Što trenutno čituckate?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Zeljko »

sacu neki klasik
ali ne znam sta

majstor i margarita možda :cheers:
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by MadDog »

Preporučam klasik sa natruhama fantastike:
Slika Doriana Graya

Trenutno čitam.
Ne znam zašto takve stvari guraju u lektiru?
Mislim, na stranu odrastanje i sve to, ali to je knjiga za izgrađenu ličnost, a ne za nekoga tko se još traži.
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Aleksandar Ziljak »

MadDog wrote: Ne znam zašto takve stvari guraju u lektiru?
Mislim, na stranu odrastanje i sve to, ali to je knjiga za izgrađenu ličnost, a ne za nekoga tko se još traži.
Gle, to je jedan od fundamentalnih problema u obrazovanju. Od klinca se traži da kroz osnovnu i srednju prođe sve književne pravce, pa onda dobiva za čitanje i stvari koje realno u svojoj dobi nije u stanju "procesirati". I još tome, mora, za ocjenu. Rezultat? Lektire se masovno prepisuju (svojevremeno je bio objavljen tzv. vodič za lektiru, sve sa obradama knjiga na način kako se obrađuje lektira, dakle likovi, sadržaj, što je pisac htio reći), a klincima se ogađuje čitanje. :x Sad, možda je to i namjerno tako. :zubo:
A. Ziljak
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by uglib »

Zeljko wrote:sacu neki klasik
ali ne znam sta

majstor i margarita možda :cheers:
To mogu bilo kad i po ne znam koji put, na bilo kojoj stranici. I svaki put se razvalim. :cheers:
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by uglib »

MadDog wrote:Preporučam klasik sa natruhama fantastike:
Slika Doriana Graya

Trenutno čitam.
Ne znam zašto takve stvari guraju u lektiru?
Mislim, na stranu odrastanje i sve to, ali to je knjiga za izgrađenu ličnost, a ne za nekoga tko se još traži.
Kad sam ja išla u srednjak, davno je to bilo, toga nije bilo na popisu obavezne lektire tako da sam to s nekih 16 ili 17 čitala bez ikakvog pritiska i jako mi se svidjelo. Nisam primijetila da mi je naškodilo.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by uglib »

Prožvakala sam Koontza, Ubojica, doslovno i na jedvite jade. Nešto mi je počeo ići na jetra.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
Makovnjacha
Puppeteer
Posts: 122
Joined: 30 Dec 2008, 18:14
Location: oko Zagreba

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Makovnjacha »

Herbert (opet): Božanski car Dine - držim se ja tog Herberta ko pijan plota :D Toliko sam postala zaluđena tom njegovom filozofijom da sam ga počela citirati... još pogotovo kad se zakači za sistemski pristup - joooj! :D

P.S. Ipričavam se na izljevima ludila.
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Zeljko »

pa čovjek je legenda

Dina biblija za nove narastaje :zubo:
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Makovnjacha
Puppeteer
Posts: 122
Joined: 30 Dec 2008, 18:14
Location: oko Zagreba

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Makovnjacha »

Zeljko wrote:Dina biblija za nove narastaje :zubo:
ja se ne bih bunila :D
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

uglib wrote:Prožvakala sam Koontza, Ubojica, doslovno i na jedvite jade. Nešto mi je počeo ići na jetra.
Kako se to zove u originalu?
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by uglib »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:
uglib wrote:Prožvakala sam Koontza, Ubojica, doslovno i na jedvite jade. Nešto mi je počeo ići na jetra.
Kako se to zove u originalu?
Mr. Murder
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

uglib wrote:
SAMSUILUNOV OTAC wrote:
uglib wrote:Prožvakala sam Koontza, Ubojica, doslovno i na jedvite jade. Nešto mi je počeo ići na jetra.
Kako se to zove u originalu?
Mr. Murder
Pretpostavljao sam da je to to. To je prevedeno znači?

Ja se ne mogu pohvaliti da sam pročitao puno Koontzovih romana, ali ono što sam skužio je da čovjek ima jako zanimljive premise, al nekako na kraju uvijek završi na isti način. Nedavno sam pročitao njegov The Good Guy. Uglavnom, naručitelj ubojstva zamijeni glavnog lika za ubojicu, a onda ga i ubojica zamijeni za naručitelja ubojstva (to je uvjerljivo napisano), pa glavni lik odluči spasiti tu osobu koju bi trebao ubiti. I to je super. Ali, onda se ostale tri četvrtine romana pravi ubojica i glavni lik naganjavaju po gradu. I na kraju saznamo neku nevjerojatnu priču o prošlosti glavnog lika tek toliko da bude neki twist.

Previše čovjek piše. King je skriboman, ali Koontz je megaskriboman. Samo ove godine mu izlaze tri romana plus neke knjižice koje stalno piše o onim svojim retriverima, jer je čovjek opsjednut njima.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by uglib »

Ide mi na kiki s razvlačenjem, a sadržaja za novelu. Ono što je valjda trebalo stvoriti napetost, kod mene je stvorilo dosadu, npr. scena u banci, ajde ok, tamo odugovlače s isplatom, a njima se žuri, ali što sad tu treba opisati od glave do pete blagajnicu koja izgleda kao svaka druga blagajnica, mogao je još navesti i njezino bračno stanje, broj djece, traume iz djetinjstva i duševno stanje tog jutra. I još more takvih stvari, detaljno opisivanje doručka i doslovno izvještavanje o svakom zalogaju strpanom u usta. A tek savršena familija, savršeni supružnici i savršeni roditelji. Knjiga bi usput mogla biti priručnik o tome. Sve skupa mi nikako nije sjelo. Nije posluižlo čak ni kao lagana zabava.

Ni ja nisam čitala previše toga od njega. Oduševio me s Čuvarima i još su mi neke njegove stvari bile dobre, ali ovo je totalni davež.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Pročitah Ferićevu "Smrt Djevojčice sa žigicama". I onda kažu da sam ja morbidan.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Post Reply