Što trenutno čituckate?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Dagi »

Xaotix wrote:Extraordinary Engines? Izvrsna zbirka!
A taman sam htio odogovoriti kako me Extraordinary Engines nije baš odvalila. Priče su prilično na isti kalup, bez ikakvog širenja šablone viktorijanska Engleska-parna mašinerija. Eh, da je to bila uređivačka politika, nije; to se vidi i iz one jedine tehnofantazije koja je napravila odmak u univerzum nalik Miyazikijevima (na žalost, zbirka mi nije pri ruci da mogu citirati točan naslov i autora). Jednom riječju, zbirka samo podvlači limitacije podžanra, kako vremenske i prostorne (ekstrapolacija u kojoj Mars glumi australske kažnjeničke kolonije i nije bogznašto), tako i tehnološke.
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by galaxie500 »

Ovih par priča koje sam pročitao, tako tako, ali nekako me nisu zapalile (inače nisam ljubitelj pomodnih žanrova, no najbolji steampumk kojeg sam pročitao su romani Iana MacLeoda, koji ima i jednu od boljih priča ovdje, Light Ages i House of Storms, no oni su i nešto više od steampunka, kao i par priča od Chianga - npr. 72 Letters).

Sad sam opet prekinuo čitati Engines, jer sam dobio antologiju Engineering Infinity, hard SF, došao sam negdje do polovice, ima par izvrsnih stvari (Rajaniemi, Rusch, Karl Schroeder). Čekam novog Wolfea, koji je upravo izašao, Best Of Nivena i još par stvari, ali kako više u zadnje vrijeme čitam astrofiziku i popularnu znanost (Kaku, Evalyn Gates, neke udžbenike i sl.), ne znam kad ću to sve stići.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Dagi wrote:A taman sam htio odogovoriti kako me Extraordinary Engines nije baš odvalila.
Meni se svidjelo. Sve što si rekao za zbirku stoji, ali ja još nisam dovoljno zasićen steampunkom da bi me to toliko smetalo... Pitaj me za nekih 1000 stranica paropankera, pa ću vjerojatno biti kritičniji :zubo:
Randomness is strong with this one!
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Dagi »

Xaotix wrote:Meni se svidjelo. Sve što si rekao za zbirku stoji, ali ja još nisam dovoljno zasićen steampunkom da bi me to toliko smetalo... Pitaj me za nekih 1000 stranica paropankera, pa ću vjerojatno biti kritičniji :zubo:
Hoću, hoću. :zubo:
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by galaxie500 »

Započeo Home Fires Gene Wolfea, novi roman. Književnost glavnog toka zamaskirana u SF triler (ovo nije pokuda). S razlikom da Wolfe dobro poznaje SF (usporedi s Cormackom McCarthyjem i nekim drugim pokušajima mainstream pisaca da "ne pišu" SF). Usput pomalo čituckam i Nivenov Best of.
Došla nova pošiljka knjiga, Lundwallova ilustrirana povijest SF-a (malo zbrčkana, no zanimljiv pogled nekog tko nije Amer - u usporedbi s knjigom vrlo sličnog naziva Jamesa Gunna), zbirka Nelsona Bonda Far Side of Nowhere (pulp pisac iz četrdesetih), zbirka Brighten to Incadescence Michaela Bishopa (jedan od meni najdražih pisaca)... a tu je i nova pošiljka pulpova iz tridesetih, četrdesetih i pedesetih (zbog ovoga otvaram novi topic).
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Zavrsio Mievillovog Krakena i dobar je, ali me previše podsjeća na Gaimanov Neverwhere. Kroz prvu trećinu knjige sam imao osjećaj da ponovo čitam Gaimana. S tim da od svih "magičnih" svjetova koji e nalaze uz naš realni, Mieville mi neke stvari ima najlošije obrađene.

Sad sam na Bacigalupijevoj Wind-up girl
Randomness is strong with this one!
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by poison »

ursula leguin - rocannon's world (malo sporo ide radnja)
charles stross - merchant princes. prva knjiga za čistu peticu.
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by arkturuz »

"Rokanonov svet" :cheers:
Pročitao sam je par puta, odlična je i tragična malo... :zbunj:

On-topic, nakon "Dhalgrena" čitam Delanyjev "Triton", a nakon toga me čeka još i "The Fall of the Towers".
Delany je odličan na toliko razina (pun intended :D ) da je to strašno. Definitivno će mi prešišat neke najdraže pisce iz te ere (60-te, 70-te).
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 768
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Zeljko »

ja baš završio ursulinog Čovjeka praznih šaka

inače Rohanov svijet mi je jedna od sljedećih knjiga
sada se zabavljam siriusom 12
pravo dobrih priča ima
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by poison »

aaa, the dispossessed! apsolutni masterpiece!
nakon njega sve djeluje tri koplja niže ;)
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Ire »

arkturuz wrote:Delany je odličan na toliko razina
duh :kava: :D
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
cvicek
Ewok
Posts: 12
Joined: 01 Jul 2008, 08:10

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by cvicek »

Aldous Huxley: Divni novi svijet
Htio sam čitati "1984". ali sam skužio da je nemam doma, pa sam krenuo s ovom. I nije mi loša, neovisno o tome što je prastara. Pomalo naivna u nekim detaljima, ali sveukupno mi se sviđa.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

cvicek wrote:Aldous Huxley: Divni novi svijet
Meni jedna od dražih distopija. U stvari, jedna od rijetkih koje bi funkcionirale na zadovoljstvo svih uključenih...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Domaći program:
Žiljakova zbirka Božja Vučica, sa izvrsnom naslovnom pričom, i Krušvarovi Izvršitelji nauma gospodnjeg (znam, znam.. kasnim, ali htio sam ju pročitati sa historijskim odmakom... :lol: )
Randomness is strong with this one!
Post Reply