Americki bogovi by Neil Gaiman - (pseudo)recenzija

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Americki bogovi by Neil Gaiman - (pseudo)recenzija

Unread post by Hamenaglar »

evo upravo zavrsih s citanjem roman Americki Bogovi koji je napisao Neil Gaiman. Pa da napisem svoje misljenje o njemu.

kad bih htio napisati svoje misljenje u jednoj recenici ono bi glasilo ovako: dobro napisan los zaplet.

No hajde ko da to ista ikome znaci. Stoga da krenemo od pocetka. Tip po imenu Shadow izlazi iz zatvora i nailazi na drugog tipa koji se zove Wedneseday (da, srijeda) koji je bog i regrutira naseg junaka Shadow u rat bogova. Mozda zvuci, zanimljivo, a mozda ne, ali pocetak je svakako zanimljiv.

Gaiman na pocetku koristi svoje bogove kako bi kroz njih progovorio o apsurdu americkog nacina zivota, govori o starim bogovima u svijetu novca i tehnologije gdje se oni ne uspjevaju snaci. Problem ovog romana pocinje onog trenutka kada Gaiman prestaje govoriti o tim temama i pocinje se vise baviti pricom i zapletom romana. Pocinje ubijati, ozivljavati likove raditi zaplete i preokrete. Zasto je to lose? U prvoj polovici romana, Gaiman je stvorio odlicno ozracje, sanjivo, nesto poput zone sumraka, na granici moguceg, ali cijelo vrijeme to ozracje je tek alat, tek oru?e koje koristi da bi izrekao gore navedene ideje, u drugoj polovici pak romana on prelazi granicu moguceg i ulazi u nemoguce, njegovo ozracje se mijenja, polako ali sigurno, a to isto (sada novo) ozracje koristi da bi progurao svoje zaplete i preokrete u roman u kojem vise nista nije nemoguce, pa tako i najnevjerojatniji preokreti vise nisu preokreti vec posve logican slijed dogadjaja. Ono sto zelim reci jest apsurd Americkih bogova je taj da je prva polovica romana u kojoj se skoro nista ne dogadja zanimljivija od druge koja je prepuna dogadjaja...

Usporedio bih ovaj roman s romanom Douglasa Adamsa: Dugo mracno poslijepodne jedne duse (koji se moze procitati u Monolithu 5). Tematika je slicna, imamo bogove koji se moraju nositi s novim svijetom, no Adams za razliku od Gaimana tu ideju pretvara u zaplet i ne odustaje od toga kroz cijeli roman.

Da ne duzim previse, oba romana se moraju procitati no Adamsov je za cijelu klasu bolji.

Ocjena Americkih Bogova: 6/10

Napomena: Sve ovdje napisano je moje misljenje koje kako takvo ne mora uopce imati nekakvu objektivnu vrijednost.


P.s. Nisam siguran je li bilo primjereno otvoriti novi topic, ali nek se moderatori i admini pozabave tim pitanjem...
nema me.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

pa tu si ti moderator :;
ja sam ju pro?itao prije, ne znam godinu-dvije
i sad sam skuĹžio da se ne sje?am apsolutno ni?eg
:x
mislim da mi je bla dobra kad sam ju ?itao
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Mene Gaiman i ina?e drag, a Ameri?ke bogove sam pro?itala prije par godina ali sasvim dobro ga se sje?am. Bio mi je dobar tada, a dobar je i sada, ali ja sam to shvatila moĹžda na drugi na?in: ljude su te koje stvaraju bogove i bogove imaju samo tu mo? koju ljude njima daju. I onda je sve mogu?e...
At last, the stars are finally right...
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Dagon wrote: ali ja sam to shvatila možda na drugi na?in: ljude su te koje stvaraju bogove i bogove imaju samo tu mo? koju ljude njima daju. I onda je sve mogu?e...
Tako je, odnosno u modernom društvu nema mjesta za stare bogove koje onda novi istiskuju.

Meni je roman bio vrlo dobar, naveo me na ?itanje ostalih Gaimanovih djela.

Znam da mi je nešto bilo smetalo u "Ameri?kim Bogovima", odnosno da mi se ?inilo da u jednom trenutku knjiga malo izgubi korak, ali sad se više ne mogu sjetiti na kojem mjestu :scratch: .

Sve u svemu, ja bih dao ocjenu 8/10.
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

moj osobni problem s americkim bogovima je taj sto su bogovi zapravo ljudi, u njima nema nista bozanstvenog, a najgori dio mi je kraj... ne bih tako zamisljao bitku bogova...
nema me.
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Pham Nuwen wrote:moj osobni problem s americkim bogovima je taj sto su bogovi zapravo ljudi, u njima nema nista bozanstvenog, a najgori dio mi je kraj... ne bih tako zamisljao bitku bogova...
Hm, ja bih rekao da su bogovi prikazani na ljudskoj razini, tj. vidiš njihovu pravu prirodu tek u sceni s vrtuljkom. Paralela s "Gospodarem svjetlosti" (R. Zelazny) - kad poprime svoje aspekte i atribute onda postane zaista bogovi.

A zašto je to tako? Pa prije svega zato jer su oslabili zbog toga jer se ljudi okre?u drugim božanstvima i ova stara slabe, odba?ena. Zato se uostalom i doga?a sve ono što se doga?a u knjizi ;).

Kraj? Pa kraj je u stvari dobar prikaz kako su nisko svi ti bogovi, tj. njihove religije pale. Onaj skup pred bitku više je jadan nego veli?anstven, što ?e re?i da je Odinov put bio možda i jedini na?in da ti stari bogovi (tj. on) ponovno osnaže.
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

ja ne govorim o njihovim mocima, vec o njima. Previse su personificirani, barem po mom misljenju...
nema me.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Pham Nuwen wrote:moj osobni problem s americkim bogovima je taj sto su bogovi zapravo ljudi, u njima nema nista bozanstvenog, a najgori dio mi je kraj... ne bih tako zamisljao bitku bogova...
Za[?]to onda ne pristupi[?] na[?]em kultu, ta u Dagonu nema ni?eg ljudskog :;
At last, the stars are finally right...
Post Reply