Što trenutno čituckate?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by poison »

pročitala divergent v. roth. nisam impresionirana. svi elementi su tu: akcija, kickass protagonistica, koja mora pobijediti vlastite slabosti da bi preživjela, zgodni tajanstveni frajer koji na prvu pada na nju, romansa, protagonistica ima (umjerenu) supermoć koja joj omogućava da jedina može spasiti svijet kakav poznaje... ali nešto jednostavno nedostaje. (osim ljubavnog trokuta. njega - za sada - nema, i ni najmanje mi ne nedostaje.) akcija je tu, ali nije dovoljno napeta. ni u jednom trenutku ne strahujem za njen život. romansa je tu, ali nije dovoljno električna. nije da nema kemije među likovima, ali ta kemija je, onako, mlaka i razvodnjena. vidi se da tu ima neke privlačnosti, no ni u jednom trenutku ne skakućem gore dolje na stolici od iščekivanja hoće li se konačno primiti za ruke, zagrliti, poljubiti...
konačna ocjena je trojka. nemam velikih zamjerki, sve je izvedeno dobro, ali nedostaje duha. što da vam više kažem, radi se o trilogiji a ja uopće nemam želju započeti drugu knjigu. ne zato što je prva bila loša, nego jer nije bila dovoljno dobra. puno stvari obećano, malo toga sprovedeno do kraja.
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Afro
Puppeteer
Posts: 102
Joined: 09 Nov 2010, 14:51

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Afro »

Ostavio se gledanja GoT-a nakon dvije sezone i uhvatio romana. Upravo sam završio "Gozbu vrana".

Martin, osim što je dobar pisac, dobar je i psiholog: jednog je ultimativnog negativca, Jamiea Lannistera, uspio prikazati gotovo kao milo janje koje štiti slabe i bori se protiv nepravde. Zapravo, natjerao je čitatelja (mene barem) da ga podržavam u njegovim djelima, iako sam samo stotinjak stranica ranije jedva čekao da ga netko skrati za glavu.

Odličan serijal, ali to ste ionako svi već znali.
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Sandman »

Pročitao od Patricka Rothfussa prve dvije knjige iz The Kingkiller Chronicle serijala. The Name of the Wind i The Wise Man's Fear, treća bi valjda trebala izaći iduće godine.

Meni jako dobro. Ja volim taj coming of age fantasy. Povlači za sobom da je radnja dosta razvučena, ali meni paše. I nema bacanja magije na sve strane ... Dapače "magija" (jer u biti nema magije) je meni jako dobro prikazana, kao alkemija koju može svatko više-manje naučiti.

Preporučio bih svakom kome se recimo sviđa Robin Hobb i slične stvari.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Nakon 5.Marsonica sam skužio da više uopće ne čitam romane i odlučio promijeniti tu činjenicu.

I tako, sad čitam priče i novele nominirane za Huga... Tolko o uspjehu gornje odluke.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Sandman »

Meni zadnja dva Marsonica i dva Siriusa B stoje netaknuta.

Zato se bacam na The Rhesus Chart od Strossa. :P
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Dobar je Rhesus Chart, samo da napomenem da je stilom i razvojem radnje ponešto drugačiji od prethodnih knjiga (plus, ovo je prva u kojoj ne daje hommage nekom od spy fiction pisaca pošto je, kako sam Stross kaže, Laundry Files već putem razvio vlastiti stil)
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Vešeraj mi je na Pročitaj-to-već-jednom-majmune-jedan listi, i to vrlo visoko. Želim ga pročitati prije nego li mi ga Stross spoila u slijedećim nastavcima, ili neko od vas ovdje. :D
Baš sam pročitao Equoid u kojem se bakće se jednorozima i živcira Lovecraftove fanove. Moram ću još malo usporediti stilove tokom čitanja ostalih...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Sandman »

Evo, ja sam upravo pričitao koji whiskey da kupim dok sam u Londonu, Glenmorangie.
Super je kad pisci spominju takve stvari, ako neće biti dobar poslat ću Strossu račun. :zubo:

Još moram naći preporuku za irski, ali to ću ugnjavit nekog domoroca tamo.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Equiod je definitivno najdisturbing prikaz jednoroga everrrr. :notworthy: :zbunj: :notworthy:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Sandman »

Jup, dobar je Rhesus Chart.

Koliko znam trebale bi biti još dvije knjige, što će na kraju ostati od jadnog Boba?
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Ne ne, bit će više od još dvije knjige - to se samo zna za slijedeće dvije što će otprilike biti. Bob ide sad malo na pauzu - slijedeća je knjiga iz perspektive Mo (počinje par tjedana prije kraja radnje u RC tako da ćemo vidjeti kako ovaj razgovor na kraju izgleda iz njene perspektive) a knjiga nakon te iz perspektive Alexa. Tek treća slijedeća knjiga se vraća na Bobov POV...
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Sandman »

Nisam baš pratio vijesti o Strossu u zadnje vrijeme. Slučajno naletio da je ovo izašlo.

Znam da je prije govorio da bi trebalo biti sedam knjiga. I vidio na wikipedii da su navedena još dva radna naslova.

Živo me zanima iduća, da vidim Mo u akciji.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by arkturuz »

Čitam Revelation Space. Zakaj sam ovo ignorirao sve ove godine do sada, ne znam. Isto kao i House of Suns: genijalno!
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

S obzirom da je za većinu romana u Hugo paketu dan sam odlomak, završih s njim i prijeđoh na roman koji mi se na polici taloži već neko vrijeme...
Desolation Road Iana McDonalda... Kolko sam ga čekao, pročitat ću ga baš onak, s guštom.
Randomness is strong with this one!
Post Reply