Ad Astra - Antologija hrvatske znanstvenofantastiène novele

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Tomislav Ĺ aki? wrote: No, iza?i ?u iz svog sva?ala?kog modusa koji me uhvatio jo[?] pro[?]li ?etvrtak...
Aha, primjetila sam... :;
At last, the stars are finally right...
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Promocije Ad astre:

subota, 26. svibnja, 14 h - Profilov sajam knjiga, Zagreb

utorak, 30. svibnja, 19 h - KnjiĹžnica Bogdana Ogrizovi?a, Zagreb
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Unread post by arkturuz »

Na taj skup u knjiznici i nije bila bas neka navala. Ja sam ocekivao puno vise ljudi.
Enivej, kupio sam si doticnu knjigu i bas mi je cool :)
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

pa, hm, bilo je vi??e ljudi nego u profilu u subotu :D
Instant Geek. Just Add Coffee.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Hmm, pa bila je puna soba i nije bilo mjesta za sjesti. Ocito nisi bio na puno promocija. Ovo je bilo JAKO dobro ispunjeno za one po kojima ja obicno idem, od Gradske knjiznice do Profila i Bookse. Vise nego sto je ikad bilo na promociji knjiga na SFeraKonu.

U svakom slucaju, hvala ti, na?? rijetki kupche!
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Unread post by arkturuz »

Pa, ovo mi je prva promocija neke knjige nakon srednje.
(Ne, nisam lani zavrsio srednju.) :)
Ja sam mislio da ce bit velika guzva, al i pozadi je bilo par slobodnih stolaca.
Enivej, ja sam bio samo na prvom dijeu prezentacije (do Ä?ipsa) i bilo je jako zanimljivo.
Krajnje vrijeme je da i dalje nastavim posjeÄ?ivat takve skupove :)
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Jos si mlad i naivan... Da si vidio kako su se Ziljku zakrijesile oci kad je vidio da actually ima *novih* ljudi koji jos nisu culi njegov autopilotski program :ocasion: :drunken:
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Unread post by arkturuz »

Mlad? Naivan? :shock:
Prije bih rekao 'inexpirienced' :)
Barem ??to se tiÄ?e sliÄ?nih skupova.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Tomislav ???aki??? wrote:Jos si mlad i naivan... Da si vidio kako su se Ziljku zakrijesile oci kad je vidio da actually ima *novih* ljudi koji jos nisu culi njegov autopilotski program :ocasion: :drunken:
lolč?ina
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Knjižnica Medveščak za ljeto odraslima na 7. mjestu preporuča Ad Astru :) koja je, kažu, "za sanjare"

za mladež su, pak, preporučili Mišaka :mrgreen:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

OK, na kisocima se kona?no pojavio Svijet u kojem Tomislav i ja imamo intervju glede svezidbeno Ad Astre. Malo je kra?eno, ali boĹže moj. Ina?e je OK ispalo. BTW. u istoj tiskovini su i recenzije Swanwicka, Raosa i Vampira.
A. Ziljak
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

KRAĆENO?!?!?!? zgroz! šiiiiiiiiiiiiiiiz!
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

http://www.radio101.hr/?section=1&page=2&item=25316
'Ad astra', antologija hrvatske znanstveno-fantastične novele

Znanstvena fantastika često je zanemarena kao književni žanr, a više promatrana kao sociološki fenomen skupine osobenjaka. Obožavatelje ZF-a holivudski su filmovi dugo predstavljali kao moćnu gomilicu štrebera koji gotovo svo vrijeme provode očekujući posjetitelje iz svemira. Međutim, znanstvenofantstična scena se nezaustavljivo širila, pa su im se filmske korporacije počele prilagođavati snimanjem visokobudžetnih i vrlo profitabilnih žanrovskih uradaka.

Iako se zbog filmova i stripova znanstvenu fantastiku danas asocijativno povezuje s američkom produkcijom, njenim se izvorom smatra roman «Frankenstein» koji je prije gotovo dvjesto godina napisala Mary Shelley. Međutim, mnogi su se značajni pisci ZF-a pojavili u nama bližim slavenskim zemljama. Tako je pojam «robot», što bi otprilike značilo – "radnik", uveo Karel Čapek još 1920. u svojoj drami «R.U.R.», dok sam termin «naučna fantastika» dolazi iz ruskog. Obzirom da su svi Slaveni, kada im zatreba, braća ili barem rođaci, ne čudi da i u Hrvatskoj ova scena postoji relativno dugo – među prvim autorima tog žanra navode se Marija Jurić Zagorka i Vladimir Nazor.

Tomislav Šakić i Aleksandar Žiljak odlučili su tako prirediti antologiju hrvatske znanstvenofantastične novele pod nazivom «Ad astra», kako bi razbili predrasude o toj proznoj vrsti. Ova velika zbirka sadrži novele četrdeset autora, potkrijepljene enciklopedističkom bibliografijom.

«Ad Astra» okuplja domaće autore znanstvene fantastike u posljednjih trideset godina, a svaki je zastupljen sa po jednom novelom. Kao ključna godina hrvatske znanstvene fantastike odabrana je 1976., kada je osnovana «SFera» - društvo za znanstvenu fantastiku te pokrenut časopis «Sirius».

Od četrdeset autora antologije mnogo je poznatih i profesionalnih pisaca poput Zvonimira Furtingera, Darka Macana, Predraga Raosa, Viktorije Faust, Tatjane Vranić i Denisa Peričića. Ova zbirka predstavlja razvoj znanstvene fantastike kojoj se često i nehotice priklanjaju mnogi autori. Naime područje znanstvene fantastike je poprilično široko u tematiziranju razvoja tehnologije i znanosti na čovjeka i društvo, ali i mogućnosti alternativnih povijesti. Tako je, među ostalima i roman Borisa Dežulovića «Christkind» - po mnogima znanstvenofantastična proza. Uostalom sjetimo se samo nedavno preminulog Stanislava Lema i njegovog «Solarisa», Philipa K. Dicka, Arthura Clarka, Julesa Verna, Aldousa Huxleya, Georgea Orwella i mnogih drugih.

Maštanje o budućnosti ne mora se zasnivati samo na mogućem loto dobitku i otplati kredita, uostalom svaka je budućnost samo metafora i kao takvu je treba i čitati, sa ili bez androida i malih zelenih. Zbog toga «Ad Astra» nudi dobar historijski pregled budućnosti koji neće zaintrigirati samo Trekkije, nego i sve ljubitelje književnosti, bez obzira na žanr.
mišljenja sam da je zadnja rečenica malo :x ali oke ..
Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply