Sramota

Stjecište SF fanova iz BiH.
User avatar
Chrisette
Puppeteer
Posts: 110
Joined: 07 Feb 2006, 16:47
Location: s prozora se vidi Cres (ripoff)
Contact:

Re: Sramota

Unread post by Chrisette »

Sidh wrote:To je stvarno bila sramota. Ne bih sada želio pisati eseje o teškom izumiranju balkanskog mentaliteta na našim prostorima, jer je to manje više svima očito. Uvijek će biti foruma koji su "zatvoreni virtualni klubovi", a ne bi smjeli biti, pogotovo oni posvećeni SF-u.
Nisi više admin?
Image
User avatar
Sidh
Ewok
Posts: 2
Joined: 19 Apr 2008, 12:36

Re: Sramota

Unread post by Sidh »

Do I know you?????
User avatar
Chrisette
Puppeteer
Posts: 110
Joined: 07 Feb 2006, 16:47
Location: s prozora se vidi Cres (ripoff)
Contact:

Re: Sramota

Unread post by Chrisette »

Sidh wrote:Do I know you?????
Oh molim te.
Image
User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Re: Sramota

Unread post by Tanja.C »

Zoran wrote:Mislim, pogledajte - japanski anime je u većini slučajeva sf. Ali oni su se u startu izolirali u posebne udruge, posebne forume i sl.
Ispravak: u cjelokupnoj produkciji animeja je žanr SF ustvari rijedak. Istina, ima toga puno (još pogotovo ako u SF brojimo fantasy i mecha žanrove), ali drugih žanrova ima bogami ohoho-hoho-hoho.
E sad, zašto se oni organiziraju u svoje udruge - jer ih zanima način animacije, jezik, Japan, kultura blabla... a ne žanr! Ustvari je prilično zanimljivo da animefilima (barem slovenskim) SF animeji "baš i nisu nešto". Gledali su oni Akiru i GITS i Serial Experiments Lain i ostale legendarne stvare koje poznajemo ljubitelji SF-a, većini su se svidjele, ali rjetkotko od animefila (kažem, barem slovenskih) će staviti science-fiction anime seriju/film na prva mjesta svoje osobne top liste. Zadnje vrijeme je doduše vrlo popularna Haruhi Suzumiya, za koju će tvrditi da je SF - ali slatka školarka sa paranormalnim moćima, koja istražuje misteriozne pojave pak nemre baš biti SF, ne. :zubo:
Uglavnom, iz iskustva govorim da mi ljubitelji SF-a i animefili nemamo puno zajedničkog. Mi volimo mali dio japanske animacije, kojeg oni ne vole na isti način i ne gledaju sa istim očima!
E, zato oni imaju svoje forume i udruge. To je dosta lakše razumjeti nego SF forum bez podforuma za SF književnost. :zbunj:
User avatar
Chrisette
Puppeteer
Posts: 110
Joined: 07 Feb 2006, 16:47
Location: s prozora se vidi Cres (ripoff)
Contact:

Re: Sramota

Unread post by Chrisette »

Tanja.C wrote:
Zoran wrote:Mislim, pogledajte - japanski anime je u većini slučajeva sf. Ali oni su se u startu izolirali u posebne udruge, posebne forume i sl.
E sad, zašto se oni organiziraju u svoje udruge - jer ih zanima način animacije, jezik, Japan, kultura blabla... a ne žanr!
Točno tako. Kao što SF fanove zna zanimati još štošta vezano uz pojam SF-a (prvo mi pada napamet tehnologija), anime fanovi, ja uključena, obožavaju i japanski jezik, istočnjačku kulturu i sve šta je Tanja navela. I stvarno nema puno SF-a. Zanemarite kvazi-uratke namijenjene zapadnjačkom tržištu kao što su Digimon i YuGiOh, to je marketinško s*anje samo da se proda još ekstra vezanih proizvoda tipa figurice, posteri i slične stvari.
Japanski, _kvalitetni_anime ima toliko različitih žanrova da se može usporediti sa čitavom holivudskom lepezom produkcije. Od komedije i romantičnih drama do hardcore SF-a i horora. I hentaija.
Image
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Sramota

Unread post by Zoran »

Tanja.C wrote:
Zoran wrote: Uglavnom, iz iskustva govorim da mi ljubitelji SF-a i animefili nemamo puno zajedničkog. Mi volimo mali dio japanske animacije, kojeg oni ne vole na isti način i ne gledaju sa istim očima!
E, zato oni imaju svoje forume i udruge. To je dosta lakše razumjeti nego SF forum bez podforuma za SF književnost. :zbunj:

Ok, pretpostavit ću da si u pravu, iako je većina... zapravo SAV anime koji je putem masovnih medija došao do mene (Pokemoni, Digimoni, Yu-Gi-Oh, Dragonball, Princeza Mononoke, Mjesečeva ratnica, Spirited Away, Howlow putujuću dvorac... dakle, sve što se vrtilo na hrv. televiziji ili u kinima) - SF ili Fantasy. Dakle, ako je točno to što kažeš, mi onda stvarno imamo neke SF fanove koji nam rade selekciju.

Meni uopće nije nerazumljivo što nekog tko voli filmove i serije UOPĆE ne zanima književnost. Mene, recimo, skoro pa uopće ne zanima NLO fenomen. Zar nije to apsurdno za nekog tko voli SF? Također, skoro pa uopće me ne zanimaju SF serije. Jesam li ja lud? (ok, ne odgovarajte na ovo)
User avatar
MrSini
Jedi Master
Posts: 238
Joined: 04 Apr 2005, 21:59

Re: Sramota

Unread post by MrSini »

Zoran wrote:
Tanja.C wrote:
Zoran wrote: Meni uopće nije nerazumljivo što nekog tko voli filmove i serije UOPĆE ne zanima književnost. Mene, recimo, skoro pa uopće ne zanima NLO fenomen. Zar nije to apsurdno za nekog tko voli SF? Također, skoro pa uopće me ne zanimaju SF serije. Jesam li ja lud? (ok, ne odgovarajte na ovo)
Sa svakom slijedećom pročitanom knjigom meni sve više opada interesovanje za SF serije i filmove. To je i logično jer ne želim da mi neko na platnu ograničava maštu, kao što je i logično da u svakom SF fanu koji je zabrazdio u književnost raste želja za pisanjem SF-a jer jednostavno želi da se oslobodi tuđih nametnutih stavova i pogleda na svijet.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Sramota

Unread post by Izitpajn »

Već sam izgubio iz evidencije tko što misli i tko kome odgovara, pa ću samo odgovoriti općenito. Dakle, netko misli da nije logično da se fanovi SF filmova i serija odvajaju od fanova SF književnosti. Ja mislim da nema ništa prirodnije. Naime, ljudi koji ne čitaju SF su samo podskupina ljudi koji ne čitaju, točka. To da ljudi koji vole SF knjige (i od toga prave fandom) imaju nešto zajedničko ljudima koji vole SF filmove (i od toga prave fandom) je jedna velika iluzija. Za čitanje knjiga i za gledanje filmova su odgovorna potpuno različita područja mozga - da ne idem dalje u mengeleidnu rasnu teoriju - i kao posljedica toga mentalni sklopovi čitača i gledača su, generalno, prilično različiti. To da "i jedni i drugi volimo iste stvari" jednostavno nije istina.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Sramota

Unread post by Xaotix »

Razbnorazni producenti su to odavno shvatili.
Rezultat?
Pola zida noveliziranih filmova u Algoritmu... :kava:
Pa ti sam biraj koji ćeš dio korteksa stimulirati!

PS.
Bas smo ko UN. Sad svi sve shvacamo, a na pocetku threada je bila sasvim druga prica. (ili mi se tako cini?)
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Sramota

Unread post by Izitpajn »

Je, i kad su svi sve shvatili, umro forum.

Ili pravi NOSF-ovci idu na more samo na kraju kolovoza :zubo:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Sramota

Unread post by Izitpajn »

MrSini wrote:kao što je i logično da u svakom SF fanu koji je zabrazdio u književnost raste želja za pisanjem SF-a
Čekaj, čekaj, trebalo mi je vremena da skontam... Nisi li ti, druže, prije nekoliko mjeseci pjevao sasvim drugu pjesmu? :lol:
User avatar
MrSini
Jedi Master
Posts: 238
Joined: 04 Apr 2005, 21:59

Re: Sramota

Unread post by MrSini »

Izitpajn wrote:Nisi li ti, druže, prije nekoliko mjeseci pjevao sasvim drugu pjesmu? :lol:
Mijenjaju se vremena i mišljenja, a na svim forumima čući bar po jedan pisac. :D
Post Reply