Enki Bilal

Likovna strana SF-a

Moderator: nelchee

User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Enki Bilal

Unread post by Acrodyn »

Ima li ovdje netko upoznat sa njegovim radovima? ( Vjerujem da ima, ali moram nekako otvoriti topic)

Za sada sam čitao samo San Monstruma tetralogiju (Le Sommeil du monstre) i bila je solidno štivo. Nešto poznatija mu je Nikopol trilogija, koju nisam još pročitao jer nije prevedena. Izgleda da ću se morati snaći na kojekakve načine... :angel:

Osim toga bavio se i filmovima. Ja sam poglao Immortal, rađen baš po Nikopol trilogiji, i bio je tako tako. Ponajviše zbog dosta lošeg CGI-a, no neću ovdje previše komentirati filmove pošto se nalazi u krivom forumu, podforumu ili koji je ovo već pojam za ovo.

I kako bih dodao još nešto na početku topica: http://www.youtube.com/watch?v=ZrSCVjvQPjE Snimka Enkija kako radi u svome uredu. Tu možete na kratko vidjeti njegov art i stil, ako od ranije niste upoznati sa njegovim radovima.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Enki Bilal

Unread post by Brumiko »

Acrodyn wrote:Ima li ovdje netko upoznat sa njegovim radovima? ( Vjerujem da ima, ali moram nekako otvoriti topic)

Za sada sam čitao samo San Monstruma tetralogiju (Le Sommeil du monstre)
...
Osim toga bavio se i filmovima. Ja sam poglao Immortal
...
I kako bih dodao još nešto na početku topica: http://www.youtube.com/watch?v=ZrSCVjvQPjE Snimka Enkija kako radi u svome uredu.
San monstruma je vrhunski strip. Malo arty, ali definitivno zanimljiv. Nego, tehnika crtanja tamo... jel to nekakva tempera ili kaj? U svakom slučaju, prilično originalno. Maglovito se sjećam njegovih stripova u Stripoteci kad sam bio klinac, ali ne pamtim konkretne naslove. Pamti li ih netko drugi?

Stripovi su mu puno impresivniji u boji, nego u crno-bijelom. Redatelj Immortela je prilično dobro skinuo Bilalovićev vizaulni stil. Sam film mi nema neku pretjerano impresivnu radnju koju bih zapamtio, ali je baš zbog vizura bil guš pogledati ga.
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: Enki Bilal

Unread post by Acrodyn »

Mislim da to jesu nekakve tempere, da. Ne znam ako postoji stručniji pojam pošto sam laik po tom pitanju. No Bilal je jedan od poznatijih kolorista, tako da baš dodavanje takvih boja je ono što ističe njegov stil.

Direktor Immortala je sam Bilal zato i je toliko slično njegovom stilu na papiru. Definitivno se slažem sa time da se priča ne ističe previše. Vizualni stil i je najjači faktor kod filma, a zapravo to isto važi i kod njegovih stripova. On sam je rekao da kada radi sam da preferira prvo raditi crtež, a tek onda priču.

Moram pogledati njegove ostale filmove, ali šteta što ih nema mnogo. Mislim da ih je samo tri, sa time da je Immortal zadnji napravljen.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Enki Bilal

Unread post by Izitpajn »

Ukoliko se nisam (opet) zabunio, Nicopol sam pročitao prije više mjeseci na hrvatskom, iz knjižnice. Nije me se dojmio. Jel to ono kad se negdje pri kraju naganjaju u tehno-gradu u Africi u kojemu pada snijeg, ili tako nešto?
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Enki Bilal

Unread post by TB »

Najbolji Bilalov strip, uz Nikopolovu trilogiju, mi je "Hunting Party", koji nije SF.
Cijeli se dešava na jednom lovištu negdje u SSSR-u, gdje se sastaje društvo visokih šefova Partije na partiji lova. Među njima je ubojica. Strip je whodunnit, ali je u stvari o komunizmu, o povijesti i ideji komunizma.

U dobrom sjećanju mi je ostao strip "Crne falange", politički triler radnja kojeg se dešava krajem 70-ih godina.
Dvije skupine iz Španjolskog građanskog rata, skupina Francovih Falangista i stari borci iz internacionalnih brigada se ponovo aktiviraju u današnje,(tj. tadašnje), doba i obnavljaju stare zavade, pa se napucavaju diljem Europe.
Zanimljivo je, jer su to starci, ali su svi naoružani i opasni.
Šteta što se netko nije sjetio da nacrta takav strip o Ustašama i partizanima.
Post Reply