Što trenutno čituckate?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
Ariel
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 02 Feb 2008, 23:14
Location: Split

Re: Sto trenutno cituckate?

Unread post by Ariel »

toplo preporučam knjigu "Svijet se kaže šuma" od URSULE K. LE GUIN. ja sam je pročitala u jedno popodne. :kava: ako je negdje već spomenuta, sorry što ponavljem ali nisam stigla pročitat sve postove. :novi:
U STVARNOSTI JE REALNOST SASVIM DRUKČIJA. :kava:
User avatar
Ariel
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 02 Feb 2008, 23:14
Location: Split

Re:

Unread post by Ariel »

Izitpajn wrote:Vjerojatno nigdje. Trenutno važeća teorija, i to prilično čvrsta, je da je meteor pljusnuo na Yucatan. Navodno se i vidi krater. Null Effort je napisan prije 18+ godina, a moguće je da su ovo otkrili tek nedavno.
ako su mene točno učili na faksu, a usrdno se nadam da jesu, pao je komet tamo gdje je sada Meksički zaljev, (koji je BTW tako i nasto) a Yucatan je kopno najbliže mjestu pada pa su se istraživanja tako vršila. uglavnom, našli su jedan element, iridij, ako me sjećanje ne vara, koji ne postoji na zemlji nego je stigao iz svemira, na meteoru.
U STVARNOSTI JE REALNOST SASVIM DRUKČIJA. :kava:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Sto trenutno cituckate?

Unread post by Izitpajn »

Koliko se ja sjećam, krater je pored Yucatana i definitivno nije riječ o cijelom Meksičkom zaljevu, jer da jest, ne bi izumrli samo dinosauri nego otprilike i sve ostalo, a Zemlja bi dobila još jedan Mjesec na isti način na koji je dobila i prvi. Naravno, nisam siguran, a trenutno ne stignem zvirnut na Wikipediju ;)

Što se tiče iridija, opet, ne znam točno, ali nije mi jasno kako nekog elementa može biti u svemiru, a nimalo na Zemlji (osim plinova, ali iridij nije plin). Mislim da se kemijski sastav Zemlje i asteroida može razlikovati samo u postotku pojedinih tvari, nikako po tome čega ima, a čega nema.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Sto trenutno cituckate?

Unread post by Ire »

pročitala "13. krug bezdana" (autori, hvala, bacili ste me u depru) i bacam se na istrakonsku zbirku
Instant Geek. Just Add Coffee.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Sto trenutno cituckate?

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Izitpajn wrote: Koliko se ja sjećam, krater je pored Yucatana i definitivno nije riječ o cijelom Meksičkom zaljevu, jer da jest, ne bi izumrli samo dinosauri nego otprilike i sve ostalo, a Zemlja bi dobila još jedan Mjesec na isti način na koji je dobila i prvi. Naravno, nisam siguran, a trenutno ne stignem zvirnut na Wikipediju ;)

Što se tiče iridija, opet, ne znam točno, ali nije mi jasno kako nekog elementa može biti u svemiru, a nimalo na Zemlji (osim plinova, ali iridij nije plin). Mislim da se kemijski sastav Zemlje i asteroida može razlikovati samo u postotku pojedinih tvari, nikako po tome čega ima, a čega nema.
Krater je na Yucatanu. Stvar s iridijem je u tome da je na granici krede i tercijara nađen sloj s povećanom koncentracijom iridija. Dakle, ne radi se o tome da iridija nema na Zemlji, već je koncentracija značajno povećana i to u tankom sloju, koji je identificiran na više mjesta razbacanih po Zemlji. Znači da se sloj s jednog mjesta raširio kroz atmosferu i onda taložio globalno.

Kvaka je u tome što taj iridij može doći od svemirskog tijela, ali i od jakih vulkanskih erupcija. OK, mjesto udara je nađeno, ali je kraj krede također bio i period posebno jakih vulkanskih aktivnosti na području Indije (koja je tada bila negdje između Afrike i svog sadašnjeg položaja, nabijena na Aziju). Kao i udar gromade from outer space, tako su i vulkanske erupcije kataklizmičkih razmjera mogle prouzročiti ... pa, kataklizmu. Pa se diskusija nastavlja.
A. Ziljak
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Sto trenutno cituckate?

Unread post by niniane »

Pročitala par odabranih priča iz zbirke "Da sam Šejn" - Selanova me se dosta dojmila.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Ariel
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 02 Feb 2008, 23:14
Location: Split

Re: Sto trenutno cituckate?

Unread post by Ariel »

ako je netko zainteresiran za popularno-znanstvene publikacije neka pročita knjigu " Sedam evinih kćeri" Bryan Sykes,
http://www.vjesnik.hr/html/2001/05/27/C ... ?r=kul&c=2
a ima i svojevrsni nastavak "Adamovo prokletstvo". meni su bile full zanimljive. :thumbup:
U STVARNOSTI JE REALNOST SASVIM DRUKČIJA. :kava:
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Sto trenutno cituckate?

Unread post by LordShaper »

Dean Koontz->The Good Guy

Postao mi je već predvidljiv pred nekoliko romana, ali jednostavno ima ono nešto što me tjera da ga i dalje čitam :cheers:

Mislim da su to prvenstveno bizarni likovi :zubo:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: Sto trenutno cituckate?

Unread post by writer16 »

mislim kako sam ja mogao znati da su ian banks i ian m banks jedno te iste osobe? toliko pametan nisam :dum: iako sam stvarno igrom slučajnosti nabavio obe njegove knjige sci fi i non sci fi....zabrinjavajuće i scary.... :scratch:
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Re: Sto trenutno cituckate?

Unread post by Alien2dio »

ovo - MONTY PYTHON - AUTOBIOGRAFIJA

Image
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Sto trenutno cituckate?

Unread post by Sandman »

Image

skinut besplatan pdf, pa ak netko hoće nek javi da mu pošaljem mailom
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Sto trenutno cituckate?

Unread post by Belzebubbles »

Alien2dio wrote:ovo - MONTY PYTHON - AUTOBIOGRAFIJA
Dojam?
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Re: Sto trenutno cituckate?

Unread post by Alien2dio »

jako sam zadovoljan.
Detaljan uvid u pozadinu Monty-a i odnose unutar ekipe.
Neke clanove vidis u drugom svjetlu, ili sam ih bar ja drugacije dozivljavao.
Recimo iz rijeci Erica Idle-a da se zakljuciti da je John Cleese gramzljiva p**ka koja bi prodala dupe za 10 funti.
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Sto trenutno cituckate?

Unread post by poison »

Jane Austen - Mansfield Park. svakih par godina se ponovno uhvatim neke njene knjige, žena je toliko ironična i satirična da me svaki puta iznova oduševi.
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
Post Reply