Što trenutno čituckate?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Black Lung Captain daje popriličan character development za nekoliko članova posade (mislim da ostale štedi za treći), ponajviše za Freya, Crakea i Jez...
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Povratak na domaćice; Istrakonski Virus časti i Samostanske priče
Randomness is strong with this one!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Istrakonska me malo razočarala, Samostanske su bile OK... Više o tome u redovnim recenzijama ovdje, kad ona druga dva pročitaju svoje :lol:

U međuvremenu, počeo sam listati The Hundred Thousand Kingdoms od N.K. Jemisin i ispalo je da sam ju pročitao cijelu.
Sad počinjem s Carmillom od Le Fanua. Bio čovjek Ghost of Honor na Shamrokonu, pa da vidimo što ima za reć.
(Imao sam drugh planova, ali mi ih je Book Club pokvario... :read: )
Randomness is strong with this one!
User avatar
cvicek
Ewok
Posts: 12
Joined: 01 Jul 2008, 08:10

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by cvicek »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:
cvicek wrote:Kad završim s ovom knjigom, dalje krećem na „Time's eye“ (koju sam kod Sferakonskog trgovca ove godine uspio iscjenkat s 30 na 20kn ), već dugo nisam čitao dužu timetravel priču...
To ti je inače prvi dio trilogije, čisto za informaciju, da se ne iznenadiš kad vidiš da na kraju nema kraja. :)
Znam, informirao sam se prije čitanja da je to samo prvi dio i da je trilogija SPOILER!!<<ostavila mogućnost nastavka ali je i ovakva kakva je solidno zatvorena cjelina>>. Više od toga si nisam htio spoilati, no nažalost sam u međuvremenu na ovom forumu naišao na jedan čini mi se ključni spoiler vezan uz tu trilogiju...

Arthur C. Clarke & Stephen Baxter: „Time's Eye“
Ovom knjigom sam završio čitanje svega što od Clarkea imam doma.
Sama priča mi je relativno zanimljiva i dinamična i iako mi je na početku djelovala previše naivno (skoro pa srdačni susret Britanaca iz 19. i 21. stoljeća), kasnije se stvari popravljaju kad dođu horde, i ima sasvim dovoljno glavnih likova koji ne prežive do kraja. U tom smislu sam zadovoljan. :).
Opet gomila nepoznatih riječi. Ne toliko modernih engleskih izraza koliko onih iz kulturološkoga okvira kolonijalne Indije i Pakistana u 19. stoljeću. Bilo je i ponešto usput i ponešto posjećivanja wikipedije da se više upoznam sa sepoyima, sowarima, Kiplingu i sl.
Knjiga mi je djelovala kao neka SF miniserija u kojoj se samo prva i zadnja epizoda intenzivnije bave glavnom radnjom, dok su epizode između više kao fileri s povremenim doticajima s glavnom radnjom... no možda se i varam u smislu da su neke od bitnijih stvari tu bile s razlogom (konkretno djelovi povijesti koji su „kopipejstani“), što ću jednom i saznati jer namjeravam pročitati nastavke, ali mi trenutačno i nije preveliki prioritet da to bude što prije. Ako ne prije, možda na sljedećem Sferakonu. I sad sam se sjetio što me živciralo kod prijašnje zbirke: mjerne jedinice. U ovoj nije bilo toliko svih tih feetova, milja, furlona i sličnih imperijskih jedinica koje u glavi redovito idem preračunavati u SI što smeta tečnosti čitanja.
I naravno, jači udar ASMRa nakon što sam pred kraj naletio na meni najdraži Clarkeov citat iz Odiseje.

Frederik Pohl: Dolaze kvantne mačke
Ovu knjigu već godinama premećem okolo i nikako da krenem čtati jer sam na temelju naslova mislio da se radi o nečemu sasvim neozbiljnom. (i ne sjećam se kad sam je i zašto kupio/osvojio)
No neovisno o naslovu, ispala mi je i više nego dobra priča. Pogotovo pred kraj. Nažalost, već prije sredine sam točno pretpostavio kako bi mogla završiti (imao nekoliko ideja, većina se ostvarila), no svejedno nije umanjilo gušt. U jednom trenutku je ispao nekakav „trekastičan“ trenutak, da tako nazovem. Tokom čitanja sam se nekoliko puta izgubio u tim višestrukim vremenskim linijama, pa se vraćao provjeriti koji je lik iz koje linije, skoro sam si krenuo raditi tablicu :)
Ovo je jedna od rijetkih knjiga u zadnje vrijeme koju sam išao čitati hr prijevod. S jedne strane mi je godilo jer sam čitao brže i lakše, ali s druge... ne znam da li je radi prevoditelja (Predrag Raos) ali tekst mi je jako često djelovao pomalo sprdajući i neozbiljan u stilu (parafraziram) „na kraju je nije ispalo sranje... hehehe .... ispalo je generalno sranje“ (ali ništa strašno, navikao sam se i ponekad mi je i pasalo), plus nekolicina pravopisnih grešaka od kojih me najviše zbunilo kad je jedno od prvih poglavlja bilo imenovano „19.kolovoza 1993“ umjesto „1983“.

I dalje mi je na redu najnovija Sferakonska zbirka koju sam već krenuo čitati, ali usporio...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Grmbl.. Pohlove mačke su mi vječno zakopane između 5. i 10. mjesta Hrpe-Za-Pročitat :oops:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Sandman »

Kvantne mačke sam pročitao tamo negdje 90-ih, i da me ubiješ ne sjećam se o čemu se radi. :scratch:
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
Nog
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Aug 2009, 19:47
Location: Veja

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Nog »

Kvantne mačke su mi ostale kao jedan od boljih romana o paralelnim svjetovima.

Inače upravo pročitao Tuđinka (Outlander). Nije ni fantasi, a još manje SF već povjesni, jer barem po mom mišljenju i da autorica nije ubacila vremenski skok već počela direktno u 18stom stoljeću priča bi se mogla razvijat sasvim isto. Inače mi je sjeo jer volim i povjesne romane ako su dobro napisani.
Navigare necesse est, vivere non est necesse
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

@Nog
Da li je to Outlander od Diane Gabaldon? Bolničarka iz 2. svjetskog rata završi u 18 stoljeću? Frendica koja ju je čitala mi je rekla da se ne može odlučiti da li je riječ o SFu, ljubiću ili povijesnom romanu. Ove godine su po tome složili seriju, ako se ne varam.

Kad smo već kod putovnja kroz vrijeme, ja nastavljam sa zuboslavima. Nakon Carmille, sad sam na Draculi Brama Stokera.
Eh, za Carmilu se zaista vidi kako je pisana u 1870-ima...
Randomness is strong with this one!
Nog
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Aug 2009, 19:47
Location: Veja

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Nog »

Xaotix wrote:@Nog
Da li je to Outlander od Diane Gabaldon? Bolničarka iz 2. svjetskog rata završi u 18 stoljeću? Frendica koja ju je čitala mi je rekla da se ne može odlučiti da li je riječ o SFu, ljubiću ili povijesnom romanu. Ove godine su po tome složili seriju, ako se ne varam.
...
Je, to je to. Kao što sam napisao po meni to nije SF jer jedini element je taj skok u povjest, a ostatak romana bi funkcionirao potpuno isto da je glavna junakinja malo slobodoumnija žena iz istog stoljeća. Što se tiče odluke povjesni ili ljubić odluči sam, meni vuče više na povjesni. Ljubavnu priču uostalom danas ima skoro svaki roman u svakom žanru.
Navigare necesse est, vivere non est necesse
Nog
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Aug 2009, 19:47
Location: Veja

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Nog »

Robopokalipsa (D.H.Wilson) napokon malo novijeg pravog SFa. :cheers:
Navigare necesse est, vivere non est necesse
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Krzysztof K. Kietzman Constructs of innocence in selected works of cyberpunk and postcyberpunk fiction
Slobodan za download pa tko želi... (Samo da upozorim, riječ je o magisteriju koji ponekad pati od ponavljanja, ali ima zanimljivih djelova. Ako vam se sviđa teoretski dio UBIQ-a, onda bi i ovo moglo imati šanse. Ako ga preskačete... ne trudite se :lol:)
Randomness is strong with this one!
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Acrodyn »

Sablju <3 To mi je prvi put :angel:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Izitpajn »

Ma okej je Sablja, ali nisam siguran da je za dvaput.

A trenutno čitam od Borisa Havela "Arapsko-izraelski sukob". I paralelno proučavam "Player of Games".
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Izgleda da sam na domaćem do daljnjega:
Drum Ivana Lutza i Gordana Sundaća
Randomness is strong with this one!
Post Reply