Umro je Stanislav Lem

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Umro je Stanislav Lem

Unread post by Tanja.C »

Polish SF writer Stanislaw Lem died today in Krakow at the age of 84. He was author of twice-filmed Solaris (1961, English translation 1970), and his many other works, ranging over themes from aliens to cybernetics to utopian technology, at times blackly humorous and sometimes cast as futuristic parables, included (dates those of English translations) The Cyberiad (1974), The Futurological Congress (1974), The Star Diaries (1976), Tales of Pirx the Pilot (1979), One Human Minute (1986), Fiasco (1987, runner-up for the 1988 Arthur C. Clarke Award), and Hospital of the Transfiguration (1988), as well as nonfiction Microworlds (1985) and memoir Highcastle (1995). Lem was notorious for having a low regard for most American SF writers (except for Philip K. Dick), and had a controversial on-again, off-again membership in SFWA in the 1970s.
Kopirano sa: http://www.locusmag.com/

Šteta... :(
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 768
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Unread post by Zeljko »

upravo pro?itah na znaku sagite :(
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

o boĹže. znanstvena fantastika je prestala postojati. ?ovjek vi[?]e ne moĹže ni surfati a da ga ne [?]okirajuz. skoro sam se onesvijestio. nitko kao on... :(
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

:( loša godina za sf pisce

evo službena lemova stranica ..

http://www.lem.pl/

btw, stranica fenomenalno izgleda
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

:shock: ma jel vrag da kod nas postoje samo dva prijevoda lema??

Solaris
Fijasko

:dontknow:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Tri:

Solaris, Zagreb: AGM, 2004. Preveo Mladen Marti?. Pro?itao pro[?]li tjedan. Genijalan prijevod.

Ana sa zvijezda, Zagreb: Epoha, 1965. Zabavna biblioteka. Prevela Vanda Nowinska Hamm. Rije? je o prvom Lemovu vaĹžnijem romanu, originalni naslov je Magellanov oblak (Oblok Magellana, Magellan's Cloud).

Pocratak sa zvijezda, Zagreb: Zora, 1964. Prevela Marija Krukowska.

Fijasko je tiskan u Opatiji, ali je rije? o Živkovi?evoj bilioteci Polaris i srpskom prijevodu Emilije Bogdanovi?. Živkovi? je imao obi?aj kupiti copyright za Jugoslaviju, prevesti knjigu, tiskati paperback, a onda naivcima iz Otokara Ker[?]ovanija prodati prava za tvrdi uvez, za dobru lovu.

U Siriusu je prevedeno preko desetak pri?a, dosta iz njegove slavne serije o Pilotu Pirxu.
Last edited by Tomislav Sakic on 28 Mar 2006, 11:10, edited 2 times in total.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

eto vidiš kamo te (moje) površno guglanje može dovest :oops:

hvala na informacijama
Instant Geek. Just Add Coffee.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Srpski prijevodi u Kentauru:

Nepobedivi, 1976, 1977. Preveo Petar Vuji?i?.
Glas gospodara, 1978. Preveo Petar Vuji?i?.
Solaris, 1988. Preveo Petar Vuji?i?.
Eden, 1989. Preveo Petar Vuji?i?.
Nepobedivi (tre?e izdanje), 1989. (nova naslovnica) Preveo Petar Vuji?i?.

Summa technologiae, Beograd: Nolit, 1977. Preveo Petar Vuji?i?. - jedan od par svjetskih prijevoda (postoje njema?ki, ?eski i ruski, ?ini mi se - ne i engleski)

Fijasko, Beograd: samostalno autorsko prevodila?ko izdanje Mirjane Živkovi?, Zorana Živkovi?a et al. Biblioteka Polaris. Prevela Emilija Bogdanovi?. (Pretiskano kod Otokara Ker[?]ivanija: Opatija!)

I ove dvije vrlo rijetke, koje nisam nikad vidio:Invazija sa Aldebarana, Beograd: Nolit, 1963 - ?irilicom
Zvezdani dnevnici Ijona Tihog, Beograd: Nolit, 1964 - ?irilicom?
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Lem u Siriusu (nepotpuno; prema NSK katalogu).

Klinika dra Vilperdiusa = Klinika doktora Vilperdiusa / Stanislav Lem ; preveo BoĹžidar Stan?i?. Broj 30, 1978.
Razgovor sa Stanislavom Lemom / Marek Holynski. Broj 32, 1979.
Izumitelj du[?]e = Ze wspomuien Ijona Tichego / Stanislaw Lem ; prev. BoĹžidar Stan?i?. Broj 39, 1979.
Zazul = Ze wspomien Ijona Tichego / Stanislaw Lem ; prev. BoĹžidar Stan?i?. Broj 41, 1979.
Trurlova naprava = Trurl's invention / Stanislaw Lem ; prevela Mirjana Živkovi?. Broj 59, 1981.
Spasimo svemir : (otvoreno pismo Ijona Tichog) = Ratujmy kosmos : list otwarty Ijona Tichego / Stanislaw Lem ; preveo BoĹžidar Stan?i?. Broj 86, 1983.
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Uh Fijasko :? Tu sam knjigu 2 puta pokušao ?itati. Prvi put sam je ostavio na 40. strani a kad sam je nastavio drugi put, uz sav moj trud i želju nisam mogao dogurati dalje od 60-70 strane.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Fijasko je jako teĹžak - to mu je bio opro[?]tajni roman. ?iato sam ga davno, ali koliko se sje?am, prvih 100 stranica je o Pirxu, kako vozi tog robota, i umre (to je kraj serije o Pilotu Pirxu). Onda raspravlja o "kabini kontakta" (to je ve? filozofski esej), a zatim zadnja tre?ina romana postaje roman a la Solaris ili Nepobjedivi, o nemogu?nosti kontakta izme?u ljudi i jo[?] jedne tipi?ne lemovske alienske civilizacije. Tad sam i ja imao dojam da je ugurao tri romana u jedan. Treba to opet pro?itati, ali svi pamte Fijasko kao teĹžak zalogaj...

Ja sam nekako u[?]ao u Lem-fazu, ne znaju?i da je ?ovjek u bolnici. Pro?itao sam Solaris i Eden pro[?]li tjedan, kupio Summu technologije (jedina mi je ta falila u kolekciji prijevoda), i mislio danas po?eti Nepobjedivog... Preporu?am uvijek Solaris, Eden ili Nepobjedivi, to su prijem?ive stvari.

?injenica je da mi uop?e ne znamo najcjenjenijeg Lema: pri?e pilota Pirxa, Futurolo[?]ki kongres, a uz Solaris, najcjenjenija knjiga mu je Kiberijada. Ni[?]ta od toga nije kod nas prevo?eno sustavno, nego samo niz o "kontaktima" (Solaris, Eden, Fijasko, Nepobjedivi, Glas gospodara).
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ima u bazi podataka još:

SIRIUS

Invazija s Aldebarana (br. 1)
Bajka o kompjutoru koji se borio sa zmajem (br. 1)
Tragedija strojeva za pranje rublja (br. 4)
Test (br. 10)
Sudbinograf (br. 43)
Doktor Diagoras (br. 47)
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Miles wrote:Uh Fijasko :? Tu sam knjigu 2 puta pokušao ?itati. Prvi put sam je ostavio na 40. strani a kad sam je nastavio drugi put, uz sav moj trud i želju nisam mogao dogurati dalje od 60-70 strane.
same here! :?
Instant Geek. Just Add Coffee.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Eh, ba[?] sam i ja bio na pola baze podataka:-)

Ni[?]ta, kako sam tek pred pola godine kupio komplet Siriusa, ove brojeve na hrpu, i upoznati Lema kakvog ne znamo(o) i pogotovo pilota mu Pirxa:-)


"Test" iz broja 10 sam ?itao, to je punim naslovom "Test pilota Pirksa", jedna od najpoznatijih iz serije. Mislim da su jo[?] neki naslovi o Pirxu - "Sudbinograf" i "Doktor Diagoras" npr.
Post Reply