Što trenutno čituckate?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by MadDog »

Izitpajn wrote:Player of Games, Look to Windward, ako imaš živaca, može i Excession. Nekima je najbolji Use of Weapons, mene nije toliko odvalio pa ću ga morati pročitati još jednom. Dobar mi je i Algebraist, ali tu zbilja treba živaca. Pa onda...

Ma zapravo, lakše je nabrojati što mi nije nešto. S Matter sam se mučio, Inversions je samolupanje ciglom u glavu... Sve ostalo preporučam.
Hvala. Dat ću tome pokušaj (ili kako bi Google prevoditelj možda preveo "i'll give it a try") :D
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
Nog
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Aug 2009, 19:47
Location: Veja

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Nog »

Upravo završio čitati The expanse seriju (prvih pet).
Odlično su mi sjele i jedva čekam sljedeću (šesta bi trebala izać krajem godine). Inače sve knjige su prilično dobro zaokružene i bez većih cliffhangera. Znanstvena strana je prilično dobro odrađena bez logičkih rupa koje bodu u oči, a bez zapadanja u tehnička predavanja. Fokus je ipak na ljudima i njihovim odnosima i činjenici da nikakva tehnologija ili vanjski uvjeti ne mjenjaju ljudsku narav. :zubo:
P.S. Serija (TV) mi je dobro sijela ali knjige su bolje (ništa novoga). Inače prva sezona pokriva samo dio prve knjige sa ubačenim elementima iz druge.
Navigare necesse est, vivere non est necesse
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Belzebubbles »

ajme, pa ja uopće nisam znao da je to po nekim knjigama rađeno

a bilo mi je nekako sumnjivo detaljno sve s obzirom da ima na zanatskoj filmskoj strani rupa

koristi nosf foruma :D
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by suaco »

Malo mi neugodno reći, ali ja tek sad čitam Sandersonov Stormlight Archive, žvačem trenutno polako Words of Radiance. Morala mi je pod ruku doći The Emperor's Soul novela da bih počela s tim svijetom. Is good.

Mrvicu me brine to što je nezavršen serijal jer nekako imam nezgodnu naviku stati s čitanjem pa zaboraviti da serijal postoji ako nije završen. Kao krasan primjer Butchera i drukčijih fajlova, The Dresden Files, gdje sam pročitala sve što je izašlo do nekog trenutka i onda sam stala, a u međuvremenu su izašla -checks wikipedia- još dva romana koji su mi dosta nisko na TBR listi. S druge strane Sanderson je hiperproduktivan, tak da su dobre šanse da će izbaciti sve dok ja pročitam svojim sporim tempom što je do sad objavljeno...
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Izitpajn »

Nije SF, ali samo da se pohvalim da čitam ovo :D

Image
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Research za novu priču? :D

Ja čituckam ovo dok ne počnem novu knjigu...
Image
The Oxford History of Board Games, Davida Parletta.
Kad se čovjek probije kroz njegovo picajzliranja koji vrag su igre uopće i kako ih kategoriziriati (pri tome se drži samo "tradicionalnih" igara i ne razmatra moderne igre poslije monopolya) onda se dođe do nekih zanimljivih podataka.
Nažalost, piše za totalne tukce, jer potroši cijelu stranicu objašnjavajući i ilustrirajući razdiobu vjerojatnosti za pojedini broj na dvije kocke, a zanimljive stvari, poput tko i zašto je složio današnju kocku kavu znamo preleti u pet redova... :rolleyes:

Bojim se nastaviti... :D
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Izitpajn »

Xaotix wrote: 20 Jul 2023, 00:51 Research za novu priču? :D
Sve je uvijek research za novu priču ;)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

OK, nakon Sourcery i Small gods, vriejme je da se Pratchett malo odomori od mene.
Imam na polici svačeg, ali izleda a ću krenuti u završavanje serija (The Expanse, iako smana polovici), plus čitanje za SFerin Book club, što god odlučimo...
Randomness is strong with this one!
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Zoran »

Ja čitam domaće, roman Marine Mađarević "Onaj koji otvara vrata".
Svašta bih rekao, ali nisam još pročitao do kraja pa ne bi bilo ok da komentiram prije vremena. Imam nekih zanimljivih opaski.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Zoran »

Ja sam pročitao to do kraja i prvo sam se jako začudio što je roman dobio nagradu. Ne bih rekao da je nepismen, rečenice su ok, radnja ne gubi nit i tako to. Čak je i dinamika radnje ok. Međutim, u finalu je bio s "Od kolijevke pa do groba" pa sam smatrao da je to bez ikakve dvojbe lagana pobjeda za Antoniju Mežnarić. Naime što, iako kod Mađarević niti jedna rečenica nije katastrofalna, isto tako niti jednu ne bih istaknuo kao posebno dobru, dok sam kod Antonije imao takvih. Osim toga, glavni problem kod romana "Onaj koji otvara vrata" jest taj što to nije SF. Odnosno, kao, pojavljuje se taj duh u dvije scene, ali osim toga je to sasvim običan povijesni ljubić.

Ono što je tu još zanimljivo jest da se do finala nije probila Peregrin, a Bekavca je izbacila odluka žirija da se ne žiriraju nastavci (ili tako nešto, nisam upoznat s točnom formulacijom).

Ako stavimo kvalitetu pisanja po strani, "Onaj koji otvara vrata" je zanimljiv susret konzervativnog i liberalnog. Čitav roman je duboko uronjen u tradicionalni, kršćanski svjetonazor, ali onda uleti gay supporting character. Također, roman se bavi progonom Židova u NDH i sad... istina, autorica nigdje ne spomene riječ NDH, nigdje ne spomene imenom ustaše, Jasenovac ili takvo štogod, ali svejedno piše o progonu Židova u WW2, a radnja se događa u Hrvatskoj. Ne znam što bih rekao o tome, svakako vrlo zanimljiva odluka autorice da se neke stvari ne imenuju. Kao, svi bismo ionako trebali znati koje su to neimenovane stvari, ali ono... mislim da su neka istraživanja pokazala kako mnogi, pogotovo mlađi, ne znaju.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Zoran »

Također sam pročitao Envera Krivca "Osamotne okolnosti" što isto nije SF ali ima fantastičnih elemenata, npr vanzemaljski dron koji upravlja grudima ženskog lika ili divovski Matoš koji terorizira grad i slične divote :-p
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Zoran »

A uzeo sam sad pročitati "Dark Woods, Deep Water"... samo ne znam kad ću. Ali dobro.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Zoran wrote: 24 Oct 2023, 14:45 ... vanzemaljski dron koji upravlja grudima ženskog lika...
wtf? Jel to ide pod ono #MenWritingWomen?
Zoran wrote: 24 Oct 2023, 14:45 ... divovski Matoš koji terorizira grad i slične divote :-p
Zvuči poznato, pitam sešto im je Matoš skrivio |D

Ja čitam The Turn of the Screw Henrya Jamesa (da, da, book club). Sva raskoš romana 18 stoljeća - rečenica po stranici, stranici i pol...
Randomness is strong with this one!
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Zoran »

Xaotix wrote: 25 Oct 2023, 23:37
Zoran wrote: 24 Oct 2023, 14:45 ... vanzemaljski dron koji upravlja grudima ženskog lika...
wtf? Jel to ide pod ono #MenWritingWomen?
To imaš neke mizandrične aluzije, ali uzalud. Krivac je izvan ovog svijeta.
Xaotix wrote: 25 Oct 2023, 23:37
Zoran wrote: 24 Oct 2023, 14:45 ... divovski Matoš koji terorizira grad i slične divote :-p
Zvuči poznato, pitam sešto im je Matoš skrivio |D
Xaotix wrote: 25 Oct 2023, 23:37 Ja čitam The Turn of the Screw Henrya Jamesa (da, da, book club). Sva raskoš romana 18 stoljeća - rečenica po stranici, stranici i pol...
Pretpostavit ću da je Krivac negdje naišao na izjavu da je Matoš bio NAJVEĆI hrvatski nešto pa je onda napravio da zbilja bude NAJVEĆI. :lol: Inače je Matoš imao taj neki putopis u kojem se dosta negativno osvrnuo na Rijeku pa mislim da bi bilo sasvim ok kad bismo ga svi mi iz Rijeke lokalno mrzili :-p Ali ne vjerujem da je Krivcu imalo stalo do toga.


The Turn of the Screw sam čitao jednom... a ono. Pretpostavljam da ima povijesnu važnost.
Post Reply