The Prisoner (2009)

Rasprave o SF serijama

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje sadržaja koji su zaštićeni autorskim pravom, a dobavljeni su nelegalnim putem.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

The Prisoner (2009)

Unread post by Tomislav Sakic »

Vidio sam reklamu za DVD ove miniserije i pohvalnu recenziju u Sight & Soundu, zajedno s reklamom za roman Thomasa Discha temeljen na seriji, a glume Jim Cazievel i Ian McKellen. Nisam čuo za original iz 1967. "Nabavih" cijelu sezonu; jel itko gledao? (Originalna serija je "nabavljiva" isto, pa razmišljam da i nju "pokupim";)

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Prison ... iseries%29
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Prisoner

Image

Image
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: The Prisoner (2009)

Unread post by mcn »

Premisa je okej, par epizoda dobrih, sve u svemu razvučeno i bizarno, kraj psihodeličan. Opće mjesto po-kulture, ali ne i remek djelo.

mcn
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: The Prisoner (2009)

Unread post by Tomislav Sakic »

Treba popuniti "opća mjesta" :D

Imaš još koju preporuku za must-see iz čisto pop-povijesnih razloga? Nabavio sam i kompletnu seriju Max Headroom ( :dontknow: ), a razmišljam da napokon pogledam tu Blekovu sedmorku, ako je gdje nabavljiva.
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: The Prisoner (2009)

Unread post by mcn »

Tomislav Sakic wrote:Treba popuniti "opća mjesta" :D

Imaš još koju preporuku za must-see iz čisto pop-povijesnih razloga? Nabavio sam i kompletnu seriju Max Headroom ( :dontknow: ), a razmišljam da napokon pogledam tu Blekovu sedmorku, ako je gdje nabavljiva.
Imam Blejka, koji mi je bio drag s 14 i grozan je. :) Imam i Svemir 1999 koji mi je bio drag sa 7 i nikako se natjerati gledati.

mcn
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: The Prisoner (2009)

Unread post by galaxie500 »

Imam ja frenda koji ima cijelu Sedmorku na originalnim DVDima. No, on voli i DR. Whoa i originalnu seriju Narnijske Kronike.
Ja baš i ne.
Nije to tako katastrofalna serija (to me on hipnotizirao da kažem čim netko napiše da Blake ne valja).
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: The Prisoner (2009)

Unread post by Milena »

Tomislav Sakic wrote:Treba popuniti "opća mjesta" :D

Imaš još koju preporuku za must-see iz čisto pop-povijesnih razloga? Nabavio sam i kompletnu seriju Max Headroom ( :dontknow: ), a razmišljam da napokon pogledam tu Blekovu sedmorku, ako je gdje nabavljiva.
Yaaay za Maxa Headrooma, on meni još i danas drži vodu. A B7 se mora pogledati, ako ništa drugo onda zbog prenosnih frižiderčeka. 1999 je... unf... Originalni BG je isto unf (iako meni čak manje grozan nego rimejk). A ne znam jesi li gledao UFO? Nezaboravan, ako ništa drugo, onda zbog ljubičastih perika, a sad će se raditi i nova verzija, koliko čujem.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: The Prisoner (2009)

Unread post by LordShaper »

Prisoner iz '67 meni puno bolji od rimejka, ponajviše jer su u rimejku previše razvodnili premisu a da ne spominjem neiskorištenost potencijala prepucavanja i nadmetanja između Caviezela i McKellena. Mada i u originalu sam stvarno guštao u možda nekoliko epizoda. Ovisi također i kojim redoslijedom original gledate, pošto postoji jedno barem šest različitih poredaka epizoda :lol: Kraj originala uspijeva nadmašiti Lyncha po psihodeliji :lol: dok mi je kraj rimejka bezvezan.

Original BSG se sjećam s početka devedesetih na HTV-u čini mi se, mada se jedino sjećam Daggita :lol2: i fragmenata epizode kad Galactica gori...

Blakea pokušao gledati prošle godine, upravo zato jer je klasik ali ne stigoh dalje od početka druge epizode. Space 1999 nikad ni pokušao, mada me privlačilo zbog Landaua i Bainice koji su mi odlični u Mission Impossible bili (gledao na Nov@ tv u srednjoj, proklinjao Hollywood što su od super serije napravili nakaradu od filma s Cruiseom).

McGyvera pogledah možda pola prve sezone a i tu sam par epizoda na ffwd gledao, pilot mi je jedini koji mi nije bio 'meh'.

Sapphire&Steele, pokušaj zarađivanja na račun popularnosti Dr Who je većinom prerastegnuta ali preporučio bih barem prvi Assignment pogledati jer je s minimumom vrlo uspješno stvorena vrlo jeziva atmosfera

Preporuka ide britanskoj seriji Star Cops, jednom od ranih pokušaja hard sf krimića.

V miniseriju pogledati tek toliko da se može uspoređivati s novom verzijom i odlučiti koja je više :x ...i biti fasciniran kako je Emmerich pokupio početnu scenu Independence Day ravno s početka miniserije iz osamdesetih. :lol:

Quatermass, možda? Mada je teško doći do tih filmova. Day of the Triffids, original filmska adaptacija, ne može biti gori od prošlogodišnje bbcjeve verzije. Isto vrijedi i za Andromeda Strain, film iz sedamdeset i neke bi morao biti bolji od američke adaptacije iz 2009.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: The Prisoner (2009)

Unread post by mcn »

Ah da, Saphire & Steel su fantastičan primjer kako s nula para snimiti nessto. Avengersi isto nisu jako bed, ako volite 60e (ssto je razlog zassto trenutaccno gledam The Sainta, kad ne gledam Petog Doktora ili Blakea ili Persuaderse ili nešto friško :)). Jeb' o tog ujaka iz Španjolske. :)

mcn
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: The Prisoner (2009)

Unread post by Tomislav Sakic »

Puno preporuka:) Da, davno mi je Žiljak rekao da moram vidjeti UFO, Blekovu sedmorku i originalnog Dr. Whoa...

Pogledao sam sinoć prve 3 epizode The Prisonera iz 2009. Mnei je dobro, a dobro je režirano i snimljeno, bolje od većine ovih novih serijica.

Nego, originalna serija narnijskih kronika je KULTNA, to sam kao klinac, tamo ranih i srednjih 1990-ih, gledao svako ljeto iznova na HTV-u! :baba:
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: The Prisoner (2009)

Unread post by LordShaper »

Tomislav Sakic wrote:Nego, originalna serija narnijskih kronika je KULTNA, to sam kao klinac, tamo ranih i srednjih 1990-ih, gledao svako ljeto iznova na HTV-u! :baba:
Same here :cheers:

Jednom su za neki Božić dali i crtanu adaptaciju 'Lav, vještica i ormar'.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: The Prisoner (2009)

Unread post by poison »

crtiće ne brkati u to. nisu bili ništa posebno. animacija mi se uopće nije sviđala ni kao klinki. (a, ako se ne varam, bio je i sinkroniziran s nekim kreštavim glasovima). govorimo o kultnoj adaptaciji iz radionice bbc-a.
filmovi is disneyeve radionice su vizualno dojmljivi, ali bbc-jeva serija je stvarno imala dušu.
once a king or a queen in narnia... narnia junkie forever. :D

nego, kad spomenuste kronike, i stare dječje sf-serije, sjeća li se tko djevojčice iz budućnosti? išla je redovito u istom terminu nakon narnijskih kronika.
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: The Prisoner (2009)

Unread post by LordShaper »

poison wrote:crtiće ne brkati u to. nisu bili ništa posebno. animacija mi se uopće nije sviđala ni kao klinki. (a, ako se ne varam, bio je i sinkroniziran s nekim kreštavim glasovima). govorimo o kultnoj adaptaciji iz radionice bbc-a.
No da, nisam ni mislio implicirati da se daju usporediti :D

filmovi is disneyeve radionice su vizualno dojmljivi, ali bbc-jeva serija je stvarno imala dušu.
once a king or a queen in narnia... narnia junkie forever. :D
Meni je bbc-jeva adaptacija ostala u dragoj uspomeni, iako imam skoro sve na dvdu ne usudim se pogledati da si ne pokvarim uspomene. Novi filmovi su mi okej (mali offtopic ali Prince Caspian uspijeva biti ubernasilan bez da se i kap krvi prolivene vidi :zbunj: )
nego, kad spomenuste kronike, i stare dječje sf-serije, sjeća li se tko djevojčice iz budućnosti? išla je redovito u istom terminu nakon narnijskih kronika.
ALANAAAAA! :cheers:

Sjećam se, kako ne, to se gledalo nakon/prije škole obavezno :kava: Alana i ona njena totalno kul tri madeža (čini mi se da su ih svi u budućnosti imali na jednoj strani lica, valjda je neki fashion thing u điru tad :lol: ) i njen transduktor (znate koliko je serija utjecajna kada su i dečki počeli rajfove nositi tokom igranja :lol2: ) i njeno osobno računalo PJ, bad guy Silverthorn (s takvim imenom doduše, što bi mogao biti neg zlikovac :lol: ) i vremenska kapsula (ona vremenska vrata iz druge sezone su mi bila bezveze) :cheers:

Bilo je dosta australskih serija tada prikazivano. Od žanrovskih, sjećam se još Dječaka s Andromede i Round the Twist (Obitelj Twist) (otac postane svjetioničar i usele se u svjetionik u i oko kojeg se svakakve spooky stvari događaju, serija je bila lighthearted otkačena zezancija na nadnaravno).
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: The Prisoner (2009)

Unread post by Tomislav Sakic »

Na Alanu nisam nikad pao, za razliku od svoje sestre 8valjda sam bio poodrastao), ali BBC-jeve Narnijske kronike su bile i ostale svetinja u obitelji i starom kvartu :notworthy:

Back to the topic, miniserija The Prisoner (2009) je drastično pala na kraju, zadnje dvije epizode su bile očajno predvidljive i sve skupa bolje počinje nego završava... a i dramaturški je malo iritantno, raditi miniseriju u 6 nastavaka gdje epizode nisu izravno povezane jedna na drugu, a zaplet se razjašnjava tako da se vraćanje sjećanja glavnom liku zapravo odvija kao paralelna radnja u "stvarnosti", narativno sasvim klišejizirano, a sam kraj priče sasvim predvidljiv i zapravo sve skupa vrlo iritantno:)

Nego, zanimljivo mi je vidjeti kako miniserija ovakve tematike (život u virtualnom mjestu) automatski - čak i 2009. - dizajnerski i vizualno i režijski podsjeća na npr. Divlje palme i takav tip nekoć kultnih serija. The Prisoner vjerojatno i spada više u to vrijeme, ova priča o sveprisutnoj kontroli preko megakorporacije baš i nije uspjela udariti u akorde sa suvremenim svijetom, premda je to valja bila namjera rimejka.
Post Reply