Što trenutno čituckate?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Nazir »

Sad su na planu ovim redosljedom: Istrakonska, Eridan novi, Void 2 :ninja:
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by arkturuz »

Gene Wolfe - There are Doors. Prošao pentekostalnu stranicu i dopada mi se, samo nisam ziher da ću je uspjeti dešifrirati. Vidim hintove koje Wolfe postavlja svugdje, al brijem da će mi sveukupna slagalica biti too much.

Anyway, čitam danas u vlaku i pita me lik da jel to krimić čitam. Velim da ne znam, nije bilo još kriminalnih radnji (lažem nehotično, lik u knjizi je ukrao kartu). A on veli da je mislio da čitam krimiće hajd. Ne znam ni sam kakva je knjiga di da mu objasnim to lol.
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
User avatar
Afro
Puppeteer
Posts: 102
Joined: 09 Nov 2010, 14:51

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Afro »

Pročitao sam trilogiju "Igre gladi", pa evo riječ-dvije...

Igre gladi

Prvi dio trilogije je ujedno i najbolji. Radnja je smještena u postapokaliptičnoj budućnosti, gdje su bivše SAD organizirane oko glavnog grada Kapitola, kojeg okružuje 12 distrikta. Svaki distrikt je svojevrsna kolonija Kapitolu, kojeg opskrbljuju ugljenom, hranom, odjećom, oružjem, tehnologijom i tako dalje. Svi distrikti su u potpuno podređenom položaju, te u njima vlada oskudica osnovnih potrepština. Svojedobno su se pobunili, no ustanak je ugušen u krvi, a trinaesti distrikt je tom prilikom zbrisan sa lica zemlje.

U spomen bespoštednom ratu i kao dokaz svoje nadmoći, Kapitol svake godine organizira tzv. "Igre gladi", odabravši iz svakog distrikta mladića i djevojku (dakle, ukupno njih 24), koji se u posebnim arenama bore do smrti. Posljednji koji ostane na nogama, ostatak života živi u obilju. Učesnike kroz pripreme prati poseban mentor, osoba koja je u nekim prethodnim Igrama izašla kao pobjednik, a njen je zadatak u suštini jednostavan: pomoći svom štićeniku da izvuče živu glavu.

Jedna od "sretnica" jest Katniss Everdeen iz dvanaestog distrikta. U podređenom je položaju spram drugih natjecatelja, a nimalo joj ne pomaže što joj je mentor kronični alkoholičar Haymitch.

Evo... Ovako radnja izgleda možda čak i privlačno. Ali pazi sad - nije. Roman je predvidiv od prve do zadnje stranice, u nekim sam trenucima pogađao kakav dijalog slijedi, a kamoli okvirna radnja. Premisa romana je sama po sebi zanimljiva, no izvedba je, IMO, naivna. Likovi su, hm, isprazni, ne znam kako da ih drugačije opišem. Kako nazvati dva-tri lika koji nose radnju, a živo te boli briga hoće li ih ubiti već na sljedećoj stranici? "Igre gladi" definitivno nisu roman koji se dva puta čita.

Tko nije fan "Sumraka", neka zaobiđe ovaj roman.

Igre gladi - Catching fire

Čitao sam engleske verzije, ne znam kako su kod nas prevedene (čitaj: ne da mi se tražiti), ali već pretpostavljate da je riječ o nastavku.

Ovdje Katniss Everdeen, potaknuta uspjehom prvog romana, uspijeva stati na žulj Kapitolskim velmožama na čelu sa predsjednikom Snowom, koji zauzvrat organizira nove Igre gladi, u kojima ovog puta sudjeluju bivši pobjednici, što će reći Katniss, Peeta, Haymitch i slični. Arena u kojoj su smješteni najsmrtonosnija je do sada, no Katniss, uz pomoć još nekolicine učesnika s kojima se udružila, uspijeva ne samo izbjeći opasnostima, nego i uništiti zaštitno polje arene.

Ispostavlja se da su učesnici, pazi sad, mahom pripadnici pokreta otpora koji želi zbaciti vladajuću nomenklaturu. Katniss saznaje kako u distriktima već dugo tinja vatra nezadovoljstva i da su njene radnje iskra koja može zapaliti vatru koja će Kapitol spaliti do temelja. Sada okružena pobunjenicima koji su je izvukli iz arene, Katniss postaje simbol otpora tiraniji i odlučuje srušiti predsjednika Snowa. U toj joj zadaći pomažu ne samo bivši pobjednici poput Haymitcha i Finnicka, nego i mnogi drugi koji zapravo nemaju nikakvog razloga udariti po ruci koja ih hrani (primjerice Cinna), i čiji motivi nisu objašnjeni niti u jednom od romana.

Drugi dio romana je kudikamo slabiji od ionako klimavog prvog. Iskreno, toliko je upečatljiv da se gotovo niti ne sjećam radnje, a pročitao sam ga prije neki dan. A i to samo zato što sam već pročitao prvi dio, pa ajde... Uglavnom, zaobići u širokom luku.

Igre gladi - Mockingjay

Treći dio ne samo da je izrazito loš, nego je i nečitak. U njemu se odvija konačni obračun između pobunjenih distrikta i Kapitola, u kojem pobunjenici polako, ali sigurno preuzimaju kontrolu nad svojom sudbinom. Katniss je i dalje u središtu priče - nakon simbola otpora u drugom dijelu, ovdje postaje Mirko i Slavko: lukom i strijelom uspijeva srušiti avion. U međuvremenu, kad ne ruši vlast, avione, mostove ili spašava ranjene, rastrgana je između Peete, Galea, svojih želja i još nekih stvari na koje nisam baš obraćao pažnju.

Iskreno, veći dio ovog romana sam preskočio. Fabula se uglavnom kretala oko njena osjećaja krivice za pogibije bliskih osoba, što je i okosnica cijelog trećeg dijela: autorica je valjda htjela šokirati čitatelje brutalnostima, pa je umjetno stvarala prijateljstva između Katniss i nekog lika, samo zato da bi isti taj lik dvije stranice kasnije poginuo na neki grozan način. I tako otprilike cijeli roman. Kraj donosi zasluženi krešendo kada pogiba i Katnissina mlađa sestra - ne znam kako, preskočio sam taj dio.

Pobogu, ne čitajte.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Upravo zaklopih Cryoburn od Bujoldice. Nije loš jer Bujoldica zna zanat, ali je ispod prosjeka serije. Više u odgovarajućoj temi.

Bio je tu i SFRJ za ponavljače - turistički vodič Dejana Novačića, koji bi mogli strpati pod alternativnu povijest :lol: Početak s poviješći i politikom je tak-tak, ali kad dođe do svakodnevnog života, sporta i inog... urnebes.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Sandman »

Upravo pročitah "Captain Vorpatril's Alliance" i mogu reći isto što i Xaotix za Cryoburn.

Vorpatil nije baš neki protagonist, pogotovo ako ga uspoređujete s Milesom. Stvari se nekako dešavaju same od sebe, ima samo jedan veći utjecaj na radnju tokom cijelog romana. A ostalo glupavo gleda sa strane.

Događa se prije Cryoburna pa nema većih utjecaja na ukupnu radnju serijala.

Slobodno pročitajte ako ne očekujete neku ludu zabavu. Nema većih nebuloza, dobro posluži da odmorite mozak od nekih zahtjevnijih romana.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by arkturuz »

Dosta je njoj tog serijala brijem. SPOILER!!<<Ubila je Starog u pogovoru knjige onak, to je potez fakat uvredljiv praktički. Stari je em bio glavni lik dvije knjige, em je bio uzor Majlsu konstatno. Daj mu poglavlje barem il dva, jebemu miša.>> Ja bum ovu novu knjigu odignoriral barem do penzije.
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Tanja.C »

Vanja Spirin: Junačke zgode Junker'sa i Vailianta
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by poison »

kate elliot, crown of strars serijal s puuuno nastavaka. za sad sam na drugoj knjizi i zadovoljna sam. čisto sumnjam da će zadržati kvalitetu do šeste-sedme, ali utješno je što je serijal, ako sam dobro informirana, završen. pa ako mi pukne film na, recimo, pola četvrte, mogu prolistati zadnju i spoilati si kraj :zubo:
Tanja.C wrote:Vanja Spirin: Junačke zgode Junker'sa i Vailianta
daj, nemoj me... očito moraš uvoditi centralno da bi uočila neke stvari :lol2:
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Martin Vavpotič: Clockworks Warrior. Pokupio sama ga u Celju, na Si.Con-u, a pisan je na Engleskom jer mu je primarni cilj bila prodaja na Amazonu. Solidna clockpunk novela, iako ima rupa koje su tu da bi stvar mogla biti progurana u YoungAdult ladicu.

Osim toga, počeo sam Hitchcockovu biografiju, It's only a Movie, kao malu pripremu za Hitchcocka u kinu :tv:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Nazir »

Dovršio Discworld: Pyramids - ne loše. Sredina nije neka, kraj je već mnogo, mnogo bolji...
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Ovih dana se par stvari čitucka naizmjence:

Heinleinova Luna je okrutna ljubavnica, koja mi se sviđa, dobar je barba Heinlein.

Eriksonov Deadhouse Gates rastežem već mjesec i više, možda i dva, sasvim moguće...kontam da će mi treći bolje sjesti, povratak likovima i radnji iz prvog dijela.

Ishigurov Never Let Me Go sam započeo, pročitao 30ak strana pa odlučio pustiti za neke druge dane...

A Houellebecqov Protiv svijeta, protiv života sam progutao u jedno popodne, s time da sam noć prije gledao Fear of the unknown, taj je dan bio Lovecraftu posvećen, čini se :zubo:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Sandman »

Pročitao Strossov The Apocalypse Codex. Vrlo dobro, ali mi je The Fuller Memorandum i dalje najbolji.

Sad je na redu zadnji Sirius B, a nakon toga ide Scalziev Redshirts.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Čistim hrpu nakon interlibera... Trenutno sam na zadnjem Ubiqu, a zatim slijede 10. Ubiq kojeg ganjam još od Kontakta, pa Siriusi 5-7, pa...
A vidim još nekoliko kandidata koji bi mogli uletjeti između navedenih.

Moram žicat doktora da mi preporuči neko bolovanje :lol:
Randomness is strong with this one!
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Eh te post-sajmovske/post-konovske hrpe...što se više trudim čistiti ih, to se više kote :( :D Još si neki dan gledam to-do policu i mislim si da bih trebao još bar par komada skinuti s nje prije Nove godine :zubo:

Čita se Eriksonov "Memories of Ice", treći dio Malazan Book of the Fallen serijala i ide puno brže od prethodnog dijela.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Post Reply