Fantastikon II

Stjecište SF fanova iz BiH.
User avatar
MrSini
Jedi Master
Posts: 238
Joined: 04 Apr 2005, 21:59

Fantastikon II

Unread post by MrSini »

Prenosim tekst iz Zeničkog superinfa:

Code: Select all

Vitez domaćin Fantastikona II
U ponedjeljak navečer u restoranu „Pan“  održana je promocija  knjige „Radman's Sindrome“ autora Ante Zirduma i časopisa „Prometej“,prvog i jedinog časopisa za znanstvenu  i epsku fantastiku u BIH.Festival znanstveno-fantastične knjizevnosti „Fantastikon II“ okupio je prilican broj ljubitelja pisane riječi,a posebno ovog žanra,iz BIH,ali i susjednih nam država.Sve u svemu jedna jako lijep kulturna manifestacija koje je još jednom pokazala kako je u Vitezu ipak jaka pisana riječ.Anto Zirdum je istaknuo kako nije mala stvar da BIH ima svoj časopis zaznanstvenu fantastiku jer istoga nemaju mnogo vece i mnogo starije zemlje u Europi i kako je ovom društvu takav časopis potreban jer senzibilira nove generacije da se bave i da pokušaju dokučiti druge teme osim pukoga bavljenja svojom mračnom prošlošću i svijetlim budućnostima.  
Prije svega želio bih da znam je li netko sa ovog foruma bio tamo?
User avatar
MrSini
Jedi Master
Posts: 238
Joined: 04 Apr 2005, 21:59

Re: Fantastikon II

Unread post by MrSini »

x
Last edited by MrSini on 19 Apr 2008, 23:08, edited 1 time in total.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Fantastikon II

Unread post by Izitpajn »

Gle, mi ovdje stalno ponavljamo, ako hoćeš SF konvenciju, moraš je organizirati sam ;) Sve što ti treba je prostor, a za početak, možeš pustiti "goste" da naprave sve ostalo. Siguran sam da bi dva-tri SFeraša vrlo rado napravili predavanja, ondako, za prvu ruku.

Nego, ti si u Vitezu, jelda? Odakle je ono Komi/Truba/Željko? Čini mi se da je isto iz Viteza, a ako jest, onda ste već dvojica, a to je opasno blizu kritičnoj masi :cheers:
imagiteranka
Ewok
Posts: 26
Joined: 07 Jul 2007, 11:40

Re: Fantastikon II

Unread post by imagiteranka »

Rečeno je da će na Fantastikonu biti predstavljena zbirka priča o Kulinu banu, a kako sam ja poslala jednu priču za taj natječaj, a nigdje nisam našla ni riječi o toj zbirci, zanima me zna li netko nešto o tome?
User avatar
MrSini
Jedi Master
Posts: 238
Joined: 04 Apr 2005, 21:59

Re: Fantastikon II

Unread post by MrSini »

Izitpajn wrote: Nego, ti si u Vitezu, jelda? Odakle je ono Komi/Truba/Željko? Čini mi se da je isto iz Viteza, a ako jest, onda ste već dvojica, a to je opasno blizu kritičnoj masi :cheers:
Ja sam iz Zenice ali radim u Vitezu.
Komi/Truba/Željko? ??? Nisam dugo bio na forumu pa ne znam o kome je riječ?
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Fantastikon II

Unread post by davors »

Generalno, Mr.Siniju i bilo kome drugome tko se nadje osobno pogodjen: kad te nema duže vrijeme, svijet nije zato stao i stvari ne čekaju, ako se imaju dogoditi, dogodit će se i bez tebe. Sam si nazvao dretvu "Fantastikon II", što znači da znaš da je lani bio "Fantastikon I". Lani sam na prvome bio. I još neki s ovoga foruma. Jesmo li se vidjeli tamo?

Na ovom drugom nisam bio. Bio je Mirko, ali on je na forumu tek povremeno.

Zbirku "Kulin ban po drugi put" imam u rukama. U njoj su objavljene priče Seide Beganović, Senada Durana, Mirka Grdinića, Adnadina Jašarevića, Kemala Mahmutefendića, Zorana Oroza, Ivane Pomazan, Marija Radišića, Senade Zatagić i Ante Zirduma.

Ako živiš u Zenici, iz ovog popisa znat ćeš kome se treba javiti za informacije iz prve ruke.

I nekako mi nije jasno čemu negativna intonacija prema ovom hvale vrijednom događaju, za čije su komorne razmjere možda kriva i nejavljanja i neuključivanja ovakvih poput tebe. Ekipa iz Zenice se mukotrpno bori s početkom stvaranja scene, ili njenim oživljavanjem, što su mnogi od nas kod sebe doma iskusili prije 10-15 godina, i zato bi, po mom mišljenju, prirodna reakcija na saznanje o nekom SF događanju u Zenici bila želja za podrobnijim informiranjem i nuđenje pomoći, a ne nešto ovako u stilu "kako se usuđuju..."

Sorry ako sam pobrkao lončiće...
*Istria is a state of mind*
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Fantastikon II

Unread post by Izitpajn »

I dalje ostaje činjenica da nitko ovdje nije znao za to. Kakva je to "konvencija" za koju nitko ne zna? Malome podsjeća na Kutikon...
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Fantastikon II

Unread post by davors »

Stvarno ne znam puno o tome jer nisam baš bio u toku, ali koliko znam od Mirka, pozvani su samo autori kojima su priče objavljene u zbirci. Dakle, to zapravo i nije bila konvencija, već u biti samo predstavljanje zbirke priča o Kulinu banu u Zenici + predstavljanje nove Zirdumove knjige u Vitezu. Ne čudim se da su radi medija i radi svojih mecena tom događaju dali veće atribute nego što bi ih zasluživao; a kad je o informiranosti riječ, i osobno mi je žao da se nije više (unaprijed) čulo o tome; no budimo svjesni da ne funkcioniraju svi na isti način.

Uostalom, kad sam prije par godina bio u Brčkom da bih na poziv tamošnjeg Društva književnika održao predavanje/prezentaciju o Istrakonu, o FFK-u i o pazinskim Danima Julesa Vernea (i sva očekivanja od tog puta su bila da ću održati predavanje i ništa više), po dolasku me dočekao grad oblijepljen plakatima koji najavljuju moje sudjelovanje u brčanskom "FESTIVALU FANTASTIČNE KNJIŽEVNOSTI" (koji se sastojao od moja dva predavanja). I šta sad, ne možeš se ljutiti na takvo predimenzioniranje, kolikogod smiješno izgledalo...
*Istria is a state of mind*
User avatar
MrSini
Jedi Master
Posts: 238
Joined: 04 Apr 2005, 21:59

Re: Fantastikon II

Unread post by MrSini »

@davors
Prošle godine na konvenciji nisam bio iz jednostavnog razloga što je moja beba bila bolesna i morao sam je nositi na injekcije. (Prošao sam ispred biblioteke noseći je, možda smo se i vidjeli.) Meni je moje dijete važnije od bilo kakve konvencije.

Sve ostalo neću da komentarišem da ne bih neki ljudi koje poznajem u RL doživjeli neugodnosti zbog toga.

p.s.

Želim tom udruženju da uspije od sveg svog srca.(nije sarkazam)
User avatar
Semiramis
Ewok
Posts: 20
Joined: 25 Feb 2008, 16:40
Location: Istra
Contact:

Re: Fantastikon II

Unread post by Semiramis »

Koliko sam ja čula (od jednog od organizatora), Fantastikon je bijenale, što znači da će se održati sljedeće godine, a ove godine nije se radilo o konvenciji već samo o predstavljanju zbirke "Kulin ban po drugi put", almanahu "Prometej" (u kojem su objavljene iste priče kao i u zbirci) i, valjda, te Zirdumove knjige.
I da, točno je da su na sudjelovanje u predstavljanju bili pozvani samo autori čije se priče nalazi u zbirci, a pogledati je mogao doći svatko.
Kako čujem, mnogo ih je i došlo - nekih stotinjak ljudi u Zenici i pedesetak u Vitezu, što smatram sjajnim jer se kod nas događa da su autori koji predstavljaju knjige sretni ako se netko uopće pojavi na promociji.
A o (ne)pravovremenom obavještavanju javnosti o tome ne bih govorila, jer nisam upućena.
I današnji moćni hrast jučer je bio samo žir.
Post Reply