John Carter

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
Post Reply
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

John Carter

Unread post by TB »

John Carter je savršen film u svom žanru. Točka.
Što u filmu valja? Pa... sve.
Čega ima? Svega što takav film treba imati.
Čega nema? Nema ničega što nas podsjeća na stvarnost izvan kino platna na kojem se odvija epska priča smještena 1800- tih na Mars. Nema anakronizama, nema Crnaca koji govore modernim slangom, nema kung fua ni "bullet timea" uz drmanje kamerom, ni soundracka "Queena". U filmu nema debilnog comic reliefa, (ima simpatičnog, dobro doziranog comic reliefa), nema slatke djece. Princezu s Marsa ne glumi najnovija trendy anoreksična glumica o kojoj pišu trač rubrike, nego žena koja je jučer izašla iz Frazettine slike. Film ne namiguje publici kako je u stvari neozbiljan i kako svi, i publika i autori, unaprijed to znaju.
Priča je to gdje se junak bori protiv armije grada Zodanga, protiv čudovišta i nadprirodnih spletkaroša, te spašava Mars i prelijepu princezu...
A to, složit ćemo se, nije lako, to je ozbiljna stvar i sve je prikazano sa dužnom dozom dostojanstva.
Film baš kakav treba biti i za kakvoga se plaća kino ulaznica.

(Nažalost, 2D projekcija, koja je kvalitetom slike i povoljnijom cijenom puno superiornija skupoj 3D projekciji je u zagrebačkom Multiplexu samo u jednom terminu, od oko 17 i nešto h.)
(Internet kaže da je film propao na kino blagajnama, što je možda dokaz da su ljudi postali stoka.)
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: John Carter

Unread post by jbt »

namjeravao sam gledati film tako i tako, al cak i da nisam, nakon ovakve recenzije sigurno bih htio. svaka cast.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: John Carter

Unread post by Brumiko »

jbt wrote:namjeravao sam gledati film tako i tako, al cak i da nisam, nakon ovakve recenzije sigurno bih htio. svaka cast.
Također!
Drugim riječima, film nije pretenciozan, niti brije na najnovije hitove s područja političke korektnosti, new agea, i slično...? :zubo:
User avatar
Djulo
Ewok
Posts: 22
Joined: 30 Oct 2009, 15:53
Location: Zagreb

Re: John Carter

Unread post by Djulo »

TB wrote:John Carter je savršen film u svom žanru. Točka.
Što u filmu valja? Pa... sve.
Čega ima? Svega što takav film treba imati.
Čega nema? Nema ničega što nas podsjeća na stvarnost izvan kino platna na kojem se odvija epska priča smještena 1800- tih na Mars. Nema anakronizama, nema Crnaca koji govore modernim slangom, nema kung fua ni "bullet timea" uz drmanje kamerom, ni soundracka "Queena". U filmu nema debilnog comic reliefa, (ima simpatičnog, dobro doziranog comic reliefa), nema slatke djece. Princezu s Marsa ne glumi najnovija trendy anoreksična glumica o kojoj pišu trač rubrike, nego žena koja je jučer izašla iz Frazettine slike. Film ne namiguje publici kako je u stvari neozbiljan i kako svi, i publika i autori, unaprijed to znaju.
Priča je to gdje se junak bori protiv armije grada Zodanga, protiv čudovišta i nadprirodnih spletkaroša, te spašava Mars i prelijepu princezu...
A to, složit ćemo se, nije lako, to je ozbiljna stvar i sve je prikazano sa dužnom dozom dostojanstva.
Film baš kakav treba biti i za kakvoga se plaća kino ulaznica.

(Nažalost, 2D projekcija, koja je kvalitetom slike i povoljnijom cijenom puno superiornija skupoj 3D projekciji je u zagrebačkom Multiplexu samo u jednom terminu, od oko 17 i nešto h.)
(Internet kaže da je film propao na kino blagajnama, što je možda dokaz da su ljudi postali stoka.)
Kako nisam ljubitelj 3D-a, hvala za hint. Nakon što sam vidio foršpan nisma htio ni blizu filma, ali je jučer draga vidjela da je u kinima, našla par OK recenzija (uključujući i ovu), pa me nagovorila.
Pogledao jučer, i definitivno OK film. Po nekim detaljima i ugođaju me podsjeća na neke od popularnih franšiza, ali bitno bolje izvedeno. Definitivno preporučam.
Pozdrav,
Djulo
User avatar
herb
Ewok
Posts: 14
Joined: 27 Mar 2011, 16:46

Re: John Carter

Unread post by herb »

osobno, teško mi je povjerovat da čovjek koji potpisuje wall-e i finding nemo stoji iza ovog neviđenog režiserskog fijaska, no s druge strane, da je john carter animirani film, vjerojatno bi šutirao guzicu. ukratko, stantone, nazad na crtiće!
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: John Carter

Unread post by jbt »

zasto kazes da je reziserski fijasko? nisam dobio isti dojam, pa me zanima zasto to mislis.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: John Carter

Unread post by Xaotix »

Kako je ovo propalo na blagajnama a ostale nebuloze su hitovi? :scratch:
Ah, da! Nema eksplozije po minuti filma!

TB je dao prilično dobar opis filma. Ako film ima neki nedostatak, onda je to štih starog filma, nešto što bi bilo snimljeno kao avangarda u zlatnom dobu. Pomalo neodlučan junak , koji na kraju bira stranu (nije spoiler, jasno je od početka u kojem će smjeru stvari krenuti, čeka se samo okidač koji će Carteru lupit u glavu da krene za princezom), očijukanje s ljepoticom bi u potpunosti zadovoljilo i najmoralnije cenzore. Istina, Burroughs je Cartera pisao 1917, al moglo se to malo i adaptirati.

Drugo, imamo Cartera, koji je na Marsu najsnažnija mrcina, preskakuje cijele gradove, i cijelo vrijeme čekamo epski fajt u kojem će on napraviti rusvaj epskih razmjera kojeg će ga Barsoomljani pamtiti kao Japanci Hirošimu. Mic po mic, ima par takvih borbi. Kad uslijedi kapitalaka, koja uopće nije glavna bitka filma, u kojoj Carter radi neprijatelju ono za što je Spartancima u istoimneom filmu trebalo 300 ljudi, bitka je kratka, usputna, isprekidana flashbackovima. Da, ona je prekretnica, no svejedno, sve makljaže nakon toga su mlake.

Oni kojima se film ne sviđa vjerojatno imaju alergijsku reakciju na Star Wars 2, Španjolska sapunica edition; Drvena "privlačnost" junaka, borba u areni s velikim zvjerima, pustinjski svijet po kojem se natjeravaju na letećim motociklima... Dosta je sličnih momenata :lol:

Ukupno, film ima prolaznu ocjenu. Pošto je u pitanju Disney, išlo se na obiteljski film za mlađe uzraste i što se toga tiče stvar je uspjela.
Dakle, ugodna razbibriga.

PS.
Koga zanima otkud je sve poteklo... http://nosf.net/2012/01/online-citanka- ... s-of-mars/
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: John Carter

Unread post by Izitpajn »

I meni je bio okej, samo što im podzaplet (a donekle i glavni zaplet) s tim redom kakosevećzovu uopće nije trebao. Režiserski nije fijasko, ali scenaristički je već dosta klimaviji.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: John Carter

Unread post by Belzebubbles »

TB wrote:John Carter je savršen film u svom žanru. Točka.
Što u filmu valja? Pa... sve.
Ne bih išao tako daleko, ali film je po meni u svakome slučaju vrijedan gledanja, a pravi SF/F fanatik ionako neće propustit ništa od novije produkcije tako da je to već pokriveno. Veliki manjak mi se čini posvemašnje odsustvo nečeg novog u načinu snimanja, scenografiji, dizajnu likova, itd. Tu se, kao što i Xaotix kaže, stječe dojam kao da smo sve to već vidjeli u nekim drugim filmovima. Recimo, oni marsovski apači me sasvim vuku na navije iz avatara. Itd.
Xaotix wrote:Drugo, imamo Cartera, koji je na Marsu najsnažnija mrcina, preskakuje cijele gradove, i cijelo vrijeme čekamo epski fajt u kojem će on napraviti rusvaj epskih razmjera kojeg će ga Barsoomljani pamtiti kao Japanci Hirošimu. Mic po mic, ima par takvih borbi. Kad uslijedi kapitalaka, koja uopće nije glavna bitka filma, u kojoj Carter radi neprijatelju ono za što je Spartancima u istoimneom filmu trebalo 300 ljudi, bitka je kratka, usputna, isprekidana flashbackovima. Da, ona je prekretnica, no svejedno, sve makljaže nakon toga su mlake.
Ovo mi se čak čini neutemeljenim jer film ima akcije na bacanje. A ona makljaža prekidana flešbekovima mi je prosto prekrasna, na sve strane gomila trupla i istovremeno se fleša kopanja grobova.

Posebno je snažna čitava pozadina vanzemaljskih špijunskih zlikovaca prikrivenih iza religiozne fasade.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: John Carter

Unread post by Brumiko »

Pogledah i ja. Lijepi film.

Pustolovna razbibriga. Ne obiluje, doduše, dubokim temama za razmišljanje nakon gledanja, i fabula je malo kaotična, ali je sasvim dobar jer su vizure fantastične, scenarij nepretenciozan, a radnja čak ima zaokreta koji ju ponešto odvajaju od klišeja. Pretpostavljam da je kaotičnost fabule nastala stoga što se sadržaj podeblje knjige moral zazipati na dve vure. Sličan problem kao u Dini, napose filmu, a pomalo i seriji.

Kao što je rečeno na početku ove rasprave, John Carter je film u kojem nema nikakvih usiljenih newageovsko/politkorektnih/kvazihumorističkih/ogavnoslatkih/retardiranoanakronih budalaština. Pravo osvježenje. Čak i teta (koja ima i nešto godina) zgledi kaj da bi morti i mogla mlatarati mačem, a ne kak, recimo, anoreksično siroče iz Snjeguljice i lovca.

Film je zanimljiv i zato kaj pruža jedinstveni uvid u ideje o Marsu kakve su bile nazočne u pop-kulturi krajem 19. i početkom 20. stoljeća. Tada se ljudima svašta priviđalo na Marsu. :D
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: John Carter

Unread post by Izitpajn »

Brumiko wrote:Pretpostavljam da je kaotičnost fabule nastala stoga što se sadržaj podeblje knjige moral zazipati na dve vure.
...a još su i dodali fabulativnih stvari kojih nema u knjizi...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: John Carter

Unread post by Xaotix »

Brumiko wrote: Tada se ljudima svašta priviđalo na Marsu. :D
Za razliku od danas? :lol:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: John Carter

Unread post by Brumiko »

Xaotix wrote:
Brumiko wrote: Tada se ljudima svašta priviđalo na Marsu. :D
Za razliku od danas? :lol:
...a i to kaj veliš. :D
Danas im se samo priviđaju malo drukčije šeme, kanali su out, a lica na Marsu su in. No, u kvalitetnom SF-u Mars i dalje prominentno figurira, što b'rekli rvacki novinari.
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: John Carter

Unread post by LordShaper »

Vid' vraga, topik o filmu u kojem su svi komentari pozitivni :lol: :cheers:

Gledao ga pred par mjeseci samo zaboravio komentirati ovdje. Da ne ponavljam već napisano jer se slažem s komentarima reći ću samo da mi je film dobar je nepretenciozan, iskren u tome, zabavan i drži zanimanje gledatelja a i ne srami se toga što je. I postava je dobra (al' sam bio sretan kad sam vidio da su za Dejah Toris uzeli malo zreliju ženu koja izgleda kao da bi se uklopila u Frazettinu sliku umjesto generičke žgoljavice #448)...jedina zamjerka mi je što su se za moj ukus predugo na Zemlji zadržali na početku, mislim da se JC-a moglo postaviti kao lika i u kraćem roku i bez cijelog western segmenta...ali to je minor squibble.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Post Reply