Što trenutno čituckate?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Sandman »

Krenulo me nešto sa čitanjem u zadnje vrijeme. Tako sam konačno odradio Doctorowog Little Brothera. Čisto solidno, jedino mi technobabble išao malo na ...
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Uh, mene krajem svibnja uhvatilo čitanje i eto, trenutno na 25oj knjizi u u dva mjeseca :zubo:

Princess Bride - klasik koji sam pogledao puno puta ali tek nedavno po prvi put pročitao. Da, naravno da je odličan kao i film, kakvo je to pitanje :kava:

Skin Game - svaka nova Dresden Files knjiga doživi istu sudbinu kod mene: bude pročitana u tri dana max :D

Valour & Vanity - Mary Robinette Kowalin novi naslov u njenom "Glamourist Histories" serijalu, ovog puta Leverage meets Regency era meets magic...jesam spominjao već da mi je MRK među najdražim spisateljicama? :love:

The Giver - da pročitam prije filma. Jebemu sve, ubi me kraj u pojam :(

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time - nije žanrovski ali jako dobar roman koji mi je dosta približio kako to mora izgledati iz perspektive autista :(

Failed Cities Monologues - slušao ali se računa :P maestralni cyberpunk distopični roman, mada nije za čitanje jer nema onda odlično odabranih glasova

Black Lung Captain - nastavak Retribution Falls - još više bitki zračnih brodova, još više pustolovine, još više disfunkcije moje najdraže posade (ae, nakon posade Serenity)

Authority - ovaj Vandermeerov serijal je moguće najbizarnija žanrovska stvar koju sam do sada čitao

Daughter of Smoke and Bone - jako lijepo pisano, i zanimljiva protagonistica - ali onda nakon trećine romana ode u totalno manje zanimljive vode nego sam mislio...

Butcher Bird - Richard Kadreyev manje poznat roman (u usporedbi s Sandman Slim serijalom) ali za prvi susret s njim odličan izbor

War for the Oaks - jedan od klasika i možebitno začetnika urban fantasya, volio bih vidjeti live-action adaptaciju samo da čujem sve te rock pjesme koje svira protagonističin bend

Indexing - moj prvi susret s Seanan McGuire, urban fantasy u kojem su bajke memetska zaraza --- ako netko dovede McGuire kao GoHicu na Sferakon, plaćam pivu :notworthy:

Sandman Slim, Kill the Dead, Aloha from Hell i Devil in the Dollhouse - Kadreyev Sandman Slim je isto noir kao recimo Dresden, ali dok je Dresden good guy koji radi pravu stvar i dobija batine, Stark je legit antijunak... koji i dalje radi pravu stvar i dobija batine

Control Point - military fiction meets urban fantasy u svijetu u kojem je magija 'na otvorenom' i pod kontrolom vojske

Silently and Very Fast - što Catherynne M. Valente lijepo piše *.* :love:

New Amsterdam, Seven for a secret- ne, nema veze s onom serijom s Nikolaj Coster Walduom :zubo: on je stari vampir, ona je čarobnica i krimi-istražitelj za englesku vladu, they fight crime in an alternate history world

Bridge of Birds - pisano kao posveta stilu i radnji kineskih epova i priča, prepuno zanimljive radnje, dragih likova, obrata i humora

Rhesus Chart - novi Strossov Laundry Files, dobar as per usual (ali bilo i boljih, iskreno)

Hard Magic - kako me Larry Correia kupio za ovaj serijal? pa, ima magiju za vrijeme prohibicije, junake koji su članovi tajnog društva koje spašava svijet, wiseass protagonista, zračne brodove i - *nindže koji se teleportiraju.*

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children - zanimljiv YA fantasy, pomalo gaimanovski bajkovit - ne baš stilom ali worldbuildingom recimo

Sve u svemu, ogrezah zadnje vrijeme u urban fantasyu :D
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Nazir »

LordShaper ... :notworthy: :notworthy:
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Sandman wrote:Krenulo me nešto sa čitanjem u zadnje vrijeme. Tako sam konačno odradio Doctorowog Little Brothera. Čisto solidno, jedino mi technobabble išao malo na ...
... ? :vrag:
hajde, izrazi se!
LordShaper wrote:Uh, mene krajem svibnja uhvatilo čitanje i eto, trenutno na 25oj knjizi u u dva mjeseca
Šta je, nema više knjiga za žiriranje pa si nastavio inercijom po polici? :notworthy:
Randomness is strong with this one!
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Pa, izasao novi Dresden Files i onda eto, uhvatilo me da se rijesim dosta stvari s virtualne to do police, sto vlastitom odlukom sto preporukom XD

btw osim Princess Bride sve su to e-knjige bile, gods bless my Kindle :)
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Sandman »

Xaotix wrote:
Sandman wrote:Krenulo me nešto sa čitanjem u zadnje vrijeme. Tako sam konačno odradio Doctorowog Little Brothera. Čisto solidno, jedino mi technobabble išao malo na ...
... ? :vrag:
hajde, izrazi se!
Pimpač? :vrag:

Nisam baš ljubitelj kad se krene opisivati kako nešto radi, i tako svakih dvadeset stranica. Zato baš i nisam neki ljubitelj tehničkog sf-a.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
cvicek
Ewok
Posts: 12
Joined: 01 Jul 2008, 08:10

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by cvicek »

Ostala mi je još koja priča i dovršiti ću sabrane kratke priče Arthura C. Clarkea, zbirku od 100injak priča koje su mi još od proljeća po jedna-dvije dnevno poslužile kao nadomjestak za TV SF koji se poprilično degradirao zadnjih godina. Još od SGU nije bilo SF serije u kojoj bi stvarno uživao, pa sam konačno krenuo više krenuo orati po knjigama
Odlučio sam krenuti s klasikom, bar od onoga što posjedujem, pa je prvi od velike trojice bio Clarke jer mi zbirka ostala kao suvenir s nekog od prethodnih Sferakona, a u čijim sam Odisejama uživao prije cca 20 godina.

Sada kad dosta toga iz priča više nije SF, zanimljivo mi je uspoređivati koliko toga je uspio gotovo savršeno predvidjeti, a u čemu je opet sasvim fulao. Sa tehničke strane (pogotovo oko astronomije i „osvajanja“ svemira, satelita, mjeseca, orbita i sl) ispada pravi vizionar, no što se tiče društvenog napretka sam donekle razočaran. Recimo u pričama koje se događaju dalje u budućnost prelazak u postscarcity jedva opiše s kojim pasusom (recimo u „Guardian angel“ se većina priče bazira o pitanju kako vanzemaljci izgledaju) za razliku od detalja koji krase tehničke opise. Pa mi tako priče većinom djeluju pomalo prazno, jednodimenzionalno, ne znam da li je slično i sa romanima). Također sam u gomili priča uspio pretpostaviti kako će završiti, što opet i nije čudno s obzirom da se gomila priča sljedećih 50 godina recikliralo od strane tvoraca SF filmova i serija.

Možda je to zato jer sam prije toga čitao mračnije štivo, no na mene je snažan dojam ostavilo što se kroz veliku većinu priča provlači optimističan pogled na budućnost, ili barem ležeran, pomalo humorističan način pripovjedanja, što mi je u ove „distopijske“ trebalo vremena da se priviknem, da su čak i negativci u većini slučajeva skoro pa dobrice. Sve je nekako vedrije i optimističnije, pa nakon „povratka u realnost“ budem razočaran recimo vijestima iz stvarne nase koja je svoj rover valjda iz čiste zafrkancije nazvala „Curiosity“ ... pitam se da li je tada NASA bila drugačija ili je putem izgubila tu pomalo dječačku zanesenost istraživanjem svemira.

Respektiram mu i to što se u doba Prvog hladnog rata izdignuo iznad nametnute polarizacije i u nekim pričama čak i pomalo simpatizira Sovjete ili se barem ne da navući ni na jednu stranu („Hate“, „The last command“).

I ono što mi je također dobro leglo je njegov engleski koji mi je PUNO jednostavniji za čitanje od GRR Martinovog engleskog. Nepoznate riječi kod Martina su najčešće raznorazna srednjevjekovna odjeća, alat, hrana, staroengleski arhaizmi i sl, dok su kod Clarkea to uglavnom tehnički termini, pa kad odem provjeriti što znače usput skočim i do wikipedije pa naučim ponešto korisnog.
Kad završim s ovom knjigom, dalje krećem na „Time's eye“ (koju sam kod Sferakonskog trgovca ove godine uspio iscjenkat s 30 na 20kn ), već dugo nisam čitao dužu timetravel priču...
User avatar
Afro
Puppeteer
Posts: 102
Joined: 09 Nov 2010, 14:51

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Afro »

Pročitao "Grass" od Sheri Tepper. Odličan roman! Od-li-čan!

Za zainteresirane, evo sažetka sa wikipedie (kuham, pa ne stignem sam napisati, a i ne da mi se :D): http://en.wikipedia.org/wiki/Grass_(novel)

Trenutno čitam "The last ship" od Williama Brinkleya.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

cvicek wrote:Kad završim s ovom knjigom, dalje krećem na „Time's eye“ (koju sam kod Sferakonskog trgovca ove godine uspio iscjenkat s 30 na 20kn ), već dugo nisam čitao dužu timetravel priču...
To ti je inače prvi dio trilogije, čisto za informaciju, da se ne iznenadiš kad vidiš da na kraju nema kraja. :)
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Etogac! Mi o jednorozima, a Stross sa Hugom na za Equoid vrata! (stavio sam ga na 1. mjesto na glasanju pa se osjećam mrvicu zaslužan :zubo: )
Na Worldconu je na akreditaciji imao zakvačeno brdo malih Hugića... Ne znam da li je to bila aluzija na Equoid, ili želja da narastu u prave.

@Sandman:
Jesi li uručio Strossu račun il je Glenmorangie zadovoljio?

On Topic:
Trenutno čitam Anglemaker Nicka Harkawaya. Zamislite Neverwhere ili Krakena ali bez magije. Mistični tehno-svećenici, gangsterski kraljevi, nepostojeće vladine agencije, clankovi i clockpunkerske šklopocije, gospođa u 90-ima koja je u svoje doba vjerojatno učila James Bonda zanatu (i još je aktivna)... I sve se naravno događa u Londonu (i okolici)
Randomness is strong with this one!
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Sandman »

Glenmorangie je bio vrlo dobar. Napravio je destrukciju dok smo kartali. :lol:

Ostala je još boca irskog koja je na redu ovu subotu.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Nazir »

Svoje dvotjedno putovanje sam iskoristio da napokon pročitam Lauren Beaukes - Zoo City. Drago mi je da nije ta fama oko autorice bila bez pokrića, stvarno ima svoje ...

Sad sam na "Shutting out the sun" - o tome kako je Japan sjeban i zašto- genijalno štivo :zubo:
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Batch 2 ilitiga dok neki pohađaju konvencije drugi čitaju :zubo:

Rat Queens - :cheers: strip o skupini pustolovki u svijetu debelo inspiriranim D&D, metrička tona humora i zajebancije :lol2: :cheers:

Larry Correia - Spellbound i Warbound - volim kad pisac trilogiju završi jednako dobro kako ju je započeo, preporučujem Grimnoir Chronicles svakom tko voli dobru akciju, kreativnu uporabu magije za potrebe radnje i svijeta te likeable and flawed protagoniste

Chew - strip o hrani i jedenju i svemiru u kojem postoje nadnaravne sposobnosti bazirane na hrani i jedenju. Naš je junak agent vlade USA i također je i cibopat ilitiga iz svega što pojede dobije potpuni pregled povjesti te iste stvari, od nastanka do trenutka kad mu je u usta došla...osim cikle, cikla mu ne ostavlja ikakav psychic impression. Ima tu i pregršt drugih sposobnosti vezanih uz hranu, jedna bizarnija od druge, ali ima i dobar story arc koji će se protezati od prvog do zadnjeg broja (još godinu i pol čekanj, grmblj) i ima nindži, vampira, vanzemaljaca i najbadass borbeni pijetao u povjesti fantastike.

Hawkeye - dobro kažu, indie strip u Marvel univerzumu. I definitivno jedan od najboljih Marvela.

Pretty Deadly - lijepo crtano i zanimljivo pisano ali da me 'beš ako imam pojma kamo strip ide...što mi se jako sviđa :)

Saga - najmunjenija space opera još od Jodorowskog valjda, samo ovo je puno toplije i zabavnije unatoč povremenim užasnim stvarima. od prvog broja ocjena bila i ostala :cheers:

Kadrey - Devil Said Bang i Kill City Blues -- kome su prethodni Sandman Slimovi bili dobri, i ovdje će se fino zabaviti

Hughart - Story of Stone --- nastavak pustolovina likova iz Bridge of Birds, ovog puta uključujući i posjet vrlo birokratskom paklu

Valente - Six-Gun Snow White --- vrlo zanimljiv spin na Snjeguljicu, plus dobar weird western

Gaiman - Fortunately the Milk --- :love: :love: :love:

Mira Grant - Feed i Last Stand of California Browncoats ---- Feed mi je bio prerastegnut ali Last Stand mi je bio super...geeks vs zombies ftw

Cole - Fortress Frontier i Breach Zone ---- dva koraka naprijed od prve knjige, bolja karakterizacija likova i još više gaddem eksplozivne akcije. Ovo treba biti film.

Bear - White city, ad eternum i Garrett Investigates --- sviđa mi se ovaj serijal, nadam se da će još koju novelu u njega smjestiti...
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Sandman »

@LordShaper

Na osnovu tvog prošlog popisa pročitao sam Retributio Falls. Zabavno, ali moram priznat da mi fali malo "mesa". Malo više opisa da se više povežem sa likovima. Još me nije povuklo da pročitam nastavak.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
Post Reply