Što trenutno čituckate?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Nazir »

Prošao Kirinyagu od Resnicka - tja, fora je, ima dobrih djelova, ali ima i najiritantnijeg gl. lika u povijesti :x :x I onda je to pokupilo sve moguce Hugo i Nebula i sta ja znam nagrade... Moja vjera u nagrade je u zadnje vrijeme poljuljana... :fuj:
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Sandman »

Charlie Stross je napravio nešto interesantno kad su mu bile nominirane dvije priče za Huga u istoj kategoriji. Lijepo je rekao da ljudi ionako glasaju za autora a ne za samu priču (što je istina), pa im je rekao za koju od te dvije priče da glasaju, ako žele glasati za njega. Jer mu se ta više sviđa.

A nagradu je na kraju i pobrao. http://www.thehugoawards.org/hugo-history/credits/
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Daklem, jučer tri kratke, u jedno se popodne+večer pročitaju (donekle):

Macan čita! ...a ja se cerekam. :lol:

Raosov pak Mayerling nisam skontao ni najmanje (il' sam glup il' sam premlad...također, tom čovjeku treba jedan urednik da ga zauzda kad usred romana ničim izazvan krene u esej/monolog/rant) i odustao negdje oko polovice (a prema Macan čita! i Sferin žiri ga je onomad odbacio poradi nerazumljivosti :lol: ) dok sam njegov Od rata do zvijezda pročitao (jako brzo) i osim što je onak', fora, nemam što drugo reći.

Danas sam posudio njegov Uhvaćen za izraz (prvi put jučer čuo za taj incident na skupštini DHK, pa rekoh ajde da pročitam :zubo: ), za sad samo prvo poglavlje prošao dijelom (u busu)...al' ga dijeli šakom i kapom hrvatskim književnicima :lol2:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Mhm...nije ovaj Raos toliki redikul kolikim se predstavlja. Mislim, ova, da 'prostite pizdarija s DHK i Tadijanovićem i Sudom časti je na razini teatra apsurda. Gut reaction mi je reći da se tako nešto među učenim ljudima ne bi smjelo događati a onda se sjetim da među takvima obično i bude najvećih sirovina i seljačina, a bome i sitničave žgadije.

Dobro, Raos i danas ima nastup kakav ima i sumnjam da je imao puno drugačiji nastup onomad (možda jedino blaži, tj. tek je počeo zriti) ali činjenica ostaje da se u tom cirkusu najmanje radilo o nekim uvredama a najviše o - meni je evo ostao dojam da se radilo o tome da je Raos vikao da je car gol (tj. da je situacija 200 književnika, 100 knjiga i da se DKH/DHK svelo na pljeskanje samima sebi i međusobno dijeljenje nagrada i položaja a od književnosti tek tragovi te da je Raos htio da pisci - o strahote li - pišu, pišu dobro i redovito objavljuju) a car ga odlučio kazniti jer tko je vidio tražiti da se problemi priznaju i da ih se pokuša riješiti.

Sad, sasvim je moguće da sam fulao ceo fudbal pa bih molio stručnije i upućenije da me opletu po glavi ako lupetam :zubo:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Brumiko »

LordShaper wrote:Da li je netko čitao Algoritmovo izdanje Vingejeve Vatre nad dubinom, valja li prijevod?
Čitao, imam, valja!
Malo samopromocije, bez spojlera, je ovdje. :D

Inače, drugi njegov roman, Jazbinu na nebu, sam pročitao na engleskom prije nego li je prevedena na hrvatski (jer nisam očekivao da će prijevod ikada stići). Iskreno, težak mi je bio za čitanje u engleskom izvorniku tako da sam opet pročitao na hrvatskom prijevodu i nisam se razočaral.

Jedan od boljih pisaca uopće, ne samo u znanstvenoj fantastici.

Jedan od rijetkih koji se usude napisati svemirsku operu koja:
  • nije današnjica niti prošlost prenesena na svemirsko platno,
    koja nema warp-shitove i čvoroglave humanoidne svemirce,
    u kojoj svemir nije ocean i
    koja ima dobro razrađen worldbuilding.
Ukratko, pisac koji piše o budućnosti kakva bi mooožda i mogla biti.

Piše i dobre postapokaliptične romane s primjesom politike, recimo Rat Miru.
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Uboo još jučer u antikvarijatu za siću (80kn), čitat će se ovih tjedana :cheers:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Brumiko »

Pročitao Irbis.

Hmmm... dobar početak. Glavni motiv, neka vrsta ekstremne tjelesne modifikacije, prilično podsjeća na Diamond Dogs.

Efektna razrada radnje, ali ne baš i logična. :( Naime, civilizacija koja ima replikatore, sort of, neće završiti raslojena na 1% bogatuna i 99% ljudi u slamovima. Završit će kao postoskudično društvo, pogotovo ako je iskorištavanje alternativnih izvora energije toliko napredovalo kao u romanu.

Sviđa mi se, međutim, izvrtanje klišeja iz, jelte, Rata protiv terora. Lik zvan Stari i tako to... Također, Baba RULZ, :vrag: iako još jednom potvrđuje da glavna premisa romana - pad u distopiju - zapravo nije moguć u društvu takve tehnološke razine.

Odlične ilustracije radnje romana su ovdje, na autorovom blogu.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by TB »

Pročitao nakon duže vremena "Planine Ludila" od Lovecrafta u izdanju Zagrebačke Naklade. Bilo je to teško čitanje za jedan tako kratak romančić, da li radi stila, da li radi prijevoda, ne znam.
Doslovce se moraš probijati kroz duge pasuse i nekakve čudne kalambure sa riječima, a tekst na kraju naprosto kaže nešto vrlo jednostavno tipa: "Likovi se nalaze u mračnom hodniku i uznemireni su jer im se čini da čuju neki zvuk". Nešto što bi trebalo iskazivati jezu, ovdje radi nezgrapnog stila, predstavlja probijanje kroz tekst.
Priča mi je ok, ali sa dozama naivnosti koje su mi smiješne. Ima dva urnebesno smiješna momenta.
Lovecraft ima svoje mjesto u povijesti žanra, ali zanimljivije mi je čitati o njegovim temama, jer sve to onda zvuči vrlo ozbiljno, nego u stvari čitati njegova djela.
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by arkturuz »

Ja sam izdržal do polovice romana odprilike. "Slučaj Čarlsa Dekstera Vorda" (srpski prijevod) mi je bio puno zanimljiviji. A u vrijeme dok je Lovecraft pisal, to njegovo je bilo vjerojatno scary melankolicima kojima je bilo namijenjeno :)
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Belzebubbles »

TB wrote:Doslovce se moraš probijati kroz duge pasuse i nekakve čudne kalambure sa riječima, a tekst na kraju naprosto kaže nešto vrlo jednostavno tipa: "Likovi se nalaze u mračnom hodniku i uznemireni su jer im se čini da čuju neki zvuk". Nešto što bi trebalo iskazivati jezu, ovdje radi nezgrapnog stila, predstavlja probijanje kroz tekst.
Meni su Planine bila prva Lovecraftova knjiga koju sam ikada pročitao i konačno - to je, čini mi se, jedina horror knjiga koja me uspjela prestrašiti. Pošto sam u to vrijeme knjige u knjižnici čitao abecednim redom, nisam znao ništa o autoru, pa je šok bio popriličan. Šok više zbog pretpostavki o tome kakva je ustvari osoba autor koji piše takve stvari.
A tekst je prosto prekrasan, primjerice iz Zova Cthulhua:
"Jadnom Johansenu je skoro popustila ruka dok je pisao o tome. Od šestorice ljudi koja nisu stigla do broda, on misli da su dvojica umrla od čistog straha u tom prokletom trenutku. Ta Stvar se ne može opisati - nema jezika za takve ponore vrištećeg nezapamćenog ludila, takve sumanute kontradikcije sve materije, sila i kozmičkog poretka. Planina koja je hodala ili teturala. Bože!"
Poor Johansen’s handwriting almost gave out when he wrote of this. Of the six men who never reached the ship, he thinks two perished of pure fright in that accursed instant. The Thing cannot be described—there is no language for such abysms of shrieking and immemorial lunacy, such eldritch contradictions of all matter, force, and cosmic order. A mountain walked or stumbled. God!
http://www.hplovecraft.com/writings/tex ... ion/cc.asp
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Milena »

TB wrote:Doslovce se moraš probijati kroz duge pasuse i nekakve čudne kalambure sa riječima, a tekst na kraju naprosto kaže nešto vrlo jednostavno tipa: "Likovi se nalaze u mračnom hodniku i uznemireni su jer im se čini da čuju neki zvuk".
Lovecraft in a nutshell. Jedan od najlošijih pisaca u žanru (a i šire). :kava:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Milena wrote:
TB wrote:Doslovce se moraš probijati kroz duge pasuse i nekakve čudne kalambure sa riječima, a tekst na kraju naprosto kaže nešto vrlo jednostavno tipa: "Likovi se nalaze u mračnom hodniku i uznemireni su jer im se čini da čuju neki zvuk".
Lovecraft in a nutshell. Jedan od najlošijih pisaca u žanru (a i šire). :kava:
Yeah, moram se složiti. Ideje su mu super, stil mu je :nebu: Planine ludila sam čitao u osnovnoj, ne sjećam se kakav mi je stil tada dojam ostavio ali progutao sam knjigu u dan i pol tako da očito nije smetao :zubo: ali zato kad sam na faksu u ruke uhvatio zbirku priča u izdanju Zagrebačke Naklade...ajme majko. Ali avaj, tad se tako pisalo (da, znam da je donekle lejm isprika :lol: )

OT:

na zadnjoj trećini Acceleranda (primjerak s potpisom autora :kava: )sam. U nekim me pričama malo izmori technospeakom ali sve ostalo :notworthy: Kad budu pisali povjest esefa kraja 20-og i početka 21-og stoljeća, Stross će biti na listama najbest autora.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by arkturuz »

Ma super je Lavkreft. Imal je mašte više nego pola današnjih autora zajedno. Da ga nije bilo, cijela današnja mitologija ozbiljne death metal glazbe bazirala bi se na Blek Sabatu. Bljak :) Svaki treći bend je pokupio neki dio njegovih nekro nomenklatura (pun intended). Još se sjećam one neke priče o slikaru za kojeg je ispalo da je fakat vidio ta bića koja je slikal. Scary.
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Pickman's Model. Prevedena između ostalog i u drugom ili trećem Monolithu, ako se ne varam. Ta je među dobrima.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Post Reply