Što trenutno čituckate?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
ahem
Ewok
Posts: 17
Joined: 16 Aug 2006, 12:29
Location: Bosna

Unread post by ahem »

Pro?itao pri?e nominirane za Huga ove godine, date na online ?itanci, bar one koje su bile dostupne (nisu bile dvije Burnsteinove i Sawyreova, a pri?a Doctoorowa: I, robot je objavljena u Futuri). U me?uvremenu su i dodijeljene nagrade Hugo.
Sve su dobre (istina neke malo manje, a neke malo vi[?]e), a i normalno je da su dobre po definiciji, jer ina?e valjda ne bi bile nominirane za Huga
Najvi[?]e mi se svidjela Beaglova :Two hearts, lijepo ispri?ana bajka kroz usta desetogodi[?]nje djevoj?ice, u kojoj su grifon, jednorog, jedan ostarjeli kralj, ?arobnjak a spominju se (samo spominju, u pri?i ih nema) i zmajevi.
Dirnula me je Resnick-ova: Down memory lane, moĹžda zbog toga [?]to su godine glavnih junaka skoro bliske mojima, iako u njoj ba[?] nema puno SF-a.
The little godess je simpati?na, iako je za moj ukus prvi dio malo predug.
Odli?na je i Inside job o pojavljivanju poslije smrti jednog dokazanog skeptika i borca protiv prevara u vezi sa natprirodnim pojavama, kroz usta jednog od tih laĹžnih medijuma.
Magic for beginners je tako?e interesantna, pokupila je puno nagrada, ali nije uspjela da dobije i Huga (mislim da je u glasamju bila druga).
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Eto, ubacujem se. Ne volim dretve tipa "ja ovo, ja ono", ali neka.

Naime, iskoristih godi[?]nji za ?itanje, pa idemo redom.

The Other Side of the Moon, usporedna autobiografija Alekseja Leonova i Davida Scotta. Scott je zapovijedao misijom Apollo 15, a tko ne zna tko je Leonov, nek' apstinira od ovog foruma. A must read! Ima posebnih bisera sa sovjetske strane. Primjerice, kako je Leonov osamdesetih pozvan na raport jerbo je Clarke u Odiseji 2010 napu?io svemirski brod Leonov disidentima - [?]to je dovelo do prekida objavljivanja romana u SSSR-u!

Ender's Game, Orson Scott Card. K'o me?imurska gibanica: red Heinleinovog Space Cadeta, red Haldemanovog Forever Wara, red Kinga kad opisuje djetinje strahove, red Le Gunice (ansible!). ?ita se brzo...

Kriptozoologija, Karl E. McEwan. Iznimno zabavno, prelijepo ilustriranno.

The Meaning of Hitler, Sebastian Haffner, ?itano uz The Origins of the Second World War od A.J.P. Taylora; ovo potonje sam pro?itao prije tucet godina na hrvatskom. Prvi je pruski publicist koji mrzi Hitlera i drĹži kako je isti radio sve po paklenom planu, drugi je povjesni?ar "stare [?]kole" koji se ograni?ava na Hitlera kao lukavog oportunisti?kog drĹžavnika. Taylor napadan [?]ezdesetih zbog te knjige.

Da Vinci Code, Dan Brown. Okej, ?emu frka oko toga?

Difference Engine, Bruce Sterling i Wiliam Gibson. Po?eo ?itati kao odra?ivanje starog duga. Eh, ta dvojica zbilja ne potcjenjuju ?itatelja!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Ender's Game, Orson Scott Card. K'o me?imurska gibanica: red Heinleinovog Space Cadeta, red Haldemanovog Forever Wara, red Kinga kad opisuje djetinje strahove, red Le Gunice (ansible!). ?ita se brzo...
ovo sam pročitala prošlog ljeta i bilo mi je super!
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

?ita se vrlo brzo, dobro je napisano. No, malo zaguglah, pa sam na[?]ao kako sam Card navodi kao nadahnu?e Asimovljeve Fondacije (ZaduĹžbine), kao i povijesnice Ameri?kog gra?anskog rata. O?ito ima toga jo[?].

Osobno, drĹžim djelce jako eklekti?nim. Ne ?udi me dodijeljeni Hugo, ali Nebula...
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Unread post by arkturuz »

Trenutno ?itam 'The Fifth Head of Cerberus' Genea Wolfea. Jako zanimljivo (i kratko) djelce.
Nakon toga me na ormaru ?eka Cryptonomicon od 1000 stranica. Grrrrr :)
Al jedva ?ekam, hehe
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Unread post by Sandman »

Dagi wrote: Ender's Game, Orson Scott Card. K'o me?imurska gibanica: red Heinleinovog Space Cadeta, red Haldemanovog Forever Wara, red Kinga kad opisuje djetinje strahove, red Le Gunice (ansible!). ?ita se brzo...
Ja sam pročitao i nastavak Speaker for the Dead, koji je meni puno bolji i preopručio bih ga svima. Kako je Card sam rekao, prvo je morao napisati Ender's Game da bi mogao napisati Speaker for the Dead. Ne čita se tako brzo jer je puno kompleksnija knjiga. Iako se vrlo brzo skuži u kojem smjeru stvar ide.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Sandman wrote: Ja sam pro?itao i nastavak Speaker for the Dead, koji je meni puno bolji i preopru?io bih ga svima. Kako je Card sam rekao, prvo je morao napisati Ender's Game da bi mogao napisati Speaker for the Dead. Ne ?ita se tako brzo jer je puno kompleksnija knjiga. (...)
Iskreno, ba[?] me ne vu?e ?itati nastavak, no hvala na preporuci. Ĺ to se ti?e "brzog" ?itanja, to generalno drĹžim pohvalnim.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Ranko Muniti?: Fantastika na ekranu. Iako su knjige (dvije su) s po?etka 70-tih, obavezna lektira za sve koje zanima povijest filmske fantastike, posebno horora.
A. Ziljak
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Stephen King - It
pro?itao sam 400 i sitno stranica, dakle jo[?] me ?eka 700tinjak.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
4/\/I)`/
Puppeteer
Posts: 145
Joined: 16 Apr 2005, 01:39
Location: Astralna špilja.
Contact:

Unread post by 4/\/I)`/ »

Michael Crichton - Razotkrivanje ;

Crichton mi je naj, naj, ali mu je SF mnogo, mnogo bolji od "tehno-trilera"
Nakon sto smo transhumirali Velebitom, susreli smo se oci u oci groznom transgresijskom diskrepancijom, kojeg li akcidenta! Zbog horibilnog gigantizma imisije nodalnih tiranopolisa , ekocid je bio negligentno neizbjezan...
User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Unread post by Tanja.C »

?itam slovenski SF roman Observatorij 775 od nekog opskurnog izdava?a (i pisca). Užasno se mu?im jer je nelektoriran, užas. :x
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Tanja.C wrote: jer je nelektoriran, užas. :x
znači tog ima i u europi :lol: :D
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Unread post by writer16 »

pratchett + gaiman dobri predznaci i gu??tam....... :headbang:
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
4/\/I)`/
Puppeteer
Posts: 145
Joined: 16 Apr 2005, 01:39
Location: Astralna špilja.
Contact:

Unread post by 4/\/I)`/ »

Orhan Pamuk - Zovem se CrvenA ;

Yey , trebala sam prije...
Nakon sto smo transhumirali Velebitom, susreli smo se oci u oci groznom transgresijskom diskrepancijom, kojeg li akcidenta! Zbog horibilnog gigantizma imisije nodalnih tiranopolisa , ekocid je bio negligentno neizbjezan...
Post Reply