Što trenutno čituckate?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by poison »

baš ga i ja čitam.
nego, tko je taj roman svrstao u steampunk? meni bi to prije bio biopunk (ako se već razbacujemo punkovima).
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by galaxie500 »

Quicksilver wrote:Počela sam prije dva dana s Ballardovim The Drowned World. Uglavnom, sad sam negdje na pola. U knjizi je gotovo isto vruće i nesnosno likovima, kao meni tu ovih dana u Zagrebu (okej, njima ipak malo više jer je kod njih temperatura 35 - 45°C). Ležim na krevetu, vrućina udara, čitam...likovi u romanu skapavaju od vrućine i na trenutke brijem da čitam 4D knjigu. A kad začujem vrane, ko da su iguane iz knjige. Totalno sick. Bojim se da likovi neće dobro završit, a ni mi ovdje...nekak me sve od vrućine puklo na bed, pa mi se čini da će cijeli ovaj svijet, kao Ballardov, propast u nekog kataklizmi...da će.. izgorit...kaos.


Ako ti je tu vruće, pročitaj Ballardov The Drought, tu je bar za deset stupnjeva vruće, a ni u Crystal World nije puno hladnije.
Tri izvrsna romana jednog od mojih omiljenih pisaca.
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by galaxie500 »

poison wrote:baš ga i ja čitam.
nego, tko je taj roman svrstao u steampunk? meni bi to prije bio biopunk (ako se već razbacujemo punkovima).

Nitko tko ga je čitao. Netko vidio na koricama zeppeline i načuo da ima nekih gadgeta poput pogona na opruge i sl.
Meni najdraži noviji pisac (nedavno čitao i Ship breakera).
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by niniane »

Dovršila "Ja, Lucifer" Glena Duncana i "Good Omens" (opet) dvojca Gaiman & Pratchett, sad sve ne znam čega bih se dalje prvog uhvatila za čitanje, imam valjda desetak knjiga na lageru za "pročitati što prije"
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by poison »

galaxie500 wrote: Meni najdraži noviji pisac (nedavno čitao i Ship breakera).
meni je (s windup girl, drugo nisam čitala) skroz neloš, ali do odličnog mu nedostaju neke stvari. radnja, ok. premisa vrlo zgodna. i razrada štima. likovi zanimljivi. ali... neki detalji jednostavno nemaju smisla. recimo, oni njihovi spring-guns? što je falilo barutu? koristili su ga još stari kinezi, ne? zašto onda ne bi i tehnološki degenerirano društvo?
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by galaxie500 »

Recimo da se krajem 21. stoljeća mogu koristiti i neke inovacije.
Ja doduše ne čitam ovakve knjige tražeći rupe u tehnologiji (cijela tvornica opruga ako ćemo tako nema smisla), jer je ovdje tehnologija samo kao dekor. Ali Bacigalupi je izvstan stilist, uz malo uredničkih zahvata mogao je biti ovo savršen roman, no još uvijek je najbolji u zadnjih nekoliko godina u žanru.

Al, ako nađeš, pročitaj njegovu zbirku Pump Six and other stories, u njoj su i dvije priče iz Calorie svijeta, ali i meni neke još draže stvari, poput naslovne, People of Sand and Slag ili The Fluted Girl.


By the way trenutno paralelno čitam Ballardov High Rise i Crowleyjev Little, Big.
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by poison »

ma, inače ni ja nisam od onih što vole tražiti rupe, ali negdje na pola romana mi se upalila lampica: wtf? kakvi su to pištolji na opruge koji ispucavaju neke metalne stvari sa šiljcima, kad postoji dobri stari barut od kojeg stvari sasvim lijepo rade bum?
da ciljano idem tražiti rupe, pitala bih se, a što je nestalo s idejom vjetroelektrana, hidroelektrana i ostalih nefosilnih načina dobivanja energije? sigurno su praktičniji od megodonta :D bolje da stanem dok me nisi gađao knjigom u glavu, ne? :wave:
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by galaxie500 »

Ma, i rekao sam da cijela tvornica nema smisla (doduše to i sam Anderson kaže). Megodonti (slonovi) su vjerojatno tu kao povijesna sijamska radna snaga. Al' opet, možda i drugi alternativni izvori energije (opruge) imaju smisla. Ne vjerujem da se Bacigalupi nije konzultirao s nekim. (A hidroelektrane čini mi se da na jednom mjestu spominje, onako usput, al' mi se ne da kopat opet po knjizi).

Uostalom pokušat ću ga pitati, pa ako odgovori napišem ovdje.
Ima još par stvari (između ostalog, zašto je Malezija opet postala Malaja, posebice ako su Kinezi izbačeni, a ostali samo muslimani) koje su se mogle uredničkim škarama popraviti, ali Bacigalupijeva proza je toliko dobra, da je meni jedino bolji od njega Ian McDonald (ovih dana bi mi trebao stići njegov novi Dervish House, pa ću vidjeti).
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by writer16 »

predvidljivo iracionalni, osjećaj za nadnaravno, čitač tmine.....
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Brumiko »

Vernor Vinge, Jazbina na nebu.

Čital sem već tu knjigu u engleskom izvorniku, Deepness in The Sky, stoga kaj sam mislil da ju kljakavi Algoritam nigdar ne bu prevel. Mjesec dana nakon kaj ju pročitah, ipak se pojavil prijevod kojega tek ovih dana posudih iz knjižnice, a sve zato kaj mi Vingeja bješe priličan problem čitati na engleskom. Naprosto spada u pisce...kompleksnijega izričaja, ne znam kak bi se drukčije izrazil, za razliku od Banksa, Clarkea ili Reynoldsa s čijim engleskim nisam imal problema.

Nego, od Vingeja još pročitah Vatru nad Dubinom i Rat Miru. Njegov sam apsolutni štovatelj. Ima li još takvih ovdje?
Nog
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Aug 2009, 19:47
Location: Veja

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Nog »

Brumiko wrote:Vernor Vinge, Jazbina na nebu.

Čital sem već tu knjigu u engleskom izvorniku, Deepness in The Sky, stoga kaj sam mislil da ju kljakavi Algoritam nigdar ne bu prevel. Mjesec dana nakon kaj ju pročitah, ipak se pojavil prijevod kojega tek ovih dana posudih iz knjižnice, a sve zato kaj mi Vingeja bješe priličan problem čitati na engleskom. Naprosto spada u pisce...kompleksnijega izričaja, ne znam kak bi se drukčije izrazil, za razliku od Banksa, Clarkea ili Reynoldsa s čijim engleskim nisam imal problema.

Nego, od Vingeja još pročitah Vatru nad Dubinom i Rat Miru. Njegov sam apsolutni štovatelj. Ima li još takvih ovdje?
Kupio i Vatru nad dubinom i Jazbina na nebu, ali Rat Miru iako dobar mi nekako nije sjel.
Navigare necesse est, vivere non est necesse
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Ire »

Richard Morgan, Altered Carbon
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by writer16 »

Ire wrote:Richard Morgan, Altered Carbon
meni se knjiga ful dopala (ona jedna scena sexa pod drogama, ak se dobro sjećam) je jako maštovito napisana (ili je barem bila kad sam je čitao prije par godina) :cheers:
na hrv. sam je pročitao, i pročitao sam negdje da je izašao nastavak ali mi ga se nije dalo nabavljati , možda budem jednog dana kad se sjetim :(
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by suaco »

dobro morgan pise, i dobri su nastavci ;) samo nemoj ocekivati potpuno isto, covjek sa svakom knjigom lagano mijenja podzanrove :) doduse, ja sam procitala prve dvije i pola trece, nisam bas savrseni izvor informacija :D
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
Post Reply