:
za[?]to se onda pobogu objavljuje zbirka u koju pristup imaju samo pri?e objavljene na blogu
kao [?]to lijepo svuda pi[?]e, radi promocije sf-a me?u blogerima i bloga me?u esefi?arima.
Kakve promocije? Pa lijepo ti je Porto napisao: blog ti je jedino u hrvatskoj knjiĹževnosti [?]to vrijedi! Svi ostali, koji nisu blogeri, su pu[?]iona!
he he :drunken:

sorry zoki, ali prodaje[?] jeftinu demagogiju... :blah5: :blah5: :blah5:

dakle kao [?]to su ire i svi ostali shvatili,

blog je medij koji moĹže doprinjeti popularizaciji sf-a.

sinoc sam se na tribini knjiĹževni petak posvecenoj antologiji ad astra kojoj je pristustvovalo 5 insidera, tri zalutala penzi?a i moja Ĺžena koja me do[?]la pokupiti nakon [?]opinga u branimir centru, naslu[?]ao kuknjave kako je doma?i sf nepravedno zapostavljen, marginaliziran i u totalnoj medijskog blokadi od strane svirepih e.p. holdingovih placenika i njima sli?nih, te kako se na[?]i sf pisci nikako ne uspjevaju izboriti za pripadaju?i im komadi? medijskog prostora.

onda sam pitao ire da ko je taj zoran s nosf foruma koji sercuka po njezinim prijeporima, pa mi je vr[?]kom svog purpurno lakiranog nokta ukazala na lijepo ilustriranu knjigicu pokraj mikrofona. hrmh, pomislih tada, ako su mu i pri?e u zbirci poput razmi[?]ljanja i logike koju prezentira na forumu, uh, taj ne obecava ni[?]ta osim hrpe dosade i napora koje iziskuje druĹženje s njegovim [?]tivom - na [?]to su mi se, na kraju krajeva, sami od sebe pro[?]loga vikenda potuĹžili izmaltretirani o?evici zokijevog nastupa u kringi, gdje je nasmrt udavio te nesretne ljude. :pale: vampir jedan...

no ?ovjek koji od ispruĹženog prsta kojim mu se ukazuje na mjesec taj mjesec nije u stanju percipirati, to je glupak ?ovjek. nastojim ne biti glupak, privukla me i ilustracija pa rekoh sebi, uh, moram je pro?itati! ako vec ne zbog zorana za kojeg nitko osim par uistinu getoiziranih fanova sf-a ni ne zna, a ono zbog te krasne ilustracije na coveru... trudio se njen autor, lickao je kistom satima. da privukla me, sunce joj Ĺžarko, nagnala da usprkos njenom zadrtom autoru, zavirim ispod korica. skini mu kapu zoki, on ti privla?i ekipu, a ne tvoj status pisca sf-a, ime i prezime na coveru.

vidi[?] zoki, problem sf knjiĹževnosti ma i doma?e knjiĹževnosti u globalu je poplava likova poput tebe koji prvo imaju svoju geto knjigu, bio to pripadaju?i geto unutar nakladni?ke ku?e, uredni[?]tva kakva knjiĹževnog ?asopisa ili sfere, nije bitno... dakle autora koji tekar nakon te knjigice idu prikupljati svoju publiku. i zato se njihove knjige ne ?itaju, a kamoli kupuju... i onda je najlak[?]e opaliti kuknjavu po belosvjetskoj zaveri i gospodinu donatu koji je, tamo negdje davnih godina kad zoki nije bio ni ro?en, potpisao smrtnu presudu doma?em sf-u.

i [?]to preostaje ucviljenim stanovnicima domaceg sf-geta? eno vam ga na! eno napokon besplatnog medijskog prostora, eno bloga, eno cybersvemira kojeg je proro?ki najavila ta ista znastvena fantastika... i koji je, kao MEDIJ, nikako geto, sasvim dobro mjesto da ?ovjek sa ambicijama u pisanju sf-a postigne po?etnu afirmaciju i dobije feedback valja li i[?]ta to [?]to on pi[?]e... i htio zoki sebi to priznati ili ne, na blog su uperene o?i onih koje zanima i sf knjiĹževnost, dok su sino? na tribini jedne ATNOLOGIJE bila tri para penzionerskih mutnih [?]kiljavih oka koja su kroz debele dioptrije poku[?]avala sagledati [?]to im to poku[?]ava saopciti mrki bradati grizli adams u traper jakni. usporedbe radi, neku moju sf pri?u objavljenu na blogu, tri dana nakon objavljivana pro?ita u prosjeku 2000 ljudi (jedinstveni posjeti), ali ta ista pri?a konkurira i za ve?ernjakovu nagradu.

no demagozi poput zokija, skloni su sasjeci u korijenu svaku pozitivnu inicijativu, pa i ovu oko zbirke blog.sf i popularizacije istog me?u brojnom ?itala?kom publikom koja pohodi blogove, iz jednostavnog razloga [?]to bubnjevi tamo duboko, duboko dolje u dubinama njihova bi?a, odaju jednu reakcionarnu konzervativnost, uz nju i podvojenost oko kvalitete onoga [?]to sami pi[?]u... upravo takvi su najĹže[?]?i pobornici getoizacije, jer, u njihovom malom sf getu, okruĹženi istomi[?]ljenicima, oni bivaju Ĺživljeni iluzijom da predstavljaju nekome ne[?]to.

zaista, divno je biti nekome ne[?]to... :headbang: sigurno je tvoja majka ponosna [?]to si izdao knjigu, koju nitko osim nje, tvoje cure i par okorjelih sfera[?]a nije pro?itao.

a sada kada smo potro[?]ili sve oko zoranovih problema s ka blogu ispruĹženim irinim prstom, koncentirajmo se na sadrĹžaj zbirke blog.sf... a ti zoki ak nema[?] kaj rec na predmetnu temu, daj budi drug, otpikulaj negdje i nemoj vi[?]e spamat ovaj topik.

:wave:
Last edited by Porto on 13 May 2006, 13:25, edited 4 times in total.
User avatar
4/\/I)`/
Puppeteer
Posts: 145
Joined: 16 Apr 2005, 01:39
Location: Astralna špilja.
Contact:

Unread post by 4/\/I)`/ »

Eh da, zaboravih najvaĹžniji dio : I PRIZNAJE KAD JE NADJA?AN ARGUMENTIMA :D





P.S. Nije li sve ono gore napisano zapravo pokazatelj dobrog smisla za humor :P ? Image
Nakon sto smo transhumirali Velebitom, susreli smo se oci u oci groznom transgresijskom diskrepancijom, kojeg li akcidenta! Zbog horibilnog gigantizma imisije nodalnih tiranopolisa , ekocid je bio negligentno neizbjezan...
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

:ocasion:
E, super mi je ovaj Porto! :ocasion:

Skoro bih sad išao ?itati tu zbirku blog.sf da vidim što je napisao... ali zašto bih? Pa ?ovjek ima blog! ?emu onda da dajem novac za zbirku?


Jedino... ?ini mi se da nešto nije sretan :(

Sav mi je jadan i ogor?en :(

Izgleda mu nešto u životu ne ide... nije valjda da ga smetaju izjave sirotih pisaca iz geta, koji eto udave publiku na svakom ?itanju svoje jadne proze (unaprijed žalim one siro?i?e koji ?e me do?i slušati 18. u Skalinadi, pripremam program dosadniji nego ikad)?

I drago mi je što mu se svi?a ilustracija na zbirci, iako on sigurno ima bolje ilustracije na svom blogu.

A idu?i put ?emo angažirat još boljeg ilustratora, možda se proda onda i cijela tiraža! ?im budem idu?i put pri?ao s Macanom, skrenut ?u mu na to pažnju!

Joj, ?ek... pa tek sad sam vidio kraj njegovog posta! Ajme, pa knjigu mi nitko nije pro?itao! Jao meni, jao! Dovraga, što ?u sad? Evo - znam! Ne?u više pisati! To je rješenje! ?ekaj, pa onda ni ilustrator nije nikog privukao?? Kvragu!

Moj život više nema smisla.
Ubi?u se.
Bacit ?u se u duboko more, a oko nogu ?u vezati neprodane primjerke knjige - kao uteg! I još ?u potrpat one "Sfere" u džepove - nisu jako teške ali ne?e odmo?!

Vidiš, možda je to problem blogerima: ja knjige mogu barem ko uteg koristiti... ili za ogrijev, recimo. A što ?e on, jadan s blogom? Ne može s njim ni guzicu obrisat! A puno sere! :mrgreen:
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Unread post by Porto »

:D :D :D

hehehe... kru[?]var o?e da ispri?a vic, a ne zna.

kru[?]varu, bogaramu, i to je sve?

red usiljenih poku[?]aja da ispadne[?] duhovit,
- freud za to ima odli?an termin: tragi?ka radost
i onda snaĹžno poentiranje na kraju !?!
od koga nego od lika za koga fandom pri?a da je,
ono,
oberserator.
bez pokri?a naravno. :;

kru[?]varu, nisi se ba[?] iskazao u raspravi.
no vidio sam i gorih.

stavljam recku na svoj kolt za kru[?]vara i ja[?]em u smiraj dana.

kad se vratim, Ĺželim vidjeti kako raspravljate o zbirci blog.sf

:wave:
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Ja sam si baš razmišljao i zaklju?io da on mene ne voli!

Ne znam zašto, stvarno mi nije jasno... al o?ito me ne voli?

Ah, valjda zavist... :ocasion:
Post Reply