Što trenutno čituckate?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by LordShaper »

Aleksandar Žiljak - Slijepe ptice

:notworthy:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Don't Panic
Ewok
Posts: 42
Joined: 10 Dec 2009, 13:12
Location: ZG

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Don't Panic »

Heinlein: Dvostruka zvijezda
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by galaxie500 »

Nakon Dickove Simulacre koja mi je vjerojatno najsjebaniji Dickov roman do sada (da ne govorim da nema kraja, da je sve što se događa logički nemoguće, ne mislim na radnju, nego interakciju između glavnih likova u romanu), a ipak zanimljiviji od većine danas pisanog SF-a, morao sam uzeti pauzu od Dicka i pročitao sam Shadows in the Sun Chada Olivera, za kojega, pretpostavljam, većina ovdje nije ni čula.
Oliver je bio antropolog i tematski preteča Ursule LeGuin. Pisao je od početka pedesetih do 1993., kad je umro. Neki su ga kritičari uvrštavali među velikane SF-a, što je svojim kraćim pričama, te s nekoliko romana, od kojih je Shadows in the Sun vjerojatno najpoznatiji, i zaslužio. Česta tema njegovih priča je prvi kontakt, ali obrađen s humanističke, antropološke strane.
Pisanje mu je ponekad pomalo drveno, no s dovoljno osjećaja i pameti da bi bilo zanimljivo.


Sada sam na Dickovom We Can Build You, koji je neka vrsta prequela Simulacri (isti jedan od glavnih likova, androidi kao tema i sl.)
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Ire »

Amberville
Tim Davys

http://www.mvinfo.hr/najnovije-knjige-o ... ?ppar=5356

ne znam na što me podsjeća :zubo: hm hm hm :hekla:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Olga Larionova: Leopard s Kilimanjara.
Završio sam ju danas Ima par zanimljivih točaka, ali trebat ću to raspravit s nekim.

Slijedeća je Brain Plague od Joan Slonczewskii.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Milena »

China Miéville: The City & the City. Meni je briljantna. (Recenzija na Milerami, ako je netko nije vidio.)
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by poison »

me too. pročitala recenziju, pa stavila dinu na stranu (ove godine sam nekako u fazi refreshanja klasika) da prvo pročitam to, jer me opis stvarno zaintrigirao.
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Milena »

:D
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Belzebubbles »

Vonnegut - Slaughterhouse-Five
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by galaxie500 »

Nakon ponovnog čitanja The Crystal World Ballarda (izvrstan roman), počeo sam novoga Egana, Zendegi, svježe pristigloga.
Near-future political thriller set in Iran. Za sada dobro. Kupio me glazbenim ukusom.
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by poison »

davim gibsonov "difference engine". taman kad zaključim da je do kraja u banani, i odlučim odustati, počne se događati nešto zanimljivo, nastavim čitati, pa onda nakon toga opet tapka u mjestu...
nekako mi se čini da steampunk ipak nije za mene...
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by galaxie500 »

Ja inače mrzim te podjele na "subžanrove".
Sad je, kao, steampunk ponovo moderan (nakon Jettera i Powersa prije skoro trideset godina, pa i spomenutog Difference Engine), sad su svi počeli pisati nekakve steampunk romane i priče.
Pa steampunkom proglašavaju i Windup Girl genijalca Paola Bacigalupija, valjda u svrhu marketinga, premda vani nisam vido da ga se tako reklamira.
To je isto kao i izmišljanje grungea, novog punka, stotinu vrsta metala i sl.
Marketing za tinjedžere.
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by poison »

galaxie500 wrote: Pa steampunkom proglašavaju i Windup Girl genijalca Paola Bacigalupija, valjda u svrhu marketinga, premda vani nisam vido da ga se tako reklamira.
a nije? onda ga ne križam s to-read popisa.

inače, steampunk uspješno izbjegavam već dulji niz godina, nisam ljubitelj alternativne povijesti (osim kod g.g. kaya), a i sam opis steampunka me nikada nije privlačio... a onda sam pročitala mileninu genijalnu steampunk priču objavljenu na milerami, i odlučila žanru dati šansu.
i osjećaj je bio kao i svaki puta kada zaboravim zašto ne volim masline, pa im dam šansu, a onda moram trpati u usta pet orbita odjednom.
gibsona ću pročitati do kraja, makar mi to bilo zadnje... ali nakon toga... :wave:
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by galaxie500 »

Windup Girl je futuristički roman u s radnjom u Tajlandu (relativno bliska budućnost, nema više nafte....)
Daleko najbolji roman prošle godine. Zbog nekih gadgeta i možda atmosfere neki su ga naši svrstali pod steampunk (zeppelini...), ali Bacigalupi je vjerojatno najbolji novi SF pisac zadnjih deset godina, pratim ga od prve objavljene priče u F&SF-u 1999. (nakon toga ga nije bilo par godina i po maloj produkciji bio je najsličniji drugom genijalcu, Tedu Chiangu, a onda je zadnjih dvije-tri godine objavio zbirku priča i dva romana, najnoviji Shipbreaker imam, ali ga još nisam stigao pročitati (reklamira se kao knjiga za omladinu - YA).
Windup Girl je najsličniji Ianu McDonaldu (River of Gods, smješten u Indiji) ili nekim pričama Geoffa Rymana (Kina, Kambodža), a evo i novom Eganu (Iran), premda je, za sada, Bacigalupi puno bolji od novog Egana.

Također preporučujem svima koji su spremni izdvojiti dvadesetak dolara za novelu, novu priču Teda Chianga koja će se pojaviti za otprilike mjesec dana, The Lifecycle of Software Objects, a ako ne voliš steampunk, probaj Chiangovu zbirku The Stories of Your Life i priču 72 Letters, ili Exhalation, koja nije u zbirci, a može se naći free na internetu, možda promijeniš mišljenje o mogućnostima koje pružaju alternativne prošlosti.
Post Reply