Prometej

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Prometej

Unread post by TB »

Na odjavnoj špici "Prometeja" piše: „Dizajn je inspiriran originalnim dizajnima HR Gigera“. Eto, takav je to film.
Kao da je neka filmska ekipa ušla na set Aliena i snimila novi SF film koristeći neke dizajne i elemente stare Alien franšize.
Veza sa „Alienom“ se doima kao štaka, nešto što će uvesti publiku u poznato okruženje. I naravno, nevjerojatno olakšati i unaprijediti plasman filma. Radi poznatih elemenata, marketing je olakšan, ljudi se ne moraju zamarati sa uranjanjem u novi svijet.

Zašto ovo nema veze sa Alen serijalom? Različito je od početka.Podsjeća više na Star Trek epizodu. Tehnologija je čista i upeglana. Mračni koridori nekako nisu prijeteći i prljavi.
Za razliku od Aliena gdje su junaci bili mali ljudi, šljakeri, vojnici, zatvorenici ili plaćenici, junaci „Prometeja“ su znanstvenici, visoki korporativni djelatnici, velike face. Junaci su više svoje funkcije nego živi ljudi sa kojima se identificiramo. I sa nijednim se ne može uspostaviti odnos kao sa Ripley ili Hicksom...
„U „Prometeju“ svi uglavnom stalno puno pričaju i stvari se dešavaju odmah. Tiha razdoblja razdoblja građenja napetosti su se u današnjem filmu znatno skratila, rekao bih da ih i nema. Danas ne bi bilo moguće da u filmu imamo ono duuuugo puzanje kapetana Dallasa po cijevima za ventilaciju. (Možda je to radi današnje publike masovno zaražene ADD-om navikle da brzo preskoče „dosadne „ dijelove?)

Za razliku od Alena 1, 2 i 3, „Prometej“ se doima kao zbir dijelova a ne elegantna cjelina. Da se razumijemo, scene i dijelovi su fantastično dobri. Dizajn je fantastično dobar. Ali priča je mutež bez unutrašnje logike.
Osnovna premisa filma je jednostavno- glupa.
Arheolozi na raznim arheološkim lokacijama nađu isti motiv- istu konstelaciju zvijezda u koju prstom pokazuje visoki lik. Koji se "logičan" zaključak se izvede iz toga? Naravno: „Čovječanstvo je nastalo od drevnih vanzemaljskih inžinjera i to je način na koji naši tvorci pozivaju na svoj planet. Ajmo tamo! Tamo ćemo ih upoznati!“ Ako to nije „malo nategnut“ zaključak i razlog za potrošiti trilijun dolara i otići na svemirsko putovanje, onda ne znam što je.
Kada brod dođe do odgovarajuće planete, nema izviđanja iz orbite. Narvno, odmah sleti taman gdje treba, pred vanzemaljske ruševine! Istoga časa kada brod dodirne tlo, posada uskače u skafandere i krenu u golemu piramidu sa isklesanom jezivom glevom na vrhu. I kažu: „Nećemo ponijeti oružje. Ovo je znanstvena ekspedicija“
I zatim kroz cijeli film slijedi niz posve nelogičnog i nekonzistentnog ponašanja likova i golemih rupa u radnji. Da ne spominjem da se razno razne biološke ugroze ne ponašaju po ikakvoj biološkoj logici.
„Prometej“ je vizualno krasan film sa odličnim efektima. Pojedine scene i dijelovi su odlični. Ali kao priča i cjelina je... nezadovoljavajuć.

Pogledao sam Prometheusa u 2D projekciji. Imam osječaj da je i 3D ovaj puta dobar jer razni brodski displeji, projekcije i hologrami koji iskaču iz raznih uređaja, a kojih je film pun, naprosto vape da budu u 3D.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Prometej

Unread post by Brumiko »

TB wrote:Osnovna premisa filma je jednostavno- glupa.
Arheolozi na raznim arheološkim lokacijama nađu isti motiv- istu konstelaciju zvijezda u koju prstom pokazuje visoki lik. Koji se "logičan" zaključak se izvede iz toga? Naravno: „Čovječanstvo je nastalo od drevnih vanzemaljskih inžinjera i to je način na koji naši tvorci pozivaju na svoj planet. Ajmo tamo! Tamo ćemo ih upoznati!“ Ako to nije „malo nategnut“ zaključak i razlog za potrošiti trilijun dolara i otići na svemirsko putovanje, onda ne znam što je.
Ummm... neee.

Kao prvo, prilično je jasno da je cijela misija ekscentrični pothvat jednog egoističnog čovjeka - vlasnika Weyland Industries. Koji je ionako bio na samrti pa mu se vjerojatno i fućkalo za trošenje para. U svakom slučaju, njegova oduševljenost za misiju mi nije nimalo čudna. Ništa čudnija od, recimo, poduhvata Marka Shuttlewortha (Ubuntaši, zbor!) koji je platio masne pare za svemirski turizam iako nije apsolutno ništa pametno išao otkrivati - za razliku od, dakle, Weylandovog gazde.

Mislim da si propustio puuuno bitniju poantu - Elizabethinu vjeru u to da su svemirski astronauti ziher neke dobrice koji pozivaju čovječanstvo ne-znam-gdje. Vjeru, a ne empirijski dokaz. Opet, da li je to blesavije od raznih drugih vjerovanja, ne znam, ali nije neuvjerljivo. Uopće. Pa se onda dogodi da religija za*ebe vjernike. Ni prvi, ni zadnji put.

Kao drugo, vidim da nisi upoznat s Dänikenovim idejama. On je već odavno izveo sličan "malo nategnut" zaključak, uz daleko slabije indicije nego ovi arheolozi u filmu. Ovi pak tipusi su prije 15-ak godina te ideje doveli do groznog apsurda (kojeg Däniken sasvim sigurno nije imao na umu).

Ukratko, znatan dio homo sapiensa bi reagirao baš onako kao u filmu. Drugim riječima, osnovna premisa filma nije glupa. Ni najmanje.
TB wrote:Kada brod dođe do odgovarajuće planete, nema izviđanja iz orbite. Narvno, odmah sleti taman gdje treba, pred vanzemaljske ruševine! Istoga časa kada brod dodirne tlo, posada uskače u skafandere i krenu u golemu piramidu sa isklesanom jezivom glevom na vrhu. I kažu: „Nećemo ponijeti oružje. Ovo je znanstvena ekspedicija“
Ovo se slažem da je blesavo, ali - štos je u tome da im taj put oružje ionako nije trebalo!
Last edited by Brumiko on 10 Jun 2012, 12:03, edited 2 times in total.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Prometej

Unread post by Brumiko »

Nego, pogledah i ja film. Dobar je. Dobar preko svakog očekivanja.

Spojleri i pitanja slijede...

U filmu imamo Dänikenovu ideju, ali konačno suvislo predočenu (i to korištenjem terminologije Prstenastog svijeta). Konflikt nastaje zbog toga što glavni junaci povjeruju da su "astronauti-bogovi" - dobri, umjesto da ispitaju tu pretpostavku. Inače, implicira se da su astronauti-bogovi nekakvi svemirski vrtlari kao u Clarkeovoj Odiseji i Vremenskoj odiseji.

Jedna fandomska pretpostavka jest ugrađena u scenarij - alieni jesu opasno biološko oružje (namijenjeno pljevljenju "svemirskih vrtova"), a brod koji prenosi njihove spore/jaja je - bombarder! Također, implicira se u prvoj sceni filma da tehnologija koja stoji iza stvaranja aliena nije samo uništavateljska, nego, možda, i stvarateljska, teraformerska. Autori tehnologije, do sada poznati kao Space Jockeys su upravo ti spomenuti astronauti-bogovi. I, ne samo da su humanoidi, nego su, zapravo - ljudi (možda osmišljeni tako da odgovaraju biblijskom opisu Nefila). Ono što smo do sada vidjeli od svermiskih džokeja u Alienu je bio - skafander.

Prilično izražene teme su odnos vjere i znanosti, stvaratelja i kreacije te potrage za izvorom vječne mladosti.

Osim već navedenih, u filmu ima i gomila referenci na izvorne Aliene (naravno), ST:Voy, Odiseju 2001 i druge filmove. Imamo i prvu osobu koja je preživjela zarazu alienom na način da su joj ga zvadili.

Blesavi dijelovi su izvođenje akrobatskih kerefeka neposredno nakon operacije analogne carskom rezu, što je pretjerano čak i s tehnologijom nerazlučivom od magije, nenaoružanost broda i... rast određenih stvorenja do biblijskih proporcija bez ikakvog vidljivog izvora hrane, k'o u Species.

Logička rupa mi je famozni astrogram koji je pokrenuo radnju - zašto bi praljudi crtali konstelaciju u kojoj se nalazi postrojenje za biološko ratovanje? Zašto (i gdje) su to vidjeli, tj. zašto su im astronauti-bogovi baš to prikazivali?

Dva pitanja, za one s viškom vremena:

1. Zašto šefova kćer, security-frikuša s privatnim odajama koje mogu biti dvije godine odvojene od svijeta, ima onu automatsku operacijsku mini-salu koja, međutim, nema programe za specifično ženske operacije!?!
2. Heh... film se događa 2093. Građevine i brod kojeg istražuju naši junaci su napušteni "oko 2000. godina". Brod s Inženjerima tada samo što nije bio krenuo u istrebljenje čovječanstva, ali je došlo do zaraze. Što ih je tako raspizdilo baš prije 2 milenija? :)
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Prometej

Unread post by TB »

Denikena sam pročitao kao mali i moram priznati da mi je to zvučalo kao tema za časopise koji miješaju okultizam i pseudoznanost, a tu je i kreacionizam, tako da od starta imam predrasude prema takvim temama. Čim se spomene da je tema "drevni austronauti" automatska reakcija je- šund.
Cijela ta stvar sa drevnim astronautima je ofrlje smišljena... Po reljefima se zna da su oni bili stalno na Zemlji. I odjednom, odluče uništiti ljude i to negdje... oko 100-te godine poslije Krista?
Ali, kakvi su to znanstvenici koji donesu cijelu teoriju na osnovi pećinskih crteža? Bi li ekscentrični bogataš dao Denikenu brdo love radi posve neizvjesnog ishoda? Niti da se prije pošalje sonda na taj planet? Bez ikakvih daljih ispitivanja, ajmo u svemirski brod i na put? Hm... Možda. Uostalom, imamo i danas primjere kao onaj tip koji iskapa piramide u Bosni. Ali ovi u ovom filmu se doimaju kao pravi znanstvenici a ne šarlatani.

Tema filma bolje zvuči kako si ga ti Brumiko opisao nego kako je prikazano.
Vjerska dimenzija mi je nekako izmakla. Jest da ona nosi križ i da se tokom filma spominju velike teme, ali sve nekako ostane na razgovoru.
Cijeli film je pun nedorečenosti i nesuvislosti da je to katastrofa. No, možda je to i namjerno.

Danas filmovi više žive u marketinškim kampanjama nego kao zaokružena cjelina u kinu. Gledanje filma kao "Prometej" je samo formalnost nakon što smo već i previše saznali o njemu i nakon što nam je u kampanji i intervjuima rečeno o čemu se tu radi, koliko je film "značajan".
U slučaju "Prometeja", moglo bi se desiti da je film samo nedorečeni sirovi materijal, polazišna točka za narativ koji će stvarno živjeti van samog filma, u internetskim raspravama i teorijama zavjere koje se do idućeg nastavka podjaruju i šire vješto planiranim viralnim klipićima, kao npr fiktivni Weylandovi govori.
Uglavnom... možda je scenarist "Losta" namjerno uposlen da sa budućim "Prometej" serijalom izvede sličnu stvar kao sa "Lost".
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Prometej

Unread post by Brumiko »

TB wrote:Denikena sam pročitao kao mali i moram priznati da mi je to zvučalo kao tema za časopise koji miješaju okultizam i pseudoznanost, a tu je i kreacionizam, tako da od starta imam predrasude prema takvim temama. Čim se spomene da je tema "drevni austronauti" automatska reakcija je- šund.
Däniken i okultizam? Ne. Däniken i kreacionizam? Bože sačuvaj, ne!

Däniken i pseudoznanost? Možda. :) No, za razliku od mnogih drugih pseudoznanstvenika koji su često opasni, npr. kada nas uvjeravaju u "zločine" cijepljenja, Däniken nije opasan. I zabavan je, a ne nekakav prorok Sudnjeg dana. Šund? Možda. Imaj na umu da njegova ideja o paleoastronautima sa zvijezda zapravo nije izvorno njegova, nego Saganova, samo što u tim drugim izdanjima tu ideju nitko ne karakterizira kao pseudoznanost.
TB wrote:Ali, kakvi su to znanstvenici koji donesu cijelu teoriju na osnovi pećinskih crteža?
Hmmm... oni koji imaju na raspolaganju pristupačan FTL pogon kojim mogu u realnom vremenu provjeriti osnovanost pretpostavke, ma kako šašava bila? ;) S druge strane, u znanostima koje imaju veze sa prošlošću, vrlo često su općeprihvaćene neke teorije za koje ima još daleko manje naznaka ispravnosti...
TB wrote:Bi li ekscentrični bogataš dao Denikenu brdo love radi posve neizvjesnog ishoda?
Našel bi se takav. ;)
TB wrote:Niti da se prije pošalje sonda na taj planet? Bez ikakvih daljih ispitivanja, ajmo u svemirski brod i na put?
E, tu se slažem, ali imaj na umu da je prilično eksplicite vidljivo u filmu da su ekscentričnom bogatašu dani odbrojani. Budući da čak i nadsvjetlosno putovanje traje te da hibernacija ne zaustavlja metabolizam u potpunosti, pitanje je da li bi poživio da vidi svoje Kreatore ako bi prvo poslal sondu.
TB wrote:Cijeli film je pun nedorečenosti i nesuvislosti da je to katastrofa. No, možda je to i namjerno.
Prometej 2? ;)

Inače, od misaonih stvari u filmu, interesantno je i andoridovo razočarenje odgovorm da je napravljen stoga što je čovječanstvo to moglo. Mislim da se niti jedan čovjek ne bi razočarao takvim odgovorom zato što ljudi izmišljaju i stvaraju novotarije vrlo često zato što mogu. Nadalje, fascinantno je kako industrijalac pred cijelom posadom pohvali robota u smislu da se radi o sinu kojeg nikada nije imao - iako među tim slušateljima te poruke stoji njegova kćer.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Prometej

Unread post by TB »

Film ogromne vizije o Velikim Značajnim Gradioznim Temama koje odjekuju kroz Eone, a koji pada na stvarima koje bi se trebale podrazumijevati. I kad vidiš nešto od tih momenata, to toliko izbaci iz doživljaja, da džabe svo bavljenje Vječnošću i Smislom...

Nego, tko ono reče: "Budale ne putuju svemirom"? Ma, vidjet čete i sami o čemu govorim... :D
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Prometej

Unread post by LordShaper »

Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Prometej

Unread post by Brumiko »

:zubo:
Dobra fora, ali je tip pobrkal lončiće - kada se progenitor rastapa, dobro je vidljivo da na Zemlji već postoji barem biljni pokrivač i današnja razina kisika. Drugim riječima, progenitori nisu stvorili život na Zemlji.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Prometej

Unread post by Brumiko »

Nego, ostal sam paf: Rasprava o Prometeju na Redditu.

Započeta prije 5 dana (9. lipnja). Poruka: 1915. Slovima: tisuću devetsko petnaest. I nisu onelineri. Cca 380 poruka dnevno.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Prometej

Unread post by TB »

Prometej se pretvorio u nebičan internetski fenomen.
Ljudi ga puno analiziraju i uglavnom je to seciranje na sitna crevca i traženje "grešaka". Raspravlja se o greškama i rade se dugačke liste (percipiranih) gafova. Ili se rade spekulacije koje se uglavnom svode na: "Možda je to..." "Možda će se u idućem nastavku pokazati da..."

Kad se sjetim filmova od prije koje desetljeće, (evo, Alien naprimjer), oni su bili zaokružena samodovoljna cjelina, a ako je bilo nastavka, morali su se pomučiti da smisle kako dalje. Autori su nekada smatrali da su nelogična ponašanja likova zanatski loše odrađen posao.
A ovdje je slučaj da upravo gafovi i nedorečenosti "hrane" fanove i produžuju život filmu.

Ne dao bog da Holivud zaključi da je to od sad novi trend. Pa da filmovi ubuduće budu kao nevjerojatno skupa i sjajno snimljena dugačka epizoda "Losta" sa iracionalnim i glupim ponašanjima likova i gafovima, a sve zato da bi geekovi višekratno gledali i beskonačno analizirali po forumima.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Prometej

Unread post by Xaotix »

Jaooooooo...
Meni se čini da su papazjaniju kakva je ispala od Promethusa napravili namjerno, ne bi li im geekovi na netu izgenerirali idealan nastavak koji bi producenti popalili i snimili nastavak. Ili se radi o rebootu Alien franšize, koliko god bilo naglašavano da film nema veze s Alienom.

inače, film je ...Meh... Tresla se brda rodio se miš. Da je ovo B ili C film, koji koristi elemente Aliena radi popularnoisti, rekao bih da stvar nije loša. Ali OVO nije ono što su najavljivali. Nemam ništ protiv filma koji ostavlja otvorena pitanja, ali u zadnje vrijeme su ga Holyvuđani malo pretjerlai s takvoim praksom. "Ajmo napravit franšizu, pa nek se sve razjasni kroz X filmova". Prije su franšize bile izvrsne jer je svaki film za sebe bio dobar film! :bilo:

Ajmo na Prometeja:
Priča je zbrkana, kao da su izrezali pola sata filma. Dio stvari je napol natuknut, pa nek si ga svatko shvati kako želi. Brdo stvari visi u zrakui, ili je nedorečeno, ili jednostavno nije konzistentno. Osnovna priča bi čak i bila doba da se nisu raspršili sa mistikom i filozofskim pitanjima, ne bi li ostavili dojam dubokog filma koji želi biti pametan. Izgovor da će sve biti objašnjeno u nastavku je masturbacija fanova losta koji vole biti beznadežno zapetljani, ali od samostalnog filma koji nije prvi nastavak JEDNE priče očekujem nešto zaokruženo. Detalje poput onih "progenitor-koji-se-rastapa" na početku dolazi u letećem tanjuru, a ne u letećoj potkovi si objesite mačku na rep.
Nijekanje veze s Alien franšizom (moš mislit) je isto trapavo, jer film igra upravo na tu kartu.

Likovi... ajmo meni. Da citiram frendicu - "stereotipi svih zemalja, ujedinite se". Minimum karakterizacije, ponašanje se mijenja prema potrebama (geolog koji mapira tunele se izgubi, plašljivi biolog koji kaki u gaće na samu naznaku znakova života se želi sprijateljiti s nečim što liči na kobru spremnu za napad, itd???)

Da, da, da.. Efekti i ostalo su dobri, ali s današnjom tehnologijom kad svaki amater može tako nešto izvesti kod kuće, blockbusteri nemaju izgovora za brljavo izvedenu tehničku stranu posla.

Ocjena...
Pogledati da se vidi oko čeg je nastala strka, ali ako baš ne trebate, ne bacajte novce na kartu za kino. Pričekajte da se film pojavi negdje na DVDu ili TVu i onda pogledajte bez bacanja para. Spoilera se ne treba bojati.

PS.
nevezano uz sam film, Prometheusa sam gledao u Imaxu.
Nikad više. Koliko god 3d dojam bio dobar, film izgleda kao da ga gledam iz prvog reda kina, dva prsta od platna. Nikad nisma imao cijelo platno u vidnom polju. Ako želim vidjeti cijeli film, morat ću otići 4 puta u Imax i svaki puta gledati drugi kvadrant platna.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Prometej

Unread post by Brumiko »

Xaotix wrote:Jaooooooo...
Ili se radi o rebootu Alien franšize, koliko god bilo naglašavano da film nema veze s Alienom.
...
Nijekanje veze s Alien franšizom (moš mislit) je isto trapavo, jer film igra upravo na tu kartu.
Eh, ljudovi, pa ne znam kaj bi vi šteli!

Jel Ridley Scott rekel da Prometej nije još jedan film o alienima, The alienima? Je, rekel je to.
Jel rekel da Prometej jest u istom univerzumu kao i Alieni, franšiza? Je, rekel je to.

Jel održal obećanja? Da vidimo:
1. film zbilja nije o The alienima i
2. film zbilja jest u istom univerzumu kao i Alien-franšiza.

Što ste vi drugo očekival?

Eto, u poznati univerzum je stavio sasma drugu priču, onu o tvorcima The aliena, priču koju su fanovi očekivali još od prve scene sa svemirskim džokejom 1979. Čak i ako se o ukusima ne raspravlja, ;) tj. ako nekome idu na živce likovi, Velike Teme, itd., svejedno je redatelj barem na suvisli način naznačio otkuda uopće The alieni. I otkuda im tako nevjerojatna fiziologija koja jamačno nije mogla prirodno nastati. Ti bokca, još su i cijelu franšizu uspjeli strpati u hard SF!!!

Oke, ostavljeno je puuuno pro$$$$$$tora za kravu-muzaru u vidu slijedećih nastavaka, :) no ako malo bolje razmislimo, ista je situacija bila i sa svim prethodnim nastavcima.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Prometej

Unread post by Xaotix »

Ja bi štel kolko tolko pošten film.
Da mu osnove štimaju ne bi se previše grizao zbog ovog s THE alienima. Da je išao napraviti originalnu priču u istom svemiru i da je ona bila čemu - svaka čast. Ali ovo je čisti, prequel / reboot i k tome još brljotina.
A brljavih prequela reboota mi je ionako preko glave, hvala lijepo.
Brumiko wrote:svejedno je redatelj barem na suvisli način naznačio otkuda uopće The alieni. I otkuda im tako nevjerojatna fiziologija koja jamačno nije mogla prirodno nastati.
To je utvrđeno već u Aliensima (a kasnije zacementirano u ostatku franšize). Ovako svrha Prometheu$a zai$ta i$pada $amo muženje $$$.
Znam, znam, svrha blockbustera i je da donesu pare, ali kad me vec naguzi$ za te novce, onda barem daj i pu$u. A od Prometheu$a tu pu$u ni$am dobio. Više mi je bilo... :dum:
Randomness is strong with this one!
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Prometej

Unread post by TB »

ISPRIKA FORUMAŠU jbt

jbt je poslao svoj osvrt na "Prometeja" koji sam ja, kreten i moderator, greškom izbrisao.

jbt: ... Namjeravajući odgovoriti na dio tvog posta, greškom sam stisnuo "EDIT"umjesto "QUOTE". Tako da je nažalost tvoj osvrt nestao.
Zaboravljam da sam na ovom forumu službeno moderator... spoji to sa nedovoljno kave... i eto šta se desi! :x :x
Na svu sreću, spomenuo si da si tvoju kritiku kopipejstao sa Facebooka, tako da, bogu fala, nije izgubljena!
Molim za ispriku... te ako ti se da, kopipejstaj kritiku opet.
Post Reply